Početna strana > Hronika > 2010. godina – vreme jačanja međupravoslavnog jedinstva
Hronika

2010. godina – vreme jačanja međupravoslavnog jedinstva

PDF Štampa El. pošta
sreda, 05. januar 2011.

Proteklu 2010. godinu možemo nazvati vremenom jačanja pravoslavnog jedinstva i jačanja pozicije RPC u svetu. Jedan od važnih koraka bilo je prevladavanje crkvenog raskola na postsovjetskom prostoru, između ostalog u Ukrajini.

Niz godina crkvena neslaganja, potkrepljena ukrajinskom političkom elitom, ne samo da nisu jenjavala, već su se i uvećavala. Do danas u zemlji postoje tri pravoslavne crkve, samo jedna od njih je kanonska. 2010. godine poglavar RPC tri puta je posetio bivšu sovjetsku republiku, razgovarao sa njenim stanovnicima, poklanjao se tamo hrišćanskim svetinjama. Rezultat tako čestih poseta patrijarha Kirila Ukrajini bilo je to što je sada okončana moda raskola u zemlji, uveren je predsednik odeljenja za Spoljne crkvene veze mitropolit Volokolamski Ilarion.

„Sve posete patrijarha Kirila Ukrajini doprinose konsolidaciji zdravih snaga u ukrajinskom društvu, jačanju unutrašnjeg jedinstva Ukrajinske pravoslavne crkve. One takođe otvaraju put ka prevladavanju žalosnih posledica raskola, koji je bio politički projekat 90-ih godina. Sada u ukrajinskom društvu postoji čvrsto uverenje da raskol treba prevladati. Ljudi su umorni od podele i političkih parola. Oni teže ka konsolidaciji. U tom smislu posete patrijarha Kirila Ukrajini ne samo da doprinose ovoj kosolidaciji, već i pomažu da se vrate svi oni koji su bili u raskolu u okrilje kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve Moskovske patrijaršije.

Prevladavanje unutarcrkvenih neslaganja na postovjetskom prostoru pomoglo je da RPC uspostavi odnose sa Konstantinopoljom i njegovim poglavarom patrijarhom Vartolomejom. Duge decenije odnosi su bili napeti. Jedan od uzroka bilo je to što su ukrajinski raskolnici na sve načine uvlačili konstantinopoljsku patrijaršiju u zaštitu njihovih interesa. Oni su se nadali da ako poglavar jedne od vodećih pravoslavnih crkava sveta stane u njihovu zaštitu i uzme ih pod svoju duhovnu omoforu, poći će im za rukom ne samo da se odvoje od ruskog pravoslavlja, već i da stvore svoju nacionalnu autokefalnu crkvu. Ipak planovima intriganata nije bilo suđeno da se ostvare. Na poziv patrijarha Kirila Konstantinopoljski poglavar je posetio granice RPC. Ova poseta patrijarha Vartolomeja je doprinela jačanju prijateljstva između dve crkve i postavila tačku na pitanje duhovne podele vernika“, nastavlja mitropolit Ilarion.

Onaj nivo uzajamnog razumevanja koji je trenutno postignut među crkvama prilično je visok. Sa obe strane vidi se težnja da se ovaj nivo poveća i nadalje da se konačno prekine nepoverenje i uzajamno suparništvo, koje je postojalo u prošlosti. Smatramo da sva pitanja i neslaganja koja postoje danas treba da se rešavaju u mirnom i bratskom dijalogu dve Crkve – i takav dijalog se danas vodi.

2010. godine predstavnici Moskovske patrijaršije prilično često su posećivali druge pravoslavne crkve. Umnogome to je bilo povezano sa tim što se sada hrišćanski svet aktivno sprema za održavanje Svepravoslavnog sabora. Tačan datum i teme ove velike međunarodne manifestacije za sada se ne navode. Ali vrlo je verovatno da on može da se održi već 2011. godine koja je nastupila. To će biti zaista istorijski događaj. Jer priprema za forum je trajala skoro sto godina, a želju da učestvuju u njemu izrazili su i predstavnici drugih hrišćanskih konfesija. Svepravoslavni sabor može da nastavi tradicije čuvenih Vaseljenskih sabora, čije održavanje je prestalo 787. godine.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner