понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Перцепција Републике Српске у извештају Европске комисије

Kоментари (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 26 октобар 2011 16:48
Prvo skoči pa reci hop
Meni je stvarno žao vidjeti koliko je autor potrošio vremena i truda pišući navedeni članak, polazeći od jedne potpuno pogrešne premise koja se zasniva na tezi da Republika Srpska ima suverenitet.

Autor bi se trebao držati slova Dejtona koji kaže da je jedini tumač Ustava Bosne i Hercegovine jedino i samo jedino Ustavni sud Bosne i Hercegovine.

Taj upravo sud po slovu Dejtona (a ne duhu) je u svojoj praksi potvrdio stav da entiteti nemaju suverenitet, već da suverenitet jedino ima država Bosna i Hercegovina kroz svoja tri kosntitutivna naroda. Država nije nastala spajanjem dvije države, već je samo modificirala svoje ustavno uređenje. I to piše u Ustavu i to je sve "slovo Dejtona".

Ali čovjek se uči dok je živ, pa tako će i sam autor ubuduće znati sa kakvom premisom da eleborira nešto na pravi način.

Neuvažavanje odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine je nepoštivanje slova Dejtona, a nepoštivanje Dejtona je nepoštivanje ne samo BiH, već i same RS.
Препоруке:
5
24
2 среда, 26 октобар 2011 17:50
Сарајлија
Taj upravo sud po slovu Dejtona (a ne duhu) je u svojoj praksi potvrdio stav da entiteti nemaju suverenitet, već da suverenitet jedino ima država Bosna i Hercegovina kroz svoja tri kosntitutivna naroda.

А шта траже онда стране судије у том суду?
О ком суверенитету БиХ Ви говорите?
Препоруке:
26
1
3 среда, 26 октобар 2011 20:01
Petar Izgnanik
Koliko god RS preti opasnost i mora da se cuva od napada spolja isto toliko ili cak i vise je vazno da se uhvati u kostac sa unutrasnjom korupcijom i OSLOBODI PRIVREDU da dise.

Problemi Srbije i RS su u mnogome slicni. Preterana regulativa kao podloga za reket i maltretiranje privrednika od strane "vlasti", a bila to ministarstva, a opstine, a razne inspekcije.

I opano je ljudima na polozajima gledati kroz prste samo zato sto oni eto kao "brane" RS. Najveci rodoljubu i RS su oni koji rade i zaposljavaju druge.
Препоруке:
14
1
4 среда, 26 октобар 2011 22:30
дулебг
а приватизација, реструктурирање јавних предузећа и либерализација економског простора још су миљама удаљени од потребног нивоа.
--
Зар још има неко ко верује у "приватизацију+либерализацију"
Препоруке:
3
3
5 четвртак, 27 октобар 2011 00:15
Здравко
Поред побројаних основих проблема типа жељезница или реформе ПИО ту су и огромне пљчке у Шумама Републике Српске. Оваква неефикасна,нестручна односно лоповска влада директно ради по директивама овога првог политичког дијела извјештаја. Кад овакво владање донесе пометњу и хаос побуњених обесправљених и опљачканих маса, овај први дио извјештаја, политички, ће доћи сасвим до изражаја. За кривце ће бити оглашени ентитети те ће бити и укинути и оде нама Република под лед. Зато девиза "Није битно шта знам већ кога знам" која се издашно примјењује у Републици и по којој функционишу све структуре ентитетских власти и државних фирми ће бити и епитаф на споменику нашој Републици. НИје дефетизам, није паника, већ суви, реални и окрутни, кратковиди провизоријум садашње власти. У околностима сталне пријетње националном катаклизмом нико се још не усуђује на побуну, али кад догори до ноката, а близу је, бојим се да ће плодове убирати ове "визије" из првог дијела извјештаја. Све неизбјежно цури у зло!
Препоруке:
9
0
6 четвртак, 27 октобар 2011 07:20
Petar Izgnanik
Dulebg, zar jos neko veruje u drzavu i sposobnost pliticara da vode preduzeca?

Drzava treba da obezbedi pre svega POSTOVANJE ZAKONA (znaci iste norme za SVE, a ne jedna pravila za Dulica/Mrkonjica/Dinkica i one sa njima povezane a druga pravila za sve obicne smrtnike), infrastrukturu, skolstvo, i zdravstvo i da se makne iz svega ostaloga. Evo citam NIS ostvario ogromnu dobit sada kada je prestao da sluzi za uhlebljivanje politicara (od JULa pa nadalje, SVI su se izredjali). Kamo srece da su i JAT i mnoga druga preduzeca odavno privatizovana.
Препоруке:
4
0
7 четвртак, 27 октобар 2011 09:48
Prvo skoči pa reci hop
@sarajlija

Pa slovo Dejtona kaže da u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine sjede i tri stranca.

To "slovo" odobri i Republika Srpska svojim potpisom u Dejtonu 1995. godine.

Republika Srpska je 1995. godine predstavljala srpski narod u Bosni i Hercegovini, pa prema tome se može i zaključiti da je prisustvo stranaca u Ustavnom sudu BiH upravo i volja srpskog naroda.

To su sve slova Dejtona, a ne duhovi. Očigledno da slova nekad nekom odgovaraju, a nekad ne odgovoraju.

A s obzirom da suverenitet pripada samo državi, a ne njenim administrativnim jedinicima, onda se postavlja pitanje odakle Bosna i Hercegovina crpi svoj suverenitet?

Odgovor će vam upravo dati opet "slovo Dejtona", odnosno Ustav Bosne i Hercegovine i oni koji ga donesoše. A u Ustavu lijepo piše da Ustav donose Srbi, Hrvati i Bošnjaci, zajedno sa ostalima. Ustav nisu donijeli entiteti, već narodi.

Znači, Bosna i Hercegovina svoj suverenitet crpi iz naroda, a ne entiteta.

Sve po "slovu Dejtona.
Препоруке:
2
6

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер