субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

У сендвичу између трговаца и банкара

Kоментари (36) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 31 јул 2012 22:11
Економист у стечају


Излизана фраза као закључак солидног чланка. Утопистичка брига за грађане! Ко тако брине за грађане, а против банака и хипермаркета? У којој земљи се то заиста чини, не само формално? Ваљда појединац/грађанин одлучује шта је боље лично за њега? Ако га преваре свим тим триковима, његов проблем. И куповина је бизнис. Или аутор заговара командну привреду: Чувај грађанина - ово може, ово не може ...
Препоруке:
5
65
2 уторак, 31 јул 2012 22:18
zoran
Ситуација у Србији је таква да је довољно да се на подручју трговине робом широке потрошње постигне неформални договор у троуглу Делезе-Идеа-Меркатор (у рукама белгијског, хрватског и словеначког капитала) те да имате класични монопол против потрошача,


Interesantno je da su sve tri zemlje priznale kosovo kao drzavu, tj, osporavaju teritoriju Srbije, a sa tim stavom, pljackaju narod srbije uvodjenjem monopola na osnovnim namernicama, a ono sto je najinteresantnije to nije smetalo prosloj a koliko vidim ni ovoj vladi...pitam se samo, ZASTO ! i gde je kraj nasoj naivnosti...ili gluposti ?
Препоруке:
58
1
3 уторак, 31 јул 2012 22:32
Дино Зоранић
Шта је решење кад "Европа нема алтернативу"?!
Препоруке:
47
1
4 уторак, 31 јул 2012 22:36
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Јован Б. Душанић


Intelektualac vrhunskog kalibra kojeg bih rado lično upoznao.

Tekst je vrhunski intelektualno napisan !

Čovječe alaj imaš znanje !
Препоруке:
49
2
5 уторак, 31 јул 2012 22:42
Миле
Браво господине Душанићу.
Препоруке:
40
3
6 уторак, 31 јул 2012 22:57
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Više od jedne decenije pisao sam i upozoravao do čega će dovesti nekontrolisana liberalizacija ulasku stranih bankaka i velikih trgovinskih lanaca. Ovih dana se dosta piše o problemu bankarstva (mandatar nove srpske vlade takođe je bio brutalno iskren izjavivši da su strane banke najveći neprijatelj našeg naroda)[1], a i ja sam o tome često (pa i nedavno)[2] pisao, te bih sada nešto rekao o problemu velikih trgovinskih lanaca koji su, kao i banke, po pravilu, u inostranom vlasništvu.

Bankarski (finansijski sistem je "krvotok" države i društva ("krvni sistem") i ukoliko ti "krvotok" kontroliše stranac onda se nemoj čuditi kada dođu finansijske i ekonomske krize i kada stranac "isisa svu krv" iz "tvog tijela" (države i društva) i usmjeri je u svoje "tijelo" (državu i društvo).Država koja prepusti svoje banke (finansijski sektor) strancima faktički gubi suverenitet iako se zvanično može nazivati suverenom.
Препоруке:
43
1
7 уторак, 31 јул 2012 22:58
анти-Картел
Економисти у стечају


Професор Душанић је већ описао разлику између пастира и вукова. Људи одвајкада шибају, лове и растерују вукове, осим ако држава не падне у руке управо тим вуковима. Онда они коло воде. Свака част професору Душанићу. Спојио је две ствари: знање и образ.
Препоруке:
47
2
8 уторак, 31 јул 2012 23:03
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Veliki trgovinski lanci su još više zaoštrili (za Srbiju veoma akutan) problem nezaposlenosti. Svetska iskustva pokazuju da jedan zaposleni u velikom trgovinskom lancu uzima posao sedmorici radnika u malim prodavnicama. Istina, ista ta iskustva govore i da veliki trgovinski lanci posluju mnogo efikasnije, nego male trgovinske radnje, ali od toga korist imaju pre svega centrale velikih trgovinskih lanaca u inostranstvu (ostvareni profit se lako prebacuje u inostranstvo), a ne naša zemlja i njeni građani.

Odlična opservacija!
To se zove "isisavanje krvi" (izvlačenje novca), rušenje konkurencije , uništavanje domaće privrede !Princip je isti ko i sa bankama i autor odlično primjećuje tu vezi (veliki strani trgovački centri i banke)!Ista je to družina i na isti način ruše ekonomski suverenitet Srbije a kada ovladaju ekonomskim i finansijskim suverenitetom ovladali su i ostalim suverenitetima.Tačno autoru jako proniciljivo ste to primjetili!
Препоруке:
34
2
9 уторак, 31 јул 2012 23:08
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Pored toga, trgovina se koncentriše u rukama nekoliko velikih učesnika što je veoma opasno. Situacija u Srbiji je takva da je dovoljno da se na području trgovine robom široke potrošnje postigne neformalni dogovor u trouglu Deleze-Idea-Merkator (u rukama belgijskog, hrvatskog i slovenačkog kapitala) te da imate klasični monopol protiv potrošača, sa svim posledicama koje iz toga proizilaze. Veliki trgovinski lanci u Srbiji na robe obračunavaju ogromne trgovinske marže, koje su znatno veće od marža u drugim evropskim zemljama (država se tek nedavno „dosetila“ da ih ograniči, istina samo, za osnovne životne namernice), dok u isto vreme zaposlenima isplaćuje mizerne plate (kasirki mesečno dobijaju oko 24.000 dinara ili 200 evra).

Odlična opservacija!Tačno, time se urušava ekonomski suverenitet države!Država ukoliko želi da se zaštiti od tih tendencija mora učiniti nešto da strane trgovačke centre stavi pod neki vid kontrole.Treba uvesti mnogo više poreze za strance.
Препоруке:
30
2
10 уторак, 31 јул 2012 23:20
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Na kraju recimo da problem nije u bankama i velikim trgovinskim lancima koji su halapljivi po svojoj prirodi, nego u onima koji im omogućavaju da svoje interese ostvaruju po cenu dodatnog urušavanje domaće privrede i osiromašenja naših građana.

Autor ponovo odlično primjećuje sistemski problem države i društva koja je pala na zlonamjernu priču o slobodnom tržištu u uslovima kada se slabašna srpska privreda suočava sa mnogo nadmoćnijim stranim privredama sa Zapada koje imaju mogućnost da dampigovanjem uništavaju srpsku privredu a uz to su preuzeli i srpski bankarski (finansijki) sistem i onemugućavaju plasiranje povoljnih kredita srpskoj privredi a uz to i Razvojna banka ne vrši svoj posao i nije nikakvo čudo što sve ode u propast. Rješenje vidim u nacionalizaciji bankarskog sektora , osnivanju jakih državnih komercijalnih banaka i zaštitu privrede carinama i drugim sredstvima ekonosmke protekcije.I naravno ne ići pod svaku cijenu u privatizaciju.
Препоруке:
13
1
11 уторак, 31 јул 2012 23:26
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Srbija mora štititi svoj ekonomski i finansijski suverenitet od stranaca jer u suprotnom doći će (ili je već došla?) u red zavisnih kolonijalnih država !
Препоруке:
13
1
12 уторак, 31 јул 2012 23:34
Бојан
Јован на почетку помиње проблем удаљености продавнице. Поставља се питање колико је укрупњавање продавница - стварање великих трговинских ланаца и затварање малих продавница донијело економске корисности друштву. Раније вам је продавница била близу и могли сте чешће да идете до ње и да мање времена потрошите да нешто купите.
Сада:
- трошите више времена
- морате да упалите ауто (трошење горива, стварање гужви)
- у великом простору и избору купујете и оно што вам не треба
- купујете више, јер рјеђе идете, али немате довољно новца -> улазак у дозвољени минус, повећавање трошкова
Препоруке:
21
2
13 уторак, 31 јул 2012 23:37
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Strane komercijalne banke koje kontrolišu finansijski a time i ekonomski sistem (privredu) Srbije (autor zna o čemu pišem i šta pod tim podrazumjevam) sa izuzetno nepovoljnim kamatnim stopama tjeraju samu državu na vanjsko zaduživanje (van Srbije) od stranih kreditora ( i to ciljano od najopasnijeg kreditora MMF-a).Autor zna zašto sam napisao najopasnijeg kreditora.
Država mora nacionalizirati finansijski sistem.Nisu slučajno nakon rušenja socijalizma strane banke prvo počele za preuzimanjem finansijskog sistema i uništavanjem domaćih komercijalnih državnih banaka .Ima to svoje zašto a to je upravo ovo o čemu autor piše.
Препоруке:
17
2
14 уторак, 31 јул 2012 23:40
Saša
Odličan članak! Kada će prof. Dušanić na TV da održi poneko predavanje svojim kolegama ekonomistima, TV zvezdama, Danici, Borisu Begoviću, Aci Vlahoviću, Dinkiću... Živim za taj trenutak.
Препоруке:
21
1
15 среда, 01 август 2012 03:22
Gordana
Tipican kolonijalni pristup!
Prvi potez nove vlasti posle 5.oktobra bese Dinkicevo unistavanje domacih banaka.Jasno je bilo sta sledi.
Mantra koju i dalje slusamo je da su strane investicije jedini spas od potpune propasti?!

Nedavno je ovde objavljen sjajan clanak Milana Purica "Trzisna vrednost Srbije".Smatream da ga treba procitati javno u Skupstini Srbije i obavezati ; Vladu, Premijera, i sve poslanike da deluju po ovom programu. Predsednika republike zaduziti da kontolise sprovodjenje ovog programa i javno informise gradjane o postignutim rezultatima.U suprotnom, spasa nam nema, kolonijalizacija ce se nastaviti, a onda ce nam biti sasvim sve jedno ko i kako upravlja nasom drzavom.
Препоруке:
17
1
16 среда, 01 август 2012 06:02
Ekonomist u stecaju
Gde zivite bre Vi ljudi? U kom svetu iluzija? Ekonomski suverenitet drzave!? Koja je drzava danas ekonomski suverena? Nemojte mi reci Rusija il Kina, zagrcnu cu se od smeha.
Niko mi nije odgovorio ni na pitanje - koja drzava stiti gradjane od toga cemu tezi uvazeni profesor? Konkretno, ta i ta, tako i tako. Ponavljam - i kupovina je biznis. Od vas zavisi gde cete kupiti, makar hleb i mleko. Slobodna trgovina znaci slobodan izbor. Ne samo Vas kao kupca, nego i prodavaca - sta ce vam i kako ponuditi, ali i kako ce se poklati medju sobom.
Cim drzava kaze, ovo mi se svidja ovo ne, prelazi u komandnu ekonomiju. Na konzervi ribe utisnuta cena 2 rublje, pa kupio je ti 200 metara od fabrike ili u srcu Sibira, ona je 2 rublje. Gradjani ravnopravni, drzava ih stiti! Onda u Sibiru nema konzervi, trgovci nece da snose teret transporta, to refundira drzava, pa kad registrujete auto platite i put konzervi. Oni tamo davno odustali. Neki ovde bi hteli malo to, malo da biraju koju ce vrstu sardina!
Препоруке:
2
26
17 среда, 01 август 2012 06:56
ЗВ
@Економист у стечају

Има истине у овом коментару. Многи економисти, од Американаца (Штиглиц) па до Србије (Бранко Драгаш) налазе публику којој, по истој матрици продају истину+''утопију''. Утопичност се не састоји у томе да нема добрих намера или да се не указује на део решења проблема, већ у томе да се пренебрегава реална социјална динамика. Враћање селу или отварање малих радњи (или чак малих радњи за финансирање) мора бити одрживо и економски и социјално и политички, али само калкулације+мотивисаност+способност+ресурси оних који би ушли у такво нешто су пресудни. Шта ћете, не зна се шта је горе: половичне информације или неагилност оних који могу да нешто и ураде, под условом да ресурса или паметног одговора на политику има.
Препоруке:
3
9
18 среда, 01 август 2012 07:57
Marko Gay
велики трговински ланци послују много ефикасније, него мале трговинске радње, али од тога корист имају пре свега централе великих трговинских ланаца у иностранству (остварени профит се лако пребацује у иностранство), а не наша земља и њени грађани.


Uvedite poreze od 99% pa ce 99% profita otici vasoj zemlji i gradanima.

такве наметнуте неравноправне услове трговински ланци не поштују и месецима касне са измирењем преузетих обавеза


Sudovi? Da ste uveli porez od 99%, sudovi bi imali novca da zaposle mnogo sudija i dobro ih plate, a te brojne i dobro placene sudije bi resile ove predmete.

Resenje vasih problema je vrlo jednostavno i zove se ogromni porezi. Preduzeca koja ne mogu da posluju uz tako enormno poresko opterecenje, uopste i ne bi trebalo da posluju u Srbiji.
Препоруке:
5
7
19 среда, 01 август 2012 08:01
МАГНЕТСКО ПОЉЕ
уторак, 31 јул 2012 22:57
Amir Čamdžić, dipl.pravnik


Bankarski (finansijski sistem je "krvotok" države i društva ("krvni sistem")


Ово је мислим веома значајно.

Али мислим да сејош више приближавамо истини, ако кажемо: НОВАЦ ЈЕ КРВОТОК
Препоруке:
9
0
20 среда, 01 август 2012 08:13
апис
Шта представља државни кредит/зајам?
То је емисија државних меница које садрже процентну обавезу сразмерно суми позајмљеног капитала. Ако је зајам 5%, онда ће држава за 10 година платити процентну суму која ће бити равна узетом зајму. Пошто се зајам мора вратити, држава узима од нас,пореских обвезника, да би исплатила иностране банке. Сваки зајам доказује државну немоћ и неразумевање а веома често и злоупотребу економије и права. Немар државних органа, нас је довела привреду ове земље у прединфарктно стање, и мене живо занима, да ли ће ико у одговарати за нанету штету?! Јер је уништавање привреде, својеврстан геноцид над сопственим народом.
Препоруке:
17
0
21 среда, 01 август 2012 10:58
ПОТКОПАВАЊЕ ЖИВОТА
кад смо већ код зајмова, ево примера из данашње штампе, како се траже као услов "реформе" (штедња?, итд...)

а да је (Србију) увале у дужничко робство, као што су и Индијанце продавајући им чебад,...)



sreda 1.08.2012 | 09:58
Armitidž: Potrebne reforme za zajam
Izvor: Beta

Svetska banka spremna je da da Srbiji zajam od 400 miliona dolara, ali za to je neophodno sprovođenje reformi i smanjenje deficita zemlje, kaže Džejn Armitidž.
Препоруке:
8
0
22 среда, 01 август 2012 10:58
el. inž
Излизана фраза као закључак солидног чланка. Утопистичка брига за грађане! Ко тако брине за грађане, а против банака и хипермаркета?


Na vaše pitanje odgovoriću kontrapitanjem. Koja to zemlja dozvoljava stranim trgovačkim lancima da uđu u njenu zemlju bez mogućnosti da njeni trgovci uđu u tu zemlju? Pogotovo ako te zemlje nisu prijateljski nastrojene (sve tri zemlje su priznale Kosovo).

Gde zivite bre Vi ljudi? U kom svetu iluzija? Ekonomski suverenitet drzave!? Koja je drzava danas ekonomski suverena? Nemojte mi reci Rusija il Kina, zagrcnu cu se od smeha.

Apsolutne suverenosti nigdje nema. Ali ako te zemlje koje si pomenuo imaju 90% ekonomske i političko-vojne suverenosti, mi imamo otprilike 5%.
Препоруке:
20
0
23 среда, 01 август 2012 11:34
el. inž
Niko mi nije odgovorio ni na pitanje - koja drzava stiti gradjane od toga cemu tezi uvazeni profesor? Konkretno, ta i ta, tako i tako. Ponavljam - i kupovina je biznis. Od vas zavisi gde cete kupiti, makar hleb i mleko. Slobodna trgovina znaci slobodan izbor. Ne samo Vas kao kupca, nego i prodavaca - sta ce vam i kako ponuditi, ali i kako ce se poklati medju sobom.


Naravno da će razvijene zemlje promovisati "slobodno tržište"(koje i Vi očigledno promovišete). Kada se njihove korporacije nađu sa našim u tržišnoj utakmici jasno je ko izvlači deblji kraj. Mi smo u tranziciji, naše firme tek hvataju zalet dok njihove posluju decenijama. Naši ljudi nisu navikli na zelenaše i špekulante i treba im otvoriti oči.
I zbog toga prof. Dušaniću svaka čast!
Препоруке:
16
0
24 среда, 01 август 2012 12:34
pedjauae
@ekonomist u stecaju

Slobodna trgovina znaci slobodan izbor.

Tacno. Poenta clanka (procitaj ga ponovo, ocigledno nisi shvatio) je da mi kao gradjani nemamo slobodan izbor, posto je politika drzave da favorizuje strane trgovce (iz nama neprijateljskih zemalja, koiko da podsetim) i prinudi nas da kupujemo kod njih.


Ne samo Vas kao kupca, nego i prodavaca - sta ce vam i kako ponuditi, ali i kako ce se poklati medju sobom.

Ma bas se poklase, ovde je i budali jasno da je kartel na delu, to ne vidi samo ko nece da vidi. Opet sve omoguceno drzavnom politikom. A spisak zemalja u kojima je kartelsko poslovanje protizakonito pronadji sam, ima na internetu.

Da ne zaboravim, autoru hvala na izvanrednom clanku.
Препоруке:
15
0
25 среда, 01 август 2012 12:34
анти-Картел
Економисти у стечају

Питате која држава штити грађане.СВЕ ДРЖАВЕ ШТИТЕ ГРАЂАне осим Србије!Погледајте Словенију, јел она направила социјалне разлике,јел распродала банке и велика предузећа, јел се и тамо гладује?Трули агрегативизам и лесез фер, то је "аргумент".Замејали сте ме заиста.
Препоруке:
15
1
26 среда, 01 август 2012 15:16
Ekonomist u stecaju
Za sve, a posebno za nasmejani anti-kartel ...
Jedan od nacina za izbegavanje odgovora je uvodjenje novih tema, koje nemaju veze sa onim o cemu se govori. Pricate sad o socijalnim razlikama , privatizaciji i sl. Moje pitanje vezano za temu je - koje drzave stite gradjane od banaka i hipermarketa na nacin kome se ovde tezi? Da li Vi na to odgovarate - sve drzave osim Srbije? Tad mozemo svi da se smejemo. A sto se tice kartela, oni odavno vise ne postoje. Ucite iz starih knjiga. Odavno se preslo na mnogo sofisticiranije oblike.
Препоруке:
0
9
27 среда, 01 август 2012 16:24
анти-Картел
Економисти у стечају

Све државе у кругу Европе и северне Америке имају мању каматну стопу на кредите и нижу маржу. То је облик заштите грађана, а ви се смејте , само ако имате личне разлоге.Оградио сам се на Европу и Америку зато што није немогуће извући неку још поробљленију земљу од Србије у Азији или латинској Америци.Али то онда није држава, него поробљивач.И да вам кажем, очекујем да ће нека будућа власт пустити истражне органе да делују како би се утвдило картелисање.Овде је картелисање , или картел, реч која се употребљава за нарко мафију,а у ставри значи удруживање ради монопола.Е то нам је донела Демократија,Ђинђић,Ђелић,Влаховић,Питић,Новаковић,Динкић, Бубало.
Препоруке:
14
0
28 среда, 01 август 2012 17:08
анти-Картел
Ми смо имали Ђинђића,Словенци су имали Јоже Менцигера.Разлике су очигледне, последице све говоре.Верујем да професор Душанић има још много тога да каже што би помогло да се ствари промене.Стање је неподношљиво.Под фирмом либералне економије, за свој рачун су опустошили привреду.ДС је годинама служила за приватни бизнис њених функционера, само спиновала,и ево шта сад имамо.Исте патике у западној Европи и Америци коштају мање него у Србији.Србија је и опљачкана и поробљена, економски.То је цела истина.
Препоруке:
8
0
29 среда, 01 август 2012 17:21
анти-Картел
О слободном тржишту и лесе феру:

Laissez-faire (i/ˌlɛseɪˈfɛər-/, French: [lɛsefɛʁ] ( listen)) is an economic environment in which transactions between private parties are free from tariffs, government subsidies, and enforced monopolies, with only enough government regulations sufficient to protect property rights against theft and aggression. The phrase laissez-faire is French and literally means "let [them] do", but it broadly implies "let it be," "let them do as they will," or "leave it alone." Scholars generally believe a laissez-faire state or a completely free market has never existed.

http://en.wikipedia.org/wiki/Laissez-faire

Нигде нема државе .Овакво стање је владало, мада не у потпуности пре триста педесет година на западу.Сад овде имамо нешто слично у пракси.Узурпација преко каматних стопа и цена животних намирница.
Јовану Душанићу велико хвала, "да нам мука не остане нема".
Препоруке:
9
0
30 среда, 01 август 2012 18:15
Ekonomist u stecaju
Predvideo sam sirenje teme da bi se izbegli odgovori na prava pitanja, ali da cemo doci do narko-mafije nisam verovao. Za Kosovo sam bio siguran, kao i da ce neko kad tad upitati kakav je moj licni interes u ovom. Neki ljudi cim se usudite da imate drugacije misljenje od njihovog odmah pitaju ko vas placa da tako govorite. Narko-mafija je za mene jedino iznenadjenje. P.S. Molio bih osobu koja je govorila o 90% odnosno 5% suverenosti i one koji o tome bilo sta znaju, da mene i ostale zainteresovane upute na literaturu o tome kako se to izracunava ekonomski i politicki suverenitet jedne drzave u procentima. Da nismo uzalud bili na sajtu, da svi nesto naucimo.
Препоруке:
0
11
31 среда, 01 август 2012 22:47
Boki I
Gospodin Dusanic je "otkrio mlaku vodu". Zaista, i moj kolega @ el.ing. Svima koji su protiv slobodnog trzista preporucio bih da se presele u Severnu Koreju i tamo srecno provedu ostatak zivota. Trgovinski lanci, su trgovinski lanci. Konkurentniji su od malih radnji istina. Strane banke su konkurentnije od domacih, evo vam domace Agrobanke pa se nagledajte. Problem je u necem drugom sto gospodin Dusanic ili nezna (sto je malo verovatno) ili iz nekih cudnih razloga ne zeli glasno da kaze. Naime, ukoliko se novac upumpava u ekonomiju zemlje kroz penzije, administraciju i javna preduzeca, dakle u direktnu potrosnju onda je ocigledno da ce profitirati strane banke i trgovine jer njihova konkurentnost nije nicim ogranicena. Da se je novac od 2004 upumpavao u ekonomski krvotok zemlje iskljucivo kroz investicionu potrosnju i podsticaj domacih proizvodjaca trgovine bi morale da prodaju domace proizvode a ne strane jer u suproztnom ne bi bilo novca u opticaju. Dakle niko ne bi prihodovao bez
Препоруке:
2
8
32 среда, 01 август 2012 22:57
Boki II
Niko ne bi prihodovao bez prethodnog stvaranja nove vrednosti. Istina domaca roba bi bila manje ili vise konkurentna ali ne bi bila "proterana" iz trgovine kako je to danas. Sa druge strane banke ne bi davale kredite "sakom i kapom" ali samo drzavnim cinovnicima (dakle sa drzavnom garancijom sto pak uzrokuje novo zaduzivanje), nego bi pazljivije odmeravale plasmane pa bi i same bile u situaciji i da zaradjuju ali i da gube. Ovako, drzava se non stop zaduzuje, banke non stop profitiraju jer su nova zaduzivanja garant placanja kredita i kamata, a trgovine logicno uvoze sve i svasta iz cak cesto politickih i drugih neekonomskih razloga.Niko ne zeli da prizna ali resenje je samo jedno. Neophodno je "ubiti" administraciju i javna preduzeca, naravno kontrolisano i hirurski precizno, ali ih naterati da svoj novac zarade, a zatim se novozaduzivati iskljucivo za investicionu potrosnju, pa ako nema novostvorene vrednosti nema ni plata u administraciji i to je to. Eh ali to se nikome ne svidja...
Препоруке:
4
5
33 четвртак, 02 август 2012 09:31
ЗВ
Бокију. Зашто се баш држава нон-стоп задужује? Дакле, ако се то своди на (не)свиђање, а не рад... Минимум напора, максимум профита - до апсурда? Зашто радници хоће да раде, док су, ако имају срећу, на минималцу и са стажом, зашто се гаси привреда, зашто су закони такви да фаворизују државне институције? Да ли је питање опстанка народа, у оваквом окружењу, сведено на прво опстанак државе...? Или нешто друго, или још нешто...? Шта се реално може учинити? Постоји очигледно и политичка компонента која квари чисту економску. Да ли ту има паметних одговора?
Препоруке:
7
0
34 четвртак, 02 август 2012 21:26
Boki
@ЗВ
Vidite ovako, ja sam misljenja da je sustinu makroekonomije moguce sazeti u dve recenice i da je to ispravno i uradio Adam Smit. Sve posle toga "isprojektovano" je sa ciljem da se pusta "magla" kako bi se zamaskirala stvarna "delatnost" koja za cilj ima uspostavljanje kontrole nad tudjim vitalnim resursima mirnim putem. Dakle ovako. Ako uvezete Mercedes, sasvim je logicno da Nemac od vas mora da uveze svinje. Ali, reci ce te, svinje su jeftinije u Nemackoj. Nema veze, jer ako nece da kupe nase onda ne mogu da izvezu Mercedes i njihova dilema se svodi na pitanje da li je zarada veca na Mercedesu ili na svinjama? Ne moze i jare i pare. E onda se izmisle "krediti", i to oni koji se "upumpavaju" direktno u potrosnju. Kako? Lako, kroz neproduktivne agencije, te administraciju, javni sektor... Onda nakon nekog vremena, za racun odrzavanja "standarda" administracije, ista glasa za prodaju svih resursa, ukljucujuci i one najvitalnije? Dakle vidite li sada kako stvari treba resavati?
Препоруке:
2
2
35 четвртак, 02 август 2012 21:34
Boki
@ЗВ
Naposletku, isti ti "eksperti" vas ubede da imate veliki "BDP" te da i niste previse zaduzeni. Madjutim niko vam ne kaze da vas BDP nema "strukturu". On pociva na parking servisu i uvozu. Malo kasnije, vi ukapirate da ste istinski debelo prezaduzeni i da morate da "slusate" novog "serifa u gradu". Onda pristanete da dajete povoljne koncesije, pa prodajete osnovne resurse jedan po jedan ukljucujuci i najvitalnije, pa vam skolstvo i zdravstvo pocnu da "tonu" neverovatnom brzinaom, dok na kraju ne pristanete "mirnim putem" i na takve ustupke kao sto je davanje sopstvene teritorije i identiteta. Zasto sve to? Da bi Beogradska salter dama svake godine isla na skijanje i plivanje, pila koka kolu i vozila auto. Da bas zbog toga, a drugu Srbiju, olicenu u realekonomiji, skrajnutu na tesku marginu, niti ko vidi niti je sta pita. Ceh ce morati da se plati. Bolje da ga sami sebi skrajamo nego da nam ga skroje drugi, jer oni ne vode racuna ni o nasim interesima a ni o interesima nase dece.
Препоруке:
4
2
36 петак, 03 август 2012 17:49
ДОБРОЋУДАН СМЕХ
среда, 01 август 2012 22:47
Boki I
.... Da se je novac od 2004 upumpavao u ekonomski krvotok zemlje iskljucivo kroz investicionu potrosnju i podsticaj domacih proizvodjaca trgovine bi morale da prodaju domace proizvode a ne strane jer u suproztnom ne bi bilo novca u opticaj....


Шта би било, кад би било....какав Uм !

А још пише латиницом. ...
Препоруке:
2
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер