понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Ремонтовање централних банака

Kоментари (33) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 06 фебруар 2012 11:50
ecc
Glas razuma u moru mediokritetskih naklapanja o krizi i nacinu da se iz nje izadje. Vrlo instruktivno, nadam se da ce sledeca srpska vlada nauciti nesto iz ovoga i promeniti samoubilacku politiku Narodne banke.

Hvala sto ste preneli ovaj neobicno dragocen clanak
Препоруке:
27
1
2 понедељак, 06 фебруар 2012 11:52
thinking maize
НЕ МОЖЕ! Нису дали одобрење Млађа, Божа и други "експерти"!
Препоруке:
24
1
3 понедељак, 06 фебруар 2012 11:55
uzgred
niska inflacija koči rast. Ali sve dok je drže pod kontrolom, bankari centralnih banaka, poput bivšeg predsednika ECB Žan-Kloda Trišea, mogu svoje performanse nazivati "besprekornim", uprkos činjenici da i ekonomije i valute kojima upravljaju po svemu sudeći srljaju u kolaps.Eto, sada je belodano jasno čiji su (podjednako neuspešni) epigoni čuveni srpski reformatori monetarnog sistema - Labus, Dinkić, jelašić, Šoškić...
Препоруке:
30
1
4 понедељак, 06 фебруар 2012 12:00
марија
Актуелне политике штедње су контрапродуктивне. Треба их напустити и заменити комбинацијом краткорочних фискалних подстицаја и дугорочних мера за одрживо уравнотежење буџета.

Јел има у Србији међу економистима монетаристима неко нормалан да ово прочита и размисли о својим промашајима и призна своју заблуду?
Препоруке:
26
1
5 понедељак, 06 фебруар 2012 12:56
Jasna Simonović
thinking maize
I u šali ima zbilje...Možda revizija NBJ (preko NBS) ne bi bila "bailout", ali bi svakako bila "bailin" za one banke koje žele da budu banke a ne "presisivači balona" ...

Kakav je to remont uostalom bez obezbeđenog dobrog materijala?
Препоруке:
7
0
6 понедељак, 06 фебруар 2012 13:01
јов.о
Одличан чланак! Хвала
Препоруке:
18
1
7 понедељак, 06 фебруар 2012 13:14
miki
Pametno, jasno i ubedljivo
Препоруке:
23
1
8 понедељак, 06 фебруар 2012 13:20
pitam se
dok citam ovaj tekst, da li je ljudima iz Ekonomskog instituta, MAT-a, CLDS-a, ministrima svih srpskih postpetooktobarskih vlada, i njihovim papagajima po srpskim elektronskim i stampanim medijima, bar malo neprijatno kad citaju ovu presudu njihovim kvazi-liberalnim mantrama koje su sipali na glavu ovog nesrećnog naroda? Da li ih je bar malo sramota sto su sirili ekonomsku maglu vise od decenije, i saucestvovali u finansijskom i privrednom unistenju Srbije?
Препоруке:
26
1
9 понедељак, 06 фебруар 2012 13:28
Милица
Изванредна анализа, из које следи рационалан предлог за промену економске политике који би могао да покрене ствари у супротном смеру. Међутим, требало би напоменути да је банкарски лоби главна кочница стратегији изласка из кризе (једино њима одговара садашња криза због брзе и недемократске алокације ресурса у њихове руке)
Препоруке:
28
1
10 понедељак, 06 фебруар 2012 14:26
@pitam se
Nije im neprijatno i nije ih sramota, a razlog je jednostavan: niti su oni verovali u te mantre, niti su to pricali iz nekakvih "reformskih" ili pak naucnih razloga. To je bio najlaksi nacin da zadobiju milost vladara nad Srbijom, i preuzmu kljucne poluge vlasti u zemlji, time i kontrolu nad finansijama. Rezultat je pacijent /Srbija/ na umoru, a njihovi racuni se mere bar sedmocifrenim brojkama u dolarima. Sto bi im onda bilo neprijatno?
Препоруке:
26
1
11 понедељак, 06 фебруар 2012 14:28
Мила
Јако занимљиви предлози Кигина. Међутим, сложила бих се са напоменом једног претходника да су Вол Стрит и Сити (подржавани од Феда) главна препрека изласку из кризе.
Препоруке:
24
0
12 понедељак, 06 фебруар 2012 15:49
pacija skola
e moji labusi, dinkici, djelici, jelasici i ini eksperti dedinjski, pa vi niste cak ni originalni u svom destruktivnom bestijanju koje nazivaste reformama!!!
Препоруке:
25
1
13 понедељак, 06 фебруар 2012 15:52
нм
Одличан чланак
Препоруке:
15
1
14 понедељак, 06 фебруар 2012 18:15
slucajni prolaznik
Napuštanje ciljane inflacije predstavljalo bi priznanje neuspeha. Ali činjenica je da su centralne banke već katastrofalno omanule. Priznati to predstavljalo bi prvi korak ka održivom oporavku.

I ko je odgovoran za taj katastrofalni neuspeh? U teorijskom i u praakticnom smislu? Pa nije valjda da neoliberali odricu odgovornost za svoje i svojih epigona katastrofalne greske, na globalnom i lokalnom nivou?

Ko je u Srbiji odgovoran za katastrofalne greske u vodjenju ekonomske politike Narodne banke od 2000. do 2012.? Pa nije valjda da nije niko. Nosioci te politike imaju ime i prezime. I njihovi mentori i institucije koje su ih "suportovale" sve ove godine imaju svoje ime. Neka sami izadju u javnost i priznaju da su pogresili i da se vise nikada nece mesati u ekonomsku politiku zemlje
Препоруке:
19
0
15 понедељак, 06 фебруар 2012 18:20
фристајло
Све је то лепо, али...
Банке никад неће дозволити ово што професор сугерише, јер је, напросто- противно природи банкарске "логике".
Нису они све ово радили, и системски поткрадали и народе и државе, да би сад рекли- "јесте, мало смо крали; извините, ево- враћамо"...
Нема од тога ништа.
Банке које су то радиле треба ликвидирати, трајно, а све остале ставити под будну контролу народа и државе, и на сваки покушај банака да се окористе туђом тешком ситуацијом- одговорити ригорозним казнама.
Свако друго решење је само замајавање и користи само постојећем систему пљачке.
Препоруке:
15
1
16 понедељак, 06 фебруар 2012 19:24
Срђа
Невероватно лош чланак.
Аутор вероватно изразито злонамеран. Да би се те његове "идеје" спровеле, неопходно је затварање тржишта финансија, додатна монополизација (поред постојања централне банке) или усклађивања рада централних банака (увезивање). Све се то покушавало у претходном периоду, и најбољи пример је ЕУ, а за не послушне, било да су протекционистички настројени (тачније неповезани са монетарним глобалним властима), или су либерализовани преко мере трпељивости.
Препоруке:
0
18
17 понедељак, 06 фебруар 2012 22:22
ecc
@Srđa>Neverovatno loš članak. Autor verovatno izrazito zlonameran

Neverovatno loš i bezobrazan "komentar", zapravo pritivno pljuvanje karakteristično za papagajske ponavljače neoliberalnih mantri.

Primer serije gluposti izrečenih ne bi li zasenile prostotu: "Da bi se te njegove "ideje" sprovele, neophodno je zatvaranje tržišta finansija, dodatna monopolizacija (pored postojanja centralne banke) ili usklađivanja rada centralnih banaka (uvezivanje)." - Da čovek ne poveruje koliko gluposti na jednom mestu! Ajde 1995. ili 97. da neko ovo izjavi, ali 2012. godine nakon svega što se desilo od 2008. godine pred našim očima, to je prosto neverovatno.

A da sve predje u domen komičnog, "Srđa" nam dalje kaže kako "Sve se to pokušavalo u prethodnom periodu". I ostade živ!
Препоруке:
20
1
18 понедељак, 06 фебруар 2012 23:28
Ник
професор Џон Кигин погађа у средиште мете: финансијску мафијашко-политичку касту пљачкаша људског рода и упропаститеља народа и држава.
Свака част, мајсторе!
Препоруке:
17
0
19 понедељак, 06 фебруар 2012 23:31
Срђа
@ecc

Шта се покушало 2008-е? "Спашавање разних фирми" тј. власника? Социјалистички метод. Либерални би био гледање како се фирма реструктуира, или нестаје, а власници се мењају тј. први трпе губитке.

Србија има проблем са пензијама, власти исплаћују пензије новцем који немају. Је л' и то НЕОлиберални модел?
Препоруке:
1
16
20 понедељак, 06 фебруар 2012 23:35
dox
he he, kakvo šamaranje bretonvudskih i čikaških monetarista i srpskih monetarnih šarlatana, tatinih sinova kojima su dali da vode NBS i srpske finansije (i doveli zemlju do bankrota)
Препоруке:
20
0
21 уторак, 07 фебруар 2012 00:59
фристајло
Срђа
Србија има проблем са пензијама, власти исплаћују пензије новцем који немају. Је л' и то НЕОлиберални модел?
Јесте.
Све исто, као њихови западни узори; а Ви би сад да кажете да то није неолиберализам?
То је управо то, али Вам више не одговара таква слика, па би неком дугом да је "прилепите".
Људски је грешити; али, не и намерно.
Препоруке:
11
1
22 уторак, 07 фебруар 2012 03:39
Срђа
@фристајло

Наравно да то није либерални модел, већ обично шарлатанство. Пљачка. Превара.

Не можете пензије исплаћивати из задужења, прихода од акциза и пдв-а. То је једноставно пљачка. Може се исплаћивати социјална помоћ, ако би се лоцирали корисници адекватно (а то раде локалне власти боље него централне). Пензије се исплаћују из пио "фонда" (трансфера), и када тај, заједно се осталим доприносима, постане превелик у односу на плату, добијате масиван сиви сектор, дакле ван закона. Може се то решити казнама, пендреком, али тада највећи део тог сектора, уместо да се легализује, нестаје јер делатност, захваљујући великом пореском оптерећењу постаје неисплатива.

И заиста не знам који су им "западни узори", осим оних који су сада у проблему (ако се и ти сматрају Западом), или оних који се воде као пропале транзиције.

У којим све секторима привреде има државе? Или где их нема? У фризерајима? Дајмо им времена!
Препоруке:
1
11
23 уторак, 07 фебруар 2012 13:07
brat grim
za @Srđa

A gde se nalazi ta cudesna utopijska zemlja kojom se upravlja po "neoliberalnim" pravilima?
Препоруке:
12
0
24 уторак, 07 фебруар 2012 16:15
Срђа
@Grim
Не постоји земља из либералне маште :) али постоје боље, и оне мање слободне, или правно сигурне. Уопштено, у питању је ниво слободе располагања имовином, радом, правна сигурност уговора, опсег надлежности власти и корупција, јавна потрошња. Јако је лоше када власти, врхушка жели све а ништа не постиже у довољној мери.

http://www.heritage.org/index/ranking
http://www.heritage.org/index/country/serbia
(Није савршена организација, па податке треба узети више као индикацију, него као апсолут)

Испод регионалног нивоа, испод светског нивоа.
Проблем је у корупцији која проистиче из широких овлашћења и арбитрарних одлука појединаца који су вршиоци власти. Све то је продукт правне несигурности, непостојања правне државе, тј. поделе власти и децентрализације, те и недовољне демократије или присуства јавности, надзора над радом свих нивоа власти (или центра партије као неформалне владајуће структуре).
Препоруке:
0
11
25 уторак, 07 фебруар 2012 16:42
brat grim
Srđo, potpuno si me razočarao. Student? Ako, nastavi da učiš, jednog dana samo će ti se kasti..
Uzgred, razmisli o SAD kao o tvojoj idealnoj liberalnoj državi. I konsultuj Heritidž. A možda i Štiglica.
Препоруке:
11
1
26 уторак, 07 фебруар 2012 17:02
Срђа
Гриме, жао ми је због разочарења.

Дакле, прва држава на листи је Хонгконг, а не САД (која је десета, незаслужено, али пада).

http://sr.wikipedia.org/sr/Хонгконг

Хонгконг, (познат и као Хонг Конг, поготово раније) има једну од најлибералнијих привреда на свету, и велики је међународни финансијски и трговински центар.

У складу са заједничком кинеско-британском декларацијом и темељним начелом Једна земља, два система, Хонг Конг као посебна административна регија има широку аутономију, за разлику од других области Народне Републике Кине.

Та аутономија обухвата сва подручја осим одбране и спољних послова, који остају приоритет централне власти, а у декларацији се утврђује да регија задржава свој капиталистички систем. Јемства аутономије територија и индивидуалних права и слобода потврђена су Уставом...
Препоруке:
0
3
27 уторак, 07 фебруар 2012 18:08
Dox
Srđane, ajde dosta s tim trikovima, i eskivazama, covek te pita da ocenis 'liberalnost' SAD, i tacka!
Ne migolji se vise, nego reci da li su SAD merilo liberalnosti, u cemu i zbog cega? Jer nije Hong Kong siledzija koji ide svetom i baca bombe, rusi rezime i instalira "demokratiju" i "liberalizam", "slobodno trziste" itd, i to u ime slobode i demokratije, u ime "liberalizma", vec su to SAD i njene NATO marionete (sve liberal do liberala...)!

Dakle, me vrdaj nego odgovori da li SAD ima pravo da natura drugima "liberalizam" koji je od nje same i u političkom i u ekonomsko-finansijskom smislu udaljen svetlosnu godinu (ma šta o tome rekli likovi iz neokonzervativnog Heritidža prepunjenog cionistima tipa Arijela Koena i obaveštajcima tipa... i maksimalno naslonjenog na vašingtonsku administraciju)
Препоруке:
8
1
28 уторак, 07 фебруар 2012 18:35
Срђа
@Dox
Херитиџ је заиста под утицај администрације САД, али да бу задржала релевантност, мора имати добру дозу интегритета, па у најгорем случају је утицај администрације на позицију до десет-петнаест места. Србија је на 98. месту, и при томе је тешко наћи замерку у оценама.

Што се САД тиче, код њих су "либерали" секција демократа, социјалистички су опредељени (имају ино-мултипликацију под лдп ознаком, некад и као социјалдемократи, лабуристи, пошто су на истој линији сви), а у економском смислу (конзервативном, стара деф) под либералима се сматра крило републиканаца, либертаријанци. Некад се разлика назначава великим и малим "л", где су мали ови квази.

Либерали се детектују као противници интервенција (ино-војних, унутар-економских, социјал-инжењеринга, санкција) и протекционизма. Дакле, војне интервенције посредно слабе Либерализам, те због јавне потрошње САД, сасвим сигурно, не заслужују место међу првих 20.

Не мислите ваљда да подржавам сваку глупост било које државе?
Препоруке:
0
1
29 уторак, 07 фебруар 2012 19:07
Dox
Srdjo prica o svemu i svacemu ali uporno ne odgovara na pitanja:
da li su SAD merilo liberalnosti, u cemu i zbog cega?
da li SAD ima pravo da natura drugima "liberalizam" koji je od nje same i u političkom i u ekonomsko-finansijskom smislu udaljen svetlosnu godinu

Mani Srbiju i Heritidz, ti ovako mozes do sutra, nego odgovori na pitanje ako mozes, ako ne putuj igumane, nije kraj sveta
Препоруке:
8
0
30 уторак, 07 фебруар 2012 19:21
Срђа
@Dox
Не може држава да буде мерило Либерализма. Либерализам је идеологија, па евалуација иде обрнутим следом. А што се тиле наметања, присиле у "усвајању вредности", то је баш онако... Комунистички :) Тоталитарно.

Јесам ли сад одговорио?
Препоруке:
0
0
31 уторак, 07 фебруар 2012 20:08
Dox
@Srdja

Ok, hvala na odgovoru, negde moramo stati.

Uzgred - ostade pitanje da li su SAD merilo liberalnosti, u cemu i zbog cega?

Vlast i institucije SAD ne samo da se lažno predstavljaju kao merilo slobode, liberalizma i demokratije ("svetionik demokratije", zaštitnik slobodnog tržišta, ljudskih prava i liberalnih vrednosti itd), već smatraju i da su moralnije od drugih zemalja (izuzetna i neophodna nacija), što im navodno daje za pravo da postupaju mimo međ. zakona, a od nedavno i mimo Ustava SAD, te da zloupotrebljavaju svoju moć pogotovo prema onima koji ne mogu da se brane, rušeći nepokorne i ne-poslušničke režime i namećući im kobajagi "liberalne" zakone i institucije "otvorenog društva", što se na kraju uvek ispostavi kao samo nešto bolje upakovani stari dobri kolonijalizam. Primer Srbije je očigledan i govori više od reči.
Препоруке:
9
0
32 уторак, 07 фебруар 2012 20:37
Срђа
@Dox
Гледајте, у односу на Србију, и многе друге државе, САД јесу либералне (али нису мерило, узор). Замислите само колико је то велика земља (по пространству и броју становника, те по броју федералних јединица), и да то пружа могућност да се један пресели са једног, на други крај земље, где, и поред великог утицаја централне власти, постоје велике разлике у животу. ЕУ се назиру као такав пројекат, али због великог броја препрека (законских, језичких, истор.наслеђа), "унутрашња" миграција није лака. РФ је сигурно успешнија у томе, али остаје непознаница правна сигурност, владавина права, па је то незгодан минус. У сваком случају, Либерализам и "промоција вредности оружјем" немају везе једно са другим, вероватно је колонијализам договарајући опис, где поред војске и монетарне надлежности играју важну улогу (а овај текст подржава тај сегмент!).

Либерализам може бити само аутентичан продукт неког народа, било да је усвојен са прагматичне стране, било да је одраз слободарске традиције.
Препоруке:
0
0
33 среда, 08 фебруар 2012 14:47
теофил
Е, баш добар чланак, позива човек на рестартовање система и ослобађање од монетаристичких илузија, одлично, врло занимљиво, има ли овде неко да то прочита?..
Препоруке:
5
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер