уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Заштита потрошача у Србији или напред преваранти

Kоментари (21) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 29 октобар 2012 14:28
Зоран
Јако неуобичајен текст. Подржавам 100%.
Препоруке:
44
2
2 понедељак, 29 октобар 2012 14:31
zoran
Fenomenalan clanak, vrhunsko zapazanje naseg mentaliteta (koje je uzasno)...pa pogledajte svuda po evropi, narod se buni, trazi zastitu, napada vladu, traze neke promene.... samo je ovde mirno, samo ovde razulareno cene rastu, nikad gore stanje, a narod nikad mirniji i poslusniji...ne znam, mozda tako treba...
Препоруке:
44
1
3 понедељак, 29 октобар 2012 14:35
Topličanin Potočić
Podržavam Vas, uz napomenu da zbog sličnog stava često bude meni neprijatno.
Препоруке:
27
0
4 понедељак, 29 октобар 2012 14:44
V.P. 6143/5
Свака част, професоре. Треба о овоме стално и на сваком месту проговарати. Страшно је видети како лако људи допуштају да их сатире и изиграва ко год стигне. Сећам се како су у Загребу, где сам провео већи део живота, моји родитељи водили борбу са продавцима. Мајка ме, док сам био дете, научила да одбијем робу - обично сиреве или суво месо - ако је продавац вагне са гомилом папира. Тај папир би обично био тежак око 4 до 5 декаграма! Или други пример: на пијаци купујеш воће или поврће. Гледаш како ти поред здравих плодова уваљују неколико трулих. Редовна појава. Кажеш: "Нећу то!", на шта ти продавац одговара: "Је, госпон, а кај би ви хтели? Кај си ви мислите - кому бум продал ово друго?" Онда све то, већ вагнуто, лепо оставиш и одеш, праћен псовкама, али и негодовањем осталих, "пристојних" муштерија. Јер, само да знате, кукавичлук и пузавост није (само) српски спецификум. А што рећи на оних "5 језика" на производима? Српски текст је УВЕК на латиници! Македонски није. Зашто?
Препоруке:
57
1
5 понедељак, 29 октобар 2012 15:13
Баша Мркаљ
Везано за оно да само један инспектор може решити проблем, споменућу нешто што није везано са темом, а сваки дан ми падне на памет.
Сваког дана када идем на посао или шетам дете морам да заобилазим аутомобиле који су заузели тротоар и ходам по путу ризикујући живот. Замислите тек неку младу мајку са великим колицима
Да само мени - једном дају власт да пишем казне за паркирање, у целом Београду био би решен проблем.
Никад ми није било јасно зашто се ауто мора однети. Довољно је да полицајац напише казну и окачи је на брисач.
Гледам комуналце како пландују сваки дан на местима где бусплус проверава карте и не раде ништа цео дан. А на пет метара од њих је незаконито паркиран ауто.
Препоруке:
56
0
6 понедељак, 29 октобар 2012 15:45
Миленковић
Професор тврди да је све ово последица необразованости становништва... Као да не зна да и међу његовим колегама има којекаквог олоша. Могло је ово ипак мало боље да се напише.
Препоруке:
10
28
7 понедељак, 29 октобар 2012 15:51
zorran
Moze kod nas da bude zaposljeno i sto inspektora pa nista. Jedina steta za trgovce ce biti malo vise kesa za poneti i mozda po koji rucak.
Препоруке:
21
0
8 понедељак, 29 октобар 2012 16:33
Агент
Јогурт и још којекакви производи у течном стању који се продају на килограм???!! Одкад је мерна јединица за течност постала килограм??!! Што их онда не пребацимо на 1000 сантиметара кубних, ето тако боље звучи, продајем ти 1000 сантиметара кубних јогурта.

@V.P. 6143/5, управо тако и то не само на македонском, декларација је правилно исписана и на руском, бугарском, албанском, грчком, мађарском, словачком........на свим језицима сем на Србском. Пре неки дан сам купио производ где је на декларацији стајало SRB/MNE - па онда текст декларације. Не знам за језик и писмо које се означава са SRB/MNE.
Препоруке:
28
1
9 понедељак, 29 октобар 2012 17:11
маса
понедељак, 29 октобар 2012 15:33
Агент
Јогурт и још којекакви производи у течном стању који се продају на килограм???!! Одкад је мерна јединица за течност постала килограм??!!


вероватно стога што га има мање у волумену (1000 ццм).

један литар воде (20 степени) је наиме 1 кг.


Answer:
One liter is composed of 1,000 cubic centimeters (cc) . One cc, which is also the same
as a milliliter (mL) of water, has one gram of mass. Therefore, a liter of water (1000 mL)
has 1 kilogram (1000 g) of mass.
Препоруке:
9
1
10 понедељак, 29 октобар 2012 17:19
Агент@маса
......управо тако добићу један килограм јогурта али ће течности бити мање од једног литра.....пошто је амбалажа остала иста а нико не обраћа пажњу и не примећује да на месту где је некад стајало 1л сада стоји 1кг...
Препоруке:
22
0
11 понедељак, 29 октобар 2012 17:35
маса
понедељак, 29 октобар 2012 16:11
маса

вероватно стога што га има мање у волумену (1000 ццм).


требало је дастоји "у кг".

дакле мање јогурта има у кг, него у запремини.

јер, тежи је од воде па га има мање у килограму него у запремини (1 Л).

то је мслим једино могуће објашњење.
Препоруке:
9
0
12 понедељак, 29 октобар 2012 18:45
Драгош
Жив ми Тодор да се чује говор!
Када би се проблеми на хориѕонталном, тј. нашем свакодневном нивоу решили онда бисмо хтели да их решимо и по вертикали а ту наилазимо на ВЛАСТ.
Како им ВЛАСТ не би била угрожена ми морамо једни другима да гриземо уши на хоризонталном нивоу у чему нас ВЛАСТ својим НЕчињењем здушно подржава. Дакле: Viva la revolucion!
Препоруке:
9
0
13 понедељак, 29 октобар 2012 18:45
Pobunjenik
E baš je problem višak papira u koji ti upakuju salamu,prodavci koji non stop cunjaju po radnji i popunjavaju rafove i menjačnice koje ne žele da usitnjavaju novac.Zašto niko ne pogleda pravi problem koji za posledicu ima i ove,vlasnike i kapitaliste,monopoliste i tajkune koji drže tržište,prodajne lance i određuju cene svega po sopstvenom nahođenju.
Ljudi mi u poljuprivrednoj zemlji imamo najveće cene hrane o tehnici da i ne govorim,tu ako ne zarade bar tri puta uloženo.
I dosta sa tom jalovom povikom na ljude često mlade koji rade u trgovinama i jelte popunjavaju rafove i ne usitnjavaju novac jer oni zbog toga nisu krivi.Poslovna politika je takva i da popunjavaju rafove u nevreme,jer poslodavac neće da im plati da dođu pre radnog vremena i da tako pakuju salamu i da ne usitnjavaju novac i da cene lepe tamo gde se nemogu videti.
To je politika vlasnika a ne njihova,oni tu rade za minimalac,često neprijavljeni i jedino što mogu da urade je da daju otkaz ili ga dobiju ako se pobune.
Препоруке:
21
6
14 понедељак, 29 октобар 2012 22:19
Д.Ј. @агент, @маса
Кад смо већ код јогурта, има ту још неких „фора”. Нпр. неки су јогурти декларисани по маси а неки по запремини, па ви „рачуњајте”!

„Најјача” је међутим фора једног од произвођача (нећу га именовати, можда би ме пронашли и тужили) који нам за пластичну флашу од 1 литра (или запремине у коју стаје 1 килограм - ко ће га знати у ова времена) на етикети рекламира како сада добијамо 10% више јогурта, за исту цену - мало ли је!

Да се разумемо, запремина флаше је иста као што је била и раније, дакле 1 литар, а и цена је иста. Дакле не добијамо мање, нити плаћамо више - што је у реду. Оно што, међутим, није у реду јесте и да не добијамо више за исте паре, као што би се са етикете могло закључити.

На крају, чини ми се, схватих „логику”. Наиме 1 л. заиста јесте око 10% (чак 11,1%) више од 9 децилитара. Продавац нам, заправо каже да да добијамо 10% више од „стандардних” 9 деци!

А тек време које вам треба да схватите (пронађете) колико нешто уопште кошта, ако је цена уопште истакнута...
Препоруке:
7
0
15 понедељак, 29 октобар 2012 22:20
Žika Ž
Povodom ove fraze: "Ima nas svakakvih". Ja mislim da nije reč samo o servilnosti, već i o dubokoj psihozi. Ova fraza, izgovorena izvinjavajućim tonom, otkriva veliki strah od bola koji je transponovan u strah od neprijatnosti (izazvan svađom mušterije i trgovca, tj. smeštanjem trgovca na njegovo mesto). Ta korozivna fraza (govore je obično starije žene, ređe muškarci, koje puno maltretiraju u kući) govori o tome koliko smo zapravo bolesna nacija, defokusirana (i) od vlastitih potrošačkih interesa.
Препоруке:
10
1
16 понедељак, 29 октобар 2012 22:25
Турас
Госп.Драгинићу то је са нама тако и тешко да се без"диктата"нешто помери са мртве тачке.Трагично је што наши политичари знају за ову народску"фалинку"па данас слушам Тому како каже да је "задовољан са РАДОМ владе"у ових 100 дана!?Шта даље да вам пишем о оваквој дрскости,шта нас чека можете да наслутите.
Препоруке:
7
0
17 понедељак, 29 октобар 2012 23:03
Милан Димитријевић
Слажем се са Мркаљом. Велики проблем су аутомобили паркирани тако да заузимају већи део тротоара за пешаке, а онда мајке са децом и у колицима су приморане да ходају коловозном траком! Ово је још више изражено у мањим местима у Србији и нико то не спречава. Проблем су и дугачке улице које немају направљен тротоар а који је предвиђен планом о изградњи а власници кућа својим оградама "заузимају" ту површину. Инспекције се праве луде, полиција ћути, политичари на локалу ћуте и не замерају се. Вероватно због гласова на изборима. И ето, уместо да свако ради свој посао са виоским моралом и достојанством, сви ћуте и извињавају се једни другима...
Препоруке:
8
0
18 уторак, 30 октобар 2012 01:14
потрошач сам, не умем да читам
A тек чињеница да на паковањима наших производа широке потрошње практично нема службеног језика и писма државе Србије и њених грађана!
Већина паковања има две, три или четири ИДЕНТИЧНЕ стране, али ниједна није на ћирилици, већ често све четири, исте, на латиници!
А по Уставу се знају језик и писмо, и по миленијумском језичком и културном идентитету, и по томе што има доста грађана који не знају латиницу најбоље (старији, деца, слабије образовани ... ), и по томе што од оне прокламоване равноправности писама нема ништа, и по перфидном наставку, без прекида, комунистичке и југословенске праксе убијања српске ћирилице ..., по широкој дискриминацији великог броја грађана по том основу ...

Хммм, неко рече Студио Б ...
Препоруке:
14
0
19 уторак, 30 октобар 2012 09:09
маса
понедељак, 29 октобар 2012 21:19
Д.Ј. @агент, @маса

На крају, чини ми се, схватих „логику”. Наиме 1 л. заиста јесте око 10% (чак 11,1%) више од 9 децилитара. Продавац нам, заправо каже да да добијамо 10% више од „стандардних” 9 деци!

А тек време које вам треба да схватите


вероватно је тих 11,1% разлика између једног кг. и запремине (1Л). Немам времена то да проверавам...кога занима нека нађе густину [кг/Л]:

The density of yoghurt ranges from 1042 to 1071 kilograms per cubic meter or 1.042 to 1.071 grams per cubic centimeter .
So 1 litre of yoghurt weighs 1042 to 1071 grams or 1.042 to 1.071 kilograms.


Дакле "одокативно", у литри јогурта је неких 1,07 кг. ! Онда је кг јогурта приближно толико мање јогурта/запремине - око 11%
Препоруке:
0
0
20 уторак, 30 октобар 2012 12:41
Ceca Lazinica
A tek kad ujutro dođem na kasu i kad plaćam pa kad mi kaže da nema sitnih da mi vrati.Oduvijek je bilo da se uveče zaključuje blagajna i da se za ujutro mora ostaviti početni pazar.Znači tom trgovcu ako je stalo da proda proizvod mora da se snađe.A ne da kupac se dovija i da uvijek ima sitne pare a da ne mora kupovati žvake i šibice.
Препоруке:
8
0
21 среда, 31 октобар 2012 13:18
Maflin
Pročitao sam negde poziv na bojkot velikih trgovinskih lanaca i dobra je ideja, treba je podržati...Krenem juče do pekare da kupim hleb, pa na pijac po još neke stvarčice, ali reko' daj da provirim u Rodu baš da vidim ima li koga... Tamo red od po 5-10 ljudi na sve 4 kase, nikad tu nisam video toliku gužvu. Eto koliko smo solidarni...
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер