недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Рикерови шамари и Додиков грех

Kоментари (31) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 04 септембар 2013 20:57
Nenad
Dobra analiza, uostalom kao i sve ranije. Poznata su americki stanovista i politika velike sile. SAD je bila i ostala "vlasnik" rata u BiH. Sada spremaju teren za laganu "transformaciju" Republike Srpske. Koordinirace pritisak na obje strane Drine. Na koga se Amerikanci ostrve, tu se doticnima lose pise. Eventualno rusenje srpskih patriotskih snaga u Rebublici Srpskoj, bilo spolja ili iznutra , upropastice sve sto je Srpsko u BiH.
Препоруке:
41
4
2 среда, 04 септембар 2013 21:31
Дринко Кончаревић
Уласком БиХ у НАТО, Република Српска би морала једну своју локацију дати НАТО-у да на њој инсталирају елементе НАТО штита бивша локација ЈНА). Тим чином, Република Српска би дошла у позицију за конфликт са Србијом. Зато се пожурило да Србија добије статус "придруженог члана "еу", чиме се ублажава конфликтни однос Републике Српске према Србији. Све заједно, инсталације НАТО-а на територију бивше Југославије, "уједињују бивше чланице СФРЈ" и постављају на позицију против Русије. То је циљ НАТО-а а Рикер је само "заштићени силеџија". Има се, може се.
Препоруке:
50
4
3 среда, 04 септембар 2013 23:18
Дринко Кончаревић
А сада мало претпоставки које иницира садашњи тренутак. АКО Америка нападне Сирију, врата Истока, тада ће се Русија наћи у дилеми где ратовати? На свом територију или ће то обавити на територију Сирије и Балканске раскрснице којој је Србија средишњи део. Посве је нормално да очекујемо да би у том случају Русија извршила између осталог и ракетни удар по дубини НАТО постројења. То практично значи бомбардовање Србије, односно територија Косово и Метохија, Бондстил као и локација које НАТО заузео на простору бивше југославије односно војишту које је уредила ЈНА. У ове тачке убрајам и подручје БиХ односно Републике Српске. Рикер ће побећи као што сада са Косова и Метохије Албанци беже у Србију, Ниш.
Препоруке:
30
3
4 четвртак, 05 септембар 2013 08:50
Станић Милан
Позиционирање НАТО снага на Балкану треба гледати у једном широм контексту.БиХ је интересантна регија за ешалонирање пре свега логистичких снага, тим пре што је Р. Хрватска већ чланица НАТО.Дугорочни циљ САД је преселење војних ресурса из Немачке ближе ка Истоку,а БиХ се нуди као идеална позиција јер је претходно изграђена перфектна стационарна смештајна војна инфраструктура,а путна структура у Хрватској,која иде даље према Јадрану.У том контексту треба гледати на Дистрикт Брчко као 3. ентитет(што уствари јесте)чиме је и Дејтонским уговором обезбеђена комуникација према Осијеку и даље у Мађарску.У том колоплету остаје проблем РС,јер Бошњаци и Хрвати би једва дочекали НАТО,међутим проблем није Милорад Додик колико у целини српски народ који свашта истрпи за ових 20 год тог истог НАТО и кога за разлику од Србије карактерише чврста национална кохезија. Требаће много вештине и дипломатског умећа да се отупи оштрица агресора,а прворазредан задатак свих у РС је створити подношљив амбијент.
Препоруке:
19
2
5 четвртак, 05 септембар 2013 09:24
Prvo skoci pa reci hop
Ja apsolutno razumijem Srbe (srpske nacionaliste) iz Bosne i Hercegovine da ne žele da uđu u NATO...i to iz više razloga.

Ali osnovni razlog protivljenja nije da bi nekad u budućnosti Srbi sa lijeve strane Drine ratovali protiv Srba sa desne strane Drine. Mislim, zašto bi ratovali uopšte i koji bi to povod mogao biti da ratuje Srbija protiv Bosne, odnosno NATO-a?

Naravno, ta argumentacija (rata) služi samo za kreiranje straha, a znamo da je strah (od nestanka) najveći pokretač-mobilizator naroda.

Neće Srbi (ni u Bosni ni u Srbiji) nestati ako i Bosna i Srbija uđu u NATO, ali će to pokvariti plan i posljednje nade razbijanja današnje Bosne i Hercegovine i pripojenja njene polovice drugoj državi-Srbiji.

Ulaskom Bosne i Hercegovine u NATO, bh Srbi će morati po drugi put (prvi put je bio 1995. godine) prihvatiti da im je domovina Bosna i Hercegovina. Prvi put (1995) su to samo učinili formalno potpisujući Dejton, a drugi put (ulaskom u NATO) bi to bilo zacementirano.
Препоруке:
10
26
6 четвртак, 05 септембар 2013 09:27
АМИР ЧАМЏИЋ
Није први пут да овај амерички дипломата, задужен за наш регион, држи буквицу домаћим политичарима, али ја ипак не могу а да се поново наивно не упитам - одакле му право на то.

Тачно наивно питање друже професоре!
Како "право" када "сила ствара право, сила и тумачи право, сила га и примјењује" онако како тој сили одговара.Међународно јавно право је и настало и свако друго право је настало као посљедица неке "силе", било "силе побједница у Другом свјетском рату" или "државне силе власти".Па како настају државе?Наравно "силом владајуче класе или данас уобичајнији назив политичке елите".Састане се "политичка елита" и кажу ми хоћемо државу, па ако може "милом онда милом, а ако се неко томе противи онда силом".Сила Бога не моли, па ни Американаца не молим "право већ га узима и ствара на терену како њему одговара"...
Препоруке:
9
2
7 четвртак, 05 септембар 2013 09:31
АМИР ЧАМЏИЋ
Пре свега, није ли БиХ управо иницијативом САД још пре двадесет година добила међународно признање и није ли, самим тим, неумесно да се званични представник управо те земље петља у њене унутрашње послове и тако јој нарушава суверенитет? Затим, нису ли сви ти овдашњи политичари, које Рикер грди, демократски изабрани, те су за своју политику ваљда одговорни својим народима, а не заменику помоћника државног секретара једне прекоокеанске земље? Даље, зар на судбину БиХ, од пада Берлинског зида па до данас, није више утицао Стејт департмент него сви овдашњи ентитетски и заједнички органи укупно?

Професоре јако добра питања али никада нећеш добити одговор на иста, сем оног одговора који сам видиш у стварном животу.Американац никоме не даје одговоре нити се извињава, јер американац је "сила" а "силу" нико ни на шта не обавезује, изузев ако се она сама не обавеже а неће се обавезати.И зашто би када је сила?А "сила" је попут божанства сама себи довољна...
Препоруке:
9
3
8 четвртак, 05 септембар 2013 09:34
АМИР ЧАМЏИЋ
Пре свега, није ли БиХ управо иницијативом САД још пре двадесет година добила међународно признање и није ли, самим тим, неумесно да се званични представник управо те земље петља у њене унутрашње послове и тако јој нарушава суверенитет? Затим, нису ли сви ти овдашњи политичари, које Рикер грди, демократски изабрани, те су за своју политику ваљда одговорни својим народима, а не заменику помоћника државног секретара једне прекоокеанске земље? Даље, зар на судбину БиХ, од пада Берлинског зида па до данас, није више утицао Стејт департмент него сви овдашњи ентитетски и заједнички органи укупно?

Евидентно је да српска политика данас највише полаже на одбрани суверенитета БиХ у односу на т.з.в "међународни", пардон амерички фактор.То је зато што српска политика има највише политичке храбрости и у природи јој је самосталност коју је прва и остварила као државотворна политика...
Препоруке:
9
2
9 четвртак, 05 септембар 2013 09:38
АМИР ЧАМЏИЋ
Напокон, када Филип Рикер каже да су САД "разочаране заостајањем БиХ", да ли је он свестан колико је читав свет разочаран заостајањем његове земље у области ширења слободе, демократије и људских права? Није ваљда да не примећује да се његова земља данас препознаје по превентивним оружаним интервенцијама, тајним затворима у иностранству, шпијунирању својих грађана и савезника, измишљању повода за бомбардовања и окупације, прогону Асанжа и Снуодена, јер су открили ружне истине о америчкој политици. И на крају, како то да политички лидери у БиХ не реагују на вруће шамаре које им заменик помоћника редовно подели кад год накратко наврати у Сарајево, него као мутави ћуте? Са једним изузетком...

А тај изузетак? Тај изузетак је сободноумна српска политика, која се "буни против сервилности и слуганства америчком фактору", како јавно, тако и опструкцијама (ко оно урадит ћемо, а кад американц оде, онда не урадимо то што смо им рекли да хоћемо)...
Препоруке:
10
2
10 четвртак, 05 септембар 2013 09:42
АМИР ЧАМЏИЋ
Можда Бакир, Суљо, Драган, Златко, Жељко и други зајапурених образа посрамљено ћуте зато што су срећни што, према извештају са конференције, "Рикер ипак није никог поименично издвојио". Ипак, како стоји у извештају, на сугестивно питање сарајевских новинара заменик помоћника је потврдио "да америчка администрација нема поверење у председника РС, јер не испуњава дата обећања, једном каже једно, а други пут друго и није вредан губљења времена".

Било Додик или Босић или Огњен Тадић (СНСД или СДС или било која друга српска партија) политика ће остати слична или иста у погледу одбране политичког суверенитета БиХ у односу на т.з.в. "међународни", пардон амерички фактор.Наравно да Срби не могу прихватити "да постану амерички слугани".У томе је разлика и зато "американци губе живце"...
Препоруке:
12
2
11 четвртак, 05 септембар 2013 09:49
АМИР ЧАМЏИЋ
Додик је поводом уласка БиХ у НАТО заиста рекао да нема ништа априори против, али да би таква одлука морала да буде донесена референдумом, да се РС пре свега залаже за демилитаризацију оба ентитета, те да улазак у војне савезе Српска мора да координише са Србијом како сутра не би Срби ратовали против Срба.


Исправно опажање.Тако важна одлука треба да иде на референдум (па брате мили референдум је највеwћи степен демократије, владавине народа, највеће демократко постигнуће и зашто би се неко плашио референдума?).
Тачно исправно опажање да нам се не дешава да Срби хипотетички иду у "мировну мисију" напримјер на југ Србије (гдје су већинске албанске општине , након што је НАТО пакт "дао лекцију српској власти", као што ју је дао 1999.године, а хисторија се понавља, барем је то основно правило у хисторији, која је учитељица живота.Срби знају хисторију...
Препоруке:
8
3
12 четвртак, 05 септембар 2013 09:56
АМИР ЧАМЏИЋ
Додик је поводом уласка БиХ у НАТО заиста рекао да нема ништа априори против, али да би таква одлука морала да буде донесена референдумом, да се РС пре свега залаже за демилитаризацију оба ентитета, те да улазак у војне савезе Српска мора да координише са Србијом како сутра не би Срби ратовали против Срба.


Без обзира био то Додик, Босић, Огњен Тадић (СНСД или СДС ) или било ко други, српска политика ће остати иста, "на ријечима пред американцом да ми смо за улазак у НАТО, али ето како народ одлучи", а сви знају да српски народ не жели да уђе у НАТО јер је то контра српске и руске политике.И наравно тада српска политика има оправдање, ко ми бисмо ето и ушли али неће народ, а куд ћемо ми сами без народа.Још кад американцима кажу референдум, владавина народа, највиши демократски стндарди?Онда американци "губе живце" и "немају вријемена"...
Препоруке:
5
3
13 четвртак, 05 септембар 2013 10:06
АМИР ЧАМЏИЋ
Искрено сматрам да је глупо то инсистирање амариканаца да Срби уђу у НАТО пакт, када и сами знају да Срби имају јако лоше искуство са тим пактом који је бомбардовао српске положаје у Босни и Херцеговини у рату, а потом и српски народ у Србији.И како да након тога Срби воле НАТО пкат?Никада га неће искрено вољети.Посебно јер је НАТО пакт контра руске линије на међународном плану.Срби воле Русију више него било коју другу "страну земљу" (која није српског језичког подручја) и амреиканци би са Србима имали само проблеме у евентуалном НАТО пакту од саботажа, опструкција, па и од отворених пребјега на "ону страну", посебно када су угрожени руски стратешки интереси.Срби су и у Првом свјетском рату "дезертирали" Русима из Аустругарске војске.Срби су то, њих нећеш окренути против Руса никада.
И кад се заклињу американцу на "вјерност" држе шипкове на рукама и размишљају о Русији и договарају се са Русима шта даље...
Препоруке:
8
3
14 четвртак, 05 септембар 2013 10:22
АМИР ЧАМЏИЋ
Рикерови шамари и Додиков грех


У наслову је сувише сужен "проблем чији је гријех"?
Мислим да није то само "Додиков гријех", и не "огрјешује се о американце само Додик већ цјелокупна српска политика ма ко је буде водио као њен експонент Додик, Босић, Тадић и др".

Значи у наслову треба да стоји "гријех српсke политике" јер српска политика ће остати константна по овом питању који елаборира у свом тексту професор Кецмановић.Ма ко буде њен експонент!
Препоруке:
6
4
15 четвртак, 05 септембар 2013 10:37
Anka Krajina
@ Prvo skoci pa reci hop

zašto bi ratovali uopšte i koji bi to povod mogao biti da ratuje Srbija protiv Bosne?

Kakva impresivna začuđenost!?
Zbilja, koji bi to povod mogao biti?!
A koji je povod imala Austrougarska kad je 1914. mobilisala Srbe iz BiH i Hrvatske i poslala ih na Drinu da tuku Srbe u Srbiji?
Da nije možda za sve kriv Gavrilo Princip kao i van der Lube za paljenje Rajhstaga ili Li Harvi Osvald?!
Pre no što proglasite sve Srbe za nacionaliste i jedine krivce za rat u BiH pronađite malo jače argumente!
I još nešto. Ako dosad niste proučili istorijsku čitanku onda nađite neko skraćeno, internetsko izdanje i pod hitno na učenje! A razlog je ova vaša izjava:
bh Srbi će morati prihvatiti da im je domovina Bosna i Hercegovina... ulaskom u NATO) bi to bilo zacementirano.

K.u.K. je trajala duže od NATO pakta, pa ne samo da ne osta "zacementirana" nego ode u paramparčad.
Препоруке:
16
3
16 четвртак, 05 септембар 2013 10:50
Sinisa Bogdanovic
@Prvo skoci pa reci hop - A sto Srbe guraju u n.a.t.o. kada mi jedostavno tamo necemo? I da se ta pricatako zavrsi, dakle mi NECEMO tamo, i tacka. A ko ovde veruje da je n.a.t.o. samo dobrovoljno pevacko drustvo, neka ide sam da se tamo prijavi i uzme pusku pa "tamani" po Avganistanu i gde god ga posalju. Ja i vecina ljudi koji znam tamo necemo i hvala - dovidjenja! A sto se tice dejtonskog "sporazuma", potpisan je pod bombama, nesto kao kada bih ja prislonio nekome pistolj na celo i trazio da mi "dobrovoljno" prepise svu imovinu. Pametnome dosta!
Препоруке:
14
3
17 четвртак, 05 септембар 2013 11:07
АМИР ЧАМЏИЋ
Prvo skoci pa reci hop


Не разумијем твоју "тезу" у смислу шта то има формални улазак у НАТО пкат са љубави према отаџбини?

Чекај има и других држава и народа који не желе у НАТО пакт а не може им нико приговорити да нису патриоте своје отаџбине "домољуби" , напримјер Руси и др.?

Шта има НАТО пaкт са српским патриотирмом?

Никакве везе по мом мишљењу...
Препоруке:
6
2
18 четвртак, 05 септембар 2013 11:14
АМИР ЧАМЏИЋ
Prvo skoci pa reci hop
Ja apsolutno razumijem Srbe (srpske nacionaliste) iz Bosne i Hercegovine da ne žele da uđu u NATO...i to iz više razloga.


Ех сад да су у питању само "српски националисти" у питању је воља народа, српски народ неће у НАТО, па ако не вјерујеш ето питај народ на рефредндуму о томе.

Ех сад да се и ја мало "сакријем иза народа"м ко "прави политичар".Тако то политичари раде, мудро и ефикасно, "питајте народ, па нек народ одлучи".Хехехехеее...Одлична "скривалица" када нешто нећеш ни сам,а није политички мудро (тачније опасно је политички) то јавно рећи американцу...
Препоруке:
7
1
19 четвртак, 05 септембар 2013 11:14
Sinisa Bogdanovic
I jos jedna stvar, ulaskom u n.a.t.o., ruske rakete po difoltu ce dobiti srpske kordinate. I to je ono sto niko ne prica, jer Rusi svaku zemlju clanicu imaju ucrtanu kao potencijalni cilj i oko toga nema rasprave. A ja nesto ne bih da budem na njihovom nisanu, kao sto verujem ni vecina drugih (normalnih) ljudi.
Препоруке:
10
3
20 четвртак, 05 септембар 2013 11:22
АМИР ЧАМЏИЋ
У вези са српском политичком иницијативом за "демилитаризацијом".Е сад ту се мора мало боље водити политика, мислим не можеш рећи "демилитаризација" а не "суштати политичке тензије" на ниво политичке и друге сарадње, коегизистенције, политике слоге и разумјевања.У томе се ја и ти Додик разликујемо, јер ја то видим "и са ове и са оне стране а ти једнострано".И ко боље може размјети "проблем", мислим да је у томе твоја основна политичка слабост, што би ти "демилитаризацију" а не радиш ништа или сасвим мало да дође до међусобне "љубави и слоге".На томе се треба порадити да се створи слога, па онда се може опуштено разговарати и много чему, а не ко до сада само "грч и свађа".Не може се тако "разговарати" јер је то само "свађа" а не "разговор"...
Препоруке:
3
1
21 четвртак, 05 септембар 2013 13:40
Дринко Кончаревић
Синиша Богдановић,
База "Бондстил" је одавно на руском нишану. Исто тако и још неке позиције где је ЈНА држала своје инсталације. То је нормално, јер Руси добро знају да је НАТО своју источну стратешку основу, са Апенинског полуострва пребацио на Балканску раскрсницу која се звала Југославија а у којој је Србија у самом средишту. Једини западни политичар који је уочио значај Југославије као раскрснице, био је Винстон Черчил али га његови нису послушали. Нешто пре њега, наш Краљ Ујединитељ се определио за прикључење Словеније краљевини јер су западна врата Београда, "Љубљанска врата". Ко има "Љубљанска врата" тај има Београд.
Кроз ову раскрсницу пролази 7 стратешких праваца. Један од њих је правац Плоче-Суботица. Због проблема које им прави Република Српска, ова линија је "искривљена" па је Хрватска добила новац за боље путеве.
Препоруке:
7
3
22 четвртак, 05 септембар 2013 14:36
Prvo skoci pa reci hop
@Anka

Draga gospođo,

Srbi su sami potpisali 1995. godine u Dejtonu da je Bosna i Hercegovina demokratska država, a da je Republika Srpska samo jedna njena administrativna jedinica.

Srbi (sprski političari) su u zadnjih 10 godina sami potpisivali sve dokumente u vezi sa pridruživanjem NATO-u. Dakle i SNSD i SDS i PDP. valjda su to legitimini predstavnici Srba u Bosni.

Niko od Srba ne traži ništa drugo, nego da poštuju ono što su sami potpisali. Nije valjda da su u posljednjih 18 godina Srbi stalno u nekim zabludama i obmanuti oko onoga što potpisuju.

Ja lično mislim da je stvar obratna. Svi srpski političari su vrlo bili svjesni stvari koje su potpisivali u zadnjih 18 godina, ali zbog svojih fotelja nisu htjeli priznati narodu šta su oni ustvari potpisali.

I sada kada krčmar dođe da naplati račun, onda je krčmar kriv, a ne oni što napraviše račun.

p.s. Srbi su ratovali jedni protiv drugih 42-45..a niko ih nije tjerao na to.
Препоруке:
4
14
23 четвртак, 05 септембар 2013 15:27
Anka Krajina
@ Prvo skoci pa reci hop

Pođimo redom:
Ja apsolutno razumijem Srbe (srpske nacionaliste)

Da li samo "srpski nacionalisti" ne žele u NATO?
Imate li relevante dokaze koji to Srbi iz RS i Federacije žele u NATO?
Kome je Dejton više trebao u datom istorijskom trenutku? I ko ga je potpisao? Srbi iz BiH ga nisu potpisali, niti ih je ko šta pitao. Potpisao ga je Milošević. A znamo i kako.
Svi srpski političari su vrlo bili svjesni stvari koje su potpisivali u zadnjih 18 godina

A bila je svesna i druga strana potpisnika pa bi sad to da promene milom ili silom.
p.s. Srbi su ratovali jedni protiv drugih 42-45..a niko ih nije tjerao na to.

E, ovim ste dovoljno rekli! Svaka daljnja rasprava je gubljenje vremena!
Sretan vam put u NATO. Trebaće im sad topovsko mesu kad krenu u humanitarnu klanicu!
Препоруке:
8
3
24 четвртак, 05 септембар 2013 18:15
gile
G.Riker ne razume BiH.Problem je ekonomske prirode.Srbi koji su primili islam prestali su da rade.Naselili su gradove (ostali Srbi ostali po selima )..Živeli od sveopšteg harača.Tako je bilo pod turcima,austrougarima,pod kraljem se selili u Tursku (kratko trajalo)i "šlepali" se uz srbe.Zlatno doba dolazi pod J.Brozom.Sada se to sve srušilo . Moraju da rade.G.Riker misli jedno a muslimani sasvim drugo za istu stvar.
Препоруке:
9
2
25 четвртак, 05 септембар 2013 20:55
Ratko
Кина: “САД је највећи зликовац нашег доба”


http://www.vaseljenska.com/svet/kina-sad-je-najveci-zlikovac-naseg-doba/
---------------------------

Naravno da ovo sto tvrdi drzava Kina ,da je SAD najvece zlo danasnjega sveta .Pametnoim dosta.
A Riker je samo JOS jedan zlotvor iz zlotvorevine zvana SAD kome se cejfnulo da JOS jednom Srbe (Dodika) popljuvaju/olajave.

Nas velikan P P Njegos je znao reci :
"..a tirjaninu stati nogom za vrat,nasa je duznost.."
Препоруке:
6
3
26 четвртак, 05 септембар 2013 21:08
filbo
Postovani profesore,da vas nema,trebalo bi vas izmisliti..vase tacne,britke,jasne politicke analize su pravi melem za nase "napacene" duse sa obe strane Drine..
Kamo srece da srbijanski politicari-"izvodjaci tudjih radova" mogu da skresu i otvoreno kazu ono sto misle amerecikim siledzijama i Briselskim farisejima kao sto kurazi ima M.Dodik..
Zivela Srpska i Srbija!!
Препоруке:
5
4
27 петак, 06 септембар 2013 23:35
синиша @ Prvo skoči pa reci hop
Према дејтонском споразуму војске су у надлежности Ентитета.

Било је неког наметања у тој области нисам баш много пратио, али неки високи представници, Ешдаун или ко год су нешто ту вукли потезе, односно правили како ви сликовито рекосте рачун без крчмара.

Да би се НАТО наметнуо као снага која ће зацементирати позицију Срба на начин како се то вама свиђа потребно је да за такво зацементиравање има снагу. На речима има, али да видимо како то изгледа на делу. Ето сад има прилику да у Дамску покаже снагу и након успеха да ценментира шта хоће и како хоће. Ја лично мислим да се Република Српска брани од НАТО пакта данас у Дамаску.

Ето сви су ту, и САД и Турска и Саудијска Арабија и Ал каида на заједничком задатку да покажу ко jе најачи на свету.

Хајде да сачекамо тих месец дана па да се онда јуначимо и ви и ја, а богами и Рикер. Обратитре пажњу на "black flag" све ће бити у том знаку. Неки кажу и "false flag"
Препоруке:
5
0
28 понедељак, 09 септембар 2013 22:31
Mirko
E sad, da budemo pošteni (iako domaće političare niko ništa i ne pita), Srbi u Srbiji imaju potpuno pravo da ne udju u Nato. Zašto da udju ako to ne žele. Nekao se dogovore SAD i Rusi šta će i kako će sa Srbijom, dal će sa Rusima ili će im dati da budu neutralni (nemam ništa protiv).

Problem je da i Ameri i Rusi žele uticaj na Balkanu, to je trenutna nevolja za Srbiju kojoj geopolitičke silnice nisu naklonjene. A imali smo i mi takvih perioda u historiji.

Sad Srbi u BiH to je puno zamršenija stvar, prije istjerivanja narod je bio veoma izmiješan i nije bilo moguće odvojiti srpski korpus od većinskog bošnjačkog. I šta sad, niko ne zna
Препоруке:
1
1
29 уторак, 10 септембар 2013 10:05
синиша @ Mirko
Потпуно се слажем са вама, и сам сам више пута истицао ту тезу да ће позиција Србије и Срба и Републике Српске, као и позиција Албанаца, Албаније, Бошњака Босне и Херцеговине односно бошњачког ентитета бити одређена искључиво договорима САД и Русије. Да будем прецизан, биће како се Обама и Путин договоре. Можда Немци могу мало утицати на позицију Хрвата и Хрватске, али не много.

Више пута сам истакао тај став управо у дискусијама са "Прво скочи па реци хоп", који јесте очито интелектуалац, али нешто се упиње и мисли као питаће неко мене или њега, Бошњаке или Србе. Неће нико ништа.

Међутим, поменули сте геополитичке силнице. Ако пратите силнице притиска, или негативне видећете да су преусмерене на Блиски Исток, Средњи Исток и саму Европску унију. При томе мислим на економске колико и војне притиске. У том смислу су Срби растерећени. Турска се бави собом, можемо мирно да спавамо.

Међутим проблем Срба је постојећа деструкција свега од културе, привреде до државних институција.
Препоруке:
2
0
30 уторак, 10 септембар 2013 13:50
Prvo skoci pa reci hop
@siniša

Molim vas da citirate član Dejtonskog mirovnog sporazuma prema kojem su vojske u Bosni i Hercegovini u nadležnosti entiteta.

Pošto sigurno nećete naći taj član, već ćete mi odgovoriti: sve ono što nije decidno navedeno kao nadležnost države pripada entitetima. E tu mnogo griješite siniša, jer to jednostavno nije tačno i to je uporna teza svih srpskih političara iz RS-a. Netačna teza. Netačnost te teze je potvrdilo jedino tijelo po "slovu Dejtona" koje je nadležno da tumači Ustav BiH, a to je Ustavni sud BiH...čije odluke su konačne i obavezujuće, a čije nepoštivanje predstavlja krivično djelo.

Ustav BiH
Član 3. stav 5.
Dodatne nadležnosti

(a)BiH će preuzeti nadležnosti u onim stvarima u kojima se o tome postigne saglasnost entiteta; ...ili koje su potrebne za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti i međunarodnog subjektiviteta Bosne i Hercegovine...

Oružane snage BiH zadovoljavaju oba gornja uslova.
Препоруке:
1
1
31 уторак, 10 септембар 2013 14:13
Mirko @Siniša
U pravu ste da su Srbi uglavnom sada već rasterećeni, tj ne prijeti im geopolitička opasnost. Ako izuzmemo rusko-američko nadmetanje i dogovore o Balkanu koji su sada više političko-privrednog tipa.

Najveća realna opasnost prijeti im od vlastitog mentaliteta, kao i kod nas u HR uostalom.
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер