недеља, 11. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

На данашњи дан: Потписан Лондонски мировни уговор којим је окончан Први балкански рат

Kоментари (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 30 мај 2013 09:56
Konobar
To je bio početak jer već 1915 je potpisan Londonski Ugovor kojim su Engleska, Francuska Italija i Rusija napravili mapu SRBIJE po linijama gde je srpski živalj tada bio većina. Od Rumunije do Splita i južno do Prokletija bi bila Srbija sa izlazom na more. Ali, dok je Čika Pera ležao bolestan na Krfu, alavi i častoljubivi regent Aleksandar je 1917 prihvatio pismo zvano "Adresa" od Slovenaca i Hrvata da bezuslovno prihvataju Aleksandra za kralja svih Južnih Slovena. Naravno, hrvatski političari su odmah po osnivanju počeli da ruše Jugoslaviju, a Pavelić je promenio stanje na srpskom etničkom prostoru u NDH. Tito je nastavio sa raseljavanjem u "VIII ofanzivi", a Tuđman dokusurio stvar. Džaba izgiboše onoliki srpski heroji, i postrada silan narod, mogli smo ostati u Beogradskom Pašaluku i danas bi već bili u EU. Ili je trebalo obaviti lustraciju crne trojke posle 5 oktobra 2000 pa sačuvati ono što je krvlju plaćeno.Sada nas samo Treći svetski rat može izvaditi, sa braćom Rusima opet.
Препоруке:
19
7
2 четвртак, 30 мај 2013 10:04
Београђанин
Догађаји од 1998. година до данас имају смисао демонтаже Србије до нивоа од пре ослободилачких Балкански ратова, они су њихова негација. А негација ослоођења је поробљавање.

Стога је јасно да они српски политичари који подржавају осамостаљење Косова уједно раде на поробљавању властите нације. Јасно је, дакле, да је у питању издаја на највишем нивоу. Некада су се часни генерали убијали да би избегли срамно заробљавање, а данас се предводници самоубијања весело и смозадовољно шепуре по телевизији. Страшно је време дошло.
Препоруке:
20
2
3 четвртак, 30 мај 2013 11:47
СРБИН ИЗ УВЕРЕЊА
На данашњи дан 1913. године у Лондону је потписан мировни уговор пораженог Османског царства са Србијом, Грчком, Бугарском и Црном Гором, чиме је окончан Први балкански рат.
Србија је тада ослободила Стару Србију (отприлике данашње Косово и Метохија) и Јужну Србију (данас Македонија).


И данас се потписују "међународни уговори", само капитулантска страна је Србија, замијениле се улоге.Ко би рекао након 100 година од тада да ће Србија тако ниско пасти?Да човјек не повјерује...
Препоруке:
10
1
4 четвртак, 30 мај 2013 11:55
Бојан, ПРИШТИНА
Уместо да се Србија ширила ка Југу и Медитерану где и припада где је наша стара Престоница Скадар ми смо крварили да би дали државу Хрватима и Словенцима...

Зато ја говорим да је антиисторијски и антицивилизацијски то што смо за престоницу одабрали Београд, природно и цивилизацијски и историјски је да то буде Призрен.

Да је Призрен одабран тада за престоницу и да је миграција ових 2 милиона Срба кренула тамо а не ка Београду данас би Србија имала 300 километара своје обале и своје Српско море. ( Јадран је од Призрена удаљен око 70 км )
Препоруке:
14
2
5 четвртак, 30 мај 2013 12:22
Byakuya-sama
@четвртак, 30 мај 2013 09:56 Konobar

Cela ta priča sa balkanskim ratovima je izdajnička, CG koja je imala malo šake jada i dva topa u tom ratu je data cela Raška i Metohija i Skadar, zašta?, prvobitnim dogovorom je Bugarska trebala da dobije skoro celu Makedoniju, zašta?, Grčka čak i delove Albanije,zašta?

Uglavnom Srbi su korišćeni za klanje koje je većim delom donosilo dobitak drugima, za vreme AO je rađeno na tome da Srbija diplomatski preuzme sve te delove Turske, i da pravi osovinu Srbija-Turska na Balkanu, naravno na to bi se nadovezala i centralna osovina Nemačka-AU, a za slučaj da se ipak ne dobije od Turaka mirnim putem, voska je spremana ozbiljno bar 30 godina pre balkanskih ratova da uradi sve to, ali ne da daje Crnagoricama, Grcima, Bugarima, već sebi.
Препоруке:
2
0
6 четвртак, 30 мај 2013 12:28
@Бојан, ПРИШТИНА Београђанин
Бојане, Србија се јесте ширила поглавито ка југу, и то с добрим разлогом - јака Аустроугарска је била на северу, и Србија није желела рат с њом. План српске владе по тајном уговору са балканским савезницама био је да се ослободи централни и западни део данашње бјрм, и да се изађе на море. Српкса војска изашла је на Јадранско море све до Валоне. Немци су преко ноћи на то формирали Албанију како би спречили излазак Србије (мислећи на Русију) на море, што је практично изазвало спор са Бугарима око Македоније и по балканске народ екатастрофалан Други балкански рат. Југословенски ратни циљ српска влада усојила је у Нишу 195, у часу смртне опасности по земљу, и када је Бугарска била у рукама Немаца. Било је логично да се прихвати југословенски програм јер је он забио глогов колац у смртног неприатеља Србије - Аустроугарску. Друга је ствар што смо 1918 погрешили па нисмо формирали федерацију уместо унитарне државе. Онда би цела БиХ и Српкс Крајина и добар део Далмације били у нашем саставу.
Препоруке:
11
1
7 четвртак, 30 мај 2013 12:35
SERBON
Treci balkanski rat ce doneti konacno oslobodjenje svih okupiranih srpskih zemalja i stvaranje Velike Srbije!
Препоруке:
3
0
8 четвртак, 30 мај 2013 12:44
Стефан Митров Љубиша
Нека је слава и част јунацимабалканских ратова. Тужан сам кад прочитам коментаре који омаловажавају учешће Црне Горе у балканским ратовима. Црна Гора је у то доба била у сваком смислу српска држава, и то била је више српска негошто је била држава. Подсјећања ради, Црна Гора је у првом балканском рату прва објавила рат Турској и прва напала на турске карауле у Санџаку. Црна гора је поднијела огромну, на жалост узалудну жртву, покушавајући да заузме Скадар (озбиљни историчари сматрају да је погибијом црногорске младости на Скадру држава Црна Гора практично изгубила основу за било какав развој). Црна Гора се без размишљања придружила Србији у другом балканском рату и послала велики број војника на Бугаре у бици на Брегалници и тиме директно допринијела да исцрпљена Србија што прије побиједи у том рату.
Препоруке:
10
2
9 четвртак, 30 мај 2013 12:47
Стефан Митров Љубиша
Омаловажавајући историјску улогу Црне Горе, која је имала и симболички, али и практички, карактер, омаловажава се и читава нововјековна борба српског народа за слободу и право на самосталан државни и политички развој и пут. Црна Гора је била и биће српска, као што је и Косово и Метохија било и биће српско.
Препоруке:
10
3
10 четвртак, 30 мај 2013 13:59
Milan
Izgleda da je Srbija jedina prava drzava. Sve okolne su lazne, zlocinacke, stvorene da se napakosti Srbiji. Kad procitam opis balkanskih ratova i komentare postaje mi sasvim razumljivo zasto vecina dece i roditelja zeli da mladi odu iz Srbije. Ovi ljudi zaista veruju da je realnost ono sto oni misle ili zele. To je poprilicno zabrinjavajuce stanje svesti od koga razuman covek zeli da se skloni.
Препоруке:
0
5
11 четвртак, 30 мај 2013 14:41
Бојан, ПРИШТИНА
@ Београђанин

"Југословенски ратни циљ српска влада усојила је у Нишу 195, у часу смртне опасности по земљу, и када је Бугарска била у рукама Немаца. Било је логично да се прихвати југословенски програм јер је он забио глогов колац у смртног неприатеља Србије - Аустроугарску"

Из погрешно схваћених чињеница си извукао још погрешније закључке.

Пашић је прихватио Југословенски програм, онда одлепршао а народ препустио да налази смрт по гудурама Албаније, а да оно народа што је остало у Србији остане на милост и немолост разјареним Немцима који су у том програму видели још један разлог да сеју смрт, а све то док се Пашићев син проводи по Паризу.

Земље које се граниче су углавном непријатељи, а то што нам је Аустроугарска постала смртни непрјатељ делом смо сами криви. Уместо да се ширимо ка Југу на рачун слабе Турске, Карађорћевићи ударише на јаку Аустроугарску.

Иако су за Србију историсјки много битније територије Албаније и Македоније него ли Босне.
Препоруке:
5
0
12 четвртак, 30 мај 2013 17:08
Aco
Nista se novo ni danas ne desava. Ponavlja se istorija to je svakom jasno osim slepo verujucih politicara. Sta je damas drugacije? Nista moze biti da je danas i gora situacija nego iz tih vremena.
Zvanicna Srbija veruje u te nazovi zapadne prijetelje
pitam se na osnovu cega? iz vremena balkanskih ratova ili prvog svetskog rata ili mozda Drugog s. rata ili mozda od 1990 pa do danas. Gde su argumenti za verovanje i naziv NASI ZAPADNI PRIJATELJI.
Препоруке:
0
0
13 субота, 01 јун 2013 19:07
DrJelaBisic
To se zove:nezahvalni,nesposobni potomci.To smo mi(Zar ne primecujete:nigde se ovaj datum ne slavi,ne spominje i sl)Sve sto je jedan vek stvarano-za sledeci smo unistili.A pre svega unistili smo,unizili,upropastili sebe.Srbi su danas nacija vrlo razlicita od one pre 100g,(pa i manje)Nekada je bilo sramota biti kukavica,amoralan,sebican,nemilosrdan,lopov...Bilo je i tada takvih-ali se to krilo,jer je bilo sramota.Danas je to najnormalnije,pozeljno,pozitivno.Danas se sa time svako ponosi.Zato i jesmo tu gde smo.Bez moralnog preporoda-nema nikakvog napretka za Srbe
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер