Početna strana > Hronika > Vučić na "Konventu NVO za EU": Zamrznuti konflikt nije rešenje za problem Kosova, protokom vremena u boljoj poziciji će biti druga strana; Hapšenje Đurića nije režirano
Hronika

Vučić na "Konventu NVO za EU": Zamrznuti konflikt nije rešenje za problem Kosova, protokom vremena u boljoj poziciji će biti druga strana; Hapšenje Đurića nije režirano

PDF Štampa El. pošta
subota, 31. mart 2018.

 Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su pred Srbijom dve opcije kada je pitanju rešenje kosovskog problema.

On je istakao i da je realniji predlog opstanka zamrznutog konflikta.

„Najveći broj učesnika unutrašnjeg dijaloga o Kosovu zalagao se za očuvanje statusa kvo i očuvanje zamrznutog konflikta i da čekamo neke bolje prilike“, rekao je Vučić na okruglom stolu u okviru unutrašnjeg dijaloga o Kosovu.

On je kazao da je sam protivnik takvog rešenja i da protokom vremena Srbija neće dobiti ništa, već će u boljoj poziciji biti druga strana.

Vučić je rekao da će razgovori Beograda i Prištine biti nastavljeni, ali da se ne zna kako i u kom formatui.

„Kada ispunite sve što je potpisano bićemo spremni da razgovore nastavimo“, poručio je Vučić.

On je rekao da je cilj albanske strane da po svaku cenu osvoji sever KiM i ostvari put suverenitet.

Vučić je govoreći o hapšenju direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića i upada snaga kosovske policije na sever Kosova, rekao da je Priština je to radila da prikrije proterivanje gulenista (osoba povezanih sa organizacijom Fetulaha Gulena iz Turske, a „to je bila i štih proba zauzimanja severa“.

Vučić se osvrnuo i na silu koju je nedavno primenila kosovska policija protiv srpskog naroda, ističući da je video neka istraživanja i čuo da 83 odsto građana Srbije misli da je teški napad na Marka Ðurića – namešten, režiran…

„Zar mislite da je to realno i moguće? Nema u Srbiji 83 odsto idiota, nemoguće je da ih bude“, kazao je on

Da se saglasimo s nezavisnošću, da je formalno ne priznamo?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je zajednički imenitelj svih izlaganja na Nacionalnom konventu u okviru unutarsnsjeg dijaloga o KiM da treba da se saglasimo sa nezavisnošću Kosova, ali da je formalno ne priznamo.

- Da vidimo šta je to što možemo da izvučemo za srpsku zajednicu i da vidimo šta možemo da obezbedimo za budućnost Srbije u EU - dodao je Vučić sumirajući ono što je danas čuo od predstavnika Nacionalnog konventa o EU na debati u okviru unutrašnjeg dijaloga, u Palati Srbija.

Predsednik je nakon prvog panela, na kojem se razgovaralo o rešenju pitanja KiM, rekao da, na primer, nije reč o rešenju i zaštiti crkava i manastira, već je reč o državno pravnom statusu, a da se sva druga pitanja posle lakše mogu rešiti.

Priština u okviru dijaloga nije htela uopšte da razgovara o imovini, ni srpskoj, ni države Srbije.

Kako je rekao, o tome nisu hteli nikada da razgovaraju, a iz EU kažu da o tome može da se razgovara samo ako se obe strane slože....

- I tako to ide - konstatovao je.

On je ukazao da, na primer, sada hoće da razgovaraju o enegetici i to zbog interesa jedne velike evropske sile, Nemačke, i to će pokušati iz Prištine da nametnu kao pitanje, a da pitanje ZSO i dalje ne bude rešeno i da se ta zajednica ne formira.

Prema njegovim rečima, da Srbi nisu ispunili nešto iz sporazuma - imali bi sukobe, barikade i opet bi za sve Srbi bili krivi.

Ključ je budućnost Srbije, ne koliko volimo našu prošlost

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će se njegova Platforma za rešavanje pitanja KiM zasnivati na potrebama Srbije i opstanku naše zemlje u budućnosti, a ne na tome koliko volimo sopstvenu prošlost.

- „To rešenje neće biti gaženje Srbije“ - poručio je on na kraju prvog panela „Politički aspekti sveobuhvatnog rešenja kosovskog pitanja“ Nacionalnog konventa o EU, u okviru unutaršnjeg dijaloga.

Rekao je da će, kada bude predstavljao platformu govoriti i o tome šta nas očekuje u budućnosti ako stvari ne promenimo.

Oliver Ivanović je tražio hitno formiranje ZSO

Vučić je podsetio da je Oliver Ivanović od njega, na poslednjem sastanku koji su imali, tražio da hitno ide u formiranje ZSO, jer Srbi to treba sami da urade, pošto pet godina čekaju na ispunjenje te obaveze iz Briselskog sporzauma.

U vezi ubistva Ivanovića podvukao je da neće da prihvati insinuacije i prebacivanja da su za to krivi Srbi i mafijaške strukture, pošto, valjda - primetio je ironično - od Peći do Prištine žive prepošteni ljudi.

- „Biće interesantno da vidimo okončanje tog slučaja zasnovano na dokazima. Naši organi vode istragu, biće interesantno da se podaci uporede i interesnatno u kom smeru idu istrage - naglasio je on.

Vučić se osvrnuo i na silu koju je nedavno primenila kosovska policija protiv srpskog naroda, ističući da je video neka istraživanja i čuo da 83 odsto gradjana Srbije misli da je teški napad na Marka Đurića - namešten, režiran...

- „Zar mislite da je to realno i moguće? Nema u Srbiji 83 odsto idiota, nemoguće je da ih bude“ - kazao je on.

Ukazao je da čim neko iz vlasti izgovori nešto biva proglašen izdajnikom, te zamolio da se ne primenjuju dvostruki standardi.

Vučić je preneo da se u svim razgovorima, koje je imao u Briselu, delegacija Beograda trudila da se nađe kompromis.

- „Nikada druga strana nije želela da razgovara o suštinskim razlikama u viđenju situacije na KiM. Postavljalo se samo pitanje kada će Srbija da prizna i omogući ulazak u UN. Suštinskog sadržaja u razgovorima nije bilo“ - rekao je Vučić.

Ukazao je kako postoje dvostruki aršini medjunarodne zajednice po pitanju poštovanja rezolucija UN, podsetivši da su EU osudile SAD zbog kršenja rezolucije u vezi Jerusalima, a da su svi zajedno kršili rezoluciju 1244 kada je bila u pitanju Srbija.

Rekao je da je u prošlosti pravljeno mnogo grešaka, da nije bilo lako, i da ne može da kaže da su za sve krivi Tadić i Koštunica, ali je dodao da smo na Kosovu izgubili suverenitet 1999, i da je najteža greška bio izlazak pred Medjunarodni sud pravde tražeći mišljenje o nezavisnosti Kosova.

- „Ta greška je toliko teška da danas imamo problema da utičemo na KiM. U svakom razgovoru u poslednjih šest meseci ne postoji sastanak u kojem to Srbiji nije predočeno - rekao je Vučić.

Kazao je da u Srbiji, ali i na Kosovu kod Albanaca moramo da promenimo mišljenje jednih o drugima, i da ne gledmao jedni na druge kao na bića koja su ispod nas.

- „Mislim da bismo morali da imamo drugaćiji pristup, da pokušavamo da razumemo i interese drugih i rešavamo sve mirnim putem“ - kazao je on.

Vučić je kazao da je potrebno pre svega u EU da ima razumevanje da je teško da Srbija prihvati da izgubi sve, da bude ponižena, i da ako toga nema nije moguće da se Srbija zalaže beskompromisno za kompromis, tražeći i pronalažeći ono što bi moglo da bude nezadovoljavajuće rešenje za obe strane ili po malo zadovoljavajuće za obe strane.

Rešenje za mir u regionu i nesmetan put Srbije ka EU

Radna grupa Nacionalnog konventa o EU za Poglavlje 35 predočila je danas predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, na debati u okviru unutrašnjeg dijaloga, da očekuje takvo rešenje za Kosovo i Metohiju koje će očuvati mir i bezbednost u regionu i nesmetan put Srbije ka EU.

Platforma za izradu sveobuhvatnog rešenja kosovskog pitanja takođe mora biti u skladu sa međuanrodnim kontekstom, ukazuje Radna grupa za Poglavlje 35, čiji stavovi su pročitani danas na debati Nacionalnog konventa organizovanoj u okviru unutrašnjeg dijaloga o Kosovu.

Kada je reč o miru u regionu i bezbednosti građana, Radna grupa naglašava da svako zaoštravanje odnosa dovodi do novih tenzija, koje ne idu u prilog rešavanju kosovskog pitanja, otežavaju život Srbima na Kosovu i dovode do novih podela u društvu.

Izgradnja trajnog mira, kako ukazuje, podrazumeva uspostavljanje vladavine prava.

Predlog sveobuhvatnog rešenja za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine treba da omogući nesmetan put Srbije ka članstvu u EU, u skladu sa obavezama koje je Srbija već prihvatila Pregovaračkim okvirom EU za Srbiju, naglašava Radna grupa.

Predlog rešenja, kako dodaje, treba tražiti u skladu sa međunarodnim kontekstom, na bazi realnih koristi i troškova za građane Srbije, u saradnji sa međunarodnom zajednicom, pre svega sa EU, i u kompromisu sa institucijama na Kosovu.

Radna grupa podvlači da je neprihvatljiv svaki predlog rešenja koji je izraz maksimalističkih zahteva jedne ili druge strane.

Pregovori Beograda i Prištine moraju, kako ukazuje Radna grupa, biti nastavljeni u dobroj veri i uz punu posvećenost obe strane za iznalaženje sveobuhvatnog rešenja.

Odustajanje od pregovora i primene već dogovorenih sporazuma predstavlja veliku opasnost po čitav proces normalizacije odnosa i dovodi do jačanja nepoverenja u iskrene namere dve vlade da obezbede normalan život i prosperitret građanima, navodi se u stavovima Radne grupe.

Članice Radne grupe konstantju nedostatke u načinu na koji je do sada vođen unutrašnji dijalog i smatraju da je potrebno uložiti dodatne napore za vođenje dijaloga u institucijama, pre svega u Skupštini Srbije.

Potrebno je nastaviti sa unutrašnjim dijalogom i nakon javnog predstavljanje Platforme o rešenju kosovskog pitanja, u formi koja omogućava otvoreni i konstruktivni dijalog između predstavnika vlasti, opozicije, organizacija civilnog društva i drugih zainteresovanih strana, jer je to jedini način da se postigne društveni konsenzus, obebedi primena i osigura održivost predloženog rešenja, navodi Radna grupa na Konventu koji je otvorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Šta god da uradimo, kajaćemo se

Vučić je izjavio da se Srbija po pitanju Kosova nalazi između čekića i nakovnja i da će budućnost cele zemlje zavisiti od toga šta će država da uradi u narednih šest meseci do dve godine.  

"Mi smo između čekića i nakovnja i šta god da uradimo, kajaćemo se. Budućnost cele Srbije zavisiće od toga šta ćemo da uradimo u narednih pola godine, godinu ili dve. Nadam se da zapadni deo međunarodne zajednice razume da ne mogu Srbi da se saglase u svemu sa onima koji su odmah priznali Kosovo. Srbi traže da budu poštovani i da ne budu poniženi", rekao je Vučić.

Komentarišući tok unutrašnjeg dijaloga, predsednik je rekao da nije preveliki optimista da će on izroditi konsenzus, jer mu se čini da postoje najmanje dve suprostavljene javnosti koje ne slušaju jedna drugu.

Govoreći o ekonomskom položaju srpskog naroda na Kosovu, Vučić je rekao da Srbija za Kosovo i Metohiju, na različite načine, godišnje izdvaja između 520 i 530 miliona evra i da je zato razvoj privatnog sektora na Kosovu od ključnog značaja za ekonomski opstanak Srba u pokrajini.  

On je rekao da ako se pogledaju srpske sredine južno od Ibra, Srbija izdvaja oko 30 puta više novca od vlasti u Prištini i EU zajedno. 

"U pojedinim javnim preduzećima plaćamo plate za hiljade ljudi koji nisu na Kosovu. Nismo u stanju da pročistimo te spiskove jer svaki put imate revoluciju, veću ili manju, podržanu od svih ovde u Srbiji. I zato nekada moramo da podilazimo delu javnosti čak i kada oni nisu u pravu", rekao je Vučić.

Budućnost Srbije zavisi od toga šta uradimo u godinu, dve

Vučić je izjavio da su za njega, za razliku od drugih, životi važniji od teritorije i poručio da će budućnost cele Srbije zavisiti od onoga šta ćemo da uradimo u narednih pola godine, godinu ili dve.

On je, osvrnuvši se i na pominjanje podele KiM ili razmene teritorija, rekao da je njegovo pitanje to da li će više Srba ostati na jugu pokrajine ako se nešto tako desi ili ne.

On je rekao i da je iznet podatak da 50 odsto Srba ne vidi svoj život na KiM u narednih pet godina i upitao šta bi onda bio procenat kada bi se Srbija odrekla KiM i da li bi on bio najmanje 80 odsto.

"Stvari nisu jednostavne i odmah da vam kažem - saglasan sam da su ljudi važniji od teritorije - ali to izgleda važi samo za Srbe", rekao je predsednik Srbije i rekao da je i za EU i za SAD samo teritorija važna.

Kako je rekao, ponašaju se u stilu, "vi rešite da je teritorija Kosova, a posle ćemo lako da rešavamo stvari".

On je rekao da je alternativa teška i gotovo nemoguća.

Naveo je da imamo ekonomski rast, suficit, prostora za ulaganje..., ali i da bez evropskog puta nemamo budućnost da imamo tako uspešnu ekonomiju.

Kako je rekao, taj ekonomski rast i razvoj, ovakav nivo stranih ulaganja, nećemo moći da održimo ako budemo imali političku nesigurnost i nestabilnost.

U tom smislu Vučić je naveo i da imamo mnogo veća strana ulaganja od Hrvatske na primer, ali i dodao da ta zemlja ima 11 milijardi evra koja dobija od EU i da sve to treba imati u vidu.

"Nalazimo se između čekića i nakovnja i šta god uradite kajaćete se", ukazao je predsednik Srbije.

Dodao je da se čuju kritike što su Srbi izašli na kosovske izbore i kako kažu time priznaju nezavisnost, a odmah zatim i što više ne učestvuju u institucijama i bilo čemu drugom...

"Budućnost cele Srbije će zavisiti od onoga šta ćemo da uradimo u narednih pola godine, godinu ili dve", rekao je Vučić i dodao da se nada da će taj zapadni deo međunarodne zajednice da razume da Srbi ne mogu u svemu da se saglase sa onima koji su odmah priznali nezavisnost.

Kako je rekao, bili smo svedoci pripremljenog nasilja.

Predsednik Srbije je međutim naveo i da Marko Đurić nije ušao "kozjom stazom" da će čekati još malo da se "polome" da vide kako je ušao, a onda ćemo i sve obavestiti, a takođe nije ušao ni dan ranije, kako neki tvrde.

Dodao je da treba da se poštuje pravo da pregovarači mogu slobodno da prelaze administrativne prelaze i zapitao da li bi u centralnoj Srbiji sada trebalo svakoga Albanaca da izvučemo iz autobusa "malo prebijemo" pa pustimo, jer nije poštovao zakone Srbije.

On se osvrnuo i na komentare da na sirene u Kosovskoj Mitrovici nije izašao veliki broj ljudi rekao da su ljudi dobili striktan nalog da se nijedan metak ne ispali i ne odgovara na nasilje nasiljem.

"Niko nije želeo sa srpske strane krvoproliće, želeli su neki drugi".

Kako je naveo, našu vojsku pomerili nismo, ali je i istakao da to šta će da koristi u razgovorima da bi smirio situaciju i da izbavi ljude iz zatočeništva, je njegova stvar koju ima po pravu i Ustavu.

U političkom smislu teško vreme je pred nama, rekao je i ponovio da ekonomski idemo sve bolje i sve lakše, ali i da toga dalje neće biti ako "političke probleme ne rešimo".

"Ništa nećemo moći da imamo i sačuvamo ukoliko ne budemo sačuvali sigurnost i mir i to svi oni koji imaju radikalna rešenja treba da znaju", poručio je Vučić.

Rekao je i da ćemo do kraja godine imati prosečnu platu od 500 evra, ali i upozorio da je za to potrebna politička stabilnost i sigurnost.

(Danas-N1-Tanjug-RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner