субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Одговор Јовану Душанићу или о тзв. неолиберализму

Kоментари (42) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 29 март 2012 16:50
thinking maize@ размишљања једног лаика
Пошто је ово прилично обимно, а стручно, осврнућу се САМО на прву табелу, дату од аутора, у којој ДОКАЗУЈЕ да НЕМА КРИЗЕ. Из ње ЛЕПО се види да у земљама СТАРОГ КАПИТАЛИЗМА, које су се (са ИЗУЗЕТКОМ Немачке и још понеке земље) ДОБРОВОЉНО ДЕИНДУСТРИЈАЛИЗОВАЛЕ кроз процес ЕКОНОМСКЕ глобализације, РАСТ је ПРАКТИЧНО ЗАНЕМАРИВ! А код тзв. "неразвијених земаља", ситуација је ОБРНУТА! Г-дин Мијатовић треба да ОБЈАСНИ ШТА ПОДРАЗУМЕВА под НЕРАЗВИЈЕНИМ ЗЕМЉАМА!? Јер се могу ПОРЕДИТИ нпр. један Малави са ЈАР!? Или Бутан са Кином!? Суринам са Бразилом!? Русија са Србијом, Грузијом или Бугарском!? Он не улази у ПРОБЛЕМАТИКУ одређивања ШТА је то "неразвијена" земља!? Тј. ДА ЛИ СУ Бразил, Кина, Индија НЕРАЗВИЈЕНЕ или НОВОИНДУСТРИЈАЛИЗОВАНЕ земље!? Како третирати нпр. једну ЈАР!? Па Русију!? То ЈЕСУ ДРУШТВА са ПРОТИВРЕЧНОСТИМА, али ДА ЛИ СУ ИНДУСТРИЈСКИ НЕРАЗВИЈЕНА!? Да ли су БДП и "БРОЈ ФАБРИЧКИХ ДИМЊАКА" еквивалентни или не!? Или постоји "еквиваленција" између БДП и "финансијске индустрије"!?
Препоруке:
40
1
2 четвртак, 29 март 2012 17:04
siniša
Ovo je kao igra gluvih telefona.

Evo o čemu se radi. BDP raste tako kako raste, ali i stopa zaduživanja raste. Rast stope zaduživanja je mnogo veći od rasta BDP tako da se stvara nikad nadoknadiv gubitak. I pored rasta BDP, na temelju zaduživanja, a ne na temelju realnog dohodka stvara se katastrofalan jaz sa katasrofalnim posledicama.

Prema tome, jedan izdvojen pokazatelj bez drugih, barem tog jednog stope zaduživanja, zaista ne vredi ništa da bi se negirala nezadrživa propast liberalne privrede.

Niko od pomenutih subjekata uprkost navodnom porastu BDP ne može da izmiri dugove nikako od BDP-a. E od čega će ga izmiriti, ako ne od BDP-a? Znači spirala zaduživanja se nastavlja i vodi gde?
U blagostanje i napredak ili bankrot i katastrofu.
Препоруке:
59
0
3 четвртак, 29 март 2012 17:58
фристајло
· либерали преферирају анализу мера економске политике на дуги рок, како би се обухватили сви ефекти, док левичари предност дају краткорочним, непосредним ефектима и имају ограниченији временски хоризонт,

· либерали верују у корист међународне трговине и сарадње уопште за све народе и на основу тога се залажу за економско повезивање света, док многи левичари мисле да у слободној трговини развијени експлоатишу мање развијене и да је стога протекционизам, заједно са супституцијом увоза, најбоља стратегија за земље у развоју.

А ко је у праву, показује нам само летимичан поглед на свет у којем живимо.
Не оспоравам господину Мијатовићу стручност; али, овом тексту фали критичност. Илузије о либерализму је, изгледа, једнако тешко изгубити као и заљубљеном да примети недостатке своје симпатије...
Препоруке:
49
0
4 четвртак, 29 март 2012 18:18
Marko Gay
либерали заснивају своје погледе на филозофији индивидуализма; левичари мање-више верују у колективизам


Autor zaboravlja da postoji i treci put, koji nije ideoloski porazen, a dao je superiorne ekonomske rezultate: fasizam.


либерали сматрају да је тржишно стицање дохотка у основи и праведно и ефикасно, док левичари верују супротно и траже да држава битно утиче на расподелу и смањи разлике


Jedino ako i fasiste smatrate levicarima?

Jer fasisti su dramaticno povecali intervenciju drzave, transfere i socijalna davanja za siromasne. Npr, 1930-e godine je samo 7% italijanskog budzeta islo na socijalu, dok su fasisti to do 1940-e uspeli da podignu na cak 20%.

O povecanju italijanskog zdravstvenog budzeta, koji isto pogoduje siromasnima, i da ne govorimo.


либерали верују да су људи у основи рационални


Da nije i ovo empirijski odgovor i ako jeste, kako je onda uopste nastao privatni housing kreditni mehur 2000-tih?
Препоруке:
41
4
5 четвртак, 29 март 2012 19:32
El Pibe
Ovaj tekst i njegov autor su egzemplar tog neoliberalnog zilotizma koji najviše podseća upravo na vreme vladavine komunizma svojom rigidnošću i samoljubljivošću. SKoro pa potpuno identično u stavu i ponašanju kao nekada sovjetski rukovodioci kada je eksplodirao Černobilj tako i Mijatović objašnjava kako je situacija pod kontrolom i kako je to samo mala i sitna havarija koja nikako ne može da ugrozi jedinu moguću ideju ekonomskog liberalizma.
Da ima iole obraza priznao bi da je jedan od osnovnih razloga tolikog uspeha Kine upravo primena sasvim suprotnog obrasca razmišljanja od te neoliberalne mantre, odnosno da je jedan od najbitnijih uzroka posrtanja USA baš primena Fridmanove liberalne škole koja je krenula sa Pol Volkerom za vreme Reganove administracije.
Ali ne, Mijatović kao i zagriženi komunisti nekada opisuje sebe i svoje istomišljenike u superlativima a protivnike kao nekakve mračnjačke snage koje žele ljudima zlo.
Препоруке:
41
3
6 четвртак, 29 март 2012 19:39
Jasna*
Autor se pita gde je ovde(u Srbiji)neo liberalizam,kao nema ga,pa navodi primere(izmedju ostalog) nepostojanja istog u Srbiji ,kao nema stecajeva???da se ne bi povecala nezaposlenost(valjda je mala u Srbiji),rigidno radnicko zakonodavstvo ,kaze gotovo je nemoguce otpustiti radnika u Srbiji,zaista se pitam zivi li ovaj autor u Srbiji?Osnovni postulati neoliberalizma su liberalizuj,privatizuj(rasprodaj),i zaduzi se.Pa sve je to ovde sprovedeno ,ali po autoru nedovoljno.Zato mu ocigledno smeta jos tog malo preostalog drzavnog kapitala ,pa kao primere nepostojanja neoliberalnog kapitalizma u Srbiji,navodi Telekom,pa cak i Smederevo??? (mada nije mi jasno sta pod tim podrazumeva ,valjda Sartid sto je krajnji cinizam) Medju prvim zakonima koji je donela Dosovska vlast bio je zakon o privatizaciji,odn ukinula je postojeci Milosevicev zakon ,da bi se lakse i brze rasprodao drustveni kapital i odmah je promenjeno radnicko zak. da bi se lakse otpustali radnici.
Препоруке:
42
1
7 четвртак, 29 март 2012 20:19
Slavomir Srpski
Ovaj covek je pao sa Marsa. on gleda na BDP umesto na inflaciju i na kupovnu moc gradjana. Neka se malo bolje obavesti da je EU u recesiji, i da su porezi uvecani zajedno sa povecanom inflacijom. Tako da gradjani tamo danas zive mnogo gore. Negde sam procitao da se sada standard u Italiji, recimo, vratio na onaj iz 1994 godine!!!
Dakle ekonomski sunovrat za dvadeset poslednjih godina razvoja.
Препоруке:
39
0
8 четвртак, 29 март 2012 20:25
Jasna*
Neoliberalnim kapitalistickim "ekspertima" nisu dovoljne ni ove stotine hiljada otpustenih radnika,da bismo se prepustili "carima" slobodnog trzista,(a u te cari spada i izjava onog Italijanima "demokratski" nametnutog bankara Montija da je sigurnost radnog mesta monotona),jos samo da se rasproda ono malo sacuvane drzavne imovine (Telekom im narocito bode oci),pa gde bi nam bio kraj sa "nevidljivom rukom trzista".
Uzgred bas bih volela da autor objasni sta se desilo sa Irskim neoliberalnim cudom,koga su neoliberalni "eksperti" (poput Danice Popovic) isticali kao "svetli" primer kojeg bi trebalo slediti?
Препоруке:
41
1
9 четвртак, 29 март 2012 20:36
luxe
Koliko sam upućen,u Seulu je 2010.usvojen Seulski konsenzus, kojim je zamenjen vladajući Vašingtonski konsenzus,kao neuspe šan model(neoliberalizam).Početkom 2011.MMF-je o tome izdao zvanično saopštenje...
Препоруке:
28
0
10 четвртак, 29 март 2012 20:38
Миленко
”Бруто домаћи производ (БДП или GDP енг.) је економски израз који представља укупну продукцију роба и услуга, остварену у националној економији (домицилној земљи), без обзира на власништво. То подразумева да БДП укључује вредност продукције страних лица (компанија) у земљи, а искључује активности фирми у власништву домаћих резидената у иностранству. БДП представља укупно створен домаћи доходак.”

Ако ја добро разумем ову дефиницију, и услуге банке су део БДП-а (код нас вероватно веома велики), а свака страна банка или компанија може да као власник убира и износи вани 95% БДП-а ове земље, и БДП би опет могао да расте. Ако је то заиста тако онда ме не чуди да БДП расте у земљама источне Европе као и код нас (а можда и у Либији која ”цвета” у обнови) али то сигурно не значи да нема кризе, већ пре да су те земље сурово експлоатисане.

Бићу захвалан ако неко стручнији прокоментарише и побије или потврди моје лаичко размишљање на ову тему.
Препоруке:
31
1
11 четвртак, 29 март 2012 22:05
Курир Бошко
· либерали заснивају своје погледе на филозофији индивидуализма, која највишу вредност придаје појединцу и тежи одбрани његових слобода у економским и моралним питањима; левичари мање-више верују у колективизам ...;Па хајде онда да укинемо државу и решимо се тих непотребних пореза и социјалне солидарности. Бацимо низ воду цивилизацију и уведимо неограничену слободу, то је, ваљда, врхунски либерализам.Додуше, мени то изгледа као анархизам.Или је идеја либерализма да кад банке награбусе и кмече, онда треба да их држава вади, као ономад у Америци.Где је бре био тај дух индивидуализма код Американаца (шампиона индивидуализма), што су санирали оне своје богаташе парама свих пореских платиша?Што не пустише низ воду Форд, Крајслер и Г.Моторс него им дадоше помоћ директно из државне касе?Човек је социјално и солидарно биће и државе постоје да штите грађане, а не неолиберални поредак у економији.
Препоруке:
22
2
12 четвртак, 29 март 2012 22:52
Marko Gay
@ Курир Бошко

Или је идеја либерализма да кад банке награбусе и кмече, онда треба да их држава вади, као ономад у Америци.


Upravo u tome je i bila sustina spora 1930-tih godina.

Fasisti u Italiji i Nemackoj su se zalagali za slobodno trziste i pomoc nizim klasama (ukljucujuci tu i radnike i sitne kapitaliste), dok se Engleska zalagala za drzavnu pomoc krupnom kapitalu i odrzavanje sistema kakav bi odgovarao bankama.

Posle nesto kolebanja, Srbi su se 27. marta 1941-e odlucili da se bore na strani Engleske i krupnog kapitala.

Danas zivimo posledice srpske pobede u tom ratu.
Препоруке:
14
3
13 четвртак, 29 март 2012 23:36
Горан
Нисам комуниста, али кад овакве писце мислиоце спазим, спонтано запевам Бандјера роса.
Препоруке:
21
1
14 четвртак, 29 март 2012 23:46
банедрал
Аутор колико сам разумео рече(написа) да је у Србији "немогуће" отпустити радника, па нека објасни колегама и мени како ми то постасмо технолошки вишак у фирми којој смо дигли продају за 58% за три године?
Препоруке:
24
1
15 петак, 30 март 2012 00:21
barister
@milenko

u pravu ste. Nas GDP moze i najverovatnije je veoma manji od GNP to je ono sto Srbi privrede u Srbiji ili inostranstvu i on se onda umanji za porez i imamo prihod.
Препоруке:
9
1
16 петак, 30 март 2012 06:13
Aleksandar
Ovaj neoliberalni kaplar je sasvim dosadan; nema krize samo recesija. Malo sutra! Kao da nam se svima utroba pomerila na pomisao da ce propasti nekontrolisano "slobodno" trziste gde je uloga drzave sasvim uklonjena. Naprotiv, kapitalizam slobodnog trzista ide u pravci neizostavnog nestajanja sa propascu americke neproizvodne ekonomije. Nece biti bankarskog zelenastava i privatnih banaka koje pozajmljuju drzavama. Naprotiv, svet ide u pravcu povratka centralnih drzavnih banaka dok ce privatni bankari da vise po banderama od Grcke do Francuske i dalje, za manje od godinu dana.
Препоруке:
16
0
17 петак, 30 март 2012 06:29
Dragan
Autor je objasnio neke stvari u ovom polemickom tekstu.Komentari su kao sto sam i ocekivao piskavi i bez ikakvog dubljeg sagledavanja problema ekonomije i trzisne politike.U sustini sve sve komentare autor je poklipio jednim pasusom :

" критичари тзв. неолиберализма немају сопствени озбиљан економски програм, а још мање економску теорију, које би могли да супротставе преовлађујућима.[4] Они се, суштински, баве политичком борбом, не схватајући да би примена њихових захтева увећала сиромаштво и на земљиној кугли и у Србији. Стога не чуди да и српски критичари тзв. неолиберализма избегавају да изнесу идеје о томе каквим би системом требало заменити садашњи или каквом би теоријом требало заменити преовлађујућу економску теорију,[5] а имајући у виду реалности, већ само грде тржишни фундаментализам као да га чланови српских влада или ЦЛДС-а уопште заступају. Да закључим: промашена критика даје слабо усмерење за акцију."
Препоруке:
1
24
18 петак, 30 март 2012 09:30
Пуки
Бенџамин Дизраели, (1804 - 1881.) британски политичар и премијер у два наврата у периоду процвата капитализма, изрекао је својевремено мисао: "постоје три врсте лажи: лаж, гнусна лаж и статистика".
Зато позивање на статистичке податке Б. М., као и пројекције и закључке које из тих података произилазе треба примити са највећом опрезношћу и скепсом.
Уосталом, ако је статистички са светском економијом све у реду, зашто се у данас Шпанији, Грчкој, Италији сукобљавају демонстранти и полиција.
Има се утисак да су, пошто су наштампали паре које су упумпали у пљачкашке банке, неолиберали и либерали кренули у нову промоцију својих промашених ставова и учења. А шта ако поново крене лоше?
Па рече Дизраели: "постоји......статистика".
Препоруке:
10
0
19 петак, 30 март 2012 09:43
Лаповац
Помало ме академски економисти нервирају са теоријама о слободном тржишту и нападима на државни интервенционизам и протекционизам. Па те ствари су у основи капитализма и он не може да функцинише без њих. Наравно исто важи и за социолизам, само што су те интервенције на дијаметрално супротним странама, односно за различите друштвене слојеве, једно је за за мањину друштва а друго за већину. И те теме за праву дискусију је и сам ауотор навео у тачки 4. Нека ми економисти наведу период у историји задњих пет векова када је функционисало слободно тржиште. Јел то можда било у време освајања колонија, или тржишта робовима из Африке. Јел су се два светска рата водила за слободна тржишта или из неких других разлога. Јел ово што ради Америка и придружени сателити по свету задњих 20-30 година у име слободних тржишта. Јел сада у Авганистану, Ираку, Либији итд. боље функционише слободно тржиште. Оканите се теорија и подвала о моћи тржишта на добробит већине човечанства.
Препоруке:
18
0
20 петак, 30 март 2012 10:00
сељак беземљаш
Није тешко проверити.Пред сваким окружним судом у Србији у другом степену води се више хиљада спорова из области радног права У 99% случајева ради се о томе да радницима нису исплаћене зараде,уплаћени доприноси(укинут СДК а да није нађен нови систем контроле).Тужбе су често и због бруталног,примитивног избацивања радника на улицу.Пресуде се не доносе а донете пресуде се не извршавају.Од оних којима није обеѕбеђено извршење пресуде тражи се да као подносиоци тужбе плате судске таксе уз цинично објашњење да ће добити повраћај суме када наплате пресуђену суму чију наплативост држава не обезбеђује.Принудну наплату судске таксе од маја месеца од десетина хиљада људи чија су основна права погажена и који немогу да наплате своја потраживаља држава ће наплаћивати преко приватних извршитеља. Упадањем у куће и пленидбом шта се нађе А тек хиљаде оних који се нису обратили суду.Ако аутор сугерише да су радници превише заштићени онда се он руга и истини и људима.Није једини.А то неможе издобрити.
Препоруке:
15
0
21 петак, 30 март 2012 11:01
Bob
I niko ozbiljan da progovori o korporativnom fašizmu koji danas vlada na zapadu, a u americi apsolutno...
Препоруке:
17
0
22 петак, 30 март 2012 11:23
Marko Gay
@ Bob

I niko ozbiljan da progovori o korporativnom fašizmu koji danas vlada na zapadu, a u americi apsolutno...


Zaista, niko ozbiljan da o tome progovori jer sistem u Americi nema nikakve veze s fasizmom -- upravo protiv tog sistema se fasizam borio.

Mogli ste reci i da Amerikom vlada korporativni komunizam -- podjednako bi besmisleno bilo.

Da ponovim, komunizam i fasizam su neprijatelji krupnog kapitala, oni nisu za kapitalizam u kome glavnu rec igraju velike kompanije ili korporacije.

Neverovatno do koje mere su Srbi indoktrinirani, do te mere da su zaboravili ko se zasta bori i koju stranu oni podrzavaju.

Krupni kapital dans vlada svetom zahvaljujuci pobedi nad fasizmom koju su za njega Srbi izborili u Drugom svetskom ratu.
Препоруке:
8
3
23 петак, 30 март 2012 12:38
Rolling back the years
Bosku Mijatovicu, malo otreznjujuce statistike:

Years lost to the financial crisis -Rolling back the years
America has lost almost a decade of progress to the financial crisis

Feb 23rd 2012, The Economist online
http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2012/02/daily-chart-15
Препоруке:
13
1
24 петак, 30 март 2012 12:39
Bosku Mijatovicu, jos malo otreznjujuce statistike:
Economist: 2011 revisited Charting the year
http://www.economist.com/node/21542191
Препоруке:
13
0
25 петак, 30 март 2012 12:41
liberalni Bosko u svetu cuda
Duznicki i fiskalni kolaps zapada, dostupno na guglu:

State debt and economic output of industrialized countries (1991-2011) Spiegel, 01/2012

US, UK, Japanese and European central bank balance sheets (2007-2011, based 100 in June 2008) - Source: Société Générale, 11/2011
Препоруке:
13
0
26 петак, 30 март 2012 12:43
Bloomberg: 2011. била једна од најдраматичнијих за светску економију
Губици инвеститора на светском тржишту фондова су 2011. године износили 6300 милијарди долара, процена је стручњака агенције „Блумберг“. Највеће губитке у одлазећој години су претрпели инвеститори који су имали у рукама акције и хартије од вредности банака. А у добити су они који су у основи своје стратегије имали енергетски сектор – акције нафтних компанија су према резултатима године били лидери светских тржишта фондова. Агенција каже да је 2011. година била једна од најдраматичнијих за светску економију. (Bloomberg, 2. januar 2012.)

Е мој Бошко, балкански цлдс либералу...
Препоруке:
13
0
27 петак, 30 март 2012 12:45
филантропска реформа
Па где је та криза налик на ону страшну из 1929. године? Нема је.


Препоручујем књигу Старикова (линк до његовог блога: nstarikov.ru ) - "THE CRISIS".

и зашто се настоји избећи кејнејски модел решавања кризе потрошњом, итд? изгледа да неко жели баш учинке из 1929. године.
Препоруке:
6
0
28 петак, 30 март 2012 12:53
филантропска реформа
Један део садржаја из 2. поглавља:

Episode 2. The US Federal Reserve.

И тако је пажљиво организована кризу која је постала позната као паникa из 1907. Гледајући пажљиво на ове кризе, види се болно сличну слику - претеча свих будућих криза. Све они личе једне на друге као близанци - не зато што су узроковане истим економски проблемом, већ зато што су организоване на исти начин.



orientalreview.org/2010/06/09/episode-2-the-us-federal-reserve/
Препоруке:
9
0
29 петак, 30 март 2012 14:05
сељак беземљаш
&ФИЛАНТРОПСКА РЕФОРМА
Споменули сте Кејнза.Прескочили су га као и Галбрајта.Фридман кога су и у Чикагу избацили им је добар јер мисле да је то последњи најновији модел па је то IN.Ми ове сезоне носимо фридмана а ви..
Препоруке:
5
0
30 петак, 30 март 2012 14:38
Profesoru
Хајде да целу причу вратимо на почетак, са академских висина на једноставне чињенице:

Свака прича о успешности либералног и уопште сваког капитализма,превиђа кључне ствари:
Ради се о чињеници да је сав тај раст и "успех" заснован на јевтиној енергији, која је малтене отимана, преко мултинацикомпанија.

О каквом ми успешности УСА економије причамо,када је тамо гроиво 3 пута јевтиније него код нас? Тешко ли је бити успешан?

О јевтиној експоалатацији руда широм планете да не говоримо. Једна ауторка, пише на свом сјату, да је у Конгу изазван грађански рат да би се јевтиније дошло до неког врло ретког и скупог метала,неопходног за мобилне телефоне.

Ланац маркета "Tesco" плаћа радника на плантажама у Јужној Африци по 20 долара месечно. Људи прскају воће без зашттиних маски. Штеди се на свему. И, воже из ЈА је логично конкурентно рецимо нашем.

Узмите у обзир и те факторе па онда причајте о успешности ваших идола.
Препоруке:
13
0
31 петак, 30 март 2012 16:15
Хумболт
Немој се више брукати бранећи пропалу ствар, пропалу идеологију, пропалу странку, пропалу владу...
Препоруке:
10
0
32 петак, 30 март 2012 16:48
Petrovic
Porast BDP ne znaci nista za stanje u u ekonomiji ni velikih a tako ni malih zemalja. Najveci problem ove mega krize koja je potresla svet jeste drasticni porast zaduzivanja i nezaposlenosti u svim razvijenim zemljama. Kada imamo rastucu nezaposlenost i rast zaduzivanja to su veliki strukturni problemi za svaku zemlju.Ceo svet je u velikim problemima zbog preraspodele gde mali broj ljudi ubira neverovatno profite na racun vecine, takav sistem je nepravedan i potpuno nehuman. Oni koji veruju u mantru maksimizacija profita po svaku cenu, unistavaju ljudsku zajednicu; Profit radi profita je neodgovorna besmislica. Neoliberlani principi Cikaske skole su upropastili srpsku ekonomiju kao i mnoge druge ekonomije u svetu. uzmimo samo Srbiju, koja je poslednjih dvadeset godina u ozbiljnoj krizi i koja se pretvorila u surovi tajkunski zabran.
Препоруке:
10
0
33 петак, 30 март 2012 16:58
Vaš bivši glasač
Када сам једини пут до сада, изашао на изборе, 1990 године, гласао сам за Вас, пошто сте били кандидат на Новом Бг, (тада се галсало за људе конректно, а не за партије). Нисам знао о вама ништа, само је писало да сте професор.

Сада видим какав сте професор. Аплаудер Фридману.
Препоруке:
8
0
34 петак, 30 март 2012 17:05
филантропска реформа
четвртак, 29 март 2012 17:04
siniša
Ovo je kao igra gluvih telefona.

Evo o čemu se radi. BDP raste tako kako raste, ali i stopa zaduživanja raste. Rast stope zaduživanja je mnogo veći od rasta BDP tako da se stvara nikad nadoknadiv gubitak. I pored rasta BDP, na temelju zaduživanja, a ne na temelju realnog dohodka stvara se katastrofalan jaz sa katasrofalnim posledicama. ...



био је овде у коментарима на неку тему линк до грага кде се лепо види да су БДП (БНП) и дуг у корелацији.

зато изгледа Немачка, Италија може тим дугом да субвенционише неке производе које извози, и тиме заправо уништи конкуренцију. Нешто слично као на примеру Хаитија, кде су нека САД предузећа сасвим уништила домаће произвођађе. Тамо има и неких страних фирми које послују малтене као екс териториј, тј. уопште не морају плаћати порезе, и остале дађбине држави - Хаитију (Кариби); а уз то искоришћавасју јефтину домаћу (карибску) радну снагу.
Препоруке:
4
0
35 петак, 30 март 2012 17:15
филантропска реформа
беземљаш, нисам успео да разумем ваше питање, нажалост.
пробајте да га формулишете конкретније.
иначе, јесам сасвим за Кензијев модел. Треба се баш у то време задужити (али сав "кредит) је већ потрошен раније - види горњи линк и текст о Ј.П.Моргану-то је онај што је основао и ФЕД, Теслу нешто колико знам изневерио, био у улози ватрогасца, а пироман,...хоћу да кажем да би у време кризе баш требало подстаћи потрошњу (баш дуговима). У стварности, држава би могла да ствара свој новац, а не неки конзорцијум приватних банака.

Види и сајт покојног (прерано преминулог) Стојана Новаковића, експеримент у Ворглу, судбину Линколна и Кенедија (почео да издаје новчанице САД порекла, а не ФЕД); итд.
Препоруке:
5
0
36 петак, 30 март 2012 17:24
банедрал
Једно "по мени" веома озбиљно питање за г-дина "салонског" економисту:"Како у тим тзв либералним западним економијама настаје новац"?
Молим за хитан одговор да ли је то на основу дуга или има базу у неком племенитом металу или већ нешто треће (можда на основу вишка вредности - хахахах).
Препоруке:
8
0
37 петак, 30 март 2012 17:44
Ana
Iz koje galaksije je pristigao gospodin Mijatovic kao da ne zna sta se dogadja na planeti zemlji. Da uzmemo na primer Libiju kada je predsednik Libije zatrazio da ekonomske uzdanice Nemacka, Francuska, Italija, Amerika vrate dugove oni su se udruzili i zajednickim zlocinackim poduhvatom unistili Libiju i na najmonstruozniji nacin ubili legitimno izabranog predsednika. Bilo bi lepo da nam gospodin Mijatovic strucno izracuna koliko danas vredi dolar ili evro.
Препоруке:
9
0
38 петак, 30 март 2012 19:46
сељак беземљаш
&Филантропска реформа
Слажем се са вама.Нисам стручан у том делу али ми је либерализам нехуман То је за вукове.Мислим да је бољи модел Џон Мајнард Кенза.Поготово за наш ниво развоја.Немогу се прескочити све степенице. Имам утисак да су наши либерали све теорије одбацили а пригрлили либерализам Милтон Фридмана из помодних разлога.Много им је значило да јашу на таласу који је до јуче био победнички.Колико знам и у УСА се одричу Фридмана али овде се још држе.
И да будем јасан.А МЕРИКАНЦИ СУ НАМ ПРВО ПОСЛАЛИ ПЕРШИНГЕ А ОНДА ЕКОНОМИСТЕ ВЕЋЕ РАЗОРНЕ МОЋИ.
Препоруке:
9
0
39 субота, 31 март 2012 13:20
ФИЛАНТРОПСКА РЕФОРМА
@беземљаш, хвл на одговору!

П.С. грешком сам навео погрешно презиме. Није Новаковић, већ Ненадовић (као Прота Алекса нпр....)!

Moja adresa je:
Stojan Nenadović
.......
Srem
Srbija



noncredit-money.org/?page_id=417&lang=sr

занимљиво да човек његовог калибра и профила не наводи никакву тзв. Војводину, већ кратко, јасно и тачно - СРЕМ-СРБИЈА.

а то што није успео да још стави ћирилицу, ту га је мислим предухитрила несрећна околност, тј. виша сила.
Препоруке:
2
0
40 четвртак, 05 април 2012 00:36
Ружичасти пантер
1.
Да би доказао да свет није у економској кризи Б. Мијатовић износи податке о кретању БДП-a од 2008. до 2011. године.
Изоловано посматрано БДП - било да се ради о његовој величини или о његовом кретању-је ПОТПУНО БЕСМИСЛЕН показатељ. Он баш ништа не доказује. Жак Атали, велики неолиберал кога Б. Мијатовић претпостављам цени, пише о томе: „Узмимо један екстремни пример. У једној диктаторској земљи се оствари годишње 100 милијарди долара од продаје нафте. Власт одлучи да сваком од 58 милиона становника остави само 20 долара годишње а да преосталих 99 милијарди долара употреби за куповину оружја. И поред тога, БДП по глави становника ће статистички износити 10.000 долара. Значи ниво БДП-а ништа не говори ни о природи производње - да ли је то високо индустријализована земља или пустиња у којој само постоје налазишта нафте, ни о стандарду становништва, ни о чему.“ Права слика о једној земљи може се добити само стотинама и стотинама статистичких података зналачки укрштених и тумачених.
Препоруке:
0
0
41 четвртак, 05 април 2012 00:43
Ружичасти пантер
2.
После петооктобарских догађаја нова власт је као доказ своје успешне економске политике изнела податке о порасту зарада у Крагујевцу у односу на Милошевићево време. Само су изоставили један податак – број запослених у време Милошевића и број запослених сада.
Узећу екстреман пример као Атали: у Крагујевцу је 1989. било запослено 80.000 радника. Просечна плата је износила 200 марака. Године 2006. је остало само 4.000 радника и њима је плата повећана са 200 на 250 марака (прерачунато са евра). Податак да су радницима у Крагујевцу повећане плате је, дакле, статистички апсолутно тачан. Али изван статистичких табелица тај податак је једна велика лаж која крије и замагљује податак о 76.000 радника избачених на улицу. Да поновим, један статистички податак, једна табелица, један графикончић – не говоре ама баш ништа и не доказују ама баш ништа.
Препоруке:
0
0
42 четвртак, 05 април 2012 01:31
Ружичасти пантер
3.
После краха светске привреде 2008. постало је јасно да је тржишни краљ го и да је свет у коме инструмент (економија) има примат над циљем (добробит човека) – изврнут и сулуд свет. Већ крајем 90-их у већини западноевропских земаља почело је теоријско и политичко преиспитивање „неолибералног једноумља“. Иначе израз „неолиберално једноумље“ је лансирао Жан-Франсоа Кан у књизи „Једноумље“ (La pensée unique«, Fayard 1996), а користио га је и Жак Ширак у јуну 1996. на свечаном затварању самита Г7 означивши Форум у Давосу као „центар једне врсте једноумља“.

Укратко, финансијска олигархија је успела да наметне то једноумље тако да „ у неолиберализам данас спадају како главнина из академске економије, тако и све политичке струје које су на власти у развијеним земљама, па и многим земљама у развоју, без обзира на то да ли су на десном центру, у самом центру или на левом центру (социјалдемократе).“
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер