петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти: Мера реципроцитета биће сразмерна понашању српских власти; Србија не признаје докумената, пасоше, личне карте, возачке дозволе, дипломе
Хроника

Аљбин Курти: Мера реципроцитета биће сразмерна понашању српских власти; Србија не признаје докумената, пасоше, личне карте, возачке дозволе, дипломе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. април 2020.

 Вршилац дужности премијера Косова Аљбин Курти написао је на Фејсбуку да мера реципроцитета која је уведена према Србији након укидања таксе од сто одсто проширује могућност међусобног поштовања државе и права и да ће бити постепена и у сразмери са понашањем српских власти .Таква мера није уведена Босни и Херцеговини.

"Реципроцитет, у принципу и на делу, проширује могуц́ности међусобног поштовања државе и права. Не постоји суштински развој нашег региона ако су дозвољени напори да се Косово и њени грађани третирају као неједнаки. Тако наша одлука потврђује једнаке међудржавне односе, поштовање универзалних права и ствара атмосферу правде између друштава", написао је Курти на свом налогу на Фејсбуку.

Према његовом мишљењу, има много међународних докумената који признају право на реципроцитет.

"Општи споразум о царинама и трговини (ГАТТ) из 1947. године, измењен 1994. године, који је оснивачки инструмент Светске трговинске организације, признаје основна начела реципроцитета, недискриминације и државе са највише погодности", сматра Курти и набраја и друга међународна документа све до ЦЕФТЕ.

"Централноевропски споразум о слободној трговини (ЦЕФТА) из 2007. године, између осталог, има за циљ да уклони трговинске баријере и олакша кретање робе у транзиту, прекогранично кретање робе и услуга у државама и између њих. Од ступања на снагу ЦЕФТА, Србија је примењивала бројне нецаринске трговинске баријере за Косово, укључујуц́и транзитне, техничке и политичке препреке", пише Курти.

Према њему, овим поступцима Србија је оштетила извознике и увознике са Косова што је резултирало високим трговинским дефицитом.

"Мере које Србија упорно примењује у облику нецаринских баријера су мере за документе и праксе које утичу на трговинска питања, као што су: захтеви за сертификате о пореклу и ветеринарску и фитосанитарну документацију за робу извозника и увозника Косова, који користе Србију само као транзитну земљу; кашњења у спровођењу захтева за оценом квалитета за извоз на Косово; непоштовање билатералног споразума о означавању производа између Косова и Србије, под патронатом ЕУ; непризнавање возила регистрованих на Косову, укључујуц́и комерцијална возила итд", пише Курти.

Такође, према његовом мишљењу, Србија има мере за спречавање слободног кретања лица и непризнавање професионалних квалификација, наиме непризнавање докумената, пасоша; личне карте; возачке дозволе; диплома; потврде и слично.

Како додаје, мера реципроцитета од стране власти Косова биће постепена и сразмерна понашању српских власти.

"Мора постојати принцип међусобног поштовања тако да не постоје препреке између двеју држава. Влада Косова је спремна да развија и гаји комерцијалне односе са свим државама у региону без непотребних препрека, на основу међународно прихвац́ених принципа, поштујуц́и међународне уговоре и поштујуц́и основна права грађана", сматра он.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер