петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Алексеј Уљукајев: Ако Европа одустане од "Јужног тока" мора да сноси ризике нарушавања гаранција за испоруке гаса
Хроника

Алексеј Уљукајев: Ако Европа одустане од "Јужног тока" мора да сноси ризике нарушавања гаранција за испоруке гаса

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. новембар 2014.

ШТУТГАРТ - Русија је спремна да изгради гасовод Јужни ток у Европу ради смањење транзитних ризика, али ако Европа одустаје од тог пројекта мора да сноси ризике нарушавања гаранција за испоруке гаса, рекао је руски министар за економски развој Алексеј Уљукајев.

south-stream.info

Он је на састанку са немачким пословним лидерима у Штутгарту нагласио да "ако европски потрошачи желе да смање ризике, ми ћемо изградити Јужни ток. Ако такве жеље нема, нећемо га градити. Али у том случају, ризик за гарантоване испоруке мора да преузме онај ко одустаје од тих могућности".

"Ми имамо довољно гаса и за исток и за запад", нагласио је министар, а пренела агенција Интерфакс.

Он је објаснио да изградња источне и западне магистрале гасовода ка Кини нема никакве везе са испуњењем обавеза према европским потрошачима.

"У датом случају ради се о природној диверсификацији, природном енергетском балансу снабдевања различитих потрошача", додао је Уљукајев.

Јужним током би се свакако транспортовао гас Гаспрома, уместо кроз Украјину, испод Црног мора, да би стигао до Европске уније.

У последње време Европска унија све више иступа против изградње Јужног тока. Тако је европски комесар за енергетику Гинтер Етингер, чији је мандат истекао почетком новембра, говорио да тај пројекат није приоритет за ЕУ јер у њему не види нови извор гаса.

Притисак ЕУ у вези са реализицијом пројекта већ је осетила Бугарска, када је Европска комисија у јуну захтевала да се радови обуставе јер међувладин споразум Русије и Бугарске о изградњи Јужног тока није у складу са европским законодавством.

Такође је недавно објављено да је цена изградње гасовода капацитета 63 милијарди кубних метара гаса, порасла у поређењу са првобитном проценом, 47 одсто, на 23,5 милијарде евра.

Тако се сада вредност морског дела гасовода Јужни ток процењује на 14 милијарди евра, а европског дела на 9,5 милијарди евра. Првобитно је морски део процењен на 10 милијарди евра, а европски део на шест милијарди, подсетио је Интерфакс.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер