петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Косово и Метохија у 2011. – Север на дневном реду

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 28 јануар 2012 12:18
Луди Ванко
Прелет преко догађаја овде је релативно коректан.Барутна пуњења у свему имплицитно присутна.Само у фусноти назиремо да ни Шиптарима не цветају руже.Међутим Шиптара овде углавном нема.Има њихове доминације,има њихових офанзивних налета и има дефанзиве српских власти и "гл.преговарача" Стефановића као човека који у преговорима не види нарочиту шансу, јер нема ништа у рукама и треба оно што се евевенуално може да штпне од некога.Слика трагична гледано са наше стране и може да охрабрио све оне који би од Кососва дигли руке.Тадићев захтев да се среди север и манастири лебди као фатаморгана.Има међутим Срба који рачунају на фактор времена и на прилике које, у дужем интервалу,ствари могу радикално да се измене.То су хазарди и наде које тренутно немају покриће.Шта нам је чинити ако Америка и ЕУ одређују судбину Косова и то на страни Шиптара?Колико енергије и пара губимо у завежљају напетости коју неки хоће да "замрзну"? Ваљало би гордијев чвор пресећи али прилике Србији не иду у прилог .Шта?
Препоруке:
13
6
2 субота, 28 јануар 2012 12:49
ni po babu, ni po stričevima
Izvanredna i objektivna analiza g. Brudara. Mada su zaključci uglavnom sumorni. Šteta što ne piše češće.
Препоруке:
13
5
3 субота, 28 јануар 2012 13:05
хмммм ...
Садашњу српску реалност у вези са Косовом осликавају речи првог српског преговарача Борислава Стефановића: „Немамо ми нешто у руци, па да им не дамо, него ми покушавамо нешто да одузмемо из чврсто стиснутих руку
А катастар, струја, вода, телефонија, дипломе, печати, царина ... све то нисте морали да им дате! Чиме су вас уценили са Запада, признајте!
Препоруке:
40
3
4 субота, 28 јануар 2012 14:01
Саша
Борко Стефановић треба и већ је требало да лупи шаком о сто и да тражи повратак 250000 избеглих Срба, и њихов пристојан живот на њиховим имањима. Е онда би тај чврсти стисак попустио. Чврсти стисак не попушта тако што га гладите, него тако што га надјачате. Борка само интересује место шефа дипломатије и ништа друго. Хвала Брудару што га помиње, али није он личност коју треба помињати. Треба га само склонити. Довољно је штете нанео досадашњим "преговорима".
Препоруке:
25
2
5 субота, 28 јануар 2012 16:29
Žiko
U BiH je medjunarodna zajednica bila jako eksplicitna kada je povratak prognanih bio u pitanju. U Republiku Srpsku su se vratili svi koji su to htjeli. Oni koji su započeli nov sjajan život u inostranstvu i ne misle da se vrate. Imovina je vraćena svima 100% Što se tiče povratka Srba tu je bilo dosta improvizacije. Mnogi se nisu htjeli vratiti ali i oni koji jesu bili su urnisani lokalnom administracijom i ekstremistima pa su u velikom procentu i takvi odustali. O ovome govorim samo iz razloga što se pitam:,,Šta država Srbija radi po pitanju povratka i zašto joj to ne bude pitanje svih pitanja kada je riječ o Kosovu". Loši primjeri onih koji se vratili su slamka za koju se vlada može hvatati, jer se zna da će Šiptari i dalje opstruisati povratak a to se samo njima može obiti o glavu. E tu bi se onda moglo tražiti uporište za odvajanje Sjevernog dijela što je po meni najbolje riješenje. Nadalje treba i lobiranja, naravno kod naših (USA) neprijatelja ali koga je moliti nije srditi.
Препоруке:
12
2
6 субота, 28 јануар 2012 17:07
nikola
Nije tacno da mi nemamo nista u ruci imamo Rezoluciju1244 i ono da Kosovo i Metohija nikada nece biti u OUN pri ovakvom odnosu snaga u sveto.Nesto drugo gospoda iz DS-a nemaju?
Препоруке:
16
1
7 субота, 28 јануар 2012 18:49
Anka Krajina
Komentator Saša je u pravu kad kaže da bi "čvrsti stisak" popustio kad bi se zahtevao povratak prognanih Srba sa Kosova.
Brojne ucene, na koje je aktualna vlast pristala, nisu nimalo pomogli rešavanju problema KiM.
Da je povratak suvereniteta nad KiM (delimično ili u celini) za ovu vlast bio prioritet, zasigurno ne bi došli tako daleko.
Plaćanje međunarodnih kredita za Kosovo bez prava na ubiranje poreza i carina na KiM?
Nije li to jedna od mogućnosti smekšavanja "čvrstog stiska". Uvek su pare imale jači efekat od bilo kakvih drugih mera.
Nema evidencije u šta su potrošene pare? Ne zna se ko ih potrošio! Za to nisu krivi ni EU ni SAD.
Za to je kriva vlast Srbije sa svim svojim strukturama. Nedostatak kontrole nije posledica nenaklonjenosti međunarodne zajednice već unutrašnje korumpiranosti i javašluka. A cenu plaćaju Srbi sa KiM, zaboravljeni i odbačeni od vlastite države.
Препоруке:
14
1
8 субота, 28 јануар 2012 19:37
Slavomir Srpski
Vrlo slab i nemotivisan tekst.Citiram:" И најављени референдум за фебруар ове године у организацији четири општинске скупштине на северу Косова, на коме би грађани требало да се изјасне да ли прихватају косовске институције у тим општинама,у функцији је настојања да се одржи стање замрзнутог конфликта.Колико год ова опција може неком изгледати повољно,њено продужење или трајање до промене међународних прилика,у садашњем тренутку не изгледа оствариво.Чак уколико би и кренуло по злу за ЕУ, питање је,да ли би Србија могла да на прави начин искористи ситуацију и врати се на Косово."Ako je neko ovoliko malodusan njemu (autoru) nema spasa. Spasa ima za one koji se bor da ostrave sopstvenu stvarnost, pocevsi od akcije Srba na severu Kosova.U situaciji gde zele da ubrzaju otimacinu jedina odbrana je zamrzavanje, sto sada i rade.Zasto je za autora to neostvarljivo? To ne objasnjava a samo siri dezerterstvo!Za mene je OSTVARLJIVO, jer prirodni saveznici Rusija i Kina jacaju a EU-SAD slabe!!
Препоруке:
13
2
9 субота, 28 јануар 2012 20:36
Одбрана и последњи дани
Волео бих да ми неко ко зна каже шта су нам то Американци нудили, а ми на то нисмо пристали?Мишљења сам да њима није било ни на крај памети да овде подржавају већину,него мањину.Што се тиче Мартијевог извештаја.Сумњам да је то био наговештај промењеног односа међународне заједнице према Србима.Не мислим ни да је куртоазни чин да се Србима,ето, нешто призна.Верујем да се то покренуло због обуздавања и дисциплиновања шиптарских екстремиста и стављања под контролу.Нешто као бомбардовање пакистанских војника и либијске "ослободилачке" булументе.
Препоруке:
11
1
10 субота, 28 јануар 2012 21:07
Vlada
Nerviram se uvek iznova kad vidim i kad se podsetim koliko je tu bilo propuštenih šansi.
Препоруке:
9
3
11 недеља, 29 јануар 2012 00:56
josa
kads bi se svi srbi koji su zivei na kosovu vratili 250000 zasto to ne bi vazilo i za albance njih ima oko 1 mil. samo u turskoj da ne racunamo po evropi kako god da bilo u svakom pogledu albanaca shiptara ima mnogo vise preko 90% a sto se tice iselavanja sa kosova pitanje kako stoje stvari u juznoj srbiji ko njih tera sa svojih ognjista tamo nema siptara ali svake godine se ugasi po neko selo uskoro i gradovi poput prokuplja i td.Drage srpske komsije nemojte traziti uvek probleme sa albancima ili siptarima pokusajte jednom da sa nama zajedno zivite ili pored nas ja verujem i to je istina da su srbi na kosovu dobro ziveli ali posle pojave milosevica i njegove politike nisu vise kosovski srbi odlucivali nego srpska akademija na celu sa cosicem dobricom beckovicem i ostalim glupim retronaucnicima hej kako neko moze da bude tako glup i da misli da moze da se nosi protiv evrope i amerike to je cisto samoubistvo harakiri i sta sad pokusaliste izgubiliste idemo dalje
Препоруке:
2
14
12 недеља, 29 јануар 2012 02:01
Саша
@Josa
А што не побројасте и оне из ваше постојбине - Кавказа?
Цифра од 250000 Срба је настала само у Јуну 1999, дакле организованим насилним прогоном. Нико не помиње 400.000 расељених Срба 1941-1986. Нико не помиње зулум 1690-1912, када је много Срба под пресијом примило ислам. Читаву Дреницу чине поарнаућени Срби. И дан данас у Дреници има много места које локални Шиптари зову Cërkvishta (Црквиште), место где је некада била црква. Ја сам навео цифру од 250000 Срба протераних само у једној организованој геноцидној акцији. Уосталом, сам администратор Ханс Хакеруп, је 2002. године на гласачким лоистовима за прве косовске парламентарне изборе имао преко 200000 српских гласача, а сигурно још толико и није било пописано због организованог бојкота.
Но ја Вас разумем, пошто из Београда никада ти аргументи нису потезани, вама је остављено пуно простора за манипулације. Ви то користите, а и ја бих да сам на вашем месту. Не љутим се ја на Вас, него на ове наше изроде.
Препоруке:
11
2
13 понедељак, 30 јануар 2012 12:25
thinking maize
Врло фини СПИН текст! Како га другачије назвати! Почнете од ТРЕНУТНЕ ситуације, осврнете се на ПРОТЕКЛЕ догађаје, али НЕ НУДИТЕ АЛТЕРНАТИВЕ! А, алтернативе су: 1) економски развој Србије, јер, ако Србија има НИЖИ друштвени производ односно 1998, ШТА РЕЋИ ко је КРИВ за ТО!? Јер, ако имате ДОБАР економски програм, који се СПРОВОДИ и ДАЈЕ РЕЗУЛТАТЕ, пре свега кроз ЗАПОШЉАВАЊЕ НАРОДА и УВЕЋАЊЕ НАРОДНОГ и ДРЖАВНОГ БОГАСТВА, онда ће Вам бити ЛАКШЕ са вођењем политике! 2) трговачка политика, тј. ЗАР МОРАМО да ТРГУЈЕМО САМО са Шиптарима, ЕУ и Америком!? Не би се блокада код Мердара ПРИКАЗИВАЛА тако трагичном да је неко САМО СПРОВОДИО постојећи трговински споразум са Русима и извозио на ВЕЛИКО РУСКО ТРЖИШТЕ!? Кад се већ ПОЗИВАМО на историју, јер Аустрија 1906 објави Србији царински рат, па опет ТА и ТАКВА Србија нађе тржиште у Египту (!?) извозећи преко тад ТУРСКОГ Солуна!? 3) Јел ЈОШ УВЕК можемо да ОТКАЖЕМО споразуме са "Еулексом", SOFA споразум, као и нашу ЕУ кандидатуру!? РАЗМИСЛИТЕ!?
Препоруке:
3
1
14 понедељак, 30 јануар 2012 16:42
брм
"Читаву Дреницу чине поарнаућени Срби."
ето нам спаса - да се сви Усташе, Дреничани, Албанци из Албаније и муслимани укључујући и 10 милиона српски говорећих у Турској врате изворном идентитету..... за разлику од Брударовог дезертерства овај план је надасве реалан, зар не Алкар
Препоруке:
1
3
15 понедељак, 30 јануар 2012 20:05
Саша
@Брм
Није ми баш јасно шта сте хтели рећи. Претпостављам и ником од учесника дискусије. Ако је то нешто што само ви и alkar требате разумети, то је већ у реду.
Препоруке:
5
0
16 среда, 01 фебруар 2012 13:12
брм
@Саша
samo sam se osvrnuo na "realiste" koji Brudaru spočitavaju dezerterstvo i malodušnost kao da je on kriv što im se činjenice kojih se drži ko pijan plota ne dopadaju ..ништа лично са алкаром
Препоруке:
0
0
17 уторак, 07 фебруар 2012 18:31
Milan Stanić
Pripadam generaciji koja je od II svet.rata rasla i obrazovala se u novoj Jugoslaviji.Problem KiM bio je stalno jedan od najkomplikovanijih problema,kako sa aspekta političkih,ekonomskih,nacionalnih,kulturnih i inih problema.U stvari,od momenta formiranja I Prizrenske lige KiM postaje"corpus separatum"sa dva nepomirljiva subjekta. S jedne strane Srbija, jer KiM predstavlja duhovnu i državnu vertikalu srpskog naroda,a sa druge strane Albanci koje nikada nije bilo moguće integrisati u ,politički i zakonodavni okvir bivše SFRJ.Interesantno,prateći često komentare na elektornskim i štampanim medijima nisam primetio da je neko pomenuo (1958 -59)god. kad je prostor KiM od tadašnje aut.oblasti pretvoren u Autonomnu pokrajinu KiM teritorijalno uvećanu za 14 novih opština.Ovo nije učinjeno slučajno,nego sa jasnom namerom daljnjeg slabljenja Srbije i u skladu sa politikom KPJ/SKJ koja na V. Zemaljskoj konferenciji donosi zaključak da se prostor KiM priključi Albaniji.Posvetite jedan čitav broj
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер