среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Уклонимо зид неправде да би улица наде била шира

Kоментари (41) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 21 октобар 2011 21:25
siniša
Kriza se u SAD vidi golim okom.
Ulicama idu slabo obučeni i gladni ljudi.
Prosečan Amerikanac živi gore od prosečnog Rumuna.
Oblače samo esenšal nids, i sekond hend odeću. Hrane se na bonove. To se ne odnosi na neke Amerikance. To se odnosi na 70% stanovništva. Sedamdeset posto da ne bude zabune.
Amerika to je jedan jad i čemer.
Jedan moj prijatelj je išao u posetu roditeljima u Bukurešt. Kad se vratio pitao sam ga kako je u Bukureštu. Puno bolje nego u Nu Jorku.
Po svakom pitanju.

To može posvedočiti svako koga neka nevolja odvede u tu nedođiju.

Sa druge strane imaju puno oružja i organizovano bratstvo lopova, ubica i kriminalaca celoga sveta.
Izazvaće zlikovci Treći svetski rat.
Naši bosanski muslimani imaju običaj da kažu za one koji uživaju i prosperiraju na nesreći drugih " Plaha vakta za pogana čoveka".
Upravo takva vremena dolaze. Vremena za zlikovce i nikogoviće. Oni će nam krojiti sudbinu.
Препоруке:
35
0
2 петак, 21 октобар 2011 21:42
Boki-1
Postujem gospodina Dusanica, citao sam "dolarsku alhemiju" i ne mogu se sloziti sa mnogim iznesenim tvrdnjama. Naime neke cinjenice ne stoje jer referenca sa koje autor posmatra problem nije pravilno izabrana. Pocev od 80-tih godina prosecan standard stanovnistva raste neuporedivo brze nego pre, ali autor posmatra samo SAD gde standard pada i to pre svega zbog procesa globalizacije i "sudara" konkurentnosti americke radne snage. Naravno da su investitori u prvom trenutku prosli bolje od obicnih radnika, ali svedoci smo da i njih polako stize ruka "konkurencije". Dakle sto se covecanstva tice i posmatrajuci samo Indiju i Kinu mozemo reci da je liberalni kapitalizam doneo prosperitet i izvukao iz bede i siromastva vise stotina miliona stanovnika, sto je placeno malom cenom relativno malog pada standarda stanovnistva najrazvijenijih zemalja. Sa druge strane potpuno je tacno da se deo elite otudjio i postavio iznad zakona ali to nije fenomen koji je vezan za ekonomski sistem ekskluzivno..
Препоруке:
7
30
3 петак, 21 октобар 2011 21:54
Boki-2
Nadalje, mozemo posmatrati fenomen sekjuritizacije ( uproscenim recima proces se svodi na to da se rizicnom klijentu nadje "zirant" koji za svoju garanciju dobija neku naknadu) kao dobar primer u kome su najsiromasniji zapravo dobili mogucnost da poseduju krov nad glavom, sto nije odlika "nesocijalnih" sistema. Problem je sto se u biti kapitalizma nalazi fantazma PRIVREDNOG RASTA koja bi i omogucila da oni koji nemaju danas i ne bi imali nikad (jer su neobrazovani,nesposobni, bolesni..) mogu nesto dobiti odmah a buducim rastom to i "zarade" (jer su kupili sad kada je jeftinije). Prvredni rast pak pocivao je (americki san takodje) na verovanju da su fosilna goriva neiscrpna, te na obilju veoma jeftine energije. U tom kontekstu svet se poceo primicati fizickim limitima koriscenja resursa pa ovi dobijaju na znacaju ogranicavajuci posledicno mogucnost za privredni rast i rast standarda. Jedina dalja mogucnost napretka i rasta je otvaranje "novih teritorija". Zato se i pojavio fenomen ...
Препоруке:
4
19
4 петак, 21 октобар 2011 22:01
Marko Gay
људи, код којих у дужем периоду пада животни стандард, почињу да траже „вођу“ који ће улити веру да им може обезбедити сигурнији статус и већу праведност у друштву. Подсетимо се да је Хитлер


Cesto se kaze da je Hitler obecavao i pruzao veru i nadu ljudima. Svasta.

On je Nemcima pruzio dobar zivotni standard, posao, kucu i novac. A Nemackoj nezapamcenu izgradnju infrastrukture, razvoj privrede, razduzivanje i naoruzavanje.

Dakle sve vrlo opipljive, konkretne stvari, a ne price.

Nisu Hitlera voleli zbog uspaljenog mahanja rukama, kako se danas misli van Nemacke.

Ali dobro, neprijatelja uvek treba predstaviti kao neuracunljivog manijaka, a njegove sledbenike kao budale.
Препоруке:
17
3
5 петак, 21 октобар 2011 22:05
Boki-3
globalizacije. Simultano su se otvarale "nove teritorije" i potencijal za rast i kroz nove tehnologije ,pocev od tv, komunikacija, racunara, mobilnih komunikacija, interneta... Kriza nije nastala slucajno bas 2007 , a medju ostalim razlozima je i cinjenica da se poslednih 10-15 godina nije dogodio nijedan fundamentalni tehnoloski prodor koji bi omogucio realni rast. Da dam primer da moja deca poseduju mobilne telefone, racunare,... dok ja to nisam posedovao jer nisu postojali pa su moji roditelji trosili mnogo manje na mene nego ja na svoju decu, a svetski bdp je bio mnogo nizi nego danas. Nesporna je medjutim cinjenica da je standard moje dece daleko visi nego moj sto logicno vodi i da ja zaradjujem mnogo vise od mojih roditelja iako to neki put smetnemo sa uma. Poslednje, visoki menadzeri i njihovi ogomni bonusi su psiholoska potreba covecanstva. Zasto Mesi ili Novak Djokovic zaradjuju ogromne pare "glupiarajuci se". Pa da nije toga ne bi milioni dece igrali fudbal i tenis...
Препоруке:
4
19
6 петак, 21 октобар 2011 22:40
Игор
Занимљиво је како на стратешке и мудре текстове професора Душанића на овом сајту увек, као по команди, јурну дежурни (нео)либерали са дугим и схоластичким коментарима, не би ли некако умањили ефекат и значај његове компетентне, а опет и довољно јасне и разумљиве аргументације. Претпостављам да ће сада искочити и "Петрушин" и још понеко. Тзв. неолиберализам је заправо највеће зло човечанства, баш зато што је то зло релативно невидљиво, то јест, увијено у лепу и шарену фолију економских слобода и људских права.
Препоруке:
32
1
7 петак, 21 октобар 2011 23:00
динамизација визије
корени актуелне кризе и оне из 30-их година прошлог столећа налазе у тријумфу (нео)либералног капитализма, односно економског дарвинизма као права јачег, моћнијег, егоистичнијег и похлепнијег на бази приватне својине.


па и за 1. Св. Рат је најодговорнији убеђени дарвиниста, и велики симпатизер напада на Србију--ген. Хотзендорф (велики непријатељ Фелдмаршала вон Боројевића).

дакле, могли бисмо баш у дарвинизму тражити разлоге за савремене несреће?!!
Препоруке:
1
10
8 петак, 21 октобар 2011 23:08
динамизација визије
Примера ради, за годину која је претходила банкротству банке LehmanBrothers, Ричард Фулд – први човек ове банке зарадио је 500 милиона долара.
Све ове велике финансијске фирме „преживеле“ су кризу 2008. године јер им је влада САД дала „инфузију“ од више хиљада милијарди долара. Изузетак је била једино банка LehmanBrothers. Интересантно да је она и два дана пред банкротство код све три рејтинг агенције имала максималну оцену (ААА) сигурности, а што речито говори о објективности и професионалности рејтинг агенција.


па зарада једног Ричарда би могла да намири читаву владу компарадоса са целокупним бирократским апаратом - за бар пола године (једне нама добро познате земље).

то је само сликовита успореба апсолутно невероватне, вртоглаве "зараде" једног савременог фараона.
Препоруке:
16
0
9 петак, 21 октобар 2011 23:16
Boki
@ Игор
Nisam neoliberal ni po vokaciji ni po opredeljenju. Komentar jeste malo duzi jer jednostavno nije moguce izneti, inace veoma osnovane i argumentovane zamerke, na ovakvu temu i ovakv tekst, u nekoliko reci. Uostalom ja i ne tvrdim da je neoliberalizam, pa ni kapitalizam uopste, dobar, pravedan, ili idealan sistem. Ja samo iznosim cinjenicu da se od pojave ovog uredjenja svet najbrze razvijao a obican covek doziveo ekonomski,obrazovni,socijalni i svaki drugi procvat, kakav nije doziveo od nastanka civilizacije do tada. To su neosporne cinjenice koje nije lako opovrgnuti. Primetite, zajednicko svim kriticarima ovog sistema je da ciljaju na "pojedinacne crte" a ne na celu sliku i po pravilu nikada ne predlazu nikakvu alternativu. Uzgred budi receno, ovaj sistem nije niko "izmislio" nego se isti uspostavio u odredjenom trenutku civilizacijskog razvoja covecanstva. Siguran sam da ce i on biti prevazidjen jednoga dana i to na nacin kako okolnosti "poguraju" a ne "uceni ljudi"
Препоруке:
2
17
10 петак, 21 октобар 2011 23:18
опијеност ћула
Једна од неолибералних догми каже да снижавање пореза и одустајање од прогресивног опорезивања, те пружање пореских повластица за богате инвеститоре мотивише привреду и грађане да више раде, што подстиче раст економије и доводи до убирања веће масе пореза, те на крају одговара свим грађанима (кроз боље школство, здравство, безбедност и слично). Међутим, пракса показује супротно – не долази до убрзања раста економије, те се убире мања маса пореза (па уместо бољег имамо све лошије државне службе), а што много не погађа богату мањину, него остали део грађана.


или из у актуелном тексту поменутог чланка:

"Чувајте се лажних пророка, који вам долазе у оделу овчијем, а изнутра су грабљиви вуци. По плодовима њиховим познаћете их."

Еванђеље по Матеју, 7:15-16

или по народној:

"пут у пакао је поплочан добрим намерама"

дакле, све је одавно већ објашњено, рећено,...па се онда питамо зашто идемо у суштини по око 10/15/... год. у школе итд.
Препоруке:
12
0
11 петак, 21 октобар 2011 23:21
Ружичасти пантер
Неолиберализам није неки посебан економски поредак већ фаза у развоју капитализма. Према томе, сувисла критика неолиберализма би требало да одговори на питање - шта је алтернатива капитализму. У противном све се своди на бескрајно описивање чињеница које су и просечном грађанину видљиве (осим неолибералима).
Препоруке:
9
4
12 субота, 22 октобар 2011 00:22
roadrunner
Ja samo iznosim cinjenicu da se od pojave ovog uredjenja svet najbrze razvijao a obican covek doziveo ekonomski,obrazovni,socijalni i svaki drugi procvat, kakav nije doziveo od nastanka civilizacije do tada. To su neosporne cinjenice koje nije lako opovrgnuti.


Netačno - Ako ćemo o brzini razvoja, ubedljivo najbrži razvoj u istoriji čovečanstva ostvaren je u periodu tridestih godina dvadestog veka u SSSR u vreme J.V. Staljina. Da ne navodim ostale segmente društva od obrazovanja do infrastrukture (vidljive i danas po bivšem SSSR golim okom) itd , samo je industrijska proizvidnja povećana 50 puta . Da ponovim 50 puta! Zahvaljući ovome, mi sada (još uvek) kucamo srpskim jezikom i nismo pretvoreni u sirovinu za sapun
Препоруке:
18
0
13 субота, 22 октобар 2011 00:37
MP
Boki je napisao
Ja samo iznosim cinjenicu da se od pojave ovog uredjenja svet najbrze razvijao a obican covek doziveo ekonomski,obrazovni,socijalni i svaki drugi procvat, kakav nije doziveo od nastanka civilizacije do tada.


Da ali se i zlo razvilo kao nikada do sada. To ste zaboravili da navedete. Uostalom, celu sliku još nemamo jer ne znamo kako će izgledati kraj, tj. kako će izgledati sledeća epoha koja će imati odklon prema ovoj. Za sada nam se, sasvim opravdano, čini da ovakav "razvitak kao nikada do sada" ima svoju cenu i posledicu. Ono čega se plašimo to je da ta posledica može biti veliko i nevidjeno siromaštvo "kao nikada do sada", surovi globalni ratovi "kao nikada do sada", zatrovan svet "kao nikada do sada", jer je čovečanstvo svoju pohlepu globalizovao "kao nikada do sada".
Препоруке:
20
0
14 субота, 22 октобар 2011 00:56
Marko Gay
@ Ружичасти пантер

Неолиберализам није неки посебан економски поредак већ фаза у развоју капитализма.


Pa sta? Nije u pitanju grmljavina. Ljudi mogu uticati i na kapitalizam i na njegove faze.

сувисла критика неолиберализма би требало да одговори на питање - шта је алтернатива.


Rekao sam.

I ne samo ja: Warren Buffett, David Rockefeller, George Soros, evo sad cak i Donald Trump -- predlazu isto.

Moramo oporezovati bogate.

Cak i ako posla nema, to nije problem, sve dok NEKO zaraduje (recimo nase naftne kompanije).

Profiti se moraju oporezovati da bi sirotinja prezivela i da bi se "obrojila srednja klasa - makar u SAD.

Ne kazem to iz humanizma. Po svetu mozemo udarati kako hocemo, ali masovnu pobunu u SAD ne bismo preziveli.

Skoro svi nasi izumi imali su za cilj da ustede rad. Sada smo ostvarili cilj -- posla nema. Umesto da izmisljamo vestacka radna mesta, priviknimo se da delimo hleb sirotinji bez roptanja - kao u Rimu.
Препоруке:
8
2
15 субота, 22 октобар 2011 07:54
Јовиша Видић од Рудина
Не сабирају се бабе и жабе! Не једначи се, планска одлука и контрола либералних токова: кепитала, рада и роба, од стране Централног комитета Народне Републике Кине, са слободом деловања неолиберализма у Америци. Русија, Кина, па и понеке "западне" земње, имају толико неолиберализма у привреди, као у војсци: можете спавати колико вам је жеља, само у шест сати морате устати. Тако је одприлике и са демократијом.
Препоруке:
6
0
16 субота, 22 октобар 2011 08:50
Stav
Sa srpskim volovima nije moguće uspostaviti nijedan sistem, ni kapitalizam ni socijalizam. Toje narod koji može živeti jedino u konstantnoj anarhiji i bezakonju. Samo im to odgovara. U pitanju je narod koji prosto nije u stanju obrazovati sopstveno društvo i državu, iz nje iznedriti političku i ekonomsku klasu a o građanskom društvu mogu samo maštati. Možemo se vređati koliko hoćemo ali Engels je bio potpuno u pravu. Ovo vredi kako za Srbe tako i za Hrvate. U pitanju je narod robovske svesti kome je potreban nečiji nečiji protektorat.
Препоруке:
6
7
17 субота, 22 октобар 2011 11:12
DUSL@Boki1
"Da dam primer da moja deca poseduju mobilne telefone, racunare,... dok ja to nisam posedovao jer nisu postojali pa su moji roditelji trosili mnogo manje na mene nego ja na svoju decu, a svetski bdp je bio mnogo nizi nego danas. Nesporna je medjutim cinjenica da je standard moje dece daleko visi nego moj sto logicno vodi i da ja zaradjujem mnogo vise od mojih roditelja..."

Cinjenica je da Vasa djeca imaju stosta nesto sto vi niste imali i da Vi zaradjujete vise od Vasih roditelja (ja zaradjujem mnogo vise od mojih ali sam stekao neuporedivo manje). Samo bih Vas pitao da li zivite bolje od Vasih roditelja koji su manje zeradjivali i da li Vasa djeca zaista trebaju da imaju mobilni telefon i 4-5 racunara (ili slicnih uredjaja) u kuci. Da li je to istinska potreba ili logicna reakcija na pranje mozgova od strane firmi koje proizvode iste a njihovi vlasnici placaju nizi porez?! Na to dolazi i cinjenica da morate odvojite mnogo vise novca i na osigiranje svih tih...
Препоруке:
7
1
18 субота, 22 октобар 2011 11:18
DUSL@Boki2
uredjaja pa samim tim se siri i bogati i osiguravajuca kuca, njeni menadzeri i cijeli aparat koji likuje svakom vasem novom elektronskom uredjaju. jesu li Vasi roditelji osiguravali imovinu? moji nisu a zivi su i zdravi jos uvijek kao i veliki regal star 20 godina, koji ja pak nemam, niti ga zelim, a da ga zelim pitanje je da bih ga sebi mogao priustiti (hej puno drvo).
ako se "procvat" mjeri u potrosackom sposobnoscu pojedinca na papiru a ne stvarnim kvalitetom zivota, meni takav procvat ne treba, a vjerujem ni Vama.
Препоруке:
7
1
19 субота, 22 октобар 2011 12:14
Ружичасти пантер @ Marko Gay
1.
“Ljudi mogu uticati i na kapitalizam i na njegove faze.“

Тачно је да људи могу утицати на капитализам. Као што су га насилно успоставили тако га могу насилно и укинути.
Илузија је, међутим, да га могу реформисати и утицати на његове фазе. Ту илузију деле социјалдемократе, сви које сте поменули, као и домаћи критичари неолиберализма. Зашто? Зато што друштвени системи, баш као и технички, имају своју логику. Логика капитализма је стварање профита и та логика је неумитна. Она је довела до глобализације, тј. до отварања граница за слободно кретање капитала 80-их година. Јер ни глобализација није грмљавина. Границе су отворене (људи су их отворили) да би капитал из земаља које се налазе у фази развијеног капитализма (у којој неумитно долази до пада профитне стопе), могао да се улаже у земље на нижем степену развоја капитализма (значи земље ниских надница и ниских или нултих пореза) и тако остварио веће профите.
Препоруке:
2
1
20 субота, 22 октобар 2011 12:17
Ружичасти пантер @ Marko Gay
2.
Сигурно сте у иностранству видели сабласно пусте бивше индустријске зоне. Производња је из њих измештена на Балкан, у Азију, Африку. Прича о опорезивању богатих је зато лицемерна и бесмислена.
Већ су постојећи нивои пореза довели до измештања производње у мање развијене земље. Веће опорезивање би само интензивирало тај процес. Наиме, велике компаније су акционарска друштва, а њихове акције су у поседу разних инвестиционих фондова и појединаца. Веће опорезивање би довело до смањења профита а самим тим и приноса од акција. Акционари би тада повукли свој капитал да би га уложили у компаније које обезбеђују већу дивиденду. Високо опорезована компанија би остала без капитала, пропала би, што значи да би запослени у њој остали без посла. Практично, држава је уцењена. Или ће порези бити на нивоу који одговара крупном капиталу или ће крупан капитал побећи што значи да ће постојећа радна места била укинута.
Препоруке:
4
0
21 субота, 22 октобар 2011 12:19
Ружичасти пантер @ Marko Gay
3.
Што се тиче већег опорезивања богатих појединаца и то би довело до масовних промена места пребивалишта у Монако, Луксембург и друге пореске рајеве (којима већ сада прибегавају спортисти, естрадне звезде и слични).
Решење у оба случаја, и за порез на добит корпорација и за опорезивање појединаца, било би унифицирање стопа опорезивања али на то нико не пристаје јер се сматра да је противно принципу слободне конкуренције на коме капиталистички систем почива.
Препоруке:
2
0
22 субота, 22 октобар 2011 12:33
Ружичасти пантер @ Marko Gay
P.S.
Постоји још један начин борбе против неолиберализма (или "караван капитализма" како га неки називају) а то је поновно затварање граница за слободно кретање капитала. Значи нека врста деглобализације. То предлажу углавном десничарске странке национално утемељене, да би спасле домаћу привреду,домаћа радна места и постигле уравнотеженију поделу новоствореног богатства. Такви предлози се од осталих странака најчешће етикетирају као популизам и назадњаштво.
Препоруке:
2
1
23 субота, 22 октобар 2011 15:22
roadrunner
Што се тиче већег опорезивања богатих појединаца и то би довело до масовних промена места пребивалишта у Монако, Луксембург и друге пореске рајеве


A te poreske rajeve upravo kontroliše i napravila ih je ta prepogata elita, da ne bi plaćala porez kao sirotinja raja. Mislite da jedan mali Monako ili Lihenštajn mogu da vode samostalnu državnu politiku? Hahaha na tri strane nije dovoljno da opiše koliko je to smešno.

Recimo Velika Britanja, i Bank of England kontroliše par destina (znao sam i tacan broj) ostrvskih poreskih rajeva ("bivših" kolonija)

Pametnome dosta
Препоруке:
4
0
24 субота, 22 октобар 2011 16:29
Ружичасти пантер @ roadrunner
Најпознатији порески рајеви под јурисдикцијом В.Британије су Гернзи, Џерси, Острво Ман, Гибралтар, Кајманска острва. Међутим, по важећим критеријумима за идентификовање неке локације као перионице новца или раја - заправо је Лондонски сити највећи светски порески рај. Ти критеријуми су следећи: одсуство опорезивања, одсуство транспарентних правила, банкарска тајна, нерезиденти могу бити улагачи. Поред тога, Лондонски сити има "релеје" на Бермудима, Бахамима и Девичанским острвима који на свим листама међународних организација и званично фигурирају као порески рајеви.
Препоруке:
3
0
25 субота, 22 октобар 2011 16:55
Marko Gay
@ Ружичасти пантер

Ту илузију деле социјалдемократе,


... koje su kapitalizam vec uspesno reformisale u Svedskoj: veci porezi, preraspodela bogatstva, besplatno zdravstvo i socijalna drzava.

Већ су постојећи нивои пореза довели до измештања производње у мање развијене земље.


Ona i treba da se izmesti. Samo profit koji americke kompanije prave zahvaljujuci jeftinoj proizvodnji po Kambodzi i Srbiji treba da ostane u SAD – i da se oporezuje.

Акционари би тада повукли свој капитал да би га уложили у компаније које обезбеђују већу дивиденду


Stranci mozda. Ali Amerima bi stranu dividendu US vlada oporezovala znatno vise, pa bi ih obeshrabrila da ulazu u nisko-oporezovane strane kompanije.

опорезивања богатих и то би довело до масовних промена места пребивалишта


Po SADA vazecim propisima – i ako promene mesto prebivalista, americki drzavljani moraju nastaviti da placaju porez americkoj drzavi.
Препоруке:
1
0
26 субота, 22 октобар 2011 17:38
Boki
@DUSL
"ako se "procvat" mjeri u potrosackom sposobnoscu pojedinca na papiru a ne stvarnim kvalitetom zivota, meni takav procvat ne treba, a vjerujem ni Vama".
Nekoliko cinjenica: Moji roditelji losije su se hranii, oblacili, i bili losije obrazovani od mene a je od svoje dece.
- imali su losiju zdravsrvenu zastitu od mene a ja od svoje dece.
- u proseku su ziveli krace od mene a ja od svoje dece.
- imali su neuporedivo losiji, nebezbedniji... automobil od mene a ja od svoje dece.
- putovali su i videli mnogo manje od mene a ja od svoje dece.
Moji roditelji stanovali su u mnogo losijim uslovima od mene a ja od svoje dece.
Na kraju sve do 1900 god. najuceniji ljudi su smatrali da planeta zemlja jednostavno ne moze da izdrzava vise od 4-5 milijardi ljudi.Danas nas je vise, zivimo duze, uz relativno kraci radnoaktivni vek, i ima prostora da populacija jos raste. Ako je ovo kvalitet "na papiru" onda ste vi duhovno isprazni a to vam nije kriv kapitalizam niti bilo koji drugi sistem.
Препоруке:
1
6
27 субота, 22 октобар 2011 20:06
Фристајло
Душанићев текст је тачан, истинит и образложен; налазити му недостатке није ништа друго него брањење овог болесног и неправедног система експлоатације, рационализација страха од последица борбе, која је извесна.
---------
Marko Gay
On je Nemcima pruzio dobar zivotni standard, posao, kucu i novac. A Nemackoj nezapamcenu izgradnju infrastrukture, razvoj privrede, razduzivanje i naoruzavanje.
Ма, супер...
Само си заборавио да кажеш -одакле, и на чији рачун. Нису спорни резултати, већ начин; а и то је много мање спорно од онога што је радио после...
Препоруке:
5
0
28 субота, 22 октобар 2011 22:38
DUSL@Boki
Drago mi je da cujem da ima tako prosperitetnih porodica koje tako dobro napreduju iz generacije u generaciju. Sta da kazem nego da su izgleda moji roditelji bili sposobniji vasih a ja manje sposoban od vas.
jos nekoliko cinjenica:
-moji roditelji imaju losije obrazovanje od mene jer im visoko nije ni trebalo, s obzirom da svoje plate sa srednjom strucnom spremom nisu mogli da potrose za mjesec dana sa cetvoroclanom porodicom. ja bogami sa visokom strucnom spremom potrosim cijelu svoju platu a pravljenje kuce mi nije ni na kraju pameti (jos!), a radim vise nego sto su oni radili)! ne likujem starom sistemu da me pogresno ne shvatite ali u ovome nesto smrdi.
- ne znam gdje zivite ali ja danas treba da preko veze nadjem ljekara da mu platim da mi postavi pravilnu dijagnozu i ne trpa me palijativno medikamentima. moji roditelji su ipak imali ovjerenu knjizicu
- moj stari vozi auto staro 6 godina. ja jos nemam svoje ali to je do mene a ne do sistema. ne volim automobile previse.
Препоруке:
3
0
29 субота, 22 октобар 2011 22:44
DUSL@Boki
- ja sam putovao vise od svojih roditelja samo ze razliku od njih ja sam se nacekao pred ambasadama za vize koje su i podosta kostale. ne znam ko je kriv...

- vi ne znate hoce li vasa djeca zivjeti duze od vas. ja se iskreno nadam da hoce i da ce moja zivjeti duze od mene

u jednom se ipak slazemo...da od 1900 je covjecanstvo napredovalo.
Препоруке:
1
1
30 недеља, 23 октобар 2011 00:19
Ружичасти пантер @ Marko Gay
1.
O моделу реформисаног капитализма (који се у стручној литератури назива „држава благостања“ или Welfare State), његовом настанку и пропасти, написани су непрегледни томови књига. Модел је постојао само тридесет година, од 1945. до 1975. („ тридесет величанствених“), и само у Западној Европи. Крајем 70-их почиње његова демонтажа и сада опстаје (делимично) само још у Шведској. Ако у читавој западној хемисфере један облик друштва може да функционише само у једној земљи, онда се очигледно ради о некој локалној специфичности а не о универзално примењивом моделу. Већина аналитичара сматра да објашњење треба тражити у духовној сфери - шведској историји, традицији и навикама које нагласак стављају на сарадњу уместо на конкуренцију, дужности уместо права, добробит заједнице уместо сопствене добробити, алтруизам уместо егоизма (V.George, P. Wilding: Ideology and Social Welfare, Routledge and Kegan Paul, 1985)
Препоруке:
2
0
31 недеља, 23 октобар 2011 00:25
Ружичасти пантер @ Marko Gay
2.
Профити које америчке компаније праве у Камбоџи или Србији заиста би требало да се опорезују у САД, али ето – не бива тако. Оне су се управо и изместиле да би из високих профита делиле високе дивиденде и високе бонусе менаџерима а не да би плаћале порезе. Према подацима IRS -Internal Revenue Service (државне агенције за наплату пореза), буџет САД годишње изгуби око 70 милијарди $ због неплаћеног пореза тих измештених компанија.
Према подацима исте институције, око 2,5 милиона Американаца избегава плаћање пореза користећи све савршеније пореско-правне „креације“ за које су се специјализовале посебно државе Делавер и Вајоминг. Ради се о легалним структурама англосаксонског права, тзв.trusts. Особе које желе да избегну плаћање пореза одричу се свог богатства у корист trusts, а овај није дужан да назначи ко је корисник добити коју остварује својом делатношћу. Латино-Американци оснивају trusts углавном на Мајамију, а Британци на острвима Гернзи и Џерси.
Препоруке:
1
0
32 недеља, 23 октобар 2011 01:26
roadrunner
"Mala" napomena:

Čovečanstvo je napredovalo od 1900, ne zbog poltičkog sistema (ili još manje kapitalista), nego zbog samo i isključivo nauke i "zaludnih" naučničkih umova (koje po pravilu nije intersovalo zgrtanje bogatstva), koji su sedeli po mračnim labaratorijama i bibliotekama da bi čovečanstvo guralo napred.

Ako hoćemo da budemo još precizniji, napredovalo od XVI veka, od vremena od kad je Rene Dekart postavio osovne principe moderne nauke i naučnog dokaza, i odvojio je od religije i filozofije. Što se približavamo modernim vremenima to napredovanje se skoro eksponencijalno ubrzava zbog sve veće akumulacije znanja.
Препоруке:
6
0
33 недеља, 23 октобар 2011 01:42
Misa
Osnovna greska u tekstu je ideja da se kapitalizam moze popraviti. Sama sustina kapitalizma je zgrtanje sto vise novca kod sto manjeg broja pojedinaca. Kakav god vid kapitalizma stvorili ( socijaldemokratski, neoliberalan, drzavni...) on ce pre ili kasnije dovesti do toga. Jos jedna greska je da drzave ili politicari to mogu da sprece, kapital je globalni a drzava ima mnogo, uvek ce naci ili napraviti neku sigurnu luku za seba. Na politicare ne vredi ni trositi reci, danas niko ne m,oze doci na vlast bez novca i medija, a to mogu dobiti samo od kapitalista, cega su politicari svesni. Zato je jasno cije naloge izvrsavaju i kome podnose racune. Izbori su tu samo dekor.
Препоруке:
2
1
34 недеља, 23 октобар 2011 01:46
Ружичасти пантер @ Фристајло
Систем у коме живимо је несумњиво болестан и накарадан. Жртве тог система које чине огромну већину грађана у свим земљама света, осећају на својој кожи да им примања од 80-их година стагнирају, да им се социјална права смањују, виде да се јаз између њих и шачице богатих све више повећава, виде да је политичка класа корумпирана, знају да држава спасава пропале банке средствима из буџета који они пуне плаћањем пореза..... укратко, жртве све то знају а професор Ј. Душанић је све то тачно и истинито описао.
Препоруке:
5
0
35 понедељак, 24 октобар 2011 06:50
Velika iluzija "dežurnih znalaca"
Sistem nije samo bolestan, on je pred potpunim slomom. Ljudi naivno padaju pred upornim dokazivanjima da je, kada je u pitanju afričko proleće ali i masovan protest "Zauzmimo Vol Strit", u pitanju tek puki inženjering navedene institucije. Ovakvo šarlatansko odnošenje nekih od komentatora je slično onome kada se potcenjivala opasnost od raspada stare države. U pitanju su strašnje zablude, potcenjivanje ali i neshvatanje ne samo razmera već i bitnih uzroka krize kao i protivrečnosti u samom ultrakapitalizmu. Do vrhunca je dovedena razlika između logike finansijskog i industrijskog kapitala, tržišta fiktivnog kapitala i tržišta sa realnim robama, Svojevrsno finansijsko otuđenje čiji je simbol Vol Strit ogolilo je zavisnost industrijskog kapitala kao i političkog establišmenta. Sve je postalo toliko providno, kao voda u čaši, što akumulira bes širokih slojeva. Tu nema nikakve nameštaljke ni provizornih aktivnosti. Ameriku pa i ostali svet je zahvatila Drama neviđenih razmera.
Препоруке:
2
0
36 понедељак, 24 октобар 2011 07:46
Pavle / D
@ Marko Gay
On je Nemcima pruzio dobar zivotni standard, posao, kucu i novac. A Nemackoj nezapamcenu izgradnju infrastrukture, razvoj privrede, razduzivanje i naoruzavanje.

Dakle sve vrlo opipljive, konkretne stvari, a ne price.

Nisu Hitlera voleli zbog uspaljenog mahanja rukama, kako se danas misli van Nemacke.

Ali dobro, neprijatelja uvek treba predstaviti kao neuracunljivog manijaka, a njegove sledbenike kao budale.

Potpuno tacno.
Препоруке:
0
0
37 понедељак, 24 октобар 2011 10:01
Pavle / D
@ Velika iluzija "dežurnih znalaca"
Ti si te ljude previse diplomatski fino oznacio. Treba reci:
Velika iluzija "duhovnih prostitutki kapitala"
Препоруке:
0
0
38 понедељак, 24 октобар 2011 10:13
Velike iluzije.......
@Pavle/D
Imate moj puni naklon. U pitanju su najobičnije prostitutke globalnog kapitala.
Препоруке:
1
0
39 среда, 26 октобар 2011 16:28
Старац Фочо
Ja samo iznosim cinjenicu da se od pojave ovog uredjenja svet najbrze razvijao a obican covek doziveo ekonomski,obrazovni,socijalni i svaki drugi procvat, kakav nije doziveo od nastanka civilizacije do tada.


Врло је дискутабилно ово што тврдите.
1. Како се то мери развој, то јест напредак у тим областима које спомињете? Како сте тако сигурни да се ради о процвату?
2. Како сте закључили да је баш то "уређење" разлог за те "процвате"? По сличној логици бих ја могао на основу позитивних тековина из 90их да тврдим да је Милошевићев режим заслужан за то, а можда то нема никакве везе.
3. Да ли је у свему дошло до процвата или је нешто деградирано? На пример, знамо да од узимања кофеина се смањује вероватноћа оксидативног стреса (што је добро), међутим, тешко је закључити да је кофеин добар, јер врло штетно делује на бубреге и жуч.
4. Обратите пажњу да се аутор фокусира на период од 80их година. Да ли је заслуга "процвата" баш у тих последњих 30 година?
Препоруке:
1
0
40 среда, 26 октобар 2011 16:36
Старац Фочо
Опет за Бокија

Dakle sto se covecanstva tice i posmatrajuci samo Indiju i Kinu mozemo reci da je liberalni kapitalizam doneo prosperitet i izvukao iz bede i siromastva vise stotina miliona stanovnika


Либерални капитализам у Кини и Индији? Хм, јесте ли баш сигурни?
Уједно, ако питате Денг Сјаопинга, за процват Кине данас је најзаслужнији период од пре 80их, када се Кина, уз мање или веће муке и стрампутице, постављала на ноге.
У светлу овога, одговор на питање 4 из мог претходног коментара би могло бити да су позитивне тековине о којима говорите последица система у САД од пре 80их.
Препоруке:
2
0
41 среда, 26 октобар 2011 16:44
Старац Фочо
Опет за Бокија

Da dam primer da moja deca poseduju mobilne telefone, racunare,... dok ja to nisam posedovao jer nisu postojali pa su moji roditelji trosili mnogo manje na mene nego ja na svoju decu, a svetski bdp je bio mnogo nizi nego danas.


Какве везе мобилни и рачунари имају са Вашим трошењем на децу?

И колика је то цена мобилних и рачунара? Па то је смешно јефтина ствар. Мобилни 50 евра, рачунар 200.
Са друге стране, једно прасе или јагње кошта 100-200 евра. Да ли сте заклали и испекли прасе своме детету за рођендан? Мом пријатељу је сваке године за њега и његову браћу то био поклон. И ко сада више троши?

Nesporna je medjutim cinjenica da je standard moje dece daleko visi nego moj sto logicno vodi i da ja zaradjujem mnogo vise od mojih roditelja iako to neki put smetnemo sa uma.

Како мерите "стандард"? По томе колико времена имате за своју децу? Дакле она имају већи стандард јер се Ви њима више посвећујете него што су родитељи могли Вама?
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер