субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Не може се слабити некажњено

Kоментари (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 13 новембар 2011 17:43
МР
Друштвени прогрес је немогућ без постојања државе. Давно некада људи су живели по племенима, скупљали плодове и ишли у лов на животиње. То је било примитивно друштво. Кренуло се у напред тек кад су створене шире заједнице као нпр. кнежевине. Касније су створене веће и моћније државе. Човек је изгубио извесна права и неке ствари су му наметнуте као нпр. порез, али је зато добио друга као што су то безбедност, образовање, здраствена служба а у новије доба и старчка брига. Без модерне националне, па и мултинационалне државе социјалне бенефиције су само делимично могуће. Југославија је типичан пример. Са њеним распадом народ је осиромашио, јер је и тржиште нестало, а стране велике компаније интересује само профит. Оне сматрају да социјално стање једног народа није њихов проблем.
Препоруке:
41
0
2 недеља, 13 новембар 2011 18:57
Енавлион
Будалаштина. Турска је у конфликту, и то жестоком. Иран је у конфликту, и то каквом! Оман је у конфликту, да не набрајам даље.

А то што Албанија НИЈЕ у конфликту, посебно радује Србију. Још само да је истина.
Препоруке:
34
2
3 недеља, 13 новембар 2011 19:40
@Енвалион
Не брините. Није ово будалаштина већ пажљиво смишљена манипулација.
Биће све више ових текстова не само са руске већ и западне стране.
Савремени системи су изразито нелинеарни и можемо очекивати да неки, на први поглед безначајан догађај, запали велику ватру.
А сви састојци су ту: економска неизвесност, фрустрација агресивном политиком запада, фрустрација немогућношћу да се нађе посао, ...
Ма биће озбиљног белаја.
Препоруке:
28
1
4 недеља, 13 новембар 2011 19:44
МР
Морам само да још додам, историјом се бавим као аматер, да је свака држава на кугли земаљској створена употербом силе било на овај или онај начин.
Препоруке:
23
0
5 недеља, 13 новембар 2011 22:40
Фристајло
Има у овом тексту добрих, али и натегнутих теза; провлачити, међутим, идеју да муслимани немају осећај за нацију је прилична глупост. Вера јесте хомогенизујући фактор за муслимане у свету; али, било је међумуслиманских сукоба колико хоћеш, и нису сви споља изазивани, већ су били изразито национално мотивисани...
Препоруке:
21
2
6 недеља, 13 новембар 2011 23:29
Geronimo
Da prvoanaliziramo sta se desavalo danas u svetu a sta su objavili srpski mediji. Prvo Boing je u Dubaju zakljucio kontrat u vrednosti od 18 milijardi $ (nasi mediji o tome ne izvestavaju). U Honolulu se odrzava sastanak pacifickih zemalja koji ima za cilj da formira novo « transpacificko partnrrstvo » i uspostavljanje zone slobodne trgovine (nema informacija o tome). Zemlje koje ucestvuju u ovo partnerstvo su Australija, Brunej, Malezija , Novi Zeland, Peru, Singapur, Viejetnam i USA. Japan je izjavio da ce uci u ovu organizaciju. Uz to, Amerikanci otvaraju novu vojnu bazu u Australiji (nema informacija).
Ono sto nasi mediji objavljuju je sledece :
Srpski mediokriteti kao sto je Ceda i Vuk, za saku dolara, ubedjuju narod i odricu se srpskih interesa na Kosovu, Sarkozi spasava Evropu, Berluskoni daje ostavku, Merkelova trazi izmenu Lisabonskog ugovora… Da li Vi vidite u kojim dimenzijama zivite ?
Препоруке:
38
0
7 понедељак, 14 новембар 2011 10:44
Sceptical Bystander
@ Geronimo

Одличан коментар!
Препоруке:
11
1
8 понедељак, 14 новембар 2011 11:18
дулебг
Криза Запада има само 1 решење: радити као Кинези и имати стандард као Кинези.
То што ми тонемо - не може да се заустави док се не изједначимо са Кинезима. Може још неко време да се оружјем чува западни модел: узимам џабе - продајем скупо, али ускоро неће бити ни за џебану. Ондак куд који ..
Препоруке:
16
0
9 уторак, 15 новембар 2011 15:04
babaroga
Novi i phone kosta 700$. Komponente kostaju oko 170$. Komponente se prave u Kini, u fabrici gdje su stavili mreze oko spavaonica jer im se od izrabljivanja mnogo ljudi baca sa prozora. Onda to posalju zapadnom Apple-u koji ga samo sklopi sa zapadnim ditributerima podijeli 530$ extra dobiti. Zasto? Zato sto ga je kreirao. Pare su dakle u kreaciji, a ne u industriji.Koliko kosta Windows Vista, a koliko disk na kojem se nareze?
Izrabljivacka ekonomija moze rasti samo do jednog nivoa. Slicno vazi i za sirovinske zemlje poput Rusije. zato BRIK moze rasti samo do jednog nivoa razvoja, a onda moraju da se takmice u kreaciji, gdje je zapad 100 godina ispred.
Ne zaboravite, glavne industrije UK su jezik, banke, sou biznis... Nista opipljivo,a donosi lovu.
Jedini rizik Zapada je tehnoloski krah i povratak u srednji vijek. Navijeci BRIK-a ja to bas ne bih zelio zbog svoje komocije:)))
Препоруке:
1
2
10 уторак, 15 новембар 2011 18:34
МР
Не, не, тек су европски колонизатори створили данашње државе на Блиском Истоку. Иначе муслимани су од вајкада живели по племенима и они немају осећање нације већ је ту главна вера. Зато су и заостали, јер нису имали јаке државе у којој би био могућ развој. Наравно, ту морам да додам да колонизатори нигде нису развијали своје колоније (као ни Турци код нас). А и Ислам је назадна религија. Као што рекох држава је предуслов за напредак.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер