среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ајвор Робертс: Подела Косова најбоље решење
Хроника

Ајвор Робертс: Подела Косова најбоље решење

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. септембар 2010.

Најбољи резултат, када је у питању Косово и Метохија, дала би идеја о подели, за коју сам се залагао у прошлости, изјавио је данас за ББЦ бивши британски амбасадор у Београду Ајвор Робертс.

"Чак је и Међународна кризна група у свом последњем извештају говори о подели односно о размени територија. Мени је то најразумније решење, и да сам на месту Вука Јеремића врло енергично бих се за то залагао", рекао је Робертс.

"Север Косова је фактички и даље део Србије - окренут је Београду, а не Приштини. Мислим да би било разумно да међународна заједница призна чињенично стање на терену", истакао је бивши амбасадор.

Робертс, који је данас председник Тринити колеџа на Универзитету у Оксфорду, каже да је у овом тренутку тешко рећи са сигурношћу шта би могао да буде следећи позитивни корак.

"Проблем у позадини свега овога је да Србија са Приштином жели да разговара једино о статусу. Приштина уопште не жели да разговара о томе, али је срећна да разговара о практичним питањима. У усаглашеном тексту резолуције не видим ништа што би две стране могло да примора да разговарају о ономе што је, са српске тачке гледишта, најважније", рекао је Робертс.

Он је нагласио да је био изненађен одлуком Међународног суда правде (МСП) у Хагу, додајући да је мишљење Суда ослабило позицију Србије.

"Не бих да се правим да сам стручњак за међународно право, али моје схватање те области је да се границе могу мењати једино уз сагласност обе стране. Зато ми је тешко да схватим како је МСП закључио да је једнострана сецесија Косова била у складу са међународним правом", истакао је Робертс.

Робертс каже да запад једноставно желео да што пре проблем Косова скине са дневног реда, и признање независности Косова се чинило као најмање болно решење.

Он је подсетио да је у Србији био пре неколико месеци, и каже да људи нису са њим све време говорили о Косову.

"Мислим да је Србија закључила да будућност није у сукобу са међународним факторима, иако наравно не подржавају сви они независност Косова, већ у сарадњи са Европском унијом и са Америком. Претпостављам да ће заузврат бити олакшано напредовање Србије ка ЕУ", закључио је Робертс.

(ФоНет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер