среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

"Природна Србија" по албанском рецепту

Kоментари (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 10 фебруар 2013 12:33
Бранислав Г. Ромчевић
Текстописац и стручњаци српски које цитира улетели су у "етничку замку" - пристанак да се о "власништву" територије говори само на основу етницитета доминантног на њој. То је, на жалост, садржано и у флоскули блаженопочившег патријарха Павла - "чије овце, онога ливада". Но, никако није тако. Народоносни принцип је само један од неколико који се примењују у разматрању оваквих питања. Најважнији су: 1) историјски; 2) стратешки; 3) етнички (народоносни). Косово је српска земља, без сумње, по прва два принципа. Ако се тога сад одрекнемо зарад неких будућих комбинација - правимо од готовог вересију. За Србе, Косово никад не може бити део "природне Албаније". Оно је део "природне Србије", засад по историјском и стратешком принципу, а за етнички - видећемо како ћемо се у будућности размножавати!
Препоруке:
73
7
2 недеља, 10 фебруар 2013 12:37
Ф-16
Да, ово је централно питање, и хвала НСПМ што је пренела овај одличан текст. Овакве анализе је потребно свакодневно објављивати, како би се барем постепено разбијало ово идеолошко-медијско ропство у коме се налазимо.
Што се мене тиче, довољно је да погледам којим се писмом штампају наши часописи, и које писмо доминира на електронским медијима, да бих знао за кога раде. Да ли раде, за или против Срба и српске државе.
Када у себи преломимо (а још смо далеко од тога), и вратимо се изворним вредностима, неће нам сметати дупли аршин запада, јер ће и запад морати да се прилагоди нама.
Природна Србија, подразумева природне савезнике и природне српске вредности. Никако Брисел и Берлин, барем не овакве какви су данас према нама.
Препоруке:
38
3
3 недеља, 10 фебруар 2013 12:53
Tonči
Jasna je vaša politika, nema potrebe da je frizirate i uljepšavate kad se svodi uvijek na isto: NAČERTANIJE!!
Ništa se ne brinite imaju i vaši susjedi svoje ANTINAČERTANIJE.
Препоруке:
8
80
4 недеља, 10 фебруар 2013 12:54
Дринко Кончаревић
Са Албанцима нема преговора. Просто, они нису за озбиљне разговоре и преговоре. Непоуздани су. Њихова чувена "беса" чврста је само у главама наивних. Пишем, реално, никог не потцењујем. Кад су могли да крајем педесетих "заврну" Русе (СССР), потом Кинезе а нама направе што су направили, онда ту нема основа за било какво поверење. Свако узимање Албанаца за реалне партнере јесте утопија.
Препоруке:
81
6
5 недеља, 10 фебруар 2013 13:04
anta
Код нас идеја о уједињењу носи и анатему из деведесетих, везује се за Карлобаге, Вировитице и зарђале кашике.... pa to mozda u Danasu, Pescaniku i Vremenu...
U predvecerje raspada SFRJ gotovo sve novostvorene politicke partije u Srbiji su kao papagaji ponavljali da oni priznaju avnojevske granice ukoliko opstane SFRJ, a da ih ne priznaju ukoliko se SFRJ raspadne, sto je bila sustinska strateska greska koja nas je vodila u predstojece poraze... Osporavanje granica SFRJ imalo je smisla samo dok je SFRJ postojala...
Ovo sve pisem iz razloga sto se sad ovde potura teza da Srbi treba da aktuelizuju srpsko nacionalno pitanje ukoliko se stvori velika Albanije... dakle isti pogresni strateski pristup... Onog trenutka kad se raspala Juugoslavija trebalo je insistirati na celovitom resavanju srpskog pitanja... dakle pre 20 godina... i to pitanje je sustinsko pitanje Balkana... a ne pitanje ujedinjenja Albanaca jer Srba na balkanu ima 12 miliona a Albanaca ni 5 miliona
Препоруке:
38
11
6 недеља, 10 фебруар 2013 13:25
Vladan
Srbija mora ojačati. Demografski, ekonomski i vojno.
Препоруке:
62
5
7 недеља, 10 фебруар 2013 13:30
Зоран Ђорђевић
Потпуно је јасно само једно - да све ово што се сада дешава нема никакве везе са Милошевићем и његовом "тиранијом", него има корене много дубље. Ипак, спин-мајстори су успели да направе и одрже стереотип да је баш он крив за све. Не помиње се ни закон о забрани повратка Срба на Космет, ни кумовање сваком десетом детету у фамилији, ни онолики новац уложен у ту покрајину.
Препоруке:
52
1
8 недеља, 10 фебруар 2013 14:01
Ф-16
@Бранислав Г. Ромчевић
Косово је српска земља, без сумње, по прва два принципа
И по трећем када би се држали принципа да деликт геноцида не застарева. Заборављамо да је у 20. веку, а нарочито након 1945, етничка слика насилно промењена.
Препоруке:
57
2
9 недеља, 10 фебруар 2013 14:28
Žile
"Код нас идеја о уједињењу носи и анатему из деведесетих, везује се за Карлобаге, Вировитице и зарђале кашике."

šta pisac pokušava da nam poturi?
Препоруке:
22
10
10 недеља, 10 фебруар 2013 17:35
Студент
Српском народу је наметнута страшна стигма 'пораженог агресора' и 'сталног кривца'. Нажалост, неки наши политичари су након петооктобарских догађаја 2000. пристали на такву улогу. Један број зато што су сматрали да је то баш тако, други зато што су кукавице, а трећи зато што су довели себе у ситуацију да буду уцењени.


Неки? Компетан ДОС је имао такво искривљено мишљење,на челу са З.Ђинђићем и Коштуницом..Ми кривци,главни кривци су Хрвати и Словенци(извршиоци радова),а трио Вашингтон-Берлин-Брисел су главни конструктори.
Препоруке:
27
4
11 недеља, 10 фебруар 2013 18:39
Јовиша Видић од Рудина
Текстописац између осталог каже: Србија треба да балансира између југословенства и српства. Због југословенства Србија се и налази ту где се налази. Да су Срби бранили и гледали само своје националне интересе, Србија и њен народ неби никад доспели у ситуацију у којој се данас налази. Још није касно да се почне са српском политиком како би 2050. године највећа српска лука био Скадар. Замајавањем око југословенства и са поборницима истог, доћићемо у ситуацију да Србија буде простор између Мораве и Дунава.
Препоруке:
27
4
12 недеља, 10 фебруар 2013 23:02
bane bg
Ovaj nedeljnik je zanimljiva pojava. Deluje kao umereno patrijotski a opet i demokratski. No ipak je blizak DS sto se i vidi iz teksta koji predstavlja Djilasa kao nacionalno odgovornog politicara. Sto on nije nikako, jel tako.
Препоруке:
16
3
13 понедељак, 11 фебруар 2013 19:25
Razumno...
... od pocetka do kraja!
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер