Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić u sedištu NATO; Zamolio sam da snage Alijanse ostanu na Kosovu i Makedoniji, niko me ne može ubediti da Jens Stoltenberg mrzi Srbiju; Vučić sa Mogerini: Snažna podrška ubrzanju EU puta Srbije
Hronika

Aleksandar Vučić u sedištu NATO; Zamolio sam da snage Alijanse ostanu na Kosovu i Makedoniji, niko me ne može ubediti da Jens Stoltenberg mrzi Srbiju; Vučić sa Mogerini: Snažna podrška ubrzanju EU puta Srbije

PDF Štampa El. pošta
sreda, 15. novembar 2017.

Beograd -- Tražili smo da NATO ne samo ne ukida, već ne smanjuje svoje prisustvo na Kosovu, izjavio je predsednik Vučić u Briselu.

Vučić je na konferenciji za medije sa generalnim sekretarom Alijanse Jensom Stoltenbergom nakon učešća na sastanku Saveta NATO-a rekao da je razgovarao sa zvaničnicima više zemalja članica NATO i da "Jens može da potvrdi da sam se borio i štitio interese Srbije".

"Imali smo različita viđenja prošlosti, ali smo se saglasili da moramo da gledamo u budućnost. Jens me je čak uverio da i oni imaju koristi od saradnje sa nama", rekao je Vučić.

Vučić je naveo i da u etničkim sukobima na Kosovu poslednjih godina ima povređenih, ali ne i poginulih i da su “razgovori u Briselu doneli neki rezultat“.

Osim toga, on je rekao da je Srbiji potrebna dobra saradnja sa NATO, kao i da "niko ne može da ga ubedi da Jens Stoltenberg mrzi Srbiju".

Kako kaže, zamolio je Stoltenberga da snage Alijanse ostanu na Kosovu i Metohiji.

"Zamolio sam ga da, ne samo da ne ukidaju snage, već da nastave prisustvo u nesmanjenom obimu na Kosovu i Metohiji“, rekao je Vučić.

"Zahvalio sam Stoltenbergu i članicama NATO na tome što održavaju mir i stabilnost na KiM, pre svega jedinicama KFOR-a. Uloga NATO u osiguranju sigurnosti i bezbednosti za naš narod, ali i za naše svetinje je od izuzetnog značaja", dodao je on.

Vučić ističe da su ga na sastanku Saveta NATO pitali o odnosu Srbije sa Rusijom i Kinom, a da su oni "racionalnu odgovorili".

"Ako neko misli da je vreme za junačenje i suprotstavljanje polovini sveta... Na nama je da imamo miran kurs", rekao je Vučić.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg istakao je da transformacija bezbednosnih snaga Kosova u vojsku može da se sprovede samo u skladu sa ustavom.

"Bilo kakva izmena u mandatu bezbednosnih snaga mora biti sprovedena u skladu sa Ustavom, a to zahteva izmene i dopune tog akta. To je naš stav, istakao je Stoltenberg.

Prema njegovim rečima, partnerstvo NATO-a i Srbije napreduje veoma dobro, a “nema kontradikcije između vojne neutralnosti i snažnog partnerstva Srbije sa NATO“.

Vučić sa Mogerini: Snažna podrška ubrzanju EU puta Srbije 

On je kazao da bilo kakva odluka o transformacija snaga mora biti u skladu sa Ustavom.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, posle sastanka sa Federikom Mogerini, da je šefica EU diplomatije dala snažnu podršku za ubrzanje EU puta Srbije.

On je istakao da su se usaglasili oko činjenice da su mir i stabilnost na Balkanu osnovni interes i Srbije i Evropske unije.

Preneo je i da je od visoke predstavnice dobio snažnu podršku za nastavak EU puta i ubrzanje reformi, u različitim sferama društvenog života u Srbiji, a time puta ka EU.

”Razgovarali o ispunjavanju obaveze iz poglavalja 23 i 24( vladavina prava), o tome koja će nova poglavlja biti otvorena, ali i o onome što je, čini mi se, i najvažnije, a to je kako ćemo svi zajedno na Zapadnom Balkanu da nastavimo svoj EU put i međusobnu saradnju”, rekao je predsednik Srbije, koji danas boravi u radnoj poseti Briselu.

Vučić je dodao da očekuje da svi u regionu shvate da se od povratka u prošlost i života u prošlosti gubi mnogo dragocenog vremena potrebnog za izgradnju drugačije i bolje budućnosti.

Upitan za izjave EU zvaničnika da postoji ”pozitivan momentum”, koji treba iskoristiti kada su evrointegracije Srbije i regiona u pitanju, predsednik Srbije kaže da se nada da je to prilika za ceo region.

Kada je Srbija u pitanju, Vučić kaže da očekuje ubrzano otvranje novih poglavlja.

”Ja nemam nikakvih iluzija. Za nas ostaje ključno pitanje da sačuvamo mir i stabilnost, pre svega mir u BiH i da vidimo šta ćemo sa KiM. Poglavlje 35. se provlači i kroz mnoga druga poglavlja i neće biti zatvoreno do onoga što mi zovemo normalizacija odnosa Beograda i Prištine, a ovde kažu - Srbije i Kosova. To je pretežak zadatak za jednu glavu, za nekoliko ljudi. U tome mora da učestvuje ceo naš narod i zato imamo i unutrašnji dijalog”, kostatovao je predsednik Vučić.

Kada je unutrašnji dijalog o Kosovu u pitanju, Vučić kaže da je zadovoljan time što je čuo na dva dosadašnja skupa različite stavove i što je neke stvari mogao da nauči.

”Da smo imali te pameti i to radili pre 10- 12 godina možda bi neke stvari sada izgledale drugačije. Tako da, jesmo optimisti, a moramo da znamo da nas najteže stvari tek čekaju”, zaključio je Vučić.

Vučić je u izjavi novinarima naglasio i da su on i Mogerini razgovarali o nastavku dijaloga Beograda i Prištine, koji će se, istakao je, nastaviti svakako pod pokroviteljstvom EU, u Briselu ili negde drugde.

"Da razgovarali smo o tome...Da li će biti ovde u Briselu ili drugom mestu, ali svakako pod pokroviteljstvom Evropske unije. Dakle, biće ili Mogerini ili Ejnhorst, ali, uvek pod okriljem EU", rekao je srpski predsednik posle razgovora s Mogerini u sedištu Evropske komisije.

„Složili smo se da su stabilnost i mir najvažniji za Srbiju i za Evropsku uniju“, rekao je Vučić novinarima.

Sastanak je održan u sedištu Evropske komisije i predviđeno je da traje oko pola sata.

Iz kancelarije Federike Mogerini najavljeno je da će osnovne teme razgovora Aleksandra Vučića i Federike Mogerini biti odnosi Srbije i EU, napredak Srbije na putu ka EU, situacija u regionu kao i dijalog o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Posle bilaterale sa šeficom EU diplomatije, predsednik Vučić imaće sastanak sa generalnim sekretarom Alijanse Jensom Stoltenbergom i učestvovati na sastanku Severnoatlantskog saveta u sedištu NATO-a u Briselu.

Prema najavi iz kabineta predsednika Srbije, pre razgovora u NATO Vučić će se sastati i sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Federikom Mogerini.

Stoltenberg i Vučić će se obratiti medijima oko 17.00, najavljeno je na sajtu NATO. 

Uoči posete Briselu Vučić se u ponedeljak u Beogradu sastao sa šefom Vojne kancelarije NATO za vezu, brigadnim generalom Čezareom Marinelijim kome je, kako je saopšteno, ponovio da je Srbija vojno neutralna i da će sarađivati sa različitim savezima i državama, ali da neće ulaziti ni u kakve vojne saveze. 

U razgovoru je izraženo i očekivanje da će predstojeća poseta srpskog predsednika sedištu NATO "potvrditi napredak u političkom dijalogu i praktičnoj saradnji Srbije i NATO", saopšteno je iz kabineta predsednika Srbije. 

Vučić se novembra 2016, tada u svojstvu premijera, sastao sa Stoltenbergom u Briselu, a teme razgovora bile su saradnja Srbije i NATO u okviru Partnerstva za mir i ukidanje nadzora u "donjem sloju vazdušnog prostora iznad Kosova". 

Srbija se priključila programu Partnerstvo za mir i Savetu za evroatlantsko partnerstvo 2006, a 2015. je potpisala i Individualni akcioni plan partnerstva (IPAP) sa NATO.

(B92, Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner