уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Влаховић: Неопходно је наставити реструктурирање јавних предузећа, приватизацију стратешких фирми и рационализацију броја запослених у државној управи
Хроника

Александар Влаховић: Неопходно је наставити реструктурирање јавних предузећа, приватизацију стратешких фирми и рационализацију броја запослених у државној управи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. мај 2016.

 БЕОГРАД - Србији је потребан наставак структурних реформи, изјавио је данас председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић, истичући да су пре свега неопходни реструктурирање јавних предузећа, завршетак приватизације стратешких фирми, рационализација броја запослених у државној управи, као и стални рад на елиминисању свих препрека за приватан бизнис. 

Влаховић је, коментаришући шта све треба да садржи економски програм нове владе, рекао да све то треба да допринесе унапређењу економије, повећању нивоа запослености, док је паралелно са тим неопходна и реформа правног, као и здравственог система. 

"То је окосница економске политике будуће владе, а рекао бих да је то била окосница и претходне владе и владе пре ње, имајући у виду експозе премијера. А у којој мери су структурне реформе у претходном периоду реализоване, довољно говори податак о нивоу структурног дефицита", казао је Влаховић Тањугу.

Он је указао и да се структурни дефицит може елиминисати уколико се успешно реализују мере које се односе на структурне реформе, те да за то нису довољне само мере штедње. Ипак, сматра да је тај подухват веома тежак.

"Да је лак, вероватно би га и претходне владе од 2004. па до данас успешно завршиле. Кад то кажем, мислим на чињеницу да ће велики број радника и унутар сектора стратешких важних предузећа и јавног сектора остати без посла, и да је ту неопходно пронаћи нова радна места, а треба их пронаћи у приватном сектору", објаснио је Влаховић.

Иако су у прошлој години имплементиране "политички скупе одлуке" као на пример смањења плата и пензија, Влаховић верује да ће отпори у реализацији мера које се односе на структурне реформе бити много већи.

Да би економија ишла узлазним трендом, потребне су инвестиције, а оне су сада на нивоу од 18 процената БДП-а, каже председник СЕС-а, истакавши да је за раст већи од три процената годишње потребно најмање 22, 23 одсто инвестиција у одсносу на БДП.

"То је шест и по, до седам милијарди евра. Да би се те инвестиције реализовале ми морамо да изградимо конкурентан амбијент", казао је Влаховић.

Влаховић је закључио да би струка или шира јавност изградњом консензуса требало да пружи подршку свакој влади, без обзира ко је формира, уколико је спремна да реализује мере структурних реформи јер се без њих не може у дугом року изградити самоодржива економија.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер