петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ахмет Давутоглу: Турски вето није усмерен против Аустрије
Хроника

Ахмет Давутоглу: Турски вето није усмерен против Аустрије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јун 2011.

Министар иностраних послова Турске Ахмет Давутоглу изјавио је да вето његове земље против кандидатуре бивше шефице аустријске дипломатије Урсуле Пласник за генералног секретара Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) није усмерен против Аустрије.

„Ми нисмо информисали само Аустрију, већ и Литванију, председавајућег ОЕБС-а, да је за нас немогуће да подржимо једну особу на такво важно место која доводи у питање наш европски идентитет”, рекао је Давутоглу у интервјуу који преноси турски дневник „Хиријет” на свом сајту.

Он је подсетио да је Пласникова 2008. године дала изјаву према којој Турска треба да размисли о алтернативи пуноправном чланству у ЕУ..

Давутоглу је казао да је Турска имала свог кандидата за то место - амбасадора Ерсина Ерчина, који је имао значајну подршку, али је због најаве Кипра и Јерменије да ће га блокирати пао на друго место.

Шеф аустријске дипломатије и вицеканцелар Михаел Шпинделегер је критиковао Анкару због њених ставова, наводећи да је одлука о вету против Пласникове неразумљива и најавио да званични Беч више неће подржавати Турску и њене међународне потезе.

Он је, такође, рекао да је ова одлука Турске бацила сенку на односе с Аустријом.

Литванија је ове недеље свим чланицама ОЕБС-а неформално предложила Пласникову за новог генералног секретара ОЕБС-а и, да није било турског вета, било је планирано да она у понедељак и званично буде предложена.

Међутим, након вета Турске, Литванија ће наставити с консултацијама о овом питању, пошто је за именовање генералног секретара потребан консензус свих 56 земаља чланице.

Садашњем генералном секретару ОЕБС-а Марку Перену де Бришамбоу мандат истиче крајем овог месеца.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер