четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Црква и политика
Црква и политика
Црква и политика

Крај велике преваре у Међугорју

Е. Мајкл Џонс   
петак, 31. јул 2009.

Садашњи папа потпуно се слаже са тим да су такозвана приказања у Међугорју превара. Међугорје је био изум отпадничких и побуњеничких група фрањевачких свештеника које су се богатиле од ове преваре по цену јединства цркве и добрих односа са православцима.

 
Црква и политика

Како је СПЦ појела војвођанске даброве

Слободан Антонић   
петак, 10. јул 2009.

Узрок нестанка војвођанских даброва је православље. Наиме, `животиње које из воде излазе`, по некаквим блесавим тумачењима, не могу бити мрсна храна, те су дозвољене у време поста. Тако "мантијаши" уобразе нешто, понесу ножеве и покољу све даброве по Војводини! 

 
Црква и политика

Босанци постају нација

Мустафа Церић   
уторак, 02. јун 2009.

Увјерен сам да ће Босном владати Босанци. Модерно поимање нације није засновано на племену или етницитету него на принципу државе. Босна такођер мора имати своје име и презиме, и у еуропску породицу народа, она не може ући тек тако, с надимком који не одражава њен идентитет.

 
Црква и политика

Што вам се шапне на ухо, проповедајте са кровова

Владика Порфирије   
субота, 30. мај 2009.

Можда звучи чудно, али наркоманија открива неутољиву и неугасиву метафизичку жеђ човекову за смислом и љубављу. Једино Бог може да задовољи и испуни ову потребу. Без Бога, код наркомана се више него код других види осећај усамљености и празнине.

 
Црква и политика

Церић дели муслимане

Дарко Танасковић   
понедељак, 25. мај 2009.

Реис-ул-улема Церић и његов домаћин, муфтија Зукорлић, као дискриминацију доживљавају управо настојање државе да се према свим својим грађанима муслиманске вјероисповести, а не само према онима који слиједе њих двојицу, односи с једнаким уважавањем.

 
Црква и политика

Васкршња посланица: Свет се претвара у фабрику лажног сјаја и пролазних вредности

СПЦ   
субота, 18. април 2009.

Данас милиони духовно осиромашених и морално опустошених људи, занесени сјајем пролазних ствари, живе у овом свету као у хладном гробу. Зар се данас често не говори да човек и без неба може мирно да ходи по земљи?

 
Црква и политика

Поздравна реч на отварању научног скупа "Дело Петра II Петровића Његоша"

Епископ Иринеј   
субота, 21. март 2009.

По изгласавању закона о дискриминацији владика Раде први би пао под удар његових параграфа, а можда би, штавише, Пустињак цетињски завршио свој кратки живот као Пустињак хашки.

 
Црква и политика

Глас цркве

Драгољуб Жарковић   
уторак, 10. фебруар 2009.

Када смо последњи пут чули глас цркве у пословима који нису баш државни. Рецимо, да кажу нешто о насиљу у школама и породици, корупцији и грамзивости, неку реч утехе за незапослене и болесне... Јок, слабо их то занима, за разлику од пастве коју то и те како занима.

 
Црква и политика

Политикина посланица митрополиту

Никола Малбашки   
четвртак, 08. јануар 2009.

Није баш уобичајено да се у, такорећи, званичним српским државним новинама напада поглавар српске православне цркве. А када се то догоди баш на Божић, односно Бадње вече, онда је реч о правом и беспримерном скандалу, какав се није дешавао чак ни у време окупације.

 
Црква и политика

Божићна посланица

СПЦ   
недеља, 28. децембар 2008.

Са правом је казано да је економска криза повезана и са политичком кризом; као и то да непоштовање међународних права и игнорисање Повеље Уједињених нација о људским правима - као и гажење правде уопште, рађају политичку кризу, а ова економску кризу и финансијски хаос.

 
Црква и политика

Tурска не може постати европска држава

Дарко Танасковић   
четвртак, 16. јул 2009.

Уверен сам да је основни разлог противљења учлањењу Турске у ЕУ то што је реч о великој и многољудној муслиманској држави, културно различитој од Европе. Неоосманизам јесте константа турске спољне политике, а ми смо ипак постхришћанско и секуларно друштво.

 
Црква и политика

Мустафа Церић и модерна времена

Маринко М. Вучинић   
уторак, 02. јун 2009.

Већ само одређивање Босанаца као нације свакако неће допринети смиривању политичке ситуације у БиХ. При томе се српском народу који не жели да припада јединственој босанској нацији, јер има свој аутохтони национални идентитет, утискује жиг геноцида.

 
Црква и политика

Крст, шприц и лопата

Никола Танасић   
недеља, 31. мај 2009.

СПЦ не морамо поштовати, можемо је осуђивати, чак и ниподаштавати, докле у томе задржавамо меру укуса и достојанства. Али када Цркву прогласимо за веће зло од наркоманије, ми имамо заиста крупан проблем. А управо то чине све оне новине и ТВ станице које не улазе у расправу колико је дрога присутна у школама.

 
Црква и политика

Мајско заседање Светог архијерејског сабора и нови спорови унутар СПЦ

Јелена Тасић   
субота, 30. мај 2009.

У Цркви многи сматрају да ће пресудну улогу имати однос митрополита Амфилохија и владике бачког Иринеја (Буловића), који је досад конце углавном повлачио из сенке.

 
Црква и политика

Косовски идентитет није мазохизам пораза, већ опредељење за живот

Владика Порфирије   
уторак, 21. април 2009.
То није само неки историјски догађај, није ни везаност за земљу, за територију, а још мање митска епопеја. Пре свега, завет треба схватити као морални императив: „Земаљско је за малена царство, а небеско увек и довека“.
 
Црква и политика

Могу ли капитализам и православље заједно

Георгије И. Мандзаридис   
субота, 18. април 2009.

Тумачење историје на основу економије није ваљано. То тумачење корисно је за она друштва која као најважнији циљ имају економију, као што је модерно друштво. Дубљи узрок није капиталистичко коришћење економије, већ „дух“ капитализма.

 
Црква и политика

Пут Светог Саве

Милован Витезовић   
уторак, 10. фебруар 2009.

У историји црквене и државне дипломатије тешко је наћи пример који се може упоредити са доследном и дугогодишњом дипломатијом Саве Немањића, на његовом путу од монаха до архиепископа, која је довела до самосталне СПЦ и до слободног српског краљевства.

 
Црква и политика

Саопштење поводом предлога Статута Војводине

Синод СПЦ   
уторак, 10. фебруар 2009.

Одлуком Светог архијерејског синода, умољавамо Вас да овај наш допис изнесете пред Скупштину, на којој ће бити расправљано о овом питању, у нади да ће овом очигледном противуставном акту посланици ускратити своју сагласност.

 
Црква и политика

Божићна посланица епископа Артемија

Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска   
уторак, 06. јануар 2009.

Сада пред Божић, мислимо да је најпотребније да се  како представници власти, тако и сав народ у целини вратимо Богу и себи, да почнемо да мислимо на народ и државу као на целину, да престану међусобне деобе и сатирања.

 
Црква и политика

У име два оца

Глас ислама   
недеља, 21. децембар 2008.

Вијеће стараца, познато као Српска академија наука и умјетности (САНУ), мозак је савремене Србије. Кројачи србијанске политичке збиље. Оци ратова. Инспиратори етничких чишћења и бројних злочина. Сањачи о Великој Србији са опаким перима у руци.

 
<< Прва < Претходна 11 12 13 14 15 Следећа > Последња >>

Страна 13 од 15
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер