Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Iza problema oskudice resursa krije se borba za kontrolu nad njima

Komentari (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 05 avgust 2012 14:53
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
F. William Engdahl: Stoljeće rata ! Knjiga daje mnoge odgovore na temu iz ovog teksta.Jako vrijedna za pročitati i može se naći na internetu u PDF formatu i slobodno skinuti!
Preporuke:
27
0
2 nedelja, 05 avgust 2012 15:05
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Ipak, na jedno pitanje, koje me je mučilo tokom mnogih godina, ja zaista nisam mogao da nađem odgovor. Ako sa istraženim, za eksploataciju pogodnim zalihama energenata, zaista stvari stoje tako jadno kako govore razni ,,redovni posetioci rimskih klubova“, kog đavola oni i njihovi prijatelji sa manijačkom tvrdoglavošću koče razvoj jedine realne alternative nafti i gasu – atomske elektroenergije?

Odgovor na postavljeno pitanje se zaista nalazi u knjizi "Stoljeće rata !

F. William Engdahl
STOLJEĆE RATA
Anglo-američka naftna politka
i novi svjetski poredak
DŽABA eKNJIGE u PDF formatu na interetu-slobodno preuzimanje on line.
Preporuke:
15
1
3 nedelja, 05 avgust 2012 15:20
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Knjiga "Stoljeće rata" strana broj: 195. Zašto je oboren iranski šah? Godine 1978. Iran je imao četvrti po veličini nuklearni program na svijetu i nadaleko najveći među zemljama Trećeg svijeta. Šahov je plan predviđao izgradnju 20 reaktora za nuklearnu energiju do 1995. godine, koji bi proizvodili nekih 23.000 megawatta električne energije. Šah je u nuklearnoj energiji vidio sredstvo koje će smanjiti iransku ovisnost o nafti
i sredstvo odbijanja ogromnoga pritiska iz Washingtona i Londona za recikliranjem njegovih petrodolara u njujorške i londonske banke.
Tokom toga vremena, pod strogom antinuklearnom politikom američkog predsjednika Jimmyja Cartera, Sjedinjene Države nisu podupirale izvoz američke nuklearne tehnologije, a Washington je uporno,
ali uzaludno, pokušavao spriječiti njemačke i francuske poslove u Iranu.
U jednoj zemlji za drugom i u Zapadnoj Europi i u zemljama u razvoju nuklearna je tehnologija prijetila da će postati najbrže rastućim izvorom
nenaftne energije.
Preporuke:
15
3
4 nedelja, 05 avgust 2012 15:58
David Novaković
Greši autor u mnogim stvarima. Nije nafta jedini resurs od životne važnosti za čoveka. Ona se može zameniti nuklearnom energijom, koja je čista i efikasna, ali nosi dozu rizika, naročito u ovakvom kapitalističkom sistemu gde je profit jedini cilj. TEPKO je u velikim gubicima zbog plačanja odštete usled katastrofe u Fukušimi, hoće da povećaju cenu struje. Mislite li da se sigurnost neće naći na udaru zbog kresanja budžeta?

To je što se tiče nafte, ali kako zameniti vodu i hranu, koje takođe sšadaju u prirodne resurse? Samo tri posto svetske vode je pijaća. Da ne govorim o nedostatku hrane, odnosno ne ravnomernoj preraspodeli iste. Kako napreduje tehnologija zatvaraju se radna mesta, jer je sve veća konkurencija, a i ljude polako zamenjuju mašine. Nije tačna priča kako Zemlja ne može da održi 7 milijardi ljudi, ona može ali se mora pristupiti drugačijem korišćenju resursa.
Preporuke:
34
1
5 nedelja, 05 avgust 2012 18:06
ya
Indija,Kina i Rusija i Južna Amerika udruženo bi uništili SAD i njihove satelite.Pitam li se da li će neko da stane na put američkom fašizmu.
Preporuke:
25
0
6 nedelja, 05 avgust 2012 20:01
fristajlo
Predlozi koji se sada ponekad čuju, da se smanji nivo potrošnje Kine i Indije, izgledaju naročito cinično. Potrošnja u Kini po stanovniku danas je 7,5 puta niža nego u Japanu, Britaniji i Francuskoj, 8,5 puta niža nego u Nemačkoj, 11 puta niža nego u SAD. U Indiji, potrošnja po stanovniku je 10 puta niža od one u Japanu i Britaniji, a 16 puta niža od one u SAD.

Odlična primedba, pogađa u samu suštinu.
Preporuke:
23
0
7 nedelja, 05 avgust 2012 21:06
seljak bezemljaš
Nestašica hrane i vode nije nastala zbog nedostatka resursa.Mi smo lep primer za tu svetsku priču.
Naši prinosi po hektaru su nekoliko puta manji nego u zemljama sa razvijenom poljoprivredom.Odnos mi Holandija u prinosima krompira je 7t. -44t.Manje više to važi za većinu kultura.
Sa vodom je ista priča.
Rečit primer je akumulacija kod Arilja.Skoro trideset godina nije bilo ulaganja u kapacitete akumulacije a vršena su priključenja potrošača od Arilja doGornjeg Milanovca.Nestašice su neminovne.Resursa ima ali nema pameti.Sada se govori o ulaganju od 70 miliona evra.Vodu koristi 250.000. stanovnika što je ulaganje od 280 evra po stanovniku ili 56 evra godišnje jer će gradnja akumulacije trajati pet godina.Kapacitet akumulacije biće dvostruko veći od sadašnje potrošnje.
ČISTE I PITKE VODE IMA.I NIJE SKUPA.MNOGO JE JEFTINIJA NEGO LEČENjE BOLESTI IZAZVANE ZAGAĐENOM VODOM.
Preporuke:
18
0
8 ponedeljak, 06 avgust 2012 11:46
Milivoje
Iza problema oskudice resursa, krije se oskudica resursa.

Ni jedan odraničeni resurs se ne može trošiti beskonačno. Ne bi bio OGRANIČEN da važi suprotno.
Da li neko ima nešto protiv ove tvrdnje?

Druga stvar koju treba pomenutu je: paradoksalno, uopšte nije bitno kad će neki ograničeni resurs nestati sasvim, nego kad će njegova proizvodnja početi da opada.
A mora početi, za bilo koji resurs, kad tad. Da li neko sumnja ovu drugu tvrdnju?

Dakle nije samo borba problem (borba za oskudne resurse je normalna stvar - da li nekoga to iznenadjuje?), suštinski problem je zapravo sama OGRANIČENOST!
Preporuke:
8
0
9 ponedeljak, 06 avgust 2012 12:58
Karl Marks-naš duhovni vođa
Glavni postulat anglo-saksonske politike je "da komšiji crkne krava".
Zašto on da bude bolji kada jedino JA hoću da živim.
Tako razmišljaju kriminalci.
Prvo su nastali kriminalci, a tek onda amebe i ostali. Svet se deli na kriminalce i normalne ljude, a tek onda na muške i ženske, ove i one nacije i vere.
Borba za resurse uvek je bila u istoriji pljačka visoko razvijenih civilizacija.
Preporuke:
10
0
10 ponedeljak, 06 avgust 2012 15:23
Beli Orao
Nafte ima koliko hoćeš.
Pogledajte šta Rusi rade.
Klasičnu mehaniku. Dakle, izvor odnosno žila se začepljuje usled mulja. Oni ulože u "hilznovanje" izvora par miliona dolara i nafta opet potekne.
Anglosaksonci su lažovi i izvore energije koriste kao izgovore za ratove, a u fazonu američkih interesa. Ko niko drugi nema interese.
Nafta po ruskim naučnicima nije organskog porekla, a samo budala može da veruje u dinosauruse, drva i Darvina ili kako reče Ruzvelt, zvanična ljudska istorija je gomila gluposti.
Što se naših prinosa tiče normalno je da imamo manje prinosa ngo u doba komunizma. Kao prvo, manje je posejano, a kao drugo agrotehničke mere su lošije nego onda(mada za ovo drugo možda i grešim).
P.S.
Ako pronađem taj članak poslaću link.
Preporuke:
7
2

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner