четвртак, 31. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Документи > Текст предлога Резолуције Генералне скупштине УН о "Међународном дану сећања на геноцид у Сребреници 1995. године"
Документи

Текст предлога Резолуције Генералне скупштине УН о "Међународном дану сећања на геноцид у Сребреници 1995. године"

PDF Штампа Ел. пошта
Документи   
понедељак, 15. април 2024.

Министар спољних послова Северне Македоније Бујар Османи саопштио је у Скопљу да је та земља један од коспонзора резолуције УН којом се позива да се 11. јул прогласи за Међународни дан сећања на жртве геноцида у Сребрници 1995. и позвао земље чланице УН, а посебно Србију да је подрже.

Османи је на конференцији за новинаре у Скопљу прочитао текст резолуције коју је, како је саопштило Министарство спољних послова у Скопљу, до сада подржало више од 17 земаља, међу којима су Словенија, Италија, Лихтенштајн, Ирска, Финска, Холандија, Албанија, Турска, Јордан, Малезија, Чиле, Нови Зеланд и друге.

Текст резолуције гласи:

Без резерве се осуђује свако порицање геноцида и позивају све чланице УН да чувају утврђене чињенице, укључујући и кроз своје образовне системе, развијајући посебне програме за неговање сећања, како би се спречио ревизионизам и понављање геноцида у будућности

Резолуција под називом „Међународни дан рефлексије (размишљања) и сећања на геноцид у Сребреници 1995. године“ треба да буде представљена Генералној скупштини УН 17. априла, а о њој ће се гласати 2. маја.

Одлучује се да се 11. јул прогласи за Међународни дан рефлексије и сећања на геноцид почињен у Сребреници 1995. године и да се сваке године обележава.

Без резерве се осуђује свако порицање геноцида и позивају све чланице УН да чувају утврђене чињенице, укључујући и кроз своје образовне системе, развијајући посебне програме за неговање сећања, како би се спречио ревизионизам и понављање геноцида у будућности.

Безрезервно се осуђују сви акти глорификовања осуђених за ратне злочине, злочине против човечности и геноцид, укључујући и одговорних за геноцид у Сребреници.

Позивају се све државе чланице УН , организације система Уједињених нација, друге међународне и регионалне организације и цивилно друштво, укључујући невладине организације, академске институције и друге заинтересоване стране да обележавају Међународни дан, укључујући комеморације и активности, посебне меморијале и одавање почасти жртвама геноцида у Сребреници 1995. године, као и одговарајуће едукације и активности подизања јавне свести

Наглашава се важност завршетка процеса проналажења и идентификације преосталих жртава геноцида у Сребреници и достојанствене сахране и позива на наставак процесуирања починилаца геноцида у Сребреници.

Позивају се све земље да у потпуности испуњавају обавезе у складу са Конвенцијом УН о спречавању и кажњавању злочина геноцида у складу са међународним обичајним правом о спречавању и кажњавању геноцида, имајуц́и у виду релевантне одлуке Међународног суда правде.

Позива се генерални секретар УН да успостави информативни програм УН „Геноцид у Сребреници и УН“ започинањем активности у склопу припрема за обележавање 30. годишњице, 2025, и даље захтева од генералног секретара да скрене пажњу на резолуцију свим државама чланицама УН, организацијама из система УН и организацијама цивилног друштва.

Позивају се све државе чланице УН , организације система Уједињених нација, друге међународне и регионалне организације и цивилно друштво, укључујући невладине организације, академске институције и друге заинтересоване стране да обележавају Међународни дан, укључујући комеморације и активности, посебне меморијале и одавање почасти жртвама геноцида у Сребреници 1995. године, као и одговарајуће едукације и активности подизања јавне свести.

 

 

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер