Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Putinova Rusija – zamrznuta u prošlosti

Komentari (41) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 16 oktobar 2011 15:32
Garibaldi
Poznata je ta vasa (anglosaksonska) "briga" za dobre i lose ruske oligarhe,ili da se tacnije izrazim taj, vas libido dominandi koji seze do opijumskih ratova gde ste zeljeli sve i sva (kao i danas)..U kom vremenu vi zivite..? Bajden,Olbrajtova i ta ekipa su deca (proizvodi) hladnog rata i oni tako i razmisljaju dan danas,sa modifikovanim stajalistima trenutnih odnosa u svetu...Rusi (Putin) mozda i zive (zarobljeni) u tom vremenu jer ih vi gurate nazad u novi "hladni (usijani) rat", (raketni stitovi u istocnoj Evropi,brljave oko Ukrajine i Gruzije,smicalice oko Sirije i da ne nabrajam vise..Smeta vam sto pokusavaju da se iskobeljaju iz tog celicnog stiska,to vas brine i nista drugo..
Pametnom dosta..
Preporuke:
97
2
2 nedelja, 16 oktobar 2011 15:38
Pričam priču
Sem predrasuda tako tipičnih zapadnim analitičarima i subjektivizma, ja ništa ne saznah iz ovog teksta, čisto gatanje ukršteno sa nekim podacima.
Preporuke:
86
0
3 nedelja, 16 oktobar 2011 16:03
Darth Vader
Na zalost mnogo toga je istina. Ruska ekonomija je bazirana na energiji i sirovinama, i kada bi cijene energenata opale zbog izuma neke nove tehnologije ili pronalaska novih rezervi nafte ruska ekonomija bi dozivjela brz pad kao i krajem 90-ih godina. To bi se moglo promjeniti na dva nacina. Ili temeljnom liberalizacijom koja bi privukla strane investicije i podstakla preduzetnistvo medju samim Rusima ili diktatorskom modernizacijom po modelu Juzne Koreje. Na zalost ni jedna od tih mogucnosti se ne nadzire na horizontu a glavni krivac je Premijer Putin. Umjesto da rizikuje sopstvenu vlast uvodjenjem nepopularnih ekonomskih reformi on i dalje dozvoljava da se nastavi birokratsko bezvlasce. Silu koristi kad se izazove trenutni politicki poredak a mnogo je potrebnija u reformisanju ekonomskog poretka.

Ja znam da je tesko mnogim Srbima priznati ovo zbog Putinove naklonjenosti Srbiji, medjutim Rusija, na zalost, jeste u padu a on je kormilar i samim tim preuzima odgovornost za to.
Preporuke:
14
81
4 nedelja, 16 oktobar 2011 16:22
A sa vama će
U svetlu budućnost...
Preporuke:
37
2
5 nedelja, 16 oktobar 2011 16:23
Jakov
U Rusiji postoji politički konsenzus oko toga da se po svaku cenu društvo modernizuje uvažavajući specifičnosti Rusije. To se i dešava. Možda ne na način koji je željen na Zapadu ali se dešava. Vidljivi su pomaci u svim oblastima ali se to zabašuruje u izveštavanju sa Zapada. Takođe Rusija mora puno toga da krije da sline moćnika sa Zapada ne bi potekle i da ne bi došlo do sukoba previše rano.
Sukob Rusije (preciznije BRIKS-a) i Zapada je skoro neizbežan jer treba resetovati Pontijevu šemu liberalnog kapitalizma ali je malo nezgodno ako su protivnici jaki i nespremni da izazovu kavgu ali veoma spremni da na provokaciju snažno uzvrate.
Rusi su već pokazali da su spremni na hrabre poteze.
A ta briga Zapada je u suštini lažna. Oni nisu zabrinuti zbog rusa i Rusije već zbog toga što nemaju kapaciteta da je slome. U suštini kolo sreće se okreće i Rusija (sa BRIKS-om) izgrađuje kapacitete da Zapad postavi na pravo mesto.
Preporuke:
65
4
6 nedelja, 16 oktobar 2011 16:26
Anta
Ovaj clanak dolazi iz zemlje koja trenutno vodi osvajacki rat na srpskim zemljama, u Avganistanu, Iraku i Libiji....otprilike kao kad neka omatorela prostitutka pridikuje nekoj devojci jer je promenila mladica...
Preporuke:
88
1
7 nedelja, 16 oktobar 2011 16:26
SM
@Darth Vader
Gospodine,Vi ste u krivu,sto bi rekli na"zapadu".Dozvoliti,nekontrolisane investicije,u bilo koju zemlju,je velika greska,to Srbija treba da zna najbolje.Americke i kineske investicije danas,a neke druge sutra,za RUSIJU bi bile katastrofa.Investicije da,ali STROGO,strogo kontrolisane.
Preporuke:
43
4
8 nedelja, 16 oktobar 2011 16:54
MR
Ovde se sve posmatra sa zapadnog gledišta. Autor kao da sumnja da je Nato prevario Rusiju. On izgleda ne poznaje osnovne istorijske činjenice. Amerikanci su obećali da ako dozvole ujedinjenje Nemačke neće širiti Nato prema Rusiji. Greška je bila jedino što Gorbačov nije to stavio u pismeni ugovor (mada pismeni ugovori ne znače mnogo za Zapad, baciće ih pod noge ako nisu u njihovom interesu). Drugo, pare oligarha ne idu u Putinov džep već u državnu kasu. Neko mora da ima kontrolu nad tim bogatašima. Naravno, autoru kao i svim zapadnim moćnicima više bi odgovarao vladar tipa Jelcina koji bi bio na nivou lakeja. Russi vide neprijatelja u Zapadu jer je on stvarni i ne izmišljeni. Stalno im poturaju štap među noge. Istorijski, Zapad je bio prema njima isto onako kao i prema Srbima: agresivan. Kako mogu Rusi da misle drugačije o Zapadu kad stalno guraju rakete po njihovim granicama. Na zapadu teško se može naći i jedan iole pozitivan napis u novinama o Rusiji.
Preporuke:
62
1
9 nedelja, 16 oktobar 2011 17:01
Jakov
@Darth Vader
Strane investicije su jedan od vidova uspostavljanja kolonijalnih odnosa i oduzimanja suvereniteta zemlji u kojoj se realizuju.
Strani investitor ima samo svoj interes ili interes zemlje iz koje dolazi. On želi da sve prateće troškove (ekološke, socijalne, zdravstvene, političke, itd.) prebaci na zemlju u koju investira. Kada zaradi dovoljno (ostvari svoj interes) on napušta zemlju u koju je "investirao".
Često (čak suviše često) se pokazuje da su štete (ekološke, socijalne, zdravstvene, političke, itd.) od stranih investicija veće od koristi.
Tako da su strane investicije kao razvojni instrument samo delimično uspešne i poželjne.
Često obećanja o stranim investicijama služe da se zemlja navede na investiranje u infrastrukturu zaduživanjem a kada se infrastruktura završi onda investitora nema jer je stvarni cilj bio prezadužena zemlja (zbog profita od zaduživanja).
A tada nastaju politički problemi i prava rasprodaja nacionalnog bogatstva (resursi pre svega).
Pametnom dosta.
Preporuke:
53
1
10 nedelja, 16 oktobar 2011 17:24
Beli Orao
@Darth Vader. Mi znamo da je Rusija u padu i hvala što ste nas podsetili. Naročito će biti u padu kad gas počne da curi na istok.
Preporuke:
50
2
11 nedelja, 16 oktobar 2011 17:26
Misa
Nazalost jako tacna analiza danasnje Rusije!
Preporuke:
7
63
12 nedelja, 16 oktobar 2011 17:38
Tarislav
Većina nas nema dobar uvid u ono što se u Rusiji događa. Kao i u USA uostalom. Međutim, potpuno je jasno da je Putinova Rusija mnogo ozbiljniji sagovornik od Jeljcinove. Takođe skromne informacije iz USA govore da je tamo na sceni još jedan rat. I to rat protiv sopstvenog stanovništva. Ako i prihvatimo da je u Rusiji na sceni "čvrsta ruka" ona je po svemu sudeći u službi Rusije. U USA ona je u službi korporacija. Ali korporacije nisu bezlične kao što bi na prvi pogled izgledalo. Iza njih su vlasnisi. Po svim saznanjima jaz između tih vlaskika i ogromne većine veći je nego ikada. Tako jedan Monsanto koji jeste monstrum ali nije velik kao neki drugi, postavlja svoje kadrove na čelna mesta u administraciji. U svakom slučaju na ona mesta koja odlučuju o tome šta će Amerikanci a sa njima i ostali jesti. To je FDA - Food and Drug Administration. Smešno je kada Amerikanci spominju korupciju kada je kod njih ona ne samo raširena već i legalna.
Preporuke:
57
2
13 nedelja, 16 oktobar 2011 17:40
tarislav
Plaćanje političara da za vaš interes donose zakone, uredbe i sl. zove se lobiranje..I to je OK.
Preporuke:
29
5
14 nedelja, 16 oktobar 2011 18:06
drago.ca
Zbignjev Bžežinski: Sibir je suviše bogat da bi pripadao samo Rusiji.
Kockice složite po svojoj volji.
Preporuke:
58
0
15 nedelja, 16 oktobar 2011 18:11
Turas
Kada zavist radi razum posustaje.Za one koji ne poznaju politiku gordog Albiona mogu da nasedaju na ovakvo politikanstvo.
Preporuke:
36
1
16 nedelja, 16 oktobar 2011 18:31
Crnjoje
Pricati o korupciji u zemlji koja zivi od tudjeg pokradenog kapitala (19 off-shore destinacija su pod Britanskom jurisdikcijom) i koja je tek ljetos donijela Zakon protiv podmicivanja (Bribery Act), licemjerje je nad licemjerima!

Mada, da je u Rusiji opsti haos i da ti isti Rusi pokupovase pola juzne Engleske sa Londonom je isto tako tacno.

Ko tu koga kontrolise je pitanje nad pitanjima?

Zamislite tek da jedan balavac Avramovic sa jedva zavrsenom osnovnom skolom, postane najbogatiji covjek Rusije, i jos guverner citave pokrajine, iako covjek provodi 10 mjeseci van te iste 'majcice' Rusije.

Da ne pominjem tek ovog Berezovskog!

Rusijom jashe ko zna ko, a ova cika i dreka na Putina su samo tu da se to bar malo u Svijetu prikrije.

Rusija je sistemski oglodana do gole koske i tu promjena nema bez Nove Revolucije!
Preporuke:
30
4
17 nedelja, 16 oktobar 2011 18:44
Peter RV
"Ukratko rečeno, gospodin Berezovski je pobegao u Veliku Britaniju 2000. godine, pošto je na sebe navukao bes tadašnjeg novog predsednika g. Putina."

Berezovski je covjek koji je pronevjerio rusku drzavu stotina milijardi dolara i davat status ovome lopovu politickog izgnanika, je djeo anti-ruske propagande koja permanentno bijesni na Zapadu.
Putin je unistio moc klike oligarha (Berezovski, Gusinski,Hodorkovski itd) koja je harala po Rusiji za vrijeme Jelcina, i to mu se ne moze oprostit. Vratit Rusiju Rusima,je za Zapad- jedna nepodnosljiva misao.
Protiv Putina, sve klevete i dez-informacije su dozvoljene- sa punim publicitetom. A ne biraju ni sredstva. Dovoljno je pogledat imena clanova komiteta za pomoc cecenskim teroristima, pa ce bit jasno od kuda vjetar duva.( nikakvi publicitet na Zapadu nije dat cinjenici da je Litvinjenko presao u Islam da bi bio blizi cecenskoj 'borbi za slobodu').
Preporuke:
42
0
18 nedelja, 16 oktobar 2011 18:51
markus
Interesi Amerike i Evrope iziskuju modernu, stabilnu i uspešnu Rusiju koja se široko angažuje u svetu.


tako su brinuli za Jugoslaviju :)
Preporuke:
38
0
19 nedelja, 16 oktobar 2011 19:23
Ticijan
@Dhart Vader

Ruska ekonomija belezi pozitivnu stopu rasta, mozda umanjenu zbog ekonosmke krize ali svakako raste...i sto je vaznije, stukturu rasta ne cine sirovine iskljucivo. E sad, koliko ce taj proces trajati, videcemo. Siruno je da se u Rusiji ne odvija proces deindustirjalizacije, kao na zapadu.
Preporuke:
30
0
20 nedelja, 16 oktobar 2011 20:58
siniša
Autor, kako li se zvaše, kaže da je Putinova Rusija zamrznuta u prošosti.
Važno je da je on zgrejan u sadanjosti.
Preporuke:
29
0
21 nedelja, 16 oktobar 2011 21:00
Zoran Živković
Gosp. "gordi albionu" već su se jednom zamrzavali u prošlosti u Rusiji i Hitler i Napoleon, bojim se da vi ne budete sledeći...
Preporuke:
38
0
22 nedelja, 16 oktobar 2011 21:30
Troglavski
Na osnovu cega on zakljucuje da je ekonomija SAD 10x veca od ruske?
Na osnovu mjerenja izrazenim u dolarima???

Ako pogledamo snagu necije industrije po potrosnji struje dobijamo potpuno drugacije rezultate!

Zakljucak: dolar kao jedinica mjere nije dobar
Preporuke:
27
0
23 nedelja, 16 oktobar 2011 22:06
@Darth Vader
A britanska ekonomija se zasniva na finansijskim trange-frange operacijama. Nemaju ni poljoprivredu ni industriju. Eventualno turizam - kad naprave neku kič kraljevsku svadbu.
Preporuke:
30
1
24 nedelja, 16 oktobar 2011 22:09
saša r.
Uh, sad mi je laknulo!
Do sada sam mislio da smo samo mi zamrznuti u "mračnim devedesetim", kad eto i Rusije :))
Sva je sreća da su tu nadobudni zapadni dušebrižnici i analitičari, koji će da nam objasne kako da se otrgnemo od "retrogradnih" navika.
Preporuke:
29
0
25 nedelja, 16 oktobar 2011 22:26
aharon cadik
Ni jedan od pomenutih oligarha nije Rus.Rusija kakvu Srbi sanjaju i pomalo romantično idealizuju, ako je ikad postojala, nestala je nakon ubistva porodice Romanov i potpunog istrebljenja ruske aristokratije i intelektualne elite.Na njihovo mesto došli su revolucionari i mešetari iz redova jednog sasvim drugog naroda.Do danas Rusija se nije oporavila, a najbolji dokaz za to je koncentracija ekonomske moći i posledično povezane političke kontrole u rukama agenata jedne moćne bliskoistočne obaveštajne službe.Nemire na Kavkazu i "džihad"u južnoj Rusiji direktno podstiče i kanališe britanska obaveštajna služba uz sadejstvo sestrinskih filijala.
Preporuke:
27
3
26 ponedeljak, 17 oktobar 2011 00:00
Uslužna ekonomija
U SAD uslužna ekonomija participira sa 60% u BDP,tu su finansijska tržišta br. 1 , zaista kolika je realna ekonomija SAD interesantno pitanje, stoji kao činjenica da Rusija mora strukturalno da promeni svoju privredu, to je istakao i g-din Putin, najbitnije, prirodni resursi su ogromni a politička elita je patriotska.
Treba očekivati da će g-din Putin u ovom mandatu " skresati krila " nekim oligarsima, povremeno ih upozorava da se porez mora plaćati.
Preporuke:
22
0
27 ponedeljak, 17 oktobar 2011 06:15
Petar Iznganik
Rusiji i U Rusiji neće biti istinski bolje dok god su glavne face tajkuno-reketaši koji su se obogatili pljačkom, naravno u sprezi sa vlašću, ogromnih prirodnih resursa.

Kad to budu naučnici i inženjeri na bazi novih ideja i tehnologija, tek će onda to biti TO. A TO se neće desiti dok se zemlja ne debirokratizuje, izbori sa korupcijom, i stvori pravni okvir koji neće takve aktivno terati iz zemlje. Najbolji primer je jedan Sergej Brin koji odlaѕi u Ameriku i tamo osniva Gugl, kompaniju koja se sada procenjuje na 200 milijardi dolara i čiji je godišnji PROFIT ravan POLOVINI ukupnog ruskog PRIHODA od nafte.

Pametnom dosta. Volim i ja Rusiju i želim joj sve najbolje, ali je nekritičnost jednostavno pogubna. Živa je istina da Rusija da bi napredovala, sada kad se hvala Bogu stabilizovala, mora da nauči neke trikove, DA, i od te Amerike. Pametan uči i od crnog đavola ako treba i nema tu emocija, a tu se negde kriju pouke i za nas.
Preporuke:
16
1
28 ponedeljak, 17 oktobar 2011 06:21
Petar Iznganik
Što se tiče stranih investicija, i tu su stvari jasne. Pa tako se i Kina tehnološki uzdigla. Mora se biti deo sveta da se ne bi zaostajalo, a postoje i ozbiljne naučne studije kako se produktivnost SVUGDE rapidno povećava dolaskom stranih investicija (Kina, Irska, Čile,...)

Taj fazon "oslanjanja na sopstvene snage" i "izolacije od ostatka sveta i njegovih recesija i depresija" je proban u Argentini koja je tako jedino postigla da od ekonomskog prvoligaša postane večiti drugolitaš. O Maovom eksperimentu koji je rezultirao milionima umrlih od gladi da se i ne govori.

Pamet u glavu, i SVUGDE učiti od najuspešnijih, pa makar ih i (s razlogom) mrzeo.
Preporuke:
9
5
29 ponedeljak, 17 oktobar 2011 07:05
I vi
I vi ste zamrznuti u kolonijalizmu. Napredak i bogatsvo zapadnih zemalja je kradja i porobljavanje manjih i slabijih. Kada ce te vi da prestanete sa koloniojalizmom i podkradanjem?
Preporuke:
19
2
30 ponedeljak, 17 oktobar 2011 07:46
lost in f.tajms
Najkraće:kiselo grožđe.
Preporuke:
21
0
31 ponedeljak, 17 oktobar 2011 16:25
DR MILANKO
A ZASTO VI GOSPPDINE PLACETE NA TUDJEM GROBU....

I ZASTO JE VAS SOROS...SPEKULANT NA KUB....OK LIK....A
Preporuke:
6
0
32 ponedeljak, 17 oktobar 2011 17:37
David od Raške
Kroz ovaj članak se provlače uobičajene engleske predrasude o Rusiji. G. Stefens nastavlja tu tradiciju engleske rusofobije u duhu Dejvida Urkjuharta (1805-1877). Engleska podrška ruskim oligarsima i njihovima političkim ambicijama je samo još jedan u nizu planova za komadanje Rusije i pridobijanja njenih prirodnih bogatstava.

S tim rečeno, Putin je na vrlo efikasan način doveo ostale oligarhe pod svoju ruku, pritom jačajući moć ruske države. Takođe je vratio Rusiju na svetsku političku scenu kao prvorazrednu silu. Naravno, svaka država ima svojih nedostataka, tako i Rusija. Međutim, siguran sam da će se buduće ruske vlasti izboriti sa njima. Što se tiče tzv. hladnoratovske politike Rusije, Zapad svojim delima izuskuje takvu rusku politiku, jer je njihovi jedini cilj bio uništenje Rusije. Omakao im se taj cilj smrću Lenjina i dolaskom Staljina, bili su blizu ostvarenja sa Jeljcinom, ali ih je preduhitrio Putin.
Preporuke:
7
0
33 ponedeljak, 17 oktobar 2011 17:50
el ninjo
DR MILANKO@


mora čovek da se isplače jer mu je teško a zabranili mu da plače nad svojim grobom
Preporuke:
5
0
34 ponedeljak, 17 oktobar 2011 18:32
Branislav G. Romčević
Prpa, bato!
Preporuke:
11
0
35 ponedeljak, 17 oktobar 2011 19:50
dr
Pogled na Rusiju iz Engleske, ovako bih ja ovo nazvao.
Naravno oni ne vide svoje probleme i dalje misle da su sila, odnosno velesila.
Ali šta s tim. Naravno da su u Rusiji svesni svojih slabosti ali prednosti i to se da videti iz njihovih analiza.
Englezima ostaje samo da sanjaju da ponovo pokrenu neki Krimski rat, sa npr. Turskom u glavnoj ulozi, kao npr. zaštitnika ugroženih manjina u Rusiji i da svesrdno pomognu u razbijanju Rusije.
Mislim da im ta rabota ma kako je oni zamislili ide ka propasti.
Preporuke:
7
0
36 ponedeljak, 17 oktobar 2011 21:32
Branislav G. Romčević
ZA IZGNANIKA. Gugl je u 2010. ostvario neto zaradu (profit) od dolara 8,5 (osam i po) američkih milijardi, a ruski Gazprom - 40 (četrdeset). Malo složite svoje kockice!
Preporuke:
4
2
37 utorak, 18 oktobar 2011 06:45
Petar Iznganik
Branislave, VI malo proverite svoje izvore! Gazprom je OGROMNA kompanija koja kontroliše i gomilu finansijskih, medijskih, i drugih firmi u Rusiji, a i mnoge kompanije koje se bave preradom i prometom naftnih derivata u inostranstvu, među kojima je i NIS. Kapital koji angažuje je OGROMAN i zarađuje, istina, nekih 32 milijarde dolara, ali daleko od toga da je to sve od prodaje ruske nafte, to je samo DEO tih 32 milijarde, i to sam ja i rekao. Ta firma je 1989-te godine nasledila SVU imovinu koju je kontrolisalo nekadašnje rusko ministarstvo naftne industrije pa na toliku imovinu taj profit, mada je lep, ipak nije enorman. Uѕgred, američki EksonMobil kao slična kompanija ima profit od 52 milijarde.

A Gugl je kompanija koja je počela OD JEDNE DOBRE ideje 1998. godine i za manje od 13 godina dogurala do preko 10 milijardi profita i još uvek raste po stopi od 20 posto godišnje! Koliki je to gubitak za Rusiju što to nije osnovano u Moskvi ili Sankt Petersburgu neka procene čitaoci NSPM.
Preporuke:
4
1
38 utorak, 18 oktobar 2011 07:48
Petar Izgnanik
I mala samoispravka, neto profit EksonMobila je nekih 30 milijardi a operativni 52, vecina razlike ide americkoj drzavi na ime poreza, dok je Gazprom kompanija cija je polovina u rukama drzave. To su slicne kompanije koje poseduju ogroman kapital i rade svasta, od vadjenja nafte, preko prerade, do prodaje benzina, s tim sto Gazprom radi i gomilu drugih biznisa. No to ne menja poentu da jedna moderna ekonomija mora da podstice nove ideje i tehnologije.
Preporuke:
3
1
39 utorak, 18 oktobar 2011 10:17
Američki BDP
Zanima me ako ovo čita i prof. Dušanić, koliki je realni američki BDP, naravno ako ima saznja, o proceni se radi. Hvala
Preporuke:
1
0
40 utorak, 18 oktobar 2011 14:15
Angel
Verovatno bi gospodi Britonsima odgovarala Jeljcinov aili Gorbačovljeva Rusija. ... Kako im je krivo što im Putin udara kajle, a oni nemoćni da ga spreče... Ako, ako, tako treba....
Preporuke:
7
0
41 četvrtak, 27 oktobar 2011 01:29
Miloje
moram da kazem da je clanak vecinom u pravu. Rusija se oslanja na puki izvoz prirodnih resursa dok njen prvi komsija Kina grabi velikim koracima u industrijalizaciji i visokoj tehnologiji koju prodaje po celom svetu. Rusina skoro da i nema neke naprednije tehnoloske industrije koju izvozi po svetu. To je po meni velika opasnost jer veoma zaostaje za zapadom i Kinom.

Takodjer se slazem da se Putin igra velikog vodje umesto da potakne opsti razvoj u Rusiji. To moze da bude pogubno ako zaostane previse ili ako cena energenata neocekivano padne.

Rusija danas vodi rizicnu politiku po sopstvenu opstojnost. Naprosto nije moguce biti ravopravan visokotehnoloskim drustvima kojima prodajes samo prirodne resurse niske tehnoloske razine.

Cak i te BRIK drzave grabe napred u tehnoloskom i industrijskom razvoju, Rusija moze da opasno zaostane. Po meni BRIK nije neka solucija kao savez jer Indija i Brazil nikada nece biti vojne velesile, a to je najvaznija komponenta mocnih saveza.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner