Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Nemačka od 2008. insistira na pravno-obavezujućem sporazumu Beograda i Prištine, ukoliko potpišemo taj sporazum dobićemo sve garancije za ulazak u EU
Hronika

Aleksandar Vučić: Nemačka od 2008. insistira na pravno-obavezujućem sporazumu Beograda i Prištine, ukoliko potpišemo taj sporazum dobićemo sve garancije za ulazak u EU

PDF Štampa El. pošta
sreda, 28. februar 2018.

Nemačka na pravno-obavezujućem sporazumu Beograda i Prištine insistira od 2008. godine, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

"Insistiraju oni na tome od 2008. godine, nego su vas neki lagali u Srbiji da oni to ne traže. Nikoga neću da lažem, oni to traže. Ni danas nisam govorio da teče med i mleko. Mi imamo drugačije viđenje o Kosovu: Oni su priznali nezavisnost Kosova 2008. godine", rekao je Vučić za Prvu televiziju nakon susreta sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

"Neće biti nimalo lako, ali probaćemo da nađemo kompromis. A šta je to što nećemo imati ako ne napravimo neku vrstu komprosa sa Albancima, što ne kaže neko? Bićemo zaglavljeni na evropskom putu poput Turske, Makedonije i drugih zemljalja koje zbog političkih sporova zaglavljene", naglasio je Vučić. 

On je rekao da će "samom najavom ulaska Srbije u EU biti povećane direktne strane investicije", a u suprotnom, kaže "imaćemo bezbroj drugih problema - pravnih, ekonomskih..." 

Na pitanje da li ćemo trpeti sankcije ukoliko se ne postigne sporazum sa Prištinom, Vučić je rekao: 

"Ne bih to nazvao sankcijama, ali to je prirodni zid koji više ne možete da probijete. Zato sam sve vreme insistirao na neophodnosti kompromisa i nisu ti razgovori laki i ne sviđaju se sve moje ideje nemačkim domaćinima. Ali nisam ja ovde došao na kafu jer kafu ne pijem, niti kancelarka Merkel ima vremena za gubljenje. Niti sam došao da vidim Berlin". 

Predsednik Vučić je naveo i da su za Srbiju vrata široko otvorena. 

"Ostaje na nama da završimo mnoge druge stvari ali sve to je stoti deo problema sa kojim se suočavamo kada je reč o KiM", kazao je. 

"Garancije koje dobijamo u Berlinu su garancije u koje najviše verujem"

Naglasio je i da bi "Nemačka volela da Srbija ima isti odnos prema Prištini kao što ima Nemačka" i dodao da će "Nemačka teško da odustane od nezavisnosti Kosova, iluzija je to očekivati". 

Na pitanje da li možemo da dobijemo garncije da ako 2019. godine potpišemo taj sporazum, da ćemo 2025. sigurno ući u EU, Vućič je rekao: 

"Ukoliko potpišemo taj sporazum dobićemo sve garancije, a garancije koje dobijamo u Berlinu su garancije u koje najviše verujem". 

Na pitanje šta je sada na stolu u pregovorima sa Prištinom, Vučić je naveo da će narodu o tome govoriti početkom aprila. 

“Sa kancelarkom sam pričao o svemu. Papir je i dalje beo, ali svakakvih stvari tu ima i razgovarao sam sa kancelarkom Merkel o različitim modalitetima“, rekao je on. 

Na navode o “tajnim pregovorima“, Vučić navodi da nema ničega tajnog. 

“Nikada se nigde Tači i ja nismo sastali, a da nije pod okriljem Evropske unije. Nekada je to slučaj u Briselu, nekada na nekom drugom mestu u svetu, ali uvek pod zastavom EU i sa evropskim posrednicima“, rekao je Vučić. 

Na pitanje da li postoji neki pozadinski kanal pregovora, na nivou nevladinih organizacija, izaslanika, da se govori o podeli, Vučić navodi da o tim stvarima ne može da govori i da ne može da ih potvrdi. 

Šta nas onda očekuje u aprilu i da li je to možda referendum, Vučić pita a “o čemu referendum“. 

“Moram da izađem sa nečim što Srbi moraju da razumeju, nešto što je realno i racionalno i nešto što će Srbi ponešto da dobiju, i ne ponešto nego nešto značajno. Dakle, to je smisao, ako nema toga ne razumem sa čime da idemo na refrendum. Da prihvatamo ono što su nam nametali i ono što nam je nametnuto. Mogu da učestvujem u progamiranju kompromisa, u borbi protiv mitološkog pristuopa rešavanju kosovskog problema. Mogu da se borim protiv onih koji kažu da je Štimlje kolevka srpske civilizacije, a u Štimlju nema nijednog Srbina“, dodao je on.

O beogradskim izborima

Predsednik Srbije i lider SNS Aleksandar Vučić rekao je da veruje da nemačku kancelarku Angelu Merkel lokalni izbori u Beogradu ne zanimaju. 

"Mislim da naši razgovori i značaj naših razgovora za Srbiju prevazilaze okvire lokalnih izbora u Boru, Aranđelovcu, Beogradu, bilo gde, iako su ti izbori strašno važni za ljude koji tu žive. Ovde je reč o odnosima Nemačke i Srbije, o našoj budućnosti i moj posao kao predsednika je bio da brinem o budućnosti Srbije", rekao je on. 

Vučić je rekao i da se nada da će na beogradskim izborima pobediti lista "Zato što volimo Beograd - Aleksandar Vučić". 

"Ljudi u Beogradu umeju da cene rezultate i rad. Da li ostali mogu da se skupe zajedno ili ne mogu, i da li će imati taj jedan glas više od liste „Zato što volimo Beograd“, mislim da će borba između liste proj jedan i ostalih biti vrlo neizvesna. Nadam se da ćemo pobediti, a ako izgubimo, čestitaćemo našim protivnicima. Mislim da će lista „Zato što volimo Beograd“ imati približno isti broj glasova kao sve ostale liste zajedno", rekao je. 

On smatra da će "ako se druge liste ujedine posle izbora, imati oko 30 odsto naših mandata".

Predsednik Vučić rekao je da se pohvale nemačke kancelarke, pre svega odnose, na ekonomski napredak.

"To što smo uspeli da dramatično smanjimo javni dug, da popravimo uslove poslovanja u našoj zemlji, spustimo nezaposlenost... - to su stvari koje Nemačka hvali".

"Kakav referendum? Pa, moram da predložim rešenje"

- Svi govore o referendumu, a ja moram da predložim rešenje i ne mogu da kažem da raspisujemo referendum o tome da li priznajemo nezavinost Kosova - rekao je večeras predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovarajući na pitanje čeka li nas u aprilu referendum o kosovskom problemu.

- Moram da izađem s nečim sto Srbi mogu da razumeju, sto je racionalno i čime će Srbi da dobiju i to ne nešto malo, već nesto značajno - rekao je Vučić.

A, u međuvremenu, dok ne predloži to rešenje, kako kaže, može da propagira kompromis, da se bori protiv mitoloskog rešavanja tog pitanja, protiv onih koji bi da branimo Srbe u Štimlju, recimo, gde ih odavno vise nema.

- U mnogim mestima Srba više nema tamo, mnogo je takvih mesta, a nije nas mnogo ni bilo - zaključio je.

"Podrška Nemačke je za nas strahovita prednost"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da nas posle lokalnih izbora čeka mnogo vaznog i teškog posla, a upitan da li nas obavezuje na nešto podrška Nemačke, koja je danas u razgovoru s kancelarkom Merkel potvrđena, porucio je: "Ne očekujem lake odluke, ali od tih teških odluka zavisi naš napredak ka EU, ali i budućnost naše dece".

U tom je smislu posebno pomenuo da je na početku njegovog mandata kao premijera u Srbiji u nemačkim kompanijama radilo 17.000 ljudi, da ih je danas 43.000, a da će već u narednim mesecima to preći 50.000, te da u protivnom, ako nećemo u teske odluke, "nema novog zapošljavanja, nema stranih investicija, novih fabrika, a i to što nam je pokrivenost uvoza izvozom 78 odsto najviše su zaslužne nemačke kompanije"...

- One su obezbedile tržište za nas i to je stašna prednost - primetio je.

Upitan mogu li se neslaganja u vezi s Kosovom između Srbije i Nemačke nekako "ispeglati", Vučić je naveo da je činjenica da se naši stavovi po tom pitanju bitno razlikuju, jer je Nemačka priznala među prvima nezavisnots Kosova i insistira na pravno obavezujućem sporazumu s Prištinom.

Zbog toga i kaže da neće biti lako, ali da je siguran "da moramo da pokušamo da pronađemo rešenje i to kompromisno".

"Novinari u Srbiji nisu ubijani od vremena DOS-a"

Vučić je izjavio je večeras da od vremena vlasti DOS i od 2003. godine u Srbiji nije ubijen nijedan novinar i dodao da smatra da u Srbiji ima slobode, pa i slobode medija.

Upitan kako komentariše izjavu dobitnika pulicerove nagrade Metjua Kaurana Galicija da je Srbija sledeća zemlja u kojoj će biti ubijen novinar, Vučić je u intervjuu za televizuju Prva rekao da "svaki novinar koji se bavi političkom informativom misli da je važniji od političara".

"Zanimljivo da se dogodilo ubistvo u Slovačkoj. Šta ja da kažem? Lagali ste? Novinari su ubijani u Francuskoj, Danskoj, Slovačkoj, Malti. U Srbiji od DOS vlasti nije bilo ubijenih novinara. Osim Mare Dragović (Pink) koja je lakše povredjena i Gordane Uzelac (Pink) koja je malo teže povredjena, težih povreda nije bilo. Bilo je guranja novinarke Lidije Valtner (Danas)", rekao je Vučić.

On je rekao da misli da u Srbiji ima slobode, ali da je spreman na razgovore, ako neko misli da po tom pitanju nešto može da se uradi.

"Ako sam vam ja naredjivao pitanja, recite, ako sam naredjivao šta da me ne pitate, recite gradjanima Srbije", rekao je Vučić.

Vučić je dodao da u vreme vlasti Demokratske stranke nigde u medijima nije moglo da se govori protiv tadašnjeg gradonačelnika Beograda Dagana Djilasa, dok je o tadašnjem predsedniku Srbije Borisu Tadiću još ponegde moglo nešto da se kaže.

On je dodao da se svima odaziva na intervjue, ali da ne ide na jednu televiziju, jer ona "24/7" vodi kampanju protiv njega i Vlade Srbije.

Vučić: Igramo partiju šaha bez dame i topa, da izvučemo remi

Kada je reč o Kosovu i Metohiji, mi igramo partiju šaha bez dame i topa i pokušavamo da izvučemo pat, izjavio je jutros za RTS predsednik Srbije Aleksandar Vučić i dodao da je spreman da čuje kritiku, ali da je važno naći kompromisno rešenje.

Vučić je rekao da je Nemačka priznala nezavisnost Kosova i da veruje da ga nemačka kancelarka Angela Merkel nije kritikovala jer je poštovala njegovu hrabrost da iznese drugačija viđenja i rešenja koja nisu stereotipna.

"Mi igramo partiju šaha bez dame i topa i pokušavamo da izvučemo pat. Da našeg kralja sateramo u ćošak, a da nam njihovi pešaci ne dozvole da se pomerimo i da izvučemo remi", rekao je Vučić.

Dodao je da je Srbija u prošlosti gubila i da ništa nije na našoj strani i da je teško razumeti primedbe u kojima "kibiceri ne bi da preuzmu odgovornost već čekaju da budete poraženi".

Vučić je naveo da je kancelarka Merkel saslušala šta je imao da kaže po pitanju Kosova i dodao da ne misli da vreme radi za nas.

"Mogu da ustanem od table, ali zamrznuta pozicija nam neće vratiti ni damu ni topa", objasnio je on.

Govoreći o jučerašnjim razgovorima sa nemačkom kancelarkom, Vučić je naveo da je jutros pogledao sajt nemačke vlade i da je bio ponosan što na sajtu stoji vest da Srbije jeste i biće partner Nemačke.

"Velika stvar za nas i ljudi to treba da znaju", ocenio je on.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner