субота, 10. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Момчило Грубач: Устав Србије се мора мењати јер је превазиђен и донет нелегитимно

Kоментари (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 17 јул 2012 10:46
Београђанин
Није циљ прижељкиваних измена устава редефиниција аутономије Војводине, него брисања Косова и Метохије из Устава Србије. Чисто да се зна.
Препоруке:
55
1
2 уторак, 17 јул 2012 10:49
N A T O
Tako je! Treba da se menja! Nema više suvereniteta koji poništava Druge!
Препоруке:
2
50
3 уторак, 17 јул 2012 10:53
п.с.
Г. Грубач, ви добро знате да у начелу није немогуће у истој држави имати различите облике аутономије. Пример је рецимо Шпанија, која има разуђен и сложен систем аутономија. Према томе то није аргумент за промену устава. Такође, то што кажете 'због европских интеграција', потпуно је неодређено и мутно. Шта је то конкретно у нашем уставу што смета Европи? Треће, ви наводите чито политичке аргументе типа неуспелог референдума, уместо да се у анализи концентришете на уставни садржај. Укратко, аргументи које наводите у прилог измене устава очито нису ни стварни, већ ад хок аргументи, што баца сенку на праве мотиве са којих браните овакве захтеве за уставном изменом.
Препоруке:
52
0
4 уторак, 17 јул 2012 10:59
Саша
Није циљ прижељкиваних измена устава редефиниција аутономије Војводине, него брисања Косова и Метохије из Устава Србије. Чисто да се зна.

И измена члана 10, где би се увела латиница као равноправно писмо српској ћирилици. Укратко, циљ је успоставити у Србији исто оно што је било успостављено 1915.
Препоруке:
48
0
5 уторак, 17 јул 2012 11:08
@N A T O
Непринципијелан Али Тотално Однарођен
Препоруке:
32
4
6 уторак, 17 јул 2012 11:43
Луди Ванко све луђи и луђи
Сад си се сетио велики правниче.Као оно за Косово пред ЕУ судом.Где си био кад се устав доносио, где кад се о њему расправљало.А сад кад Војводину треба одвојити одједом си нешто веома трезвен.Ми смо још одавно правно зрели.У деветаестом веку смо имали правнике светског угледа а сад се осврћемо у круг.То је зато што смо учитељицу Кардеља узели да нам кроји законе и одрекли се наслеђа.Али има дана за мегдана.
Препоруке:
32
1
7 уторак, 17 јул 2012 11:46
Zlopamtilo
Svakodnevna celodnevna EU propaganda ; EU fasizam na nacin dojucerasnjih komunista (drug Momo) .
Nova revolucija protiv crvene burzoazije je potreba ; sasvim moguce i novi ustav potom .
Препоруке:
22
0
8 уторак, 17 јул 2012 11:59
Симић Манојло
Ако дође до промене Устава, његову преамбулу о
Косову и Метохији у саставу Србије, треба проширити
ставом СНО "Светозар Милетић", и све то ставити
поново на Референдум као највиши облик демократског
изражавања народне воље.
Препоруке:
27
0
9 уторак, 17 јул 2012 12:44
Трубач
Једном комуниста - увек комуниста.
Једном аутономаш - увек аутономаш.
Препоруке:
26
0
10 уторак, 17 јул 2012 13:51
makijaveli
@ NATO........UH, predoh se kako ste "strogi", da niste vi to hteli reci:

Suverenitet u Srbiji ima SAMO =NATO te samo NATO moze da odlucuje hoce
li hrvati + madjari i "vojvodjanski-paori" opet "autonomno pod austriju ili pod germaniju ili pod sam NATO"........razume se = autonomno???
Препоруке:
14
0
11 уторак, 17 јул 2012 14:58
miki jovic
U narednom periodu, aktivnosti stranog faktora koji radi na razbijanju nase zemlje bice usredsredjene na "pitanje" Vojvodine. Obratite paznju ko ce se sa domace politicke scene javljati tim povodom. I dobro upamtite njihova imena …
Препоруке:
11
0
12 уторак, 17 јул 2012 15:34
nebitan
svaka cast profesoru krivicnog procesnog prava, ali, nije trenutak za nove ustavne avanture ?! I dokle vise sa tom 'hiperinflacijom' propisa i menjanja ustava ?! Da li je ijedna zemlja na svetu promenila toliko ustava, kao Srbija u proteklih 50 godina ???
Препоруке:
4
0
13 уторак, 17 јул 2012 18:43
Лав
Устав је, наиме, створио две врсте аутономије: једна је јужна, а друга северна аутономија. Већ и та чињеница изазива сумњу и никако не може бити сматрана легитимним начином решавања. Управо због тога, али и због многих других разлога, рецимо и због европских интеграција, бићемо принуђени да га мењамо", рекао је Грубач.
----------------------------------------------
Фрапантно, био је председник Уставног суда Србије , обављао низ функција и није у стању да диференцира егзистенцијалност уставне асиметрије између севера и југа у односно аутономије.
Сваки иоле добар апсолвент факултета који изучава функционисање јавног сектора( не мора бити правник)знао би одговор и имао став о ултимативно другачијем приступу аутономији севера и југа.

Он јесте кривичар али есенцијалне ствари не познавати је брука.
Он не би положио испит код проф. Чавошког а нити било којег пристојног проф. уставног права.
Препоруке:
10
0
14 уторак, 17 јул 2012 23:10
Kоби
Довољно је само видети списак оних који се залажу за промену Устава па схватити да га треба бранити по сваку цену. Ако се крене у промену Устава, имаћемо жестоке притиске са стране са циљем да се држава Србија разори комплетно- од Косова, преко Војводине, регионализације (читај разбијање) Србије... Читаћемо три пута дневно савете Јелка Кацина и Маје Коцијанчић и осталих "демократа" шта је "у нашем најбољем интересу". Не дао Бог. Морамо се томе супроставити како знамо и умемо!
Момчила Грубача никада нисам доживљавао као пријатеља Србије и српског народа. Далеко му лепа кућа. Што се мање пита, за нас боље.
Препоруке:
6
0

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер