Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Bilateralni odnosi Srbije i SAD su dobri, idu u boljem smeru i vrlo su otvoreni; Hojt Ji: SAD zainteresovane da pomognu u rešavanju problema sa Kosovom, Rusija unosi nestabilnost u region
Hronika

Aleksandar Vučić: Bilateralni odnosi Srbije i SAD su dobri, idu u boljem smeru i vrlo su otvoreni; Hojt Ji: SAD zainteresovane da pomognu u rešavanju problema sa Kosovom, Rusija unosi nestabilnost u region

PDF Štampa El. pošta
sreda, 24. maj 2017.

Bilateralni odnosi su dobri, idu u boljem smeru, vrlo su otvoreni, kaže predsednik srpske vlade Aleksandar Vučić.

On se danas sastao sa zamenikom pomoćnika državnog sekretara SAD-a za evropska i evroazijska pitanja Hojtom Jiom.

Predsednik srpske vlade rekao je da će, kada je reč o Kosovu, Srbija nastavlja dijalog, da sve probleme sa Albancima mora da rešava razgovorom.

- Hojt Li je u više navrata pomagao Srbiji kod dijaloga, i da nije bilo njega teško da bi se neke stvari dogovorile. Zato smo mu zahvalni - rekao je Vučić.

On je naglasio da je između dve zemlje dobra i vojno-tehnička saradnja, da Srbija ima razumevanje američke strane kada je u pitanju neutralnost po pitanju NATO.

Vučić je rekao i da očekuje više američkih investitora u Srbiji, poput firme "Amatec".

Američki diplomata Hojt Ji je istakao da je sa Vučićem danas razgovarao o najrazličitijim temama.

- Obojici je stalo do regionalne saradnje - rekao je on.

Regionalna saradnja isti cilj

- Obojici je stalo do regionalne saradnje - rekao je on, istakavši da se razgovaralo o reformama i pomoći Srbiji u tome.

Kada je reč o regionu, razgovarali smo o raznim partnerima, i na koji način kako SAD mogu da pomognu Srbiji i ostalima da krenu napred.

- Region u kome nema korupcije, trgovine drogom i kriminalom, je onaj koji privlači investicije. Bilo je reči i o saradnji zemalja Zapadnog Balkana - istakao je Hojt Ji.

SAD su zainteresovane da pomognu i u rešavanju problema sa Kosovom, rekao je Hojt Ji, prenevši posebne pozdrave i poziv potpredsednika SAD Pensa, da Vučić poseti Ameriku.

Kada je reč o Rusiji, Tramp i ostali zvaničnici su istaki, da gde god mogu da se pronađu zajedničke tačke saradnje.

- Tamo gde naše vrednosi i ciljevi nisu kompatibilni, čuvačemo i naše interese i interese naših partnera. Ono što se desilo u Crnoj Gori u oktobru, ono što radi sa energetikom, iza svega toga stoji neka nestabilnost. Ne kažem da je u svemu reč o lošoj nameri - istakao je Ji.

Reforme važne, bez obzira na integracije

Kazao je da, kada je reč o Zapadnom Balkanu i njegovoj integraciji u EU, veruje da postoje dve strane ove priče i napora.

- Važno je za EU i NATO da stave šta su standardi i očekivanja, i to vrlo jasno, a da vlade onda rade na tome. Reforme su važne ne samo za integraciju, već i za ekonomiju. Na stranu da li brzo idemo u integracije, reforme su potrebne - kazao je američki diplomata.

Vučić: Različito gledamo na Kosovo

Srpski premijer kaže da su ga pojedini analitičari savetovali da ne treba da razgovara sa Hojt Jiem, jer je deo bivše američke administracije.

- Važno je da razgovaramo i nalazimo rešenja. Zato ih nisam poslušao - kaže Vučić.

On je istakao da SAD i Srbija imaju različito viđenje prema Kosovu, i to nije nikakva novost.

Vučić: Besmislice da Hojt Li ne predstavlja zvanične SAD, ako Srbi vole bajke, da glasamo za braću Grim

Premijer Vučić osvrnuo se danas na spekulacije u javnosti da Hojt Li ne predstavlja aktuelnu američku administraciju i istakao da je reč o besmislicama srpskih tabloida i pojedinih analitičara.

Odgovarajući na pitanje i konstataciju Prve televizije upućeno gostu iz SAD da pripada bivšoj američkoj administraciji i da o posetama Balkanu nije razgovarao sa državnim sekretarom Tilersonom, Vučić je istakao da su ga sa te televizije pojedini srpski analitičari "savetovali" da sa njim ne razgovara, jer, navodno, predstavlja bivšu vašingtonsku administraciju.

„To su besmislice. Sa punom odgovornošću, zato što predstavljam građane Srbije, primio sam Hojta Jia, jer je to važno za našu zemlju, ne što mi se dopada, ili što ga poznajem dugo“, rekao je Vučić.

On je istakao da je Ji zvanični predstavnik SAD, a ljudima koji misle i koji su nas ubeđivali da će sve da se promeni i sve biti drugačije posle izbora Donalda Trampa za predsednika Amerike, poručio je da američka politika ima kontinuitet i da zna šta se neće promeniti. Podvukao je da je važno da imamo dijalog sa SAD.

„Ako Srbi vole bajke, da on ne predstavlja nikoga i da smo mi svi budale što s njim razgovaramo, onda da glasamo za Hansa Kristijana Andersena ili braću Grim. Suviše sam racionalan da bih u tome učestvovao. Izabran sam da vodim zemaljsku Srbiju na odgovoran način, a ne da pričam bajke za srpske tabloide“, istakao je Vučić.

Koliko su besmisleni navodi da Ji ne predstavlja američku administraciju govori, rekao je Vučić, i to što mu jre Ji preneo poziv američkog potpredsednika Pensa da poseti Vašington.

O nabavci oružja i oruđa odlučujemo sami

Premijer i izabrani predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je suvereno pravo Srbije da kupuje oružje i oruđe i poručio da Srbija o tome odlučuje sama kao suverena i nezavisna država.

Vučić je to rekao na zajedničkoj konferenciji za novinare sa visokim zvaničnikom Stejt dipartmenta za evropska i evroazijska pitanja Hojtom Jiom, odgovarajući na pitanja da li je u razgovoru bilo reči o tome gde i od koga Srbija kupuje oružje.

Ji: Vučić kao predsednik ima jači legitimitet

Pomoćnik državnog sekretara SAD-a za evropska i evroazijska pitanja Hojt Ji čestitao je danas premijeru Aleksandru Vučihu na izboru za predsednika Srbije, ističući da je to veoma važno, jer, smatra, to daje još jači mandat Vučiću da nastavi reforme i približi Srbiju njenom cilju a to je EU i njene institucije.

Ji je takođe preneo danas Vučiću poziv američkog potpredsednika Majkla Pensa da poseti Sjedinjene Države u narednih nekoliko meseci.

SAD će pomagati region na putu u EU, sa Rusima - jasne crte

SAD će i dalje pomagati zemlje regiona u njihovim naporima da steknu članstvo u EU koliko god može, a verujem da će to činiti i Evropa, poručio je Brajan Hojt Ji.

Obraćajući se na konfernciji za novinare nakon razgovora sa srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem, Ji je primetio da postoji jedna vrsta nestrpljenja po pitanju integracija u EU.

SAD će i dalje pomagati zemlje regiona u njihovim naporima da steknu članstvo u EU koliko god može, a verujem da će to činiti i Evropa.

To je poručio pomoćnik američkog državnog sekretara Brajan Hojt Ji.

Obraćajući se na konfernciji za novinare nakon razgovora sa srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem, Ji je primetio da postoji jedna vrsta nestrpljenja po pitanju integracija u EU.

Sam se zapitao šta tu mogu da urade SAD i Evropa, a odgovarajući na pitanje novinara o uticaju Rusije na ovaj region, odgovor je potražio u nedavnim istupima američkog predsednika Donalda Trampa i njegovih najbližih saradnika Pensa i Tilersona, a koji su rekli da gde god mogu da se nađu zajedničke teme za razgovor s Rusima - Amerikanci će razgovarati.

"Ali, tamo gde naši interesi, naše vrednosti i ciljevi nisu kompatibilni, gde se možda sukobljavamo, mi ćemo snažno braniti i čuvati naše i intrerese naših saveznika", izričit je bio JI.

Dodao je da se u Vašingtonu nadaju da će Rusi igrati konstruktivnu ulogu na Balkanu, kao, primetio je, i ranije, ali je i dodao da SAD moraju aktivno da prate sve što Rusija pokušava da uradi u regionu, pomenuvši posebno događaje iz oktobra prošle godine u Crnoj Gori, rusku politiku u energetici i umešanost u nekim drugim regionima.

"Postoji jedan element nestabilnosti u tome", ocenio je Ji, ne želeći, kako je istakao, da kaže da iza svakog poteza stoje loše namere, ali i primetivši da je ustanovljeno dosta toga što rade a što može imati loše posledice.

Kako je rekao, u Vašingtoru veruju da je važno da se uzdrže kad su u pitanju neproverene vesti iz Rusije ili nekih drugih izvora, ali da u svakom slučaju traže načine za saradnju gde god je to moguće.

Kad je reč o evrointegracijama regiona, Li je primetio da tu popstoje dve strane te priče, što podrazumeva da su s jedne strane zahtevi EU kloji nisu jednostavni, a s druge obaveze regionalnih vlada koje se moraju ispuniti.

"Ali iznad svega je potrebna snažna volja s obe strane, kako bi se ubrzao proces, te verujemo da ako svi odrade svoj deo posla, a vlade ispune standarde čak i kad su teški, da će to doneti boljitak ne samo u integracijama nego i svakoj zemlji pojedinačno.

Kako je rekao, na stranu pitanje da li se ide dovoljno brzo u integracije, ali i EU i SAD žele da pruže i materijalnu i svaku drugu pomoć da zemlje zapadnog Balkana ispune visoke kriterijume.

"A od zemalja očekujemo da pokažu političku volju, kao sto je to pokazao Vučić, i to i onda kad to nije popularno, a mi ćemo da nastavimo da pomažemo koliko možemo, verujemo i Evropa takođe", porucio je Ji.

Sa Tilersonom razgovarao o 17 zemalja za koje sam zadužen

Visoki funkcioner Stejt dipartmenta za Evropu u Evroaziju Brajan Hojt Ji poručio je danas da se američka politika u ovom regionu nije značajnije promenila od izbora predsednika Donalda Trampa i da je ona bazirana na američkim interesima - stabilnosti regiona, demokratiji, većoj bezbednosti i napretku.

Ji je, odgovarajući na pitanja novinara u Beogradu, rekao da možda postoje neke "varijacije i doterivanja", ali da ona svakako nisu toliko značajna i da se neće odražavati na politiku te zemlje.

Ko je Hojt Ji?

Uspešni američki diplomata, trenutno na funkciji zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD-a za evropska i evroazijska pitanja, i jedan od odgovornih za američke odnose sa zemljama centralne i južne Evrope.

Pre preuzimanja ove funkcije, u septembru 2013. godine, bio je zamenik šefa misije u američkoj ambasadi u Hrvatskoj pune tri godine. Osim toga, službovao je i u Kabulu (Avganistan), kao direktor Kancelarije Stejt departmenta za pokrajinsku obnovu timova.

Balkan mu nije nepoznanica

Balkan mu definitivno nije nepoznanica, tim pre što je u Solunu (Grčka), bio generalni konzul, zatim je bio i glavni službenik SAD u Podgorici (Crna Gora), ali je obavljao i druge funkcije.

Hojt Ji je svojevremeno bio direktor za evropske poslove u Savetu za nacionalnu beznednost, a radio je i u sedištu NATO kako zamenik direktora u privatnoj kancelariji nekadašnjeg sekretara NATO-a Havijera Solane.

Izaslanik za bivšu SFRJ

Da definitivno ima bogato iskustvo kada je globalna politika u pitanju, svedoči i to da je svojevremeno bio i politički oficir u ambasadama SAD na Haitiju i u Francuskoj, ali i specijalni pomoćnik američkog specijalnog izaslanika za bivšu Jugoslaviju.

Smiruje strasti

Ovaj američki diplomata rođen je u Kaliforniji, studirao je na Berkliju i u San Dijegu, i završio brojne kurseve za međunarodne odnose na Univerzitetu DŽordžtaun.

Poslednje vreme često je boravio na Balkanu, od Kosova, preko Albanije do Makedonije , ekspresno "sređuje stvari" i smiruje "uzvrele strasti".

(Blic-Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner