Početna strana > Hronika > Adem Zilkić: Odluka o mojoj smeni je nevažeća
Hronika

Adem Zilkić: Odluka o mojoj smeni je nevažeća

PDF Štampa El. pošta
utorak, 31. maj 2016.

Vrhovni sabor Islamske zajednice Srbije saopštio je da je smenio kompletan Rijaset sa reis-ul-ulemom Ademom Zilkićem na čelu i imenovao povereništvo

Novi Pazar – Posle zasedanja Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije (IZS) u nedelju u Novom Pazaru nejasno je ko predvodi ovu versku zajednicu. Sabor je saopštio da je smenio ceo Rijaset sa reis-ul-ulemom Ademom Zilkićem na čelu i imenovao povereništvo, dok se ne izaberu novi organi IZS.

Iz Rijaseta je saopšteno da je u Novom Pazaru održana sednica Vrhovnog sabora IZS, kojoj su prisustvovali sabornici sa područja sva tri mešihata (sandžačkog, srbijanskog i preševskog), kao i njihovi predsednici Muhamed  Jusufspahić, Hasib Suljović i Nedžmedin Saćipi.

Sabor je, kako je saopšteno, razrešio svog predsednika Sabahudina Obućinu, ceo Rijaset IZS sa  reis-ul-ulemom Ademom Zilkićem na čelu, zbog, „isteka mandata i protivustavnog produženja tehničkog mandata”.

Do završetka izbora novog reisa radom IZS će rukovoditi tročlano povereništvo kojim će predsedavati muftija sandžački Hasib Suljović.

Muhamed Jusufspahić, dosadašnji muftija srbijanski i zamenik reis-ul-uleme razrešen je tih funkcija i izabran za predsednika Vrhovnog sabora IZS, a novi muftija srbijanski je Abdulah Numan.

U komisiji Vlade Srbije za veronauku nije više Adem Zilkić, nego Sead Nasufović.

Centralna izborna komisija u kojoj je po jedan član iz sva tri mešihata,  ima obavezu da pripremi i organizuje izbore za novog reisa.

Adem Zilkić, koji smatra da je i dalje reis-ul-ulema IZS, („jesam ostavku najavio, ali je nisam podneo“), kaže da su sve odluke skupa u Novom Pazaru nezakonite. On za naš list kaže da sednica Vrhovnog sabora nezakonito sazvana, te da predsednik tog organa Sabahudin Obućina nije ni znao za sednicu niti je na nju pozvan. Pored toga, kaže Zilkić, za odlučivanje Sabora potrebno je da od 30 sabornika prisustvuju dve trećine, a nije ih bilo toliko.

Zilkić dodaje da su na tom skupu izmešane uloge i nadležnosti, pa su muftije (kao izvršni organi) smenjivali sabornike kao članove zakonodavnog tela.

Prema njegovim rečima, sve ovo je plod nastojanja muftija Muhameda i Mustafe Jusufspahića da Mešihat Sandžaka (kao deo IZS) gurnu u naručje Islamskoj zajednici u Srbiji.

Ranije je iz sandžačkog mešihata saopšteno da su braća Jusufspahić sa trojicom sabornika iz Sandžaka i sandžačkim muftijom Suljevićem  „izvršili ustavno nasilje i puč u Islamsko  zajednici, te da neće dozvoliti da se islamska zajednica urušava po diktatu Jusufspahića i njihovih mentora, kao ni interesnih grupa iz Novog Pazara“.

Na pitanje da li sve ovo vodi novoj podeli u IZS, Adem Zilkić odgovara potvrdno.

– Država preko braće Jusufspahić kao njenih službenika – Muhamed je u Ministarstvu spoljnih poslova,  a Mustafa u Ministarstvu odbrane –želi da reši status Islamske zajednice, pošto ga nije rešila u skladu sa Zakonom o crkvama i verskim zajednicama, uprkos sudskim presudama – kaže Zilkić i najavljuje obraćanje i Sudu u Strazburu,  ali i pitanja za dva ministarstva da li ona stoje iza postupaka svojih službenika.

Podsetimo, U Srbiji od oktobra 2007. godine postoje dve islamske zajednice – Islamska zajednica u Srbiji, na čijem čelu je muftija Mevlud Dudić, (donedavno je tu dužnost obavljao Muamer Zukorlić) i Islamska zajednica Srbije sa Ademom Zilkićem na čelu.

Ko je Abdulah Numan, novi muftija srbijanski

Novoizabrani srbijanski muftija Abdulah Numan (66) koji je zapravo Ivan Trifunović, Srbin, rođeni Beograđanin, koji je sa 19 godina prihvatio islam.Numan je za srbijanskog muftiju i predsednika srbijanskog Mešihata izabran umesto dosadašnjeg muftije Muhameda Jusufspahića, koji je novembra prošle godine imenovan za ambasadora u Saudijskoj Arabiji. Abdulaah Numan je sestrić preminule glumice Ružice Sokić. Za sebe zna da kaže da je bio neshvaćeno dete i buntovnik, a tokom jednog svog puta po Indiji, na iznenađenje svoje porodice, preuzeo je islam. Numan je doktor nauka, donedavno profesor na prestižnom Univerzitetu „Viktori” u Melburnu. Pre toga, u svoj „cirkulum vite” ubeležio je: tri fakultetske diplome: prvu na Fakultetu za islamske studije i filozofiju, drugu je stekao na Fakultetu društvenih nauka, a treću dobio za biznis i menadžment. Magistrirao je na temi – islamska teologija.

(Politika) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner