недеља, 04. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Од избора до избора - ЕУ или Косово

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 11 март 2013 12:36
Тешић Горан, ЕВРОАЗИЈСКА СРБИЈА
Зашто само "Европска Унија или Косово"? Зашто само понављате ту парадигму? То је лажни избор! Србија има још избора. А то није ни Турска, ни Арапи, ни несврстани, већ - И ЕВРОАЗИЈСКА УНИЈА И КОСОВО!

У току је оснивање прве србске евроазијске НВО "ЕВРОАЗИЈСКА СРБИЈА" која ће бити основана на новој србској источњачкој/евроазијској идеологији.

Будућност Србије је на Истоку у Новој Евроазији, на огромним просторима за чије култивисање требају све врсте радне снаге много, много деценија унапред... На северу где се почиње са снажним развојем руског Арктика, дуж Транссибирске железнице где ће се формирати "линијски градови", у богатом Сибиру који ће бити свет за себе, на руском далеком истоку!

Позивам вас на Фејсбук групу "ЕВРОАЗИЈСКА СРБИЈА":

http://www.facebook.com/groups/evroazijska.srbija/

Ускоро креће и наше електронско гласило, портал - "ЕВРОАЗИЈСКА СРБИЈА"!

ИДЕМО! СВЕТЛОСТ ДОЛАЗИ СА ИСТОКА!
Препоруке:
31
4
2 понедељак, 11 март 2013 13:04
СНС = ДС
Стварање напредњака је најважнија карика окупације Србије. После тог корака Запад може бити миран. Цела скупштина је марионетска, а све телевизије служе окупацији. Народ гласа како гласа и излаза за Србију реално нема. Народ гласа за сопствену пропаст.
Препоруке:
36
1
3 понедељак, 11 март 2013 14:06
Тешић Горан, ЕВРОАЗИЈСКА СРБИЈА
Ово је било питање на крају текста: "можемо да поставимо још једно, али овога пута само реторичко питање: „Шта ће бити с нама?“"

Ајде да на реторичко питање дамо практичан одговор - Са нама ће бити онако како се изборимо. А време је за борбу за Евроазијску Србију јер пројекат Европске Србије је пропао. Ја сам предложио да се крене у правцу дефинисања србског чланства у Царинском савезу Русије, Белорусије и Казахстана, то јест будућег Евроазијског економског савеза од 2015-те године, као ексклаве. Ексклава је територија која није физички повезана са материком, али му правно припада. Пример који може да нам буде узор је Калињинградска област и град Калињинград који припадају Руској Федерацији, али се не граниче са њом, то јест налазе се иза балтичких држава на обали Балтичког мора. Исти калињинградски модел се предлаже и Јерменији која нема заједничку границу са неком од земаља Царинског Савеза. То може да буде добра полазна тачка. Више о идеји на порталу "ЕВРОАЗИЈСКА СРБИЈА".
Препоруке:
20
1
4 понедељак, 11 март 2013 14:14
Зоран Ђорђевић
Оно што ћемо на крају добити је - ни Косово, ни Европа.
Препоруке:
11
3
5 понедељак, 11 март 2013 14:34
Gordana
Gorane Tesicu ulepsao si mi dan , ulio malo nade i probudio veru da ce se nesto pokrenuti sa istoka za spas.Hvala ti zbog toga!
Препоруке:
15
1
6 понедељак, 11 март 2013 17:25
fait accompli
Аутор казује: “У септембру 2008. распала се Српска радикална странка, а Српска напредна странка је званично регистрована у октобру 2008. године и убрзо је, по свему судећи, постала странка за коју ЕУ нема алтернативу…”. Убрзо постала, ма неће бити? Треба схватити да је једини разлог формирања СНС-а био претходно добро формулисан, и ванредно успешно извршен план за уништење било какве могућности да се у будућој Скупштини нађе ишта више од симболичног броја посланика за које ЕУ има алтернативу. На то се надовезује ово ауторово : «Самим тим унапред је обезбеђена двотрећинска већина за потенцијалну промену Устава Републике Србије...». Јесте, али - побогу, о каквој то потенцијалној промени говорите? Чим «тамо где треба» буде притиснуто дугме, скупштинска већина одмах мења Устав, и то нико не може парламентарним путем спречити. А, на ауторово реторичко питање: „Шта ће бити с Косовом и Метохијом?“, одговор је јасан: биће оно што се нареди из осовине Вашингтон – Брисел – Берлин.
Препоруке:
7
1
7 понедељак, 11 март 2013 17:36
пробудите се!
@Тешић Горан, ЕВРОАЗИЈСКА СРБИЈА: «...дефинисања србског чланства у Царинском савезу Русије, Белорусије и Казахстана, то јест будућег Евроазијског економског савеза ...као ексклаве. Ексклава је територија која није физички повезана са материком, али му правно припада. Пример који може да нам буде узор је Калињинградска област и град Калињинград који припадају Руској Федерацији, али се не граниче са њом, то јест налазе се иза балтичких држава на обали Балтичког мора». Горане, па Русија није у стању да приволи ни свог првог директног и најважнијег суседа – Украјину, без које тај Савез увелико губи на значају, да се прикључи. Калињинградска област је интегрални део Русије, и као пример је потпуно бесмислена, јер – мада је копнено одвојена од Русије – има излаз на море, и тако је повезана са Русијом (баш као што је то била и пре Другог светског рата – под именом Источна Пруска, са Немачким Рајхом), А – где је Србији море? Којим то пријатељским државама је Србија опкољена? Пробудите се!
Препоруке:
2
11
8 понедељак, 11 март 2013 18:40
Тешић Горан, ЕВРОАЗИЈСКА СРБИЈА
За: пробудите се!

Ви изгледа нисте прочитали до краја шта сам написао. Калињинградски модел се већ предлаже Јерменији која није интегрални део Русије и нема излаз не море као ни Србија. И тај модел предлаже нико други до председник Колегијума Евроазијске економске комисије Виктор Христенко. Наравно то је за сада само предлог, али већ се припремају конкретни документи са анализама које треба да се представе јерменским експертима да се на њима даље заједнички ради. Лако је седети и плакати и ништа не чинити да се стање промени. Али "ЕВРОАЗИЈСКА СРБИЈА" је пасионирана ("пасионираност" - евроазијски термин који потиче од великог руског Евроазијца средње генерације Лава Гумиљова, а који означава степен страсти за остваривање неке идеје) снага која верује не у фатум, не у судбу коју нам је неко други наменио, већ у жестоку борбу да се реалност измени онако како нама одговара.

Управо тако како је рекао родоначелник евроазијства Николај Трубецкој - "Кад је рат, нек је рат!"
Препоруке:
8
1
9 понедељак, 11 март 2013 21:49
Стефан@Тешић Горан
По мом скромном мишљењу Србији није место ни у Европској нити у Евроазијској Унији. У оба случаја се добровољно од Србије прави протекторат (додуше и сада нисмо далеко од тога), и одузима нам се право да сами креирамо своју културну, економску, војну, образовну политику (додуше и сада је не креирамо сами). Ако формално и званично изгубимо право да сами уређујемо своју државу шта ће нам онда држава? Да ли су се наши преци борили за независност и за стварање Српске државе да би је ми данас дали Немцима или Русима на управљање и одрекли се свега што је великом муком створено?
Препоруке:
4
2
10 уторак, 12 март 2013 02:33
Тешић Горан, ЕВРОАЗИЈСКА СРБИЈА
За: Стефан,

Јасно ми је да у вези са чланством Србије у Европској Унији кажете да Србија губи државност, али на основу чега тврдите да ће то бити и у Евроазијском Савезу? Шта знате о Евроазијском Савезу?

Коју то државност и незавиност Србија има данас?
Препоруке:
1
0
11 уторак, 12 март 2013 11:43
Стефан@Тешић Горан
Управо сам и рекао да данас немамо потпуну контролу над државом, али да је то последица сарадње наше власти са ЕУ и НАТО-ом. Кажем да је се нисмо још званично одрекли чланством у ЕУ. Признајем да веома мало знам о Евроазиској Унији, знам да има сличности са ЕУ у томе да има Евроазијку комисију која ће се бавити макроекономском политиком и у којој (да се не заносимо главну реч ће имати Русија). Такође знам да и ЕУ није исто што је била пре 20 година, и да је она настала од заједнице за трговином угља и челика па је временом прерасла у данашњу творевину. Тешко је поверовати да Евроазијска унија у будућности неће ширити своје надлежности и мало помало преузимати контролу над државама чланицама. Необорива је чињеница да у свим савезима главну реч води онај који даје највише новца за њено финансирање, и да се политика тог савеза увек води првенствено ка остваривању њених интереса.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 12 март 2013 13:23
Тешић Горан, ЕВРОАЗИЈСКА СРБИЈА
Данас имамо 3 државе чланице Царинског савеза (будућег Евроазијског економског савеза), а то су Русија, Белорусија и Казахстан (ускоро им се придружује Киргизија). Ниједна од њих се не жали, већ управо истичу користи које већ имају од интеграција. Наравно, на јединственом тржишту савеза биће потребно да се свако припреми да буде конкурентан да би опстао, али то је нормално. При томе нема сулудог ширења савеза по сваки цену, већ се пажљиво анализирају ризици за сваку земљу да би њен улазак у савез био користан и савезу и земљи која улази у савез. У Европској Унији није такав случај. Србија реално са својом економијом нема шта да тражи у Европској Унији која је засићена робом и у којој постоји подела сфера интереса најјачих земаља чланица, али зато итекако има велике могућности на огромном простору Евроазије који тек треба да се технолошки култивише што је шанса за генерације грађана Србије. При томе треба истаћи да родоначелник модерног евроазијсва није Путин, већ Назарбајев.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер