среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Између партократије и огољене диктатуре

Kоментари (22) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 11 април 2012 22:05
tako je
Bravo gospodine Tolimiroviću. Kratko, jasno i u metu. Ovo je sve samo simuliranje demokratije.
Препоруке:
73
8
2 среда, 11 април 2012 22:08
Srđa
Dobar tekst.
Međutim, čak i da je uslov liberalniji, u pogledu vremena, novaca i broja potpisa, predsednički izbori u potpunosti zavise od kontrole medija, raspoloživog novca (ili nagomilanih usluga), i to je diktirano veličinom izborne jedinice.
Pored toga, Boris obavlja stranačku funkciju, i time krši Ustav, podriva pravni poredak, demokratiju, i predstavlja kamen temeljac Partijske države. Pozicija predsednika predstavlja trajno ugrožavanje države. Zato je monarhija idealno i najbrže rešenje.

Ali, skupština je srce, i skupštinski izbori su najvažniji. Tu je prepreka (bespotrebno) veličina izborne jedinice, i broj poslanika, koji vrhuška želi da smanji, kako bi se ipak udaljila od kontrole.

Za male i nove stranke, cilj je, dostižni, učešće u lokalnim skupštinama.

Napad je tu ujedinjavanjem izbora.

P.S. Boris opet koristi decu u kampanji!
Препоруке:
46
5
3 среда, 11 април 2012 22:39
Recnik
,,Blatiste savrmene politike'' .Kako obogacujemo nas politicki recnik.
Препоруке:
38
1
4 среда, 11 април 2012 23:09
фристајло
Ја не могу да нађем слабу тачку у овом тексту; болно отрежњујуће.
Но, то не значи да сам, уопште узев, за демократију...
Препоруке:
59
1
5 среда, 11 април 2012 23:48
Дарко Бабић
ЗАКОН О ИЗБОРУ ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ("Сл. гласник РС", бр. 111/2007 и 104/2009 - др. закон)Рок у коме се расписују и одржавају изборичлан 4, став 5.Од дана расписивања избора до дана гласања не може протећи мање од 30 ни више од 60 дана.Када је ступила на снагу објава о расписивању избора за председника Србије? Шта је писало у огласу из Службеног гласника?
Препоруке:
32
0
6 четвртак, 12 април 2012 00:34
Марко Дарковић
Тулимировић је бивши радикал, интересантни су му текстови.
Препоруке:
14
13
7 четвртак, 12 април 2012 01:40
Igor
Odlican tekst!

@Darko Babic: Koliko sam ja shvatio, u tekstu se ne govori o roku do glasanja, vec o roku za podnosenje kandidature (skupljanje potpisa).

@Srdja: Jedina stvar koju mogu da zamislim, a da je gora od ove "kvazi demokratije" je monarhija.
Препоруке:
23
3
8 четвртак, 12 април 2012 05:16
Bianca
U zadnje vrijeme nema medija u Srbiji koji se ne bave analizom minutiae. To me moze biti slucajno. Bez obzira kako su ti podatci TOCNI, oni su isto tako BESKORISNI. Jasno je da postoji samo JEDAN nacin da se okonca rezim koji vec punu dekadu i vise vuce Srbiju u sigurnu ekonomsku, demografsku i vanjskopoliticku propast. A to je kroz GLASANJE. Naravno, tako je "otmeno" da se kaze da ni jedna partija ne zasluzuje nas glas. Mi smo TAKO PAMETNI, TAKO LIJEPI i NAJ-NAJ na svijetu, da sama misao da glasamo za Naprednjake i Nikolica, izaziva duhovni bol. Medjutim, to je pravi izbor. Glasati sa garnituru koja nije nikada bila na vlasti, i glasati za njih u velikom broju --- znaci osigurati Skupstinsku vecinu u kojoj partije rezima ne bi mogle kontrolirati zakonodavnu sudbinu. Takava izbor bi znacio STABILNU VLADU bez interpartijske svadje, i sa ideoloski jasnom politikom. Takav izbor bi konacno otvorio knjige za uvid u dosadasnje poslove, i nove kadrove u vlast. To je REALISTICNO.
Препоруке:
4
16
9 четвртак, 12 април 2012 09:10
драгу мг
@Bianca
Поздрав,
то што Николић није био на власти не даје му нити одузима предност у односу на оне који јесу. Зашто напредњаци, зашто не Двери, па ни они нису били нити близу власти а имају кудикамо нормалнији програм, писан на српском језику (ћирилицом). Може да буде и ово размишљање, напредњаци нису били на власти (што ће рећи нису крали) па сад тако гладни кад је се дочепају покрашће нам и из очију. Наравно, ово је само хипотетички.
Народ заслужује власт баш онакву какву има, па нису Американци гласали за Тадића. Народ је полетио за европском будућношћу па изабрао БТ, сад се најискреније надам да неће насјести на напредњачку демагогију, па није ли довољно то што су за кратко вријеме своју политику и убјеђења преокренули за 180 степени? Народ који то прогута ни не заслужује боље.
Препоруке:
25
3
10 четвртак, 12 април 2012 09:24
Дарко Бабић
Igor четвртак, 12 април 2012 01:40 @Darko Babic: Koliko sam ja shvatio, u tekstu se ne govori o roku do glasanja, vec o roku za podnosenje kandidature (skupljanje potpisa). Игоре, Славица Ђукић Дејановић мора у Сл. гласнику објавити Одлуку о датуму избора и изборним радњама. У медијима фигурира датум од 5. априла.Потпуно је сумануто очекивати да се Одлука исти тај дан оштампа у Сл. гласнику и разделе свим претплатницима по један примерак ових новина. Колико је мени познато, свака Одлука ступа на снагу 8. (осмог) дана од објаве у службеним новинама, а не тренутачно од објаве на медијима.
Препоруке:
11
0
11 четвртак, 12 април 2012 09:48
за Bianca
УРС исто никад није био на власти, ако је то предност.
Николић и Вучић су били министар и потпредседник Владе, како нису били на власти?
Високи функционери ДС и других партија КОЈИ СУ ПРЕБЕГЛИ у СНС нису били на власти?
Нова Србија није била на власти?

Прича Вам је безочна и камелеонска.
Препоруке:
21
6
12 четвртак, 12 април 2012 10:57
Марио Калик
Свака част аутору на тексту! Погађа у срце ствари!

Шта је остало од изворне идеје демократије у савременој политици? Само реч испражњена од сваког суштинског садржаја и смисла. Потпуно смо заборавили на право да будемо бирани, а не само на право да бирамо. Шта је са тим нашим правом, колико је његова остваривост реална? Која је перспектива и шанса људи који желе нешто да учине за своју државу и народ, а да нису прикључени на постојеће велике странке и крупније изворе финансирања? Којима ни толика надмоћ није довољна него још, како видимо, перфидно подешавају политичку утакмицу и њена правила да би отклонили и последњу могућност озбиљније промене и прерасподеле политичке моћи. Зашто ја морам да будем осуђен на апстиненцију или поништавање гласачког листића ако нисам задовољан понуђеним одговорима? Ради се о неколико десетина процената бирачког тела, немојмо то заборавити!

Свесрдно подржавам постојање овакве организације која жели да редефинише нашу отужну политичку реалност.
Препоруке:
23
3
13 четвртак, 12 април 2012 12:29
Srđa
@Igor
Josip Broz Tito je bio apsolutni vladar Jugoslavije. Od njegove volje nisu zavisila samo državna pitanja, već i svačija imovina, pa i život. JBT nije monarh savremenog evropskog tipa, pa ni onog iz 19-og veka, već srednjevekovni, pre pojave zakona, budući da mu je moć prevazilazila zakone, a niko, apsolutno niko nije dobijao zaštitu zakona u odnosu na tog psihopatu.
Dakle, ovde govorimo o aspektu ustavotvorne monarhije, i uticaju na parlamentarizam, pravnu državu i demokratiju. Kažem, u odnosu na sadašnje stanje, monarhija predstavlja kvantni skok, a ne veliki :)
Препоруке:
7
2
14 четвртак, 12 април 2012 13:36
Srđa
Pogrešio sam. Nije "ustavotvorna", nego "ustavna", mada bi monarhija bila okidač za primenu mnogih odredbi Ustava. Preraspodelila i podelila bi se moć.

Gore sam napisao "i broj poslanika", a trebalo je "a broj poslanika". Nije broj problem, nego izborni zakon, izborna jedinica, i potencijalni prag, te smanjenje, zahtev za smanjenje broja, predstavlja antidemokratski potez, izbegavanje, udaljavanje od kontrole skupštine od strane birača (budućih, sadašnjih glasača).
Препоруке:
4
0
15 четвртак, 12 април 2012 13:39
Stanić Milan 1
Danas, ključnu ulogu u funkcionisanju tzv."demokratije" imaju pol. stranke"kao slučajno društveno otkriće",nastale iz potrebe funkcionisanja predstavničkih sistema i pokretanje masa na vršenju njihovih političkih prava.Radi toga su pol. partije evoluirale u osnovnog nosioca i organizatora celokupnog političkog života.Savremena politička misao part. smatraju kao"nužno zlo"(M. Ostrogorski).U klasno podeljenom društvu demokratija se deformiše u partitokratiju(akad. Lukić)-umesto vlasti građana,vlast sprovodi stranački aparat,djelatnost im je "uniformna",favorizuju osrednjost ili ispod toga,slabe veze između baze i poslanika,podvrgnuti su "partijskom biču",umesto javnog interesa,zastupaju privatne,šire korupciju i stvaraju političke elite...(nastavak)
Препоруке:
9
0
16 четвртак, 12 април 2012 13:52
Stanić Milan 2
Da li smo namerno zaboravili lekcije od naših izvanrednih filozofa kao što je Ljuba Tadić,Mihajlo Marković,Radomir Lukić i dr.Jesmo. Zbog toga se odbijamo od"martinele"kao kegla na bilijar stolu,utonuli u mrak i neznanje.U uslovima klasnog društva jasno podeljenog na extremno bogati i ekstremno siromašni sloj(bez srednjeg kao vezivnog tkiva) nema fer izbora, zakona,pravila etc.Hegel kaže:"Sloboda je spoznana nužnost".Marx ga dograđuje u "Jevrejskom pitanju"pa kaže:"Politička emancipacija danas je svođenje čoveka na člana buržoaskog društva,na slobodnog i nezavisnog pojedinca,a s druge strane na građanina-na pravnu ličnost.Ljudska emancipacija ostvariće se onda,kad čovek bude spoznao i organizovao svoje soipstvene snage i kad više ne bude odvajao socijalnu snagu u obliku političke sile."Da zaključim.U uslovima totalne anomie srpskog društva svejedno je da li će ostati Kurta ili prepustiti mesto Murti.Živi bili pa videli.
Препоруке:
8
0
17 четвртак, 12 април 2012 14:03
Srđa
Ta anomija je rezultat depolitizacije koju sprovodi stranački kartel. U ekstremu, depolitizacija ima za rezultat otuđivanje, osamu, izdvajanje, razdvajanje, dok moć države, tj kartela, raste, i kao klin se zabija među ljudima, uslovljavajući svaku relaciju svojim posredovanjem. Pri tome, taj kartel ima bolje eksterne (ino) veze nego unutarnje, sa stanovništvom.
Препоруке:
8
0
18 четвртак, 12 април 2012 16:56
@Srdja
Da nisi malo preterao sa moci Tita, od koga je kako kazes zavisilo sve, i imovina pa i zivot svakog pojedinca. Da li si ziveo u Titovo vreme ili ti je to mozda neko pricao? A inace u jednom drugom ,,komentaru'' pises cistim srpskim jezikom: izraze anomija, kartel, ekstrem, depolitizacija, eksterne (ino) uzeo si verovatno iz Vukovog recnika.
Препоруке:
2
1
19 четвртак, 12 април 2012 17:36
Srđa
Kada pišem komentar (zašto navodnici?) preko telefona, greške se potkradaju, i pismo je uslovljeno.
Nije valjda da samo strani izrazi, ili tuđice, smetaju? Ok, nije meni problem da upotrebim domaće izraze, ili domaćice :)

Nego... Psiho Broz... Nije postojala stvarna prepreka koja bi bila zaštita pojedincu. Naravno, opseg zastrašivanja i nasilja se razlikovao, pa je drugačiji bio '44-'54, '54-'66 (kada su otvorene granice tačno?), '66-'79 itd, ali nepostojanje jemstva je stalno. Na žalost, ni danas se nije mnogo, ili bolje reći dovoljno u odnosu na okruženje i vreme, odmaklo.
Nema sumnje da je Broz naredio masovna ubistva, progone i pritvaranje, jer to bez njegovog odobravanja nije moglo proći.
Препоруке:
6
3
20 недеља, 15 април 2012 12:01
Славољуб
Никола Тулимировић није бивши радикал. То је клевета!! Човек је у својој биографији навео да до оснивања НОПО-а није био члан ниједне партије. Ако неко има доказ да је Никола био у радикалној или некој другој странци, нека изнесе тај доказ, а не да овде причамо напамет.
Препоруке:
9
0
21 уторак, 17 април 2012 03:54
Милош Милосављевић
Па шта са свим тим, логично је да ће владајућа структура припремити Изборе према својим потребама а релативно поштујући прописана правила. Ништа шокантно нити неочекивано. Који је Ваш одговор? Прикупљање потписа, кандидатура? Не, пријатељу, одговор треба да буде нова идеја која је ван оваквих ограничавајућих институционалних оквира! А добра идеја рађа праве људе... Можда смо били исувише слуђени Милошевићевом владавином и прихватили идеју Отпора чији шлаг на торти је била Коштуницина кандидатура и победа. Тада нису били препрека ни изборна правила нити медијски мрак - чиста идеја и потом човек који ју је оваплотио. И све противу наметнутих правила. На страну што се идеја није оплодила али је указан пут којим треба ићи. Дакле, доста кукања, идеју на сунце, а она ако је добра пронаћи ће свој пут... И ван прописаних правила!
Препоруке:
1
1
22 субота, 21 април 2012 11:40
Зарија
Демократија је појам и начин како замлаћивати народ.
Пошто тренутно тиранин влада у име демократије, све је јасно !
Препоруке:
4
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер