понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Чему нас уче примери из суседства - неколико аргумената против ЕУ-форије

Kоментари (27) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 23 април 2013 23:02
ratko
Odličan tekst.
Препоруке:
36
1
2 уторак, 23 април 2013 23:21
маре.
Реално кад погледамо коме у Србији никако не одоговара приближавање ЕУ? Администрацији и целокупном јавном сектору се црно пише. Ај погађајте шта се десило у Румунији и Бугарској што се тиче јавног секотра кад су ушли у ЕУ? Рекли су им да смање прегломазне државне апарате како би било шта добили од фондова. Не знам ако нисте знали да и ово мало што је остало јавног сектора у Бугарској прима доста мању плату. Не знам ми волимо да се спрдамо са суседима ваљда нам је то остало из времена кад су Румуни код нас радили за време комунзима. Најгоре што нећемо да погледамо себе,јер је очигледно да и Румунија и Бугарска доста брже од нас напредују,они су економски данас доста испред нас. Незапосленост је дупло већа у Србији него у Румунији исто и инфлација,БДП је доста већи,у Румунији се годишње инвестира око 10 милијрди $,имају преко 30 шопинг молова,ми 5 :) имају 5 пута бржи интернет од нас :). И да вас подсетим да Софија има метро..ми нећемо имати метро ни за 30 година.
Препоруке:
13
53
3 уторак, 23 април 2013 23:42
потписујем
[Након свега реченог, мудром читаоцу, сувишно је и потцртавати да чак и сам пролазак кроз бриселска врата, односно улазак у ЕУ, сам по себи не доноси ни економску стабилност и просперитет, ни друштво благостања , ни докидање орвелијанских, отуђених и за народну патњу неосетљивих квази – елита. Марљив и предан рад свих друштвених актера и сваког грађанина понаособ да створимо пристојно друштво и државу по мери човека пресудан су покретач развоја. Отуда одређени степен евроеуфорије након бриселског договора и тезе о напретку, радним местима и повећању стандарда који происходе из истог, делују поприлично наивно, демагошки и испразно./quote]
Препоруке:
25
1
4 уторак, 23 април 2013 23:51
Miloje
Treba pomenuti i slucajeve Bugarske i Rumunije koje su propale, i da Srbija ide ka takvoj EU a ne prema Danskoj ili Holandiji.
Препоруке:
36
1
5 среда, 24 април 2013 00:46
влкс
@маре
Ти си отприлике карикирао угао гледања незаинтересованог трошаџије. Шопинг молова може бити 100, а да опет Румуни и Бугари долазе у Србију јер у њима не могу пазарити. У Румунији се секу шуме и извозе често и ван контроле. Упропаштавају своје ресурсе како би ИКЕА или ко већ правио намештај од њиховог дрвета. Бугарска има европску цену струје због које се људи спаљују на улицама.
Препоруке:
46
0
6 среда, 24 април 2013 02:17
Милош @ маре
Румуни и даље надниче у Србији али су им се сада придружили и Бугари.
Једино ме брине где ли ће ови људи да раде када једног дана уђемо у ЕУ.
Препоруке:
38
0
7 среда, 24 април 2013 02:27
Milutin
Super, a sad bi bio red spomenuti članice EU-a: Dansku, Finsku, Njemačku, i s druge strane spomenuti propale države van EU-a: Srbija, Kosovo, BiH, Albanija pa neka čitaoc na temelju tih podataka vidi gdje je bolje. I zašto. Kriza je udarila sve države, ali je lakše državama unutar kluba. Ne vjerujete? Gdje bi radije živeli: u Srbiji ili Italiji, npr.? Jer, ove države u EU imaju ekonomsku krizu, a Srbija ima društvenu, ekonomsku, demografsku, intelektualnu i svsku inu krizu. Ih, što bi Srbija dala da ima krizu kao što je što je Španjolska. Izvući filtrirane i samo pojedine podatke pa na temelju toga izvući zaključke je neozbiljno. Bugarska i Rumunjska su za Srbiju obećane zemlje.
Препоруке:
1
43
8 среда, 24 април 2013 02:47
Kiza
Pricali su samo da dodje socijalizam pa ce svima da nam svane - socijalizam dosao pa je svanulo samo socijalistickoj eliti.

Pricali su samo da dodje komunizam pa ce onda svima da nam svane - komunizam nikad nije dosao jer je sve propalo pre.

Pricali su samo da skinemo Milosevica pa ce svima da nam svane - Milosevica skinuo Zapad a posle njega zivot mnogo mnogo gori, samo neke lopurde napunile dzepove i lazu kroz medije do ludila.

Pricaju sada kako samo Europstvo da nam dodje pa ce svima da nam svane - i sa gramom mozga znamo da ce samo te lopurde koje pricaju kako ce da nam svane da napune dzepove tako sto ce kontrolisati i isisavati Srbiju za racun te EUropske Unije.

Srbijo probudi se iz bunila! Dole ove sadasnje lopurde na vlasti!
Препоруке:
35
0
9 среда, 24 април 2013 04:56
Вељко Даниловић
Ево још јене ствари везано за комшије Бугаре. Амери су их убедили да не праве нову нуклеарну централу јер им није потребна (Руси су им били извођачи) и сада их чехословачка фирма (прави власници су амери) условљава са ценама струје јер држи понопол на електричну енергију. Кад је бугарска влада покушала да откачи чехе, умешала се ЕУ и бугари су савили шипке.
Препоруке:
34
0
10 среда, 24 април 2013 05:04
Вељко Даниловић
Ако ико Србији мисли да ће Србији бити боље самим уласком у ЕУ, требало би добро да размисли о томе два пута. Уласком у ЕУ једино ко добија је "елита" док обичан народ се неће баш усрећити. Јер нису баш сви у Србији инжињери, доктори и други високо стручни кадар. Такви, без икакве школе и струке ће најгоре да прођу. Знам ово врло добро, јер сам то видео у Данској, Немачкој, Мексику и Америци.
Препоруке:
28
0
11 среда, 24 април 2013 08:16
Родољуб@milutin
Данска, Финска, Немачка, Холандија су развијене због тога што је историјски процес био њима наклоњен, а не зато што су део ЕУ. Нису оне постале развијене добијањем папира у коме пише да су чланице ЕУ. Ако хоћеш да будеш богат мораш сам да прво добро да размислиш, па онда кренеш да смишљено радиш. Нема чаробног штапића, а посебно једног папира који ће ти преко ноћи омогућити богатство. Питаш зашто, па то је врло сложена материја, али може се једном речју описати као историјски услови који су довели до процеса формирања позитивних друштвених промена а чији је резултат материјално богатство тих земаља. Што се тиче Италије, ниси баш добар пример узео, јер постоје велике разлике између севера и југа Италије. Наравно квалитет живота је бољи у Немачкој него у Србији, али као што сам навео није Немачка то што јесте због ЕУ већ због горе наведеног. Бугарска и Румунија сигурно нису обећане земље ни за кога, па ни за Србе јер да је тако те земље би имале много већи прилив него одлив људи.
Препоруке:
29
1
12 среда, 24 април 2013 08:20
Karl Marks-naš duhovni vođa
"Zajam za preporod Srbije" koji je raspisao bankar Slobodan Milošević, bio je glogov kolac za svetske lihvare, a zarazan primer ispravnog puta za male države da krenu svojim samostalnim putem ekonomskog oporavka.
Onda su Slovenci i Hrvati SPROVELI rat u SFRJ.
Препоруке:
16
4
13 среда, 24 април 2013 08:29
Milutin
@Rodoljub,

pa dobro, onda slijedeći tvoju logiku cijeli ovaj tekst je promašen, ilitiga "autor je promašio ceo fudbal". Jer, ako Njemačka, Finska, Danska, Belgija itd. stanje svog dobrog standarda ne duguju pripadnošću EU, onda Rumunjska i Bugarska, Grčka stanje svog lošeg standarda isto ne duguju pripadnošću EU, već, kako veliš, "istorijskim okolnostima". EU nije samo ekonomska zajednica, ona je puno više od toga. Ne vjeruješ: Rumunjska i Bugarska su po stanju u državnoj upravi svemirske rakete prema stanju državne uprave Srbije, a to samo i jedino duguju pripadnošću EU. Stanje još nije idealno, ali EU ima mehanizme da ih natjera na poboljšanja. Srbija da bi postala država mora se približiti EU. U protivnom će je progutati blato u koje je upala. Iz blata je može samo izvući EU ili pronalazak enormnih količina nafte i plina. Što misliš, što je vjerojatnije?
Препоруке:
4
27
14 среда, 24 април 2013 09:07
Ф-16
МИлутине, када сте последњи пут били у Бугарској? Ја сам био пре 10 дана. Народ је очајан. Фирме које су се отвориле у време Бугарске ЕУ-форије, се затварају. Нових нема. Пољопривреда, која је некада била једна од водећих у Европи, данас је на дну. Али зато имате на стотине билборда који рекламирају ЕУ кредите за Балгарско Земјоделство.
Прошетајте до Бугарске, па ми се јавите на пропутовању да попијемо кафу.
Препоруке:
25
0
15 среда, 24 април 2013 09:34
Владан Ненадић, први део
@ Милутин

Баш лепо што за пример узимате наша два суседа, Румунију и Бугарску, иако као и ваш истомишљеник @ Маре гледате ситуацију у тим земљама онако како вама одговара, тачније у ружичастом светлу.

На страницама НСПМ-а је објављен читав низ текстова Дејана Мировића, у којима је он покушао да документује шта је ЕУ донела новопримљеним чланицама.

Очигледно је да те текстове нисте читали, јер бисте из њих могли да сазнате да Румунија за две деценије колико је трајало њено придруживање и улазак у ЕУ (придруживање од 1993, чланица од 2006) има два милиона становника мање. Успех, зар не?

Такође, могли сте да прочитате да је спољни дуг Румуније 1993. био 4 милијарде долара, 2005 (на крају придруживања) 35 милијарди, крајем 2006. (непосредно пред улазак у ЕУ) дуг је био 42 милијарде долара, а крајем 2011. износио је 127 милијарди долара.

Како вам се ово чини, као успешно вођење економије једне земље?
Препоруке:
23
0
16 среда, 24 април 2013 09:39
Владан Ненадић, други део
@ Милутин

Има ту још занимљивих података, нпр. о монополу западноевропских банака у банкарском систему Румуније, висини камата, начину њиховог понашања према домаћим клијентима итд.

Или о слободном кретању, праву на рад,запошљавању, дискриминацији итд. Румуна и Бугара у другим земљама ЕУ, где се испоставља да они нису баш сасвим равноправни са држављанима других чланица ЕУ.

Препоручујем вам да прочитате и остале текстове Дејана Мировића о стању у другим новопримљеним чланицама, пре него што овако неутемељено почнете да хвалите ЕУ.
Препоруке:
20
1
17 среда, 24 април 2013 09:58
Ђура
Јако ми се допада стил Бојана Панаотовића. У овом тексту чак и није рекао нешто суштински ново и мени непознато, али је већ познато рекао на јако језгровит и сликовит начин. Радујем се и неким новим његовим текстовима.
Препоруке:
18
0
18 среда, 24 април 2013 10:20
boris
@milUtin
Iz blata je može samo izvući EU ili pronalazak enormnih količina nafte i plina. Što misliš, što je vjerojatnije?

Па ако ти и теби слични наставите да прдите по овом форуму нахватаћемо се довољно плина да снабдемо и Њемачку и пола еU рајха. То је вјеројатније.
Препоруке:
21
0
19 среда, 24 април 2013 10:24
Ђура
За Милутина


pa dobro, onda slijedeći tvoju logiku cijeli ovaj tekst je promašen, ilitiga "autor je promašio ceo fudbal". Jer, ako Njemačka, Finska, Danska, Belgija itd. stanje svog dobrog standarda ne duguju pripadnošću EU, onda Rumunjska i Bugarska, Grčka stanje svog lošeg standarda isto ne duguju pripadnošću EU, već, kako veliš, "istorijskim okolnostima".


Па аутор управо то и жели да каже: ЕУ нема везе са стандардом неке земље, и због тога не треба га лажно са тим повезивати. Изгледа да ниси добро прочитао текст, или да се не водиш добро логиком, јер наставак твог коментара управо поново покушава да доводи у везу чланство у ЕУ са побољшањем стандарда.
У том смислу се поставља питање када ће то Бугарској и Румунији, на пример, постати боље од те ЕУ? За 5, за 10, или за бесконачно година?
Препоруке:
20
0
20 среда, 24 април 2013 10:29
DL
Autor je u pravu kada kaze da samo clanstvo u EU ne donosi srecu i blagostanje.Ali, svaka medalja ima dve strane. Podaci o Hrvatskoj su selektivni. Oni imaju visi standard od nas, plate su dvostruko ili trostruko vece (iako su i cene vise), procenat siromasnog stanovnistva je manji, broj nezaposlenih takodje procentualno manji. Bugarska i Rumunija (kao i Grcka i neke druge zemlje EU) su u velikim teskocama ali su ekonomski uznapredovale i nalaze se ispred nas. I uzgrad jedno pitanje: zasto Madjari iz Vojvodine masovno uziumaju madjarsko drzavljanstvo a Bugari (i ne samo oni) iz Isrtocne Srbije bugarsko, iako su ove zemlje clanice EU? I, konacno: u kakvom bi polozaju (politickom, ekonomskom i svakom drugom) bila Srbija ako jedina iz okruzenja bude van EU? Makedonija, Bosna i Crna Gora jos nisu clanice ali kopaju rukama i nogama da to postanu. Nisam eurofanatik ali samo razmisljam.
Препоруке:
5
14
21 среда, 24 април 2013 11:13
оld fashion Србин
џабе овај текст, кад већина Срба просто мора прво да лично прође кроз пакао па тек онда да зна да је то пакао. Тако је било са експериментом "југославија", тако је било са комунизмом, тако ће бити и са евроунијом, и док не прођемо кроз њу, нећемо знати колико нам је заиста она страна и неодговрајућа творевина. Срби не умеју да размишаљају унапред, бар не већински део нашег народа, и једини начин да уче је да нешто непосредно проживе. Туђа искуства, закључивање на основу туђих знања, и сличне технике учења су нам стране. А некима као што је @маре, није ни потребно да било шта науче, њихове задате координате су тржни центри и метрои, а било какво напредније и слободније размишљање од тога им је непотребно и замарајуће. Они су еквивалент својим духовним прецима комунистима који су пуштали партију да мисли уместо њих.
Препоруке:
16
0
22 среда, 24 април 2013 11:29
Milutin
@

Pa kad je tako, trenutno je u toku eksperiment koji će na empirijskoj osnovi pokazati tko je u pravu: s jedne strane propale, nerazvijene države koje su dio podjednako tako propale i nerazvijene EU, i s druge strane nebeske, samodovoljne države koje smatraju bilo kakvu vrstu partnerstva i suradnje "državnom izdajom". Ja bih i dalje živio u bilo kojoj propaloj državi (kao što su Španjolska, Portugal, Irska, Slovenija, Grčka) koja je dio EU-a , a ne u nebeskim i vrhunskim državnim porecima kao što su Srbija, BiH, Kosovo.
Препоруке:
1
20
23 среда, 24 април 2013 11:54
Агент - 1
Напис иако од почетка до краја тачан у свом циљу је штетан и подривачки. Док властодршци све више газе путем у диктатуре, тираније (кршеље Устава, преузимањепрерогатива законодавне и судске власти од мале групе на извшним функцијама) и велеиздаје (нарушавање територијалне целовитости) г. Панајотовић пише о штетности еу као да ми сви то незнамо. Уместо да урла у бесу као и сви остали и да позива на одбрану слободе и закона у Србији он прича о земљама еу. За проблем у којем смо на сајту треће Србије стоји млака конференција за штампу где се залаже за поништавање споразума и увођење четворомесечног мораторијума на преговоре, уместо да тражи моменталну оставку владе која крешењем Устава моментално више нема никакав легитимитет.
Препоруке:
8
5
24 среда, 24 април 2013 11:55
Агент - 2
Бивши дверјани могу своју сваку своју акцију да поткрепе рушељем градске власти у Новом Саду чиме би бар указали на частан избор да не седе у истој клупи са бившим радикалима, бившим дс-овцима и вечитим социјалнистима. Е сад да саберемо два и два и да кажемо како се ово зове, отупљивање оштрице оправданог народног гнева. На питање Бате Стојковића из култног филма Балкански шпијун: „За кога ти бре радиш?“ одговорите сами.
Препоруке:
9
5
25 среда, 24 април 2013 13:29
игор
Добар и разуман текст. И не видим какве везе са тим има да ли је његова организација и колико оштро осудила овај споразум са Приштином. Не бркајмо бабе и жабе.
Препоруке:
11
2
26 среда, 24 април 2013 13:53
за Агента
То питање - за кога ти, бре, радиш - бисте пре могли да поставите Дверјанима којима очигледно припадате. Зна се ко је спустио радикале, уз све мане једину поуздано патриотску странку, испод цензуса и ко је гуслао да су "сви исти". Да не говоримо о медијској подршци, ђиласовим парама итд.
Препоруке:
9
3
27 среда, 24 април 2013 14:39
Агент
Ух ал сам боцнуо неке. Ништа не боли као истина. Нек свако одмери ко шта прича, још битније од тога ко шта ради. За шта се залаже и које ефекте производе методи њихове борбе па нек свако онда смести сваког на одговарајуће место. Ја ћу бити у петак пред скупштином Србије. А ви?
Препоруке:
7
2

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер