субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

О историјском безнађу и последицама - случај Русије и Србије

Kоментари (42) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 25 јул 2013 12:17
Дринко Кончаревић
Слажем се. Пети октобар је имао исцелитељску моћ само тај дан. Већ сутрадан, кренули смо познатим стазама пропасти, што данашњица потврђује. Неки овога нису свесни, па још мисле да ће им демократија донети срећу, богатство, благостање. Живе у "петом опктобру". То је њихово право, њихова ствар а нама свеснијима није обавеза. У овом тренутку важан је одговор на питање какав им је приступ демократији данас и за кога ће гласти на ванредним изборима? Неки из тог круга су у својим коментарима писали како неће више гласати за "петокотобарске промене". Да ли ће бити од речи?
Препоруке:
47
5
2 четвртак, 25 јул 2013 12:24
...
Hipoteza nije nova, i mada je privlačna, treba biti oprezan pri izvođenju zaključaka. Postoji oblast psihoonkologija, koja izučava vezu između prolongiranog stresa i pojave malignih bolesti. Uticaj produženog stresa svodi se na slabljenje imunog sistema u celini. Pionir te discipline bio je prof. Brana Janković, kome je zaslužena Nobelova nagrada izmakla jednostavno zato, što je bio nenametljiv - nije imao komunikaciju. Dalje, radovi Bruna Betlhajma i Viktora Frankla, koji su obrađivali iskustva holokausta, lično doživljena, pokazali su da je samoubistvo bilo retko u konclagerima; zato su kosili trbušni tifus, pneumonije i pothranjenost. Logoraši su masovno umirali tek po oslobođenju: mnogi su živeli samo da bi bi dočekali poraz svojih mučitelja; kada su to dočekali, nije bilo više razloga da žive.Itd. Široka tema
Препоруке:
59
0
3 четвртак, 25 јул 2013 13:22
Treća
Treća Srbijo nemaš kuda kao ni ona Prva ni Druga. Druga je svesna da će za stolom bogataša ostati mrvice i za siromaha. Treća bi htela da prkosi ili da
oživi druga Brežnjeva ? Ali čime da prkosi ?
Препоруке:
7
45
4 четвртак, 25 јул 2013 13:34
Škorpija u vatrenom krugu
Otrovni samoubod. Beznađe i umor koji savlada nagon za životom. Samo da prestane patnja, da bude kratko. Pogoreli se baca sa desetog sprata na asfalt... No, izlaz često postoji, ali ga ne vidimo. Psihologija roba nas tera da bez otpora i panike "koračamo u gasnu komoru". Tako mora biti. Tako svet hoće. Velike sile odlučuju... I taj vatreni krug se nije sam zapalio. Neko podmeće požar. U selu nema perspektive, i još gore, ni asfalta, pa ni žena... U gradu nema stana, nema posla, ma nema ni u WC bez 50 din. Nazad u selo. Ali ne mogu da gajim svinje kad oni uvezu smrznute svinjske glave iz Brazila i strpaju u paštetu zajedno sa onom uvezenom GMO sojom. Ma ni rakiju neću smeti da pečem... Ili ipak ima nade. Moskva, ne sme pasti!
Препоруке:
48
1
5 четвртак, 25 јул 2013 14:11
Jован Ђурић
Садашња власт је њихова власт и то подуго, јер другачије не би имала шансе за давлада.Били су ту и разговори и преговори. Пристала је она на све на шта је пристао и несрећни Тадић, уз захтев Бриселу и Америци да се уради тако да се у народу не схвати то као издаја Косова и Метохије. Велики мајстори су то прихватили и организовали игру, али веома прозирну. Пустили су да Дачић и др. тврде да никада неће признати Косово као шиптарску државу, али да све ураде да до заиста постане држава. Уосталом, ако ту "ситницу" не прихвате, измислиће неку баналност, (као поседовање опасног оружја. или гажење људских права...) и скинуће их. Да све то није тако припремњрно нова власт би изашла пред народ и саопштила шта све Брисел од ње захтева. Она није тако учинила, већ својом непромишљеношћу цео народ и државу довела у највећа искушења. Истовремено је приграбила све медије, сем неколико њих, и сад може да прави још веће глупости, сигурна да јој нико не може ништа.
Препоруке:
28
0
6 четвртак, 25 јул 2013 14:30
Јован Анастасијевић
Леп ми је пример за узор те Треће Србије!? Ништа друго него баш СССР и земље Варшавског Пакта! СССР –велики концентрациони логор, са унутрашњом строгом зоном (Гулаг) и спољном логорском зоном – остатак те државе, у којој су од глади и терора између два светска рата поумирали милиони људи. А после 1945 г., гладни («потрошња меса смањила се за 62 одсто, млека за 51 одсто, јаја 72 одсто, шећера 55 одсто, кромпира 54 одсто...») и пуни ентузијазма у обнови тог “раја“ (јер – зна се шта је чекало онога ко није баш био искрени ентузијаста), живели су сретно и дуговечно све док нису почели мало боље да једу... и то их је довело до пада? А тек Источна Европа...“ пуни ентузијазма“ се бацили на изградњу новог “праведног“ друштва (ма, заборавимо Мађарску 1956, Чехословачку 1968, Пољску осамдесетих година....). Ма – једном речи: рај на земљи! Ево сјајног узора Трећој Србији: Северна Кореја! Глад, концентрациони логори, принудни добровољни радови, спонтано обожавање Ким Ил Како Ли Се Зове... Рај!
Препоруке:
12
63
7 четвртак, 25 јул 2013 14:48
инат?
Нема хране,нема"модерних болести"(атеросклероза).
Слична истраживања у Скандинавији у истом периоду,исти резултати.
Србија продужила век својим становницима и ушла у земљу"благостања"?
Да то је статистика као највећа лаж.
А заправо смо само старији и то у све већем броју.
Смањење природног прираштаја уз миграције репродуктивног становништва,вештачки издигло животни век као један од показатеља благостања.
А тек парадокса у српским енклавама на Косову.
Повећан наталитет у безнађу(има ли горег безнађа).
Чудни су путеви..
Није ли инат,замена за наду?
Од премијеровог инаугурационог говора(лепо звучало)о мерама за подстицај рађања,остаде:заборав.
Препоруке:
26
2
8 четвртак, 25 јул 2013 14:59
Све је лаж
Има једна стара кинеска пословица која говори о деци, али може да се примени и на одрасле - ако
желите да вам деца буду здрава, треба увек да су
помало гладна, и да им је помало зима.

За Русију је, да би могла успешно да преговара са
злочиначким, натистичким "западом", најважније да
буде добро наоружана. Нема успешних преговора, без
јаке, савремене, респектабилне, добро опремљене и
способне Армије, која обесхрабрује све потајне
снове о војном решавању проблема.
Да преговори не могу да буду успешни без такве
Војске, ми смо најбољи доказ. У таквим околностима
се, у недостатку бољег термина, и најцрњи ултиматуми, уцене и условљавања, називају "преговорима".Просто, да и тужан човек
пукне од смеха.
Препоруке:
41
0
9 четвртак, 25 јул 2013 15:05
Lola
http://zena.blic.rs/Zdravlje/16639/6-trikova-koji-stres-drze-pod-kontrolom

Vrlo interesantan i poučan tekst i pogotovo pod 2. koji govori o brisanju neugodnih događaja . Život je hiljadu puta potvrdio da se najbanalnijim prepričavanjem nekog ružnog događaja ponovo vraćamo nazad i ponovo ga emocionalno doživljavamo kao da se sada zbiva .
Obrnuta situacija od ove je kad prepričavamo i podsećamo se pozitivnih događaja .....prosto nam neka milina prođe kroz telo .
Alternativna medicina ima dosta uspeha jer smatra da su većina bolesti psihosomatske prirode i da se glava treba lečiti ......u principu treba misliti pozitivno i optimistički bez obzira što je situacija skoro bezizlazna ....u principu u ovako teškim vremenima treba čuvati zdravlje i samo zdravlje ....i treba se samo smejati i zezati se .....događaji idu isuviše brzo i dešava se da se u pet dana izdogađaju po važnosti događaji koji su nekad bili za ceo život , treba to izdržati .
Препоруке:
23
1
10 четвртак, 25 јул 2013 15:44
Све је лаж
& Јован Анастасијевић

А поређења господине ? Ако се ни са ким не поредите
увек можете да кажете да сте најбољи(или најгори).
Шта су Чешка, Маџарска и Пољска, у поређењу са
САД-ом ,која је водила више ратова, него што има
година старости - ако јој као рођење рачунамо
Constitutional Convention, Philadelphia 1787.g.-
више од 230 . И ниједан није био одбрамбени.
Неупутно је на ствари гледати из само једно угла,
па макар он био и најтупљи.
Препоруке:
37
5
11 четвртак, 25 јул 2013 16:59
Stanic Milan
Naceta tema je intrigantna,steta sto nije u autorskom prilogu vise i bolje obradjen sam tekst cime bi se animirali ljudi od struke da daju svoje priloge.Ovako,ostali smo uskraceni osim uopstenih konstatacija.SZO je 1948.usvojila definiciju zdravlja poznatog profesora dr A.Stampara po kome se zdravlje definise kao stanje potpunog fizickog,dusevnog i socijalnog blagostanja,a ne odsustvo bolesti i oronulosti.Iz vojne psihologije poznat mi je termin odlozeni stres i njegove posledice,te PTySP syndrom kao posledica izuzetnih ratnih psihofizickih napora koji se javlja u miru.Interesantno,da je u VRS bio relativno mali broj obolelih,ali su Hrvati zato imali veliki broj obolelih od pomenutog syndroma posle gradjanskog rata.Naime,spekulise se da su im pored poluprofesionalnog odnosa rocnih vojnika davane i psihotropne supstance radi izvrsenja ratnih zadataka.
Препоруке:
14
8
12 четвртак, 25 јул 2013 17:54
milan
Nalaženje smisla života i prevazilaženje beznađa je moguće samo ako se narod vrati Bogu, hrišćanskoj Pravoslavnoj veri. Rusija je dugo lutala stazama bespuća, sada se vraća svojoj veri, pa uz to ide i materijalni napredak. Kamo sreće da se i naš narod istinski, a ne samo nominalno vrati veri.
Препоруке:
17
1
13 петак, 26 јул 2013 00:30
Рино о-о то
Ауторов текст голица где треба. Честитам аутору на одгонетању данашње (не само) српске виталне суштине. Независно с овим текстом, који сам управо прочитао, послао сам коментар о фамозној „реконструкцији“. Да, убијање наде се зове процес који траје пред очима ове нације како год да се тај медијски конструктивно политички представи. Убијање наде је убијање живота. Све оно што служи трајању тог беживотног амбијента зове се промоција антиживота. Антиживот фаворизује смрт, губитак, идеју обавезне и неминовне пропасти, узалудност било какве акције, паралише свест о самобитности, тера да згазите мрава који гмиже и вредно ради јер је „штетан и глупи инсект“. Срећом, људи су смислили антиживот. Мрави нису, биљке такође. Живот ће постојати и без људи. Овакви какви су данас ни Бог им неће помоћи. Руже ће и даље цветати, крокодили ће бити немилосрдни, трава ће бити вечито захвална киши... само ће „паметна“ људска стока себи укидати право на живот смислом који је антиживотан.
Препоруке:
10
0
14 петак, 26 јул 2013 07:58
Karl Marks-naš duhovni vođa
Pravda podstiče ljude na život i stvaralaštva.
Nepravda i kriminal ubija pojam života i stvaralaštva kod ljudi.

Tekst je ukazao na ono što smo mi stariji znali: Staljin na jednoj strani, a na drugoj Tito i Hruščov sa zapadnim kreditima.
Препоруке:
2
8
15 петак, 26 јул 2013 10:06
брм
"у поређењу са
САД-ом ,која је водила више ратова"

а не ко мирољубива СССР која је окупирала пола света, тако што је умарширала у суверене земље опустошене и спаљене од нациста с леђа савезника од Кине до Немачке и - МИР БратЕ МИР 50 година!
КОја у договору са савезником (САД) преузме јапанксо наоружање, па га одмах искористии против легитимне националне власти у Кини... и донесе благостање Кинезима и Северним Кортеанцима а САД својим ратовима патњу Тајвану и Јужној Кореји..
а после се ти незахвални народи побунили, и сад им је џабе слобода кретања, стандард, уређени градови, - нема више Гулаг раја. И дивних времена Чаушескуа кад су Румуни цветали а не ко данас у ЕУ.
А тек јадни Чеси како се пате под Клаусом...
Да је знао ЈОво Капичић да вас узме за сведоке сараднике.
Препоруке:
4
7
16 петак, 26 јул 2013 10:21
mali perica
& Јован Анастасијевић

Sssr gulag, propast, pakao... isl.
Zapanjuje me kolicina neznanja kod nasih ljudi.

Gde je nas Crni Djordje bezao kad je glavu spasavao? Jel u Besarabiju za koju mi danas posprdno govorimo moldavija, pa ih onda nesto ruzno prozivamo?
Moldavija je recimo uvek bila bogat rejon pa su je onda rusi oteli od rumunije i za vreme sssr hranila je skroro pola istog. U toj istoj popljuvanoj zemlji postoji vinski podrum koji srbija nikad nije imala niti ce imati – po starosti, asortimanu i velicini.
A mi pljucnemo onako sa visine – te moldavke ... nesto – ne znajuci da to ni ne postoji. Postoje samo rumunke, ukrajinke, ruskinje, grkinje u toj zemlji.

To pominjem jer nam je blizu kao stutgart a znanje nula.
Препоруке:
4
0
17 петак, 26 јул 2013 14:53
Раде Плећаш
@ Јован Анастасијевић
" ... Леп ... узор ... СССР ... поумирали милиони људи... гладни ... Mађарску ...Чехословачку ...Пољску ...рај на земљи! ... Северна Кореја! Глад, концентрациони логори, принудни добровољни радови, спонтано обожавање Ким Ил Како Ли Се Зове... Рај!..."

Није баш лагано објективно упоредити различите системе. Комплексно је, пуно фактора у игри. Tешко је све узети у обзир. Зато се неминовно поједностављује, често превише. Неки важни диjелови приче се занемарују и избацују из анализе. (Некад случајно, a некад богами и намjерно), па се извлаче погрешни закључци.

Тако из западних извора постоји обиље критика СССР-а, социјализма и "комунизма", гдjе се социјализам олако оптужује за све најгоре - смрт милиона људи, неефикасност, лошу организацију, љеност, гушење слободе, креативнсти, личних слобода итд, итд ..
Препоруке:
3
2
18 петак, 26 јул 2013 14:56
Раде Плећаш
-наставак-

Ти исти извори изгледа користе сасвим друге критеријуме када анализирају капитализам, систем њихових финансијера. Не виде да је већина планете у капитализму и да већина живи у бjеди и сиромаштву? Били су врло критични према нивоу људских права у социјалистичкој источној Европи, али су (ни)мало критиковали стања људских права у капиталистичкој Индонезији, Тајланду, Нигерији, Хаитију, Колумбији, Куби (прjе Фидела), Парагвају, Урагвају, Пакистану ... А квалитет живота у СССР-у је био неупоредиво бољи него у набројаним земљама "Слободног свиjета".
Препоруке:
3
2
19 петак, 26 јул 2013 14:58
Раде Плећаш
Што се тиче продуктивности, креативности, ефикасности ... има бар један примјер гдје се социјализам сјајно показао. СССР 1945 - рат таман завршен, земља претрпjела највећи ниво разарања у цjелокупној хисторији човjечанства- комплетна инфраструктура, (цесте, жељезнице, електрична мрежа) уништена. Фабрике и пољопривреда уништени. Градови сравњени са земљом. Десетине милиона мртвих, рањених, удовица, сирочади, инвалида, 25 милиона бескућника. Па ипак, за само пар година та земља је искључиво властитим снагама потпуно изграђена. Свако је добио кров над главом, здравствену заштиту, посао, образовање ... Досегли су и свjетски врх у науци, технологији, спорту, култури, умjетности ...
Да би се у тако кратком року постигло толико успjеха, потребно је пуно вриjедног рада, интелигенције, креативности, одличног планирања и организације ... Шта би било да су у 1945 препустили становништво "законима тржишта?
Западни аналитичари такве детаље наравно "не виде".
Препоруке:
5
2
20 петак, 26 јул 2013 15:03
thinking maize@ брм
Ти рече: "Да је знао ЈОво Капичић да вас узме за сведоке сараднике." Хммм, а да није "чика Јово" можда ТВОЈ!? Уосталом, јер је он код Чеде, а ТВОЈИ (СПО) су са Чедом на "ј... с. м...."!? Лепо, лепо, баш волим кад се "граџанисти" САМИ УПЕЦАЈУ на њихову ГЛУПОСТ!? Чак ниси имао смелости ни да емигрираш, ако ти је баш толико бо очи тај комунизам!? Фуј!
Препоруке:
6
1
21 петак, 26 јул 2013 19:59
Јован Анастасијевић 1
@Раде Плећаш:
Када ме већ вучете за језик: "...али су (ни)мало критиковали стања људских права у капиталистичкој Индонезији, Тајланду, Нигерији, Хаитију, Колумбији, Куби (прjе Фидела), Парагвају, Урагвају, Пакистану. А квалитет живота у СССР-у је био неупоредиво бољи него у набројаним земљама "Слободног свиjета".... Свако је добио кров над главом, здравствену заштиту, посао, образовање ... Досегли су и свjетски врх у науци, технологији, спорту, култури, умjетности .. ". Ја сам имао несрећу да одрастам од 1944 г. у Титовој Југославији и на жалост одлично знам шта је социјализам у комунистичкој интерпретацији, одакле сам се иселио што сам пре могао. Напред набројане земље нису биле део “слободног света“ – него великим делом Вашег – “ несврстаног“. Ниво живота у СССР-у сам изванредно и вишекратно видео средином 1970тих година. Наставак (2) следи.
Препоруке:
2
1
22 петак, 26 јул 2013 20:00
Јован Анастасијевић 2
@Раде Плећаш: (наставак 2)Тада сам као западни стручњак на преговорима о сарадњи са Министарством Здравља СССР-а био возан Москвом лимузином са шофером и одседао у њиховим најлуксузнијим хотелима (нивоа “Ц“ западне категорије) – а нису они плаћали. Био сам вођен у њихове најнапредније, најуређеније болнице, чији је комфор у уређеност била испод сваког пристојног (западног) нивоа и у њихове клиничке лабораторије, чија је опрема и ниво знања особља био на нивоу од пре Другог светског рата. А – Боже сачувај, како ли је тек било у унутрашњости? Мало касније, код мене је на консултације (на Запад) дошла директорка Централног Медицинског Института СССР-а за... није битно шта. У спонтаном разговору, похвалила ми се да она изузетно има (као једина у држави) сопствени буџет за претплату на медицинске часописе по свом нахођењу (остале институције су добијале прежвакане, преведене кратке садржаје страних стручних часописа са заостатком од више од пола године).
Препоруке:
3
1
23 петак, 26 јул 2013 20:03
Јован Анастасијевић 3
@Раде Плећаш: (Наставак 3) И – колики је био тај њен буџет: 200 долара годишње (?!) – једва довољно за претплату на један једини часопис, а из њене медицинске области их је тада на Западу било бар педесет – један бољи од другог! Нисам знао да ли да се смејем, или плачем.... А уметност? Само су интерпретативне, класичне дисциплине имали на високом нивоу – а креативне? Скоро нула. Те, седамдесете године су, иначе, биле њихове године врхунца. Видели смо куда су доспели. 1990тих, у Одеси, још нису били у стању да постављају дијагнозу вируса СИДЕ (ХИВ) – био сам тамо да их научим, а хроничним бубрежним болесницима старијим од 65 г., укидали су хемодијализе и пуштали их да крепавају. То Вам је тај Ваш социјализам. Према томе – или не знате тачно о чему говорите, или сте потпуно идеолошки заслепљени. Мене, који сам живео у социјализму и сада живим у капитализму, сигурно не можете убедити. Ни капитализам није сјајан - али све је боље од комуно-социјализма.
Препоруке:
3
1
24 петак, 26 јул 2013 20:30
mali perica
jovane,

a sad ajde lepo da cujemo kako to ja ovde moram da vodim bolesno dete kod lekara na -20 i +40 imao ne imao prevoz, kola ili bus, ko me sisa samo ja znam kako, cekam u prepunoj cekaonici punoj bolesne dece a u tom istom sssr, pa i danas toga nema?

nema jer postoje rejonski lekari - pozoves, dodje na kucu, pregleda dete, zatim ode po lekove, donese.

taj 'detalj' nije bitan?
Препоруке:
3
5
25 петак, 26 јул 2013 22:25
Јован Анастасијевић
@mali perica: „ jovane, a sad ajde lepo da cujemo kako to ja ovde moram da vodim bolesno dete...“ . Ја сам само описивао “ лепоте“ СССР-а на његовом врхунцу, средином 1970тих година (које велича @Раде Плећаш). Нисам ништа измислио, ни преувеличао, све је то на основу личног искуства - а, што се тога тиче то важи и за Титову Југославију, јер већина вас сматра да је Титово доба било “златно доба“ – а појма немате колико је то све и онда било у ствари лоше у односу на развијене западне земље. Али, добро – где Вам је то где “ ovde moram da vodim bolesno dete“ – где је то “овде“? Саосећам са Вама, јер и ја сам имао малу децу, а сада имам и мале унуке – али ипак ту - на Западу, где сам, не бих имао проблема са “ imao ne imao prevoz, kola ili bus, ko me sisa samo ja znam kako, cekam u prepunoj cekaonici punoj bolesne dece“.
Препоруке:
4
1
26 субота, 27 јул 2013 05:00
Bob
Sve su to samo površne budalaštine - sve od Petra velikog i daljih raznih modernizacija, kapitalizama, socijalizama i sličnih gluposti. Uludo potrošeno vreme i energija, izigravanje trabanta tuđoj civilizaciji.

Putin ili ne, svejedno, propadanje će se nastaviti. Osim ako-

Nadam se da je Špengler bio u pravu i da uskoro sviće nova civilizacija u ruskoj stepi.

Da li je proviđenje pokrenuto, videćemo u sledećih 50-ak godina. Od Crnog mora do Urala, možda Bajkala, očekujemo veliki preporod.


Istovremeno, gledamo transatlantski cirkus ujedinjenja i pojavu cara na zapadu. Biće uzbudljivo!
Препоруке:
4
0
27 недеља, 28 јул 2013 00:11
DrJelaBisic
Savremena medicina,koja nas danas leci,je primenjena biohemija.Ona coveka/zivo bice/zivi svet posmatra kao skup biohemijskih materija,visoko organizovanih u subcelularne i multicelularne forme,koje vrse zivotne funkcije.Po tom pogledu,svaka funkcija moze da se svede na odredjeni niz biohemijskih reakcija,a svaka bolest na njihov poremecaj.Lecenje je ponovno usostavljanje"reda",vracanjem skupa biohemijskih reakcija u prvobitan"red".Za ovo"vracanje"ili "popravljanje"sluze lekovi,takodje hemijske supstance,koje,stavljene u epruvetu(=zivi organizam)menjaju pogresan red reakcija i uspostavjaju prvobitan,ispravan.Savremena farmaceutska industrija(jedna od najjacih u svetu)sve ovo jos pokriva patentima,pa je zdravlje tako postalo patentirana,privilegovana roba,vlasnistvo vlasnika patenta,od kojih zavisi zivot i smrt svih nas.Takozvana"alternativna medicina"razlikuje se od ove,"ortodoksne"vladajuce,po tome sto zivu materiju posmatra kao energetski oblak,samo deo opsteg,beskrajnog energetskog..
Препоруке:
1
2
28 недеља, 28 јул 2013 00:52
DrJelaBisic
...oblaka koji se zove kosmos.Ono sto se danas zove"alternAtivna medicina"je skup medicinskih sistema koji ne koriste patentirane materije kao lekove.Jedan deo tih medicina koristi materije nadjene u prirodi,neizmenjene tehnologijom,i stoga nepantentirane.Drugi,veliki deo,sastoji se od sistema medicine koji coveka/zivo bice/zivu materiju posmatraju kao energetski oblak,deo kosmosaTu spadaju indijska/ajurvedicka medicina,i od nje izvedene medicine Kine(i Koreje,Japana itd)Iako su ovi nacini lecenja stari hiljadama godina,oni su potpuno u skladu sa najsavremenijim naucnim dostignucima ns polju kvantne fizike.Poznato pravilo kvantne fizike o uticaju posmatraca na rezultat,moze se primeniti i na uticaj svesti,pogleda na svet ispitivanih ljudi,ljudi koji su deo jednog socioekonomskog sistema,na rezultate istrazivanja,a i samih na sebe.Ono sto najprostije zovemo samoubedjivanje.Da to nije bas samo uobrazavanje i hrabrenje samog sebe,govore najnovija istrazivanja o placebo efektu kod...
Препоруке:
1
2
29 недеља, 28 јул 2013 01:06
DrJelaBisic
...zivotinja,kao i efektu placeba na rezultat fMRI.U svetlu svega ovoga treba tumaciti i gornje rezultate,u koje uopste ne sumnjam.Covek je biolosko,psiholosko,socijalno bice.Sve bolesti imaju komponentu genetskog,uticaja neposredne sredine,i svih ostalih uticaja,najsire gledano,ukljucujuci i kosmos.Veliki broj bolesti ima jaku psiholosku,pa samim time i socijalnu komponentu.Tu spada vecina"savremenih
bolesti"
,kod kojih je genetska komponentas samo manje ili vise izrazena mogucnost da osoba oboli.Negativan stav osobe prema zivotu,njegovim problemima,pogresno shvatanje ciljeva i svrhe zivota-poznati su uzroci mnogih bolesti,ukljucujuci maligna oboljenja,kardiovaskularna i endokrina(pre svega,najcesci,dijabet)Stres,o kome se danas stalno govori,ne razlikuje se od stresa iz proslosti(samo)po intenzitetu,vec pre svega,i mnogo vaznije,po kvalitetu.Danasnji stres napada coveka koji je lisen vere u Boga,u sebe,u drustvo,koji nije spospoban da pomaze,pa ni ne veruje da ce mu iko pomoci
Препоруке:
1
2
30 недеља, 28 јул 2013 10:32
Јован Анастасијевић
@DrJelaBisic:Феноменално!! На тему: “ О историјском безнађу и последицама - случај Русије и Србије“, у којој сам у покушају полемике са изненада занемелим @Раде Плећаш-ом употребио аргументе из медицине (које добро познајем из професионалног живота) као илустрацију неуспеха социјализма и комунизма у СССР-у, Ви са 3100 знакова причате о.... буди Бог с нама теми! То је «Жив ми Тодор да се држи говор». Уместо да се и аутор овог чланка (и дискутанти) упитају како то да после 70 година бољшевичке владавине, одушевљене изградње социјализма и свих сјајних успеха на свим пољима које је тако «лепо» набројао @Раде Плећаш, средњи очекивани животни век становника Русије износи свега 69 година (118-а по рангу, од 157 држава!) – а у западноевропским државама које нису искусиле «благодети» комунизма просечно 80 година. Како то? По мени, максимално поједностављени одговор на ауторову тему (“ О историјском безнађу и последицама - случај Русије и Србије“)гласи: То су плодови комуносоцијализма!
Препоруке:
2
2
31 недеља, 28 јул 2013 11:07
DrJelaBisic
nastavak(prostite na opsirnosti!)i za JAnastaijevica:Poenta je da pogled na zivot cini razliku.Bez obzira da li je u pitanju verovanje u Hrista,budizam,nauku,progres,svetlu buducnost(koja se tu,pred nama,postepeno Ostvaruje,kako je obecano)...Covek koji sa verOm gleda u buducnost je u velikoj Prednosti sto se tice dravlja u donosu na onoga koji zivi u stalnom strahu od shefa,drzave,ekonomske krize,berzanskih shpekulanata...Osecanje usamljenosti,napustnosti,ogranicenosti(mogucnosti),nepravde-to je ono sto ubija.Posmatrajte zivotinje u zarobljenistvu,u kavezu...gde imaju redovnu hranu(a ne moraju gladne da idu okolo i gledaju sta da ulove).Gde su srecnije,mentalno normalnije?U prirodi,gde su sobodne.Mozda zive duze u zarobljenistvu-ali nisu zdravije.Mozda se mnoze uspesnije(sto se tice broja prezivelih mladunca-ali na "silu",uz nasu"pomoc".Kada uporedite zivot pre 50g,ne samo kod nas,vec i Evropi(EU)videcete koliko se socijalno okruzenje promenilo.I sa njim i(socijane)bolesti
Препоруке:
1
2
32 недеља, 28 јул 2013 22:44
Рајко Буквић
@ Јован Анастасијевић
Откада су у СССР (Русији) на прелазу у 1990-е отворени архиви (не сви, али ипак) било је доста истраживања о "милионима" убијених у логорима ГУЛАГ-а. Током протеклих већ више од 20 година могли сте понешто од тога прочитати (рецимо и у неким од радова у НСПМ, у којима сам ја то коментарисао). Ви уместо тога понављате флоскуле из "кухиње" Хрушчова и његових настављача, и не дозвољавате никоме ништа да каже о Русији, поклапајући их "милионима" жртава режима. Нажалост, то је манир својствен не само Вама, већ и многима који се баве чак и научним радом. На тај начин нема шансе да се води иоле пристојна дискусија. Зато: да би се о нечему расправљало, треба се претходно упознати с чињеницама.
Препоруке:
1
1
33 понедељак, 29 јул 2013 09:18
mali perica
meni je licno dosta tog poredjenja sa 'zapadom'.
A pre svega je neukusno.
Porediti sssr koji je na svojoj terioriji imao 4 god rata i 17mil samo civilnih zrtava za evropom? Pa kako moze da se poredi?
U nemackoj je rat trajao samo par meseci, u ostalim zemljama evrope? Sta je tamo unisteno?

U prevodu - nekoga opljackas, unistis, pobijes mu najvitalnije clanove porodice, spalis i kucu i zemlju i onda upres prstom u njega kao nesposobnog?!

Mnogo ruzno.
Препоруке:
4
1
34 понедељак, 29 јул 2013 12:51
DrJelaBisic
Komunizam jeste neefikasan sitem.Ekonmski nonsens,zasnovan na ostojanju nepostojeceg"novog coveka".da ne gubimo vreme u ubedjivanju.A kapitaliam je efikasan ekonomski,ali moze da bude jako sebican.Sve zavisi od svesti ekonomske elite(u kapitalizmu)koja mora da razume da roboti nisu dovojni za prozvodnju i opstanak drustva.Da su potrebni i ljudi i nikada ne mogu potuno da ih zamene roboti,te da organizovanje(i kapitaistickog)drustva ne moze da bude na principu negativne utopije.A sto se tice II sv rata i razaranja:Pa i Nemacka je potpun razorena,ljudi u najboljim goinama pobijeni-pa se oporavila.A SSSR je imao duboku pozadinu,teritoriju na istoku,koja nije bila direktno obuhvacena ratom.
Препоруке:
1
1
35 понедељак, 29 јул 2013 13:19
Јован Анастасијевић 1
@mali perica: “…U nemackoj je rat trajao samo par meseci, u ostalim zemljama evrope? Sta je tamo unisteno?
U prevodu - nekoga opljackas, unistis, pobijes mu najvitalnije clanove porodice, spalis i kucu i zemlju i onda upres prstom u njega kao nesposobnog?!...”. Мали Перице, у Немачкој, мада је копнени рат трајао само неколико месеци – све је било разорено и уништено (сразмерно не мање него у СССР-у, само што је у СССР-у и иначе било квантитативно мање тога за разарање). Истина – у СССР-у је од 1921 г. до 1941 г. био “прави рај на земљи“ - ако занемаримо масовни помор од глади, жртве присилне колективизације, чистке, Гулаг и сл., али то је мала цена за праве идеалисте, зар не? Иначе – ја сам из сопственог искуства говорио о оном шта сам видео: о ниском нивоу медицинске службе у СССР-у 1970-тих година, на врхунцу моћи и развоја СССР-а (око 30 година по завршетку рата, човече!). Наставак следи:
Препоруке:
3
2
36 понедељак, 29 јул 2013 13:23
Јован Анастасијевић 2
@mali perica: (Наставак) Говорио сам – опет из сопственог искуства и о томе да ни 1990тих (скоро 50 година по завршетку рата!) у Одеси (4-ом по величини граду, и значајном универзитетском и нидустријском центру, и највећој луци те земље)једноставно нису умели да дијагностикују заразу вирусом СИДЕ (ЕЈДС), а то је било више од 5 година после остваривања тих могућности у рутинској пракси на Западу. Осим тога, на мој ужас сам сазнао да су искључивали старије од 65 година са хемодијализе, пуштајући их да цркавају! Ту ратна разарања немају никакве везе. Али – итекако има везе бољшевичко-комунистички вирус који разара сваку иницијативу и морал у човеку и претвара га у послушног роба партијског апарата и апаратчика. Србија је имала утолико среће да у њој није било тако језивог и дуготрајног терора као у СССР-у, мада је свачега било - али то заборављате, али на основу минуса које добијам видим да је моћ расуђивања коментатора ипак доста пострадала.
Препоруке:
3
2
37 понедељак, 29 јул 2013 14:11
Bob
Jedna od glavnih osobina komunjarizma je da se ljudski život ne ceni ni 5 para. Tako je bilo od samog početka revolucije, i to bilo koje, a posebno oktobarske.
Препоруке:
3
2
38 понедељак, 29 јул 2013 16:13
DrJelaBisic
Za JAnastasijevica 2 i Boba:potpuno se slazem.Savremeni moral,i na posthriscanskom Zapadu,i na postkomunistickom Istoku,jos uvek je stari,hriscanski moral.On,medjutim,ne moze da postoji bez Boga.Zasto je zabranjem brak najblizih srodnika?Zasto je zabranjena kradja?Zasto je zabranjena eutanazija?Zasto je zabranjena poligamija?Ili poliandrija?Sve su to ostatci starog,hriscanskog morala,koga mi nesvesno prihvatamo i kad je"Bog umro".A to ne moze da postoji,odnosno sve manje se vide razlozi da postoji hriscanski moral u ateizmu.Ako nije zabranjen pobacaj,ako nije zabranjeno prekidanje trudnoce u 5.mesecu zato sto je plod oboleo(kako?koliko?)onda zasto bi bilo zabranjeno ostavljanje starijih od 65g bez dijalize-pa sta im Bog da?
Препоруке:
1
1
39 субота, 03 август 2013 08:03
... mali prilozi jednoj izopačenosti
"postoje rejonski lekari - pozoves, dodje na kucu, pregleda dete, zatim ode po lekove, donese."

Dođe,pregleda,ode, donese...(a šta rade brižni roditelji za to vreme? Nije li to suviše? gde je tu lekar? To je neka mešavina lekara i posluge. To je zloupotreba jedne važne službe, izopačeno shvatanje humanizma (kao profesije?!) i na kraju, ili možda najpre - običan bezobrazluk. Jednom sam išao u kućnu posetu, po pozivu, pregledao dete, otac je sedeo i gledao prenos neke utakmice, jedva mi je klimnuo glavom kad sam ušao, od prejakog tona televizora nisam mogao da poslušam pluća, pogledao sam majku deteta, i tek kad je ona mužu, oprezno rekla šta treba da učini, on je utišao ton. Car!
Препоруке:
5
0
40 субота, 03 август 2013 08:13
... još jedan prilog za razmišljanje
Drugi put sam , davno,kao lekar hitne pomoći otišao u kućnu posetu zbog astmatičnog napada neke odrasle žene. Aminofilin se dugo daje, gledao sam naokolo i video kako se suše pelene na metalnom stalku. Za stolom je sedelo dete školskog uzrasta i pisalo domaći zadatak. A gde vam je beba, pitao sam ih, pacijentkinju i muža, zbog onih pelena koje su se sušile. Nemamo bebu, rekla je žena hvatajući vazduh, to je njegovo - pokazala je glavom na sina koji je pisao domaći. On ima nefrostomu, čeka presađivanje bubrega. Sestra je ćutke davala terapiju. Kada smo završili, ja sam, potresen,u kolima, prokomentarisao događaj. Vozač i sestra su planuli. Počeli su uglas da govore. Pre kraćeg vremena za dete je prikupljan novac za transplantaciju na zapadu; odazvao se čitav grad, preduzeća, pojedinci. Brzo je prikupljeno 70 000 (tada) maraka. Otac je uzeo novac i vratio kockarske dugove.
Препоруке:
5
0
41 субота, 03 август 2013 08:27
... još o vizantijskom nasleđu u poimanju jedne profesije
Jednom sam preuzeo smenu u sedam uveče u G. Nešto posle osam - to je važno za ovaj događaj - ušao je stariji čovek s bradom, osmehnut, i tražio da ga ambulantna kola prevezu do kuće, desetak kilometara od G. Jeste li povređeni, bolesni, pitao sam. Ne, odgovorio je s osmehom, izgubio sam poslednji autobus do kuće, izmakao mi je onaj u osam. Sestre su počele da se smeju i radoznalo su čekale moju reakciju. Ja sam crveneo, nešto zamuckivao, pokušavao da objasnim, počelo je odmeravanje upornosti, moje i njegove, i čovek s bradom se bacio na prag i rekao da će tu da prespava ako mu ne dam kola. Dao sam, razume se. Vozač je zgrabio ključeve i besno mi rekao odlazeći: treba li da mu kupim i sendvič usput? Treba, rekao sam, treba, i sendvič...
Препоруке:
5
0
42 субота, 03 август 2013 08:38
... još ovo, pa više neću, mada bi trebalo...
Bila je zima, gužva, na severu koji je nekad pripadao K und K, puna čekaonica. Među paorima je bilo dosta dece, zapravo čavale, čija dekada, kažu, još traje. Govorim o večitim korisnicima ljudskih prava. Grejali su se u čekaonici, zadirkivali paore i žickali sitninu. Kijali su, kašljali, dobili gomilu sirupa, kapsula. Oko podne mi je sestra, uzbuđena, ušla u ordinaciju i rekla da je, bacajući smeće u kontejner, videla gomilu kutija lekova i sirupa tek uzetih iz apoteke i bačenih...
Препоруке:
5
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер