недеља, 19. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Сузбијање пожара, или „ко умије, њему двије“

Kоментари (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 27 мај 2012 17:23
МП
Да би се уопште писало, или анализирали избори у Србији, мора се поћи од регуларности истих. Регуларни избори морају имати више предпоставки, од којих су три по мени кључне.Прво мора постојати тачан јединствени бирачки списак.Друго мора постојати једнака шанса промоције својих политичких стасвова.И на крају морају постојати независне институције, којима се може жалити по завршетку избора,уколико нисте задовољни спровођењем истих.Нажалост ништа од тога не постоји у Србији.Ово није мој закључак, већ констатација ЕУ, којој тако страсно тежимо, и у чију наклоност и непристрасност досадашња владајућа већина никако не би могла да сумња.Лајчакове поруке одмах после избора донеле су између осталих,још тежих захтева, и захтев да се медијски простор направи нормалним(што значи да данас није), а правосудни систем цивилизованим и поштеним, што такође значи да сада није.Па онда о каквим је то изборима реч у Србији???
Препоруке:
44
2
2 недеља, 27 мај 2012 17:43
Petar
Parlamentarni izbori 0d 06,05.2012. nisu bili regularni (to je ono najmanje sto se o njima moze reci).
Jos pre njih moglo se naci mnostvo clanaka u zemljama EU koji su ismejavali BT i njegov neustavni treci mandat.
O tome ovde niko nije smeo ni da pisne(javni mediji) a da ne govorimo o Ustavnom sudu rep. Srbije

Kako Dikic sve to lepo ignorise i pravi premise na nesigurnim osnovama, onda se njegov clanak moze samo tumaciti kao jos jedan u beskrajnom nizu pamfleta ...
Препоруке:
48
3
3 понедељак, 28 мај 2012 04:13
@МП
А да би медијски простор био сасвим нормалан потребно је да неки газда из ЕУ купи и последње новине и последњу ТВ станицу које још нису у страном власништву. Тек онда ће медији постати слободни и о свему извештавати поштено и цивилизовано као што је то пракса у цивилизованим ЕУ земљама. Разуме се, ни тамо новине не могу да дају простор баш увек и свакоме. Рецимо ја сам боравио у Француској за време збивања на Косову и ниједне новине нису хтеле да објаве текстове које сам им слао. То нису били моји ставови и мишљења већ преводи страних путописаца, између осталих и Француза који су крајем 19. и почетком 20. века путовали овим крајевима и били згрожени терором који су Шиптари спроводили над српским становништвом.
Препоруке:
13
3
4 понедељак, 28 мај 2012 07:42
Istoricar
Prvo, uopste nije bitno koja je partija izgubila a koja dobila. Po mojoj proceni, izgubili su svi oni akteri koji kontrolisu javno mnjenje a to su mediji, intelektualci, politicari i javne licnosti. Nije mi jasno sta autor ovog teksta hoce da kaze ali imam utisak da hoce da opravda svu intelektualnu zabokrecinu i povrsnost koja je postojala pre izbora. Svi oni izgubili su legetimitet i kredibilitet jer nisu postovali profesionalnu etiku. To je nesto novo jer ljudi su ranije cenili intelektualce i javne licnosti. Drugo, EU je podcenila narod i demokratiju uopste. Imamo narod u Grckoj koji odbacuje ropski odnos prema finansijskim institucijama. Narod takodje kaznjava neke najuticajnije lidere i manifestacije na zapadu su svakodnevne. Trece, niko nema recept i projekat za ekonomski razvoj i zaposljavanje. Postavlja se logicno pitanje - sta sledi posle svega i koja je perspektiva za buducnost? To je pitanje za intelektualce i profesionalce (ako ih uopste ima!).
Препоруке:
20
1
5 понедељак, 28 мај 2012 10:24
Бели Орао
""Историчар. Питање је шта се у овој земљи схвата за интелектуалца, јер наука каже следеће...

Intelektualac je izraz koji u najširem smislu označava osobu koja se od ostalih ističe inteligencijom ili obrazovanjem, odnosno intelektualnim sposobnostima koje koristi u profesionalne ili javne svrhe. U užem smislu se pod time podrazumijeva svaka osoba koja obavlja određeni intelektualni rad kao glavni dio svoje profesije ili zanimanja. U još užem smislu se pod pojmom "intelektualac" podrazumijeva osoba koja zahvaljujući svojim intelektualnim sposobnostima uživa ugled, odnosno predstavlja autoritet u određenim oblastima društvenog života, kao što su kultura ili nauka. (Википедија).

Очигледно је да ови мешају појмове интелекта и квазиелите.

П.С
`ајмо ми код мог побратима сељака(не фармера) Мише па да видите шта је интелектуалац.
Препоруке:
5
2

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер