четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Само смо се мало отровали

Kоментари (41) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 24 фебруар 2013 21:10
Дино Зоранић
Хоће ли гос-н Кнежевић, уместо што пред камерама пије млеко, да лепо и часно поднесе оставку због замлаћивања грађана Србије?!
Препоруке:
37
10
2 недеља, 24 фебруар 2013 21:10
Pitam se pitam
Ако је Јешић покрајински скеретар (читај: министар), како то да он нема никакву одговорност, кад знамо да је Војводина малтене држава у држави?Како то он прозива друге а не себе.Иначе, јеидна његова веза са пољопривредом је искуство са фафаронима, да не кажем црвеним љутим папричицама red hot chilly peppers. То је његов ресор.*Ако ћемо право, Кнежевићево сликање како пије млеко, једнака је гротеска као и Томичино или Тадићево вакцнисање. Још горе. Нико не тврди да је проценат тог фамоног токсина отлики да би један гутљај или пола чаше били опасни.Значи, тим гутљајем није убедио никога.
Препоруке:
48
5
3 недеља, 24 фебруар 2013 21:36
Misa
@ Pitam se pitamZato sto su inspekcije republicka nadleznost i zato sto nije zatrovan kukuruz samo u vojvodini nego u celoj Srbiji.Ovo je bruka Republicke vlade i Knezevica, jer je ovo bila njihova nadleznost.Ne samo sto su potrovali narod , nego su unistili poljoprivredu za dugi niz godina. Mi bvise necemo izvesti ni litar mleka ni kilo sira ili mesa, a sto je najgore i svi agroindustrijski proizvodi u kojima su koriscena domaca jaja, meso ili mleko (cokolada, keksi, majonez...) su zatrovani.Ovo je kraj price o poljoprivredi kao izvoznoj sansi.
Препоруке:
7
27
4 недеља, 24 фебруар 2013 21:48
Д.Ј.
Мере које се сада предузимају не могу да сакрију чињеницу да су држави Србији, ко год је водио, интереси компанија и лобија пречи од било чега другог, укључујући и од здравље њених грађана.


Управо тако, рекао бих.
Препоруке:
32
2
5 недеља, 24 фебруар 2013 22:14
Драган Катун
Сматрам да смо ми као Народ у егзистенцијалној клопци.
Јешић, коле, дулић, ђилас, тадић ...ГМО лоби, увознички, јевтиније млеко и остало у окружењу јер су субвенцинисане-вушеструко-цене. На другој страни магла је потребна да би ,,храбри политичари,, изравнали своје дугове.
Егзекуција је у току, у свим сегментима, да не заборавим апсолутну економску деструкцију.
Него, како да се одбранимо?
Препоруке:
32
1
6 недеља, 24 фебруар 2013 22:16
Jasna*@Misa
Zasto preterujes i panicis bez potrebe?Ko ti garantuje da su ranijih godina vrsene kontrole i kolika je bila kolicina toksina u mleku?Jesic ili GMOlobistkinja Dulic?Zasto ne izadju sa tim podacima,pa ih uporede sa sadasnjim.Pa zato sto ih nemaju,jer nisu ni vrsili kontrole mleka.Ne bi ni sad da nije u Bosni krenula da se dize prasina oko hrvatskog mleka.
Ova vrsta otrova je oduvek prisutna u mleku.Razne zemlje dozvoljavaju razliciti nivo ovog otrova.Da bi se ljudi zaista otrovali od ovog toksina koji je sastavni deo gljivice,potrebno je da duzi period ,bar pet godina kontinuirano piju ,odn kozumiraju zatrovanu hranu .
Препоруке:
26
6
7 недеља, 24 фебруар 2013 22:31
Milos
Ono sto je interesantno je da ova afera nikako ne prolazi, a kod nas afere budu aktuelne veoma kratko (princip: svako cudo za tri dana), da bi bile zamenjene nekim drugim. Ko zna zasto je ovo bas sada lansirano i do cega ce dovesti. Da li da izazove vanredne izbore, da skrene panju sa Dacica...vreme ce nam otkriti.
Препоруке:
24
0
8 недеља, 24 фебруар 2013 22:33
Агроном
Што се бре народе ложите? Ова прича са токсинима у млеку је еквивалентна причи о "свињском грипу". Ево ја као стручњак за ту област ћу вам објаснити:
- Буђаве сточне хране је увек било и биће.
- Гљивице које се настањују у сточној храни луче афлатоксине;
- Афлатоксини из сточне хране се једноставно отклањају додавањем зеолита у ту храну;
- Ако се и не додају зеолити:
1. Време протекло од гутања хране до лучења млека се мери сатима, и афлатоксини се излучују заједно са млеком;
2. Време од уношења хране па до изласка меса на тржиште се мери месецима.
Када би ова прича о афлатоксинима била истинита, опасност од контаминираног меса би била знатно већа (јер је логично да се за 3-6 месеци акумулира знатно више токсиина, него за 4-5 сати). Стога месо би морало бити много отровније од млека, ако би уопште животиње и преживеле 6 месеци тровања.
Контаминација ове врсте се може десити на два начина:
1. У процесу производње, као последица екстерних фактора, или (даље у наставку)...
Препоруке:
44
3
9 недеља, 24 фебруар 2013 22:41
Агроном- наставак
2. Може се теоретски јавити и као последица коришћења ГМО биљака у исхрани животиња, али то није научно доказано.
Тако да сам 100% сигуран да се овде ради о обичном спину. Из ког разлога остаје да се види. Нечији интерес је свакако у питању.
МОгуће је да је спин чисто политички.
Можда је спин од стране лобиста ГМО (као, неће бити гљивица на ГМО кукурузу и соји). Ова теза је доста вероватна, с обзиром да главни лобиси за ГМО у Србији су истовремено и власници месних индустрија.
Тако да, слободно пијте млеко, и не брините. Афлатоксина нема ништа више него што их је било и до сада, а да не причамо шта се све стављало у млеко 90-их година, па какво смо радиоактивно млеко у праху добијали преко хуманитарних организација са запада...
Препоруке:
45
3
10 недеља, 24 фебруар 2013 22:51
Питам се питам @Миша
Разумем да си жут, што ја нисам. А нисам ни СНСовац.
Међутим, твоја тврдња да Јешић и војвођанска влада немају никаквих ингеренција, напросто није тачна.
Друго, питање је од када смо тровани?
Mi bvise necemo izvesti ni litar mleka ni kilo sira ili mesa,

Зар смо извозили?
Па зар све није ркенуло управо од увозног млека (Дукат)?
Где извозимо, само у делове ЦГ. И нигде више.

Ovo je kraj price o poljoprivredi kao izvoznoj sansi.

а ко је већ давно уништио пољопривреду? Немојмо бити смешни. Колико год да су Тома и ВУчић беднинастављачи тадићеве политике и још гори су од њега, зна се када је пољопривреда уништена.
*
Иначе, дигла се џева око 300 ехктара што је обећано пеику. А десеитне хиљада хектара малтене бесплатно добио шеик ал Тодорић, па ником ништа.
Препоруке:
32
3
11 недеља, 24 фебруар 2013 22:59
Misa
@ Jasna

MI svake godine izvozimo kukuruz, a kupci redovno vrse kontrolu i na alfatoksin. Nikad nam kukuruz nije vracen, samo ove godine je vracen iz tri drzave Italije (uvela zabranu uvoza naseg kukuruza), Madjarske i Rumunije sa sve analizama da je otrovan alfatoksinom.
I nije ovo samo nas problem i u Hrvatskoj, Madjarskoj, Rumuniji su videli da imaju problem sa svojim zarazenim kukuruzom, pa su ga pazljivo odvajali i pazili da se ne pomesa sa zdravim. Mi smo sve gurali u iste silose, a gljivica se razvija i posle zetve, i zarazili skoro sav rod kukuruza.
Stoka i pilici koji su hranjeni takvim kukuruzom su zarazeni pa i njihova jaja i mleko.

Veoma si najivna ako mislis da nasa hrana koji izvozimo nece biti pod posebnom kontrolom i da nam nece biti vraceno sve sto ima povecan alfatoksin.
Inace dozvoljene kolicine alfatoksina su u EU duplo manje nego kod nas, a u Rusiji uopste nije dozvoljen.
Препоруке:
18
10
12 недеља, 24 фебруар 2013 23:07
Misa
@ Agronom

Alfatoksin te sigurno (u ovim kolicinama koje su u mleku i siru) nece ubiti odmah, ali je veoma opasan otrov koji se talozi u jetri. Tacnije najkancerogena supstanca poznata coveku. On je opasan pre svega za decu jer ce dovesti do povecanja obolevanja od raka jetre, to cemo osecati sledecih 50 godina.
Препоруке:
8
15
13 недеља, 24 фебруар 2013 23:18
мачак гарфилд (1)
“…Србија сада жељно очекује анализу млека из Холандије…”. Како чак ни писац овог текста не схвата: резултат ће бити какав буде... али то ништа не каже, осим да је онај САМО УЗОРАК ОНОГ ТРЕНУТКА био такав, а то је био само тај тренутак, и тај узорак. Ако је ЕУ (каква је «гадна и покварена» да је – јер већина вас заиста мисли да јесте, а не схвата да у доброј мери греши – али, нека), дала пре више година средства за опремање ваше лабораторије која још увек не ради, а већ је одавно требало, када онда замишљате да ће бити познати резултати сталног мерења млека свих 200 млекара? А како је са сиром (а да не причамо и о «војној музици»)? Без добро организоване контроле – а услов за то је колико-толико организована државна управа, не може бити говора ни о минималној безбедности исхране. Наставак (2) следи.
Препоруке:
15
0
14 недеља, 24 фебруар 2013 23:20
Дринко Кончаревић
ЕУ је дала 15 милиона евра за лабораторију и иста не ради. Где су новци? Ко је одговоран за то? Пунили су нам главу којекаквим ХАСАП-има и онда се деси афлатоксин? Како да верујем политичарима без обзира да ли су или су били на власти? Афлатоксин се налази у главама политичара и од њих треба кренути у чишћењу сточне хране од отрова.
Препоруке:
18
0
15 недеља, 24 фебруар 2013 23:20
мачак гарфилд (2)
Наставак: Афлатоксини изазивају акутна, драматична тровања само у јако високим дозама – али главна опасност по народно здравље је у њиховом дуготрајном ефекту код узимања у нижим дозама током дугог периода (изазивање рака, углавном јетре – канцерогерно дејство). Те «ниже» дозе које су (знатно) изнад максимално дозвољене, а дозвољено је углавном до највише 0,5 микрограма на килограм/литар хране/пића/млека (а за малу децу до 0,1 микрограма) немају ни мирис, ни укус – а погубне су на дуже стазе. Контрола изискује добру и сталну организацију, одговорне инспекције и власти које не смеју забашуривати неповољне рзултате и морају избацивати продукте са недозвољеном концентрацијом афлатоксина (без обзира на евентуалне финансијске штете) и непрестано контролисати производе. Имате ли и најмање илузије да ова, претходна – или нека будућа влада има техничке и моралне капацитете за нешто такво?
Препоруке:
28
0
16 недеља, 24 фебруар 2013 23:43
Баша Мркаљ
Јадна је ово држава. Не знамо да ли су јаја здрава, али је министарка здравља отворила кобасицијаду.
Препоруке:
21
1
17 недеља, 24 фебруар 2013 23:53
Jasna*@Misa
Kako su u Hrvatskoj pazljivo odvajali bolesna zrna od zdravih ,kad je i tamo pronadjen toksin u mleku i to nije otkriveno u Hrvatskoj nego u Bosni?
Jeste tacno je u nekim zemljama nije dozvoljeno prisustvo ovog toksina u mleku ,ali isto tako u nekim zemljama(SAD.Kina...) je dozvoljeno prisustvo vece kolicine tog otrova nego kod nas.Isto tako ranije kod nas je bilo dozvoljeno vece prisustvo nego po sadasnjim standardima pa nije zabelezen porast broja obolelih od kancera jetre.Lekari kazu da onaj ko bi pio otrovano mleko svaki dan u kontinuitetu od pet godina dobio bi rak jetre.Naravno nisam protiv kontrole ,ali nisam ni za paniku.
Препоруке:
16
3
18 недеља, 24 фебруар 2013 23:56
Агроном
@Misa
Драги Мишо, ако сам рекао да сам стручан у области исхране домаћих животиња, онда то јесам. Пре свега ти токсини се не зову АЛФАтоксини, него АФЛАтоксини. Луче их гљивице из рода Aspergillus. Ви бисте и као лаик могли да се запитате: како то да животиње које се хране таквом храном не обољевају, иако храну конзумирају месецима? Како то да је млеко контаминирано а да на пример јаја нису? Ако се вратимо преко 50 година уназад, видећемо да су се први знаци тровања јавили код живине (ћурака, чини ми се). Како то да нам је живина здрава, и јаја безбедна а краве болесне а млеко контаминирано? Како то да Србија нема лабораторију за анализу на афлатоксин, него анализу ради у ЕУ, која има свој интерес да сузбија нашу пољопривреду, а познато је и колико је ЕУ објективна, када смо ми у питању.
Слажем се да овај токсин није безазлен, али нама који се у ову материју разумемо, отбварају се многа питања.
Препоруке:
33
4
19 понедељак, 25 фебруар 2013 00:05
Дринко Кончаревић
Све нам је затровано. Афлатоксин је само једна од компоненти које се свакодневно уносе у организам. Нпр. у малим непромајним раскрсницама, због пешака зауставља се цео саобраћај. Док се чека да пешак пређе улицу, нервозни возачи турирају моторе, праве велику концентрацију отровних гасова, сви присутни се трују али како је све по закону, нико се не буни. Све је у реду???
Препоруке:
15
0
20 понедељак, 25 фебруар 2013 00:19
сељак беземљаш
Не пијем млеко.Трошим јогурт.И наравно да имам проблеме.Кисело млеко које пијем има преко 6% масти.Али оно са мање масти је неукусно.
Млеко пије мој унук.

Узгред, снаја ми је лекар.Не желим никога да убеђујем.Млеко са нађеним количинама афлатоксина није ништа проблематичније од било које намирнице рачунајући и хлеб,који је пун адитива и конзерванса.

Ми смо као мали мајмуни усвојили ЕУ критеријуме а не можемо да их испунимо.Да не наводим разлоге.
Г.Јешић мисли да му је ово прилика за успон и то је све.И није спорно да ЈЕ ВЛАДА НЕСПОСОБНА.

Не знам да ли читаоци НСПМ знају да је конзервисана храна,и виршле и све сухомеснато проблематично јер садржи конзервансе који су директан пут до рака дебелог црева.
ХЛЕБ ИМА ДВА ОПАСНА КОНЗЕРВАНСА. ХЛЕБ КОЈИ СЕ ПРОДАЈЕ КАО ЦРНИ САДРЖИ БОЈУ, БОЈАНОЛ И СИПА СЕ ВРЕЋОМ ЗНАМ РАДИО САМ И КАО ДИРЕКТОР ПРИВАТНЕ ПЕКАРЕ.

ТРЕБАЈУ НАМ ДОБРИ ТЕКСТОВИ О ХРАНИ НИШТА НЕЗНАМО
Препоруке:
29
1
21 понедељак, 25 фебруар 2013 00:29
Tomislav Milanovic
Bez namere da bilo koga uvredim, sve su ovo ciste budalastine. To je isto ono mleko koje smo u ovo vreme i prosle godine pili. Tada to "zutima" nije smetalu jer su oni bili na vlasti. Postoji mali milion drugih stetnih, kancerogenih i otrovnih stvari u namirnicama na koje niko ne obraca paznju. Da li se neko, na primer, bavio time kakvo voce i povrce kupujemo na pijaci? Nikada, niko. Pa, recimo, kakvo meso i mesne preradjevine jedemo? Cega sve imamo u jeftinim pastetama, salamama i kobasicama? DS-u, na celu sa Djilasom porucio bih da se pokriju po glavi i da cute. Nemaju oni apsolutno nikakvo pravo da bilo koga kritikuju, tim pre, sto su secanja, kada su oni bili na vlasti, jako, jako sveza.
Препоруке:
17
3
22 понедељак, 25 фебруар 2013 00:34
Википедија
Најзначајнији афлатоксини су афлатоксин Б1, Б2, Г1, Г2, M1 и M2. Афлатоксин Б1 је најтоксичнији и готово је увек присутан где и Б2, Г1 и Г2. Само афлатоксин Б1, који може да се нађе нпр. у намирницама које садрже непрерађене житарице али не може да се нађе у млеку, убраја се у групу канцерогених супстанци, тј. спада у групу 1 према ИАРЦ класификацији (Интернатионал Агенцy фор Ресеарцх он Цанцер) што значи да је агенс карциноген и да је то доказано код људи. Афлатоксин M1 спада у групу 2А што значи да је вероватно карциноген код људи (карциногеност је доказана код животиња). Афлатоксини су добили назив према А (Аспергиллус) + ФЛА (флавус) + ТОКСИН, а ознаке Б и Г означавају појаву плаве (Блуе) или зелене (Греен) боје флуоресценције под УВ зрацима, док ознака M означава присуство у млеку (Милк).
Препоруке:
12
0
23 понедељак, 25 фебруар 2013 00:41
Вељко Даниловић
Ето како се да објаснити све разумно и стручно. Ја нисам агроном, али ако сам успео да завршим факултет, ваљда умем и да разумем лепо објашњен проблем. Једно је сигурно - ово се очекивало, и они који су требали да знају да се ово може десити нису ни прстом мрднули или су чекали да све прође само од себе. Ту подразумевам и млекаре јер ако оне не могу да проверавају квалитет млека који откупљују, шта онда они могу да провере? Наравно, ово је све исполитизовано, али шта да се друго очекује од институција банана државе? Да прихвати да се добровољно одрекне дела своје територије и дела свог народа а да се стара о здрављу преосталог?
Препоруке:
18
0
24 понедељак, 25 фебруар 2013 01:07
Misa
@ Jasna i Agronom

Jasna to je sve stvar verovatnoce kao sa duvanom, nece svi pusaci dobiti rak pluca, ali statistika pokazuje da 95% obolelih jesu pusaci.
Tako da nece svi koji sada piju mleko, jedu sir (mnogo zagadjeniji), buter, kajmak, jaja ... dobiti rak, ali mi cemo ovu hranu jesti tokom cele godine pa cak i dobrim delom i sledece, a to ce sigurno prouzrokovati povecanje obolelih od raka jetre.

Izvozna trzista za nasu hranu nije ni SAD ni Kina, nego Rusija i EU i moramo je proizvoditi po njihovim standardima.

Agronom

Jesu i jaja i meso i mlecni proizvodi, ako ih hranis zarazenim kukuruzom onda je neminovno da je nivo alfatoksina povecan i kod njih i to mnogo vise nego u mleku.

Dali vi i Jasna stvarno savetujete da trujemo decu, da bi imlek i agrokor ostvarivali profite?
Препоруке:
6
9
25 понедељак, 25 фебруар 2013 02:59
дика из ћошка
Морам направити краћи увод о томе како се кукуруз "заразио". Због суше, како је било све мање влаге у земљи, кукуруз као и све друге биљке да би преживеле су извлачиле из земље шта год су стигле па су тако увлачиле и веће количине неких штетних материја које иначе не узимају и створили су се услови да одређени микроорганизми произведу афлатоксин. Е сад да би разумели размеру глупости из првог пасуса која ми је засметала
“већ да је узрок отрова заражени кукуруз из прошлогодишње жетве, који је уместо да буде уништен завршио у силажи као храна за стоку“
покушаћу на шире да објасним како стоји ствар. Силажни кукуруз се за разлику од меркантилног сеје на мањем растојању тј. већи број биљака по јединици површине јер је циљ гајења биљна маса а не плод односно клип тј. зрно кукуруза, те се такав кукуруз убире у ранијој фено фази када је пун сокова који омогућавају спонтано млечно-киселинско врење, које је срж силирања. наставак -->
Препоруке:
13
2
26 понедељак, 25 фебруар 2013 03:09
дика из ћошка
наставак --> Самим тим је јасно да се меркантили кукуруз не може силирати јер је сазрео и ниво сокова, који су битни за стварање анаеоробних услова у којима се одвија процес конзервације, је вишеструко смањен. Свим сточарима који се баве производњом млека је основа производње исхрана животиња којима се ради квалитета и количине млека оброци састављају по принципу 2/3 силаже (односно кабастих хранива) и 1/3 концентроване хране у коју спада и наш „заражени“ кукуруз. Морам се осврнути да у 1/3 концентроване хране кукуруз не мора бити заступљен 100 % већ може бити комбинован са разним другим хранивима што се и препоручује. Аутор текста свој бес о непостојању државних институција одражава на појединцу који по њему не зна да храни стоку а при томе не разликује основне појмове које употребљава и упушта се у оцену изјава о афлатоксину о којем конкретно није написао ни реч а претпостављам да ни не зна много о њему. И поред критике сматрам да му се не може ограничити да изнесе своје мишљење.
Препоруке:
15
1
27 понедељак, 25 фебруар 2013 09:07
Агроном
Мишо,Хајде да проширимо тему. Ако се АФЛA-токсини (АФЛА потиче од Аspergillus FLAvius)акумулирају у јетри, зар се они не акумулирају и у јетри животиња, то јест у џигерици? Једемо ли ми џигерицу? Како да не! Џигерица је резервоар АФЛА-тиоксина. И не само да једемо, него се од изнутрица праве многи месни производи (паризери, крањске и друге кобасице...). логично је да су месне прерађевине крцате токсинима. Зашто се то не објављује? Да се не увреде лобисти ГМО, који су истовремено газде домаће месне индустрије.Видим да нисте схватили суштину, а суштина је да се не врши системска и систематска контрола хране на АФЛА и друге токсине. Е то је страшно! Те анализе нису скупе у односу на профите који се остварују. То што смо ми послали узорак на анализу у Холандију је "смути па проспи". Анализе се морају радити свакодневно, на великом брроју узорака.
Препоруке:
17
1
28 понедељак, 25 фебруар 2013 09:41
влкс
@Misa
Не мутите воду. Дозвољен проценат тог отрова је био до пре 3 године 0,5 посто, а и у овом одстрањеном млеку проценат још није ни изблизу достигао ту цифру. Десило се то да су пре три године спустили дозвољени проценат на 0,05 посто и сад имамо "заражено" млеко које највероватније није ништа лошије од оног које смо пили током ранијих сушних година. То што ћете пар месеци пити такво млеко не значи ништа и опростите ми на незнању али још нисам чуо да је неко умро зато што је пио млеко, а многи су умрли од алкохола па се он и даље легално продаје. Треба што пре одстранити ове токсине из млека путем додатака, али не треба дизати панику из разлога што је већа она штета која ће настати ако грађани престану да купују млеко.
Препоруке:
15
3
29 понедељак, 25 фебруар 2013 09:57
@@
Е мој Мишо, кога брига за Агрокор и Имлек.Ради се о десетинама хиљада сељака који имају пуне амбаре таквог кукуруза, кредите који доспевају а сви знамо да им је тај кукуруз чисти кеш. Сада ће испасти да уместо кеша имају смеће које ће уз присуство инспекције морати да плате "безбедно"уништавање.Ово је само један пример, ја бих рекао не спина него директног атака на базу овог народа а све преко опраног и анестезираног мозга.
Препоруке:
15
2
30 понедељак, 25 фебруар 2013 10:50
Anta
Stvar je potpuno bezvezna, jer propisi o dozvoljenoj kolicini se krecu od 0.5 do 0.05 mg po litru... dakle potpuno bezvezno... to je kao kad bi se propisi o dozvoljenoj kolicini alkohola u krvi kretali od 0.3 do 3
Препоруке:
8
1
31 понедељак, 25 фебруар 2013 12:05
гаврило
тачно сте сликама приказали оне који су се безобразно понијели према свом Народу,који су лагали цијело вријеме а то им је и у опису посла и то заправо најбоље и раде,проблему који Влада није хтјела да сагледа када је требало:да се не ЛАЖЕМО јер тога нам је преко главе:да има морала ВЛАДА би морала да падне а ако не влада Министри Дејановић и Кнежевић свакако али пошто је ово ВЛАДА континуитета промашене политике ДОС-а и ДС неће се десити ништа ионако НЕС лови тајкуне који га не слушају а сиромах До Гола упетљао се у тужне преговоре и размишљања како да се извуче из шака Бата Банане и његовог шефа Дарка.Зато СРБИ пијте млијеко док га има па чак и затровано јер са овима ћемо ускоро постати ГОЛОГУЗАНИ спремни за безалтернативни пут код "приајатеља и Партнера који нам мало па мало загађују поља са осиромашеним уранијумом и осталим препаратима добрим по здравље!Зато што прије у ЕУ док нас има јер Бата НЕС са Пешићком, кандићком,Бата Чедом и осталим отпадом ће све урадити да нас ускоро нема!
Препоруке:
10
1
32 понедељак, 25 фебруар 2013 13:12
Б.Ј.@ Агроном
1.Јасно је да је'агроном' човек из струке. Нико није обратио пажњу на то да је човек поменуо деконтаминацију коришћењем ЗЕОЛИТА. Имамо га у великим количинама у руднику подно Копаоника (тамо га људи користе и као грађевински материјал за изградњу здравих кућа). Наша је невоља што се ни за шта не консултују људи од струке и знања, а све у лудачкој борби за власт (и маст која уз то иде).
2.Када се већ, како нам се презентује бори против злоупотреба, хоће ли власт испитати где се дело 15.000.000 које је ЕУ 2003. дала за прављење референтне лабораторије за испитивање намирница.
3.Количина афлатоксина према "Кодекс Алиментариусу" је 0,5 микрограма по литру млека и то је количина која је допуштена у САД. ЕУ није на то "пристала" и количина је од 2006. смањена на 0.05 микрограма по литру, што је код нас усвојено пре три године.
Не знам због чега о овим елементарним подацима нисмо обавештени. Да ли су наши властодршци уопште о њима обавештени?
Препоруке:
17
0
33 понедељак, 25 фебруар 2013 14:24
кокатоксин
Ја мислим да је све ово да бисмо уместо млека деци давали чисту, здраву кока-колу у што већој количини.
Препоруке:
13
1
34 понедељак, 25 фебруар 2013 14:35
Анка Крајина
@ Б.Ј.
Да ли су наши властодршци уопште о њима обавештени?

Будите озбиљни! Погледајте њихову стручну спрему.
А и Јешић, који је "човек из струке" тек сад је сазнао да Србија нема ниједан референчни лабораториј?!
А уредба важи већ три године!
Све то доводи у сумњу праве намере ове афере.

Мене ова хистерија око млека у многоме подсећа на стање након Чернобила, кад је нпр. ТВ Загреб јављао да једино у Далмацији нису контаминирани салата и воће!(Sic!)
Преко ноћи су промењени савезни нормативи и испало је да у СФРЈ уопште нема радиокативне контаминације.
Повећана оболелост од рака штитне жлезде неколико година касније није била случајна.
Препоруке:
10
0
35 понедељак, 25 фебруар 2013 15:23
Misa
@ Agronom

Ma ja se potpuno slazem sa vama da u ovoj drzavi vlada haos! Mi i ne znamo sta jedemo, a o nekoj sistematskoj kontroli kvaliteta hrane nema ni govora, ovaj slucaj to najbolje dokazuje. Znamo za problem vec mesecima, a nismo ni prstom mrdnuli da nesto uradimo.

Naravno da su mesne iznutrice, a posebno jetra mnogo opasniji od mleka, narocito treba izbegavati sve ono sto se zove jetrena pasteta.

Ako hocemo izvoz hrane moramo je praviti po standardima kupaca, a ne nasim, nisu valjda Rusi bez veze zabranili bilo kakvo prisustvo aflatoksina u hrani, kako sad mislis da im prodas bilo sta zivotinjskog porekla?

A to sto nismo napravili labaratoriju za kontrolu mleka je normalno, pa 15 miliona jedva da je bilo dovoljno za provizije, za izgradnju nije nista ostalo!
Препоруке:
8
1
36 понедељак, 25 фебруар 2013 15:30
B.J.@Anka Krajina
Озбиљна сам. Њихове стручне спреме су ми познате. Но, они су политичари кави год били. Политичари имају стручне тимове који треба да обављају стручне анализе. Пошто таквих стручних тимова нема јасно је да они нису ни политичари. Само су беѕумно властољубиви. Другим речима, тешко нама. Излазимо и даље на изборе као болесно стадо, па ћемо тек видети како ће нам бити.
Препоруке:
8
0
37 понедељак, 25 фебруар 2013 16:16
Anka Krajina
@ Б.Ј.

Nisam ni mislila da ste neozbiljni, primedba je bila metaforička.
Nisu dovoljni stručni timovi, potrebna je njihova stalna aktivnost.
U tom segmentu je država podbacila. I to ozbiljno podbacila bez obzira ko je ministar.
Pa nije Srbija dosad postojala bez ijednog zakona, propisa ili stručnog standarda!
Znači, ako nema novih propisa, važe stari, ali ih treba dosledno sprovoditi.

Ni dosad nije bilo dozvoljeno prodavati kontaminiranu hranu.
I tu je potreban jak pritisak javnosti pogotovu udruženja potrošača.
Izvršiti pritisak na resore da objave detaljne podatke o proizvođačima, koji obavljaju redovnu kontrolu i onima, koji to ne rade.
Nijedan zakon bez kontrole ne vredi ništa. Najsvežiji primer je Ustav. Nažalost!
Препоруке:
9
0
38 уторак, 26 фебруар 2013 09:40
teletabis
Sad svi kao hipnotisani blejimo u flasu mleka. E, sad je to glavno. Sad ce Srbija da propadne od flase mleka. Ajde malo da ukljucimo, ako nam je pretekla koja, nervna celija u mozgu. Sta je nas seljak promenio u zadnjih 50 godina u poljoprivredi? Nista, bas nista. I svih tih decenija nam mleko bilo dobro a sad odjednom nije. Podjimo onda redom, sta sve ne valja, jer se hrani kukuruzom: jaja, piletina, svinjetina, junetina, sira, mlecne preradjevine, pa proizvodi gde ucestvuje meso, jaja, mleko...A dobri su nam Coca Cola, peciva nakljukana aditivom, sve tekucine iz plasticnih flasa, DOBRO JE SVE STO NIJE NASE.Kakao nam radnici vise ne rade, mislim da je sada neko mudar resio da odmori i ove nase seljake.Pa uzdravlje nam bilo.
Препоруке:
3
1
39 уторак, 26 фебруар 2013 10:27
@Anka Krajina @BJ
Будите озбиљни! Погледајте њихову стручну спрему.


Шта је ту нeјасно? Јешић је стручњак за фафароне, red hot chilly peppers
Препоруке:
1
0
40 уторак, 26 фебруар 2013 16:51
@Б.Ј.@ Агроном
Јасно је да је'агроном' човек из струке. Нико није обратио пажњу на то да је човек поменуо деконтаминацију коришћењем ЗЕОЛИТА.


Јесте, али нађи зеолит. продаје га она фирма што нам уваљује магнете, мислим да је пар стотина евра бочица.
Препоруке:
0
1
41 уторак, 26 фебруар 2013 18:14
Агроном
@БЈ@Агроном
Па овце су за шишање. Зеолит кошта насветском тржишту око 350 евра по тони. А то што се некоможе у Србији обогатити на незнању Срба, тога нема нигде.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер