петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Шта је ЕУ донелa Литванији

Kоментари (19) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 28 јул 2013 11:12
Дринко Кончаревић
Увек иста прича. "еу" је пирамидална творевина. Онај ко је осмислио, убире кајмак а ови остали пропадају. Најсвежији примери су Словенија и Бугарска о којима данас пише и НСПМ. И кад ми после оваквих података неко каже како нам је "еу" перспектива која нуди срећу, окренем главу. Неће вам нико дати већ како то каже стара латинска изрека "узми, отимај, укради ...". Милом или силом, свеједно. Ово гесло, је гесло "еу". "демократија" је само обланда.
Препоруке:
54
4
2 недеља, 28 јул 2013 11:25
Boris
Ajde sad napravite analizu šta je EU donela LATVIJI pa ćete videti suprotne efekte.
Suština je koliko se pripremite za EU i koliko ste spremni za pravila igre unutar porodice EU država.
Mi u Srbiji ne možemo istovremeno razmišljati Miloševićevski a imati za cilj EU.
Ne ide to zajedno!
Препоруке:
7
84
3 недеља, 28 јул 2013 12:19
Јован Анастасијевић
«...Према новинама Respublika, само на Институту за онкологију у главном граду Виљнусу за 100 % је смањен број кревета за оболеле од канцера...». То би значило да је раније на том Институту било нешто кревета – а сада, по Д.Мировићу, су их потпуно укинули: на Институту за онкологију у главном граду Виљнусу више нема ниједног јединог кревета за оболеле од канцера. Сигурно их лече на улици, или под мостовима? Ето, шта је ЕУ донела Литванији! Је ли тако г. Мировићу?
Препоруке:
9
46
4 недеља, 28 јул 2013 12:57
Србин Обични
Не бих желио разочарати Јеврољубе али чак и емигранти (!?) из врло јевропских земаља попут Велике Британије, Ирске... жале се да им Јевропска Унија није донијела просперитет. Стопа незапослености у Јевропи расте, млађи одлазе махом пут САД, Аустралије... То није више слика просперитетне Јевропе. Додуше србијанској Србадији Ивица је обећао "да ако у Јевропи не ваља, лако ћемо ми изаћи!". Дакле Србија има све варијанте на столу, па и "лако ћемо".

Ипак мислим да је највећи проблем Србије одсуство било какве осмишљене државне политике од октобраског пуча 2000-те, недостатак способне државне елите умјесто које на власт парадирају разни лумпен-политичари, за рад не баш нарочито загријано становништво, распад морала и, нарочито, бијела куга. Корупцију не помињем јер је у поређењу са Јевропом Србија чиста од корупције!

Ниједна од набројаних бољки није лако изљечива. Не видим ништа друго до масовне глади, што би нашу браћу Србијанце могло натјерати да се прену и почну РАДИТИ.
Препоруке:
43
1
5 недеља, 28 јул 2013 13:01
ел нињо
шта је Лилтванија донела еу? истурени фронт према Русији.
Препоруке:
46
1
6 недеља, 28 јул 2013 13:40
sportista
Mi nismo u EU ali i dalje 30.000 mladih ode svake godine. Taj proces ne može da se izbegne za sve siromašne zemlje. Šta reći o Litvancima bili beda - beda i ostali. Najveći broj samoubistava u svetu!
Препоруке:
33
2
7 недеља, 28 јул 2013 13:43
Куч
@Јован Анастасијевић
Према новинама Respublika, само на Институту за онкологију у главном граду Виљнусу за 100 % је смањен број кревета за оболеле од канцера

Врло често и у нашим новнама имате такве "математичаре" па кад се позивате на њих, направите грешку. Новинари обично не разликују регресивну од прогресивне процентне операције. 100% повећање броја 50 је 100. Али 100% смањење броја 100 није 50. Аутор се позвао на неки часопис, који је могуће имао таквог новинара математичара, а могуће је да је вест (а и математика) тачна, јер се речени податак односи само на Виљнус. Могуће је да су ти болесници пребачени ван главнога града, да би се клиника у Виљнусу могла боље продати у приватизацији. Престоница је ипак престоница, а оболелима од рака то није пресудно.
У сваком случају одлична анализа као и увијек.
Препоруке:
28
2
8 недеља, 28 јул 2013 14:05
Милутин
Свака част др Мировићу на још једној изузетно интересантној и надасве корисној анализи! Овај текст само потврђује колико је ЕУ лоша и хибридна творевина у сваком смислу, може се рећи и политички монструм. Аутор је један од ретких који то сме јавно и аргументовано да обелодани, и због тога заслужује све честитке!
Препоруке:
32
4
9 недеља, 28 јул 2013 14:38
Стефан Каргановић
Све похвале г. Мировићу за систематско обавештавање грађана о фатаморгани Европске Уније и њеним нимало имагинарним штетним последицама.Попут грађанина Козме Мињина он неуморно звони на узбуну зато што Србија срља у беспуће.
Препоруке:
29
4
10 недеља, 28 јул 2013 15:39
Бели Орао
""Дејан Мировић. Свака част на текстовима. све у свему лопуже никад ником нсу донеле нешто.

""БориСе. Па нису они постали богати зато што сз били лепи.БориСе, БориСе, наивчино. Да ли си некад ожуљао руке. Макар оловком.
Препоруке:
16
3
11 недеља, 28 јул 2013 15:53
Арчибалд Рајс
Не вреде нашим еврофанатицима ове чињенице, подсећају ме на наше комунисте који су почетком 90-тих иако је пропадао комунизам у СССР и даље веровали у њега. Заслепљеност идеологијом је чудо, тако да можете да им споменете и Литванију, Грчку, Португал, Шпанију, Румунију, Бугарску ... они ће и даље сањати о благостању у ЕУ.
Препоруке:
27
6
12 недеља, 28 јул 2013 17:07
Dv
G. Mirovicu, da li je bas sve tako crno u zemljama EU? Ne zagovaram ulazak Srbije u tu zajednicu, ali se zalazem za objektivnu, a ne naglaseno jednostranu informaciju. Po vama, u zemljama EU vec davno bi trebalo da buknu opstenarodni ustanci.
Препоруке:
7
15
13 недеља, 28 јул 2013 17:37
Misa
A sta je ne ulazak u EU doneo: Makedoniji, Moldaviji, Albaniji, Srbiji...

Kada bi autor dao podatke za ove drzave videlo bi se koliko je njegova teza suplja.

Inace Srbija (bez Kosova) je 1989te imala 2,9 miliona zaposlenih, danas 1,7 miliona.
Препоруке:
6
23
14 недеља, 28 јул 2013 17:50
телетабис
Ја бих замолио г-дина Мировића да нам предтави издвајање средстава за здравство и школство у демократским земљама Европе пре и после пада берлинског зида. Ваљда после тога свака будала имаће јасну слику о том демократском цивилизованом западу.
Препоруке:
12
0
15 недеља, 28 јул 2013 18:16
Србин црнац, атеиста
Mi nismo u EU ali i dalje 30.000 mladih ode svake godine. Taj proces ne može da se izbegne za sve siromašne zemlje.

Постоји разлика између веома сиромашне земље која нема никаквог избора у у којој нема ништа и релативно богате земље која се систематски пљачка, уништава и черечи - као Србија и као земље најнижег круга европске уније.
Препоруке:
11
3
16 недеља, 28 јул 2013 18:29
ŠizoEUfrenija
U Srbiji su zbog EU standarda smanjivali broj nastavnika u školama sa malim brojem učenika. To je dovelo do umiranja škola u udaljenim i slabonaseljenim selima. Istovremeno su nas primorali da zbog jednog učenika zaostalog u razvoju zaposlimo posebnog "specijalnog nastavnika" jer ovaj obični navodno nije stručan. I mi sad tu kao imamo plan za selo...???! Srbiji jednostavno ne odgovara evropski model nikako!
Препоруке:
10
4
17 недеља, 28 јул 2013 20:45
Нео
У општем смислу, само у периоду 2008-2009. године издвајања за здравство су смањена за око 140 милиона евра. (Али, пошто је у том периоду опао и БДП, литвански званичници из министарства здравља су тврдили да је проценат БДП-а који одлази на здравство у ствари повећан, и да је то наводно још једна успела европска реформа у теорији.)
Пошто се у Србији рапидно смањује број становника, односно за око 35-40 000 више се умире него што се рађа, испада да за исти БДП расте БДП по глави становника. То су "велики успеси" окупатора и њихових домаћих слугу, раст БДП-а по глави становника.
Препоруке:
10
4
18 понедељак, 29 јул 2013 22:50
Рајко Буквић
@Dv
А како Ви замишљате те "народне" устанке? Да ли Вам на то личи оно што се већ месецима (годинама, заправо) догађа у Грчкој, од скора у Бугарској, повремено у Шпанији итд. Или се можда информишете на РТС?
Г. Мировић је написао текст, позвао се на неке податке, и извукао неке закључке. ПОКУШАЈТЕ ДА КОМЕНТАРИШЕТЕ ТО ШТО ЈЕ НАПИСАНО, а не да извлачите (контра)закључке из своје очито лоше информисаности, и из своје предубеђености (рај који нас очекује тик што будемо добили датум не сме се доводити у питање).
Ја могу да поставим питање г. Мировићу како он то замишља реконструкцију пруга? У Литванији се користе пруге широког колосека (као и у целом СССР, или рецимо и у САД, што наравно овде није релевантно). "Усклађивање" о коме пише г. Мировић подразумева практично изградњу потпуно нове железнице на целој територији земље (како би се прешло на пруге средњег колосека). Тада би се остварило то о чему пише аутор. Али, да ли је то добро решење?
Препоруке:
0
1
19 недеља, 11 август 2013 18:05
Марковићиус
@Борис (Тадић?)

Био сам недавно и у Литванији и Летонији (српско име за Латвију). Летонија делује далеко депресивније, сиромашније, совјетскије, путеви и мостови су лошији него у Литванији... прилично налик на нашу неготинску крајину.

Просечна плата у Литванији након 9 година живота у ЕУ иста је као у Србији - око 400 евра, а мања него у не-ЕУ суседству, Белорусији (500) и Русији (600).
Сами Литванци кажу да је земља 2004. имала 4,5 милиона становника, а сада има око 3 милиона.

Ваља рећи и то да је Литванија прелепа земља и да је народ пријатељски расположен према Србији, изненађујуће добро познају нашу музику, филм, спорт... и да су Литванке чудо од лепоте :)
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер