недеља, 11. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Путинова Русија – замрзнута у прошлости

Kоментари (41) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 16 октобар 2011 15:32
Garibaldi
Poznata je ta vasa (anglosaksonska) "briga" za dobre i lose ruske oligarhe,ili da se tacnije izrazim taj, vas libido dominandi koji seze do opijumskih ratova gde ste zeljeli sve i sva (kao i danas)..U kom vremenu vi zivite..? Bajden,Olbrajtova i ta ekipa su deca (proizvodi) hladnog rata i oni tako i razmisljaju dan danas,sa modifikovanim stajalistima trenutnih odnosa u svetu...Rusi (Putin) mozda i zive (zarobljeni) u tom vremenu jer ih vi gurate nazad u novi "hladni (usijani) rat", (raketni stitovi u istocnoj Evropi,brljave oko Ukrajine i Gruzije,smicalice oko Sirije i da ne nabrajam vise..Smeta vam sto pokusavaju da se iskobeljaju iz tog celicnog stiska,to vas brine i nista drugo..
Pametnom dosta..
Препоруке:
97
2
2 недеља, 16 октобар 2011 15:38
Pričam priču
Sem predrasuda tako tipičnih zapadnim analitičarima i subjektivizma, ja ništa ne saznah iz ovog teksta, čisto gatanje ukršteno sa nekim podacima.
Препоруке:
86
0
3 недеља, 16 октобар 2011 16:03
Darth Vader
Na zalost mnogo toga je istina. Ruska ekonomija je bazirana na energiji i sirovinama, i kada bi cijene energenata opale zbog izuma neke nove tehnologije ili pronalaska novih rezervi nafte ruska ekonomija bi dozivjela brz pad kao i krajem 90-ih godina. To bi se moglo promjeniti na dva nacina. Ili temeljnom liberalizacijom koja bi privukla strane investicije i podstakla preduzetnistvo medju samim Rusima ili diktatorskom modernizacijom po modelu Juzne Koreje. Na zalost ni jedna od tih mogucnosti se ne nadzire na horizontu a glavni krivac je Premijer Putin. Umjesto da rizikuje sopstvenu vlast uvodjenjem nepopularnih ekonomskih reformi on i dalje dozvoljava da se nastavi birokratsko bezvlasce. Silu koristi kad se izazove trenutni politicki poredak a mnogo je potrebnija u reformisanju ekonomskog poretka.

Ja znam da je tesko mnogim Srbima priznati ovo zbog Putinove naklonjenosti Srbiji, medjutim Rusija, na zalost, jeste u padu a on je kormilar i samim tim preuzima odgovornost za to.
Препоруке:
14
81
4 недеља, 16 октобар 2011 16:22
A sa vama će
U svetlu budućnost...
Препоруке:
37
2
5 недеља, 16 октобар 2011 16:23
Јаков
У Русији постоји политички консензус око тога да се по сваку цену друштво модернизује уважавајући специфичности Русије. То се и дешава. Можда не на начин који је жељен на Западу али се дешава. Видљиви су помаци у свим областима али се то забашурује у извештавању са Запада. Такође Русија мора пуно тога да крије да слине моћника са Запада не би потекле и да не би дошло до сукоба превише рано.
Сукоб Русије (прецизније БРИКС-а) и Запада је скоро неизбежан јер треба ресетовати Понтијеву шему либералног капитализма али је мало незгодно ако су противници јаки и неспремни да изазову кавгу али веома спремни да на провокацију снажно узврате.
Руси су већ показали да су спремни на храбре потезе.
А та брига Запада је у суштини лажна. Они нису забринути због руса и Русије већ због тога што немају капацитета да је сломе. У суштини коло среће се окреће и Русија (са БРИКС-ом) изграђује капацитете да Запад постави на право место.
Препоруке:
65
4
6 недеља, 16 октобар 2011 16:26
Anta
Ovaj clanak dolazi iz zemlje koja trenutno vodi osvajacki rat na srpskim zemljama, u Avganistanu, Iraku i Libiji....otprilike kao kad neka omatorela prostitutka pridikuje nekoj devojci jer je promenila mladica...
Препоруке:
88
1
7 недеља, 16 октобар 2011 16:26
SM
@Darth Vader
Gospodine,Vi ste u krivu,sto bi rekli na"zapadu".Dozvoliti,nekontrolisane investicije,u bilo koju zemlju,je velika greska,to Srbija treba da zna najbolje.Americke i kineske investicije danas,a neke druge sutra,za RUSIJU bi bile katastrofa.Investicije da,ali STROGO,strogo kontrolisane.
Препоруке:
43
4
8 недеља, 16 октобар 2011 16:54
МР
Овде се све посматра са западног гледишта. Аутор као да сумња да је Нато преварио Русију. Он изгледа не познаје основне историјске чињенице. Американци су обећали да ако дозволе уједињење Немачке неће ширити Нато према Русији. Грешка је била једино што Горбачов није то ставио у писмени уговор (мада писмени уговори не значе много за Запад, бациће их под ноге ако нису у њиховом интересу). Друго, паре олигарха не иду у Путинов џеп већ у државну касу. Неко мора да има контролу над тим богаташима. Наравно, аутору као и свим западним моћницима више би одговарао владар типа Јелцина који би био на нивоу лакеја. Русси виде непријатеља у Западу јер је он стварни и не измишљени. Стално им потурају штап међу ноге. Историјски, Запад је био према њима исто онако као и према Србима: агресиван. Како могу Руси да мисле другачије о Западу кад стално гурају ракете по њиховим границама. На западу тешко се може наћи и један иоле позитиван напис у новинама о Русији.
Препоруке:
62
1
9 недеља, 16 октобар 2011 17:01
Јаков
@Darth Vader
Стране инвестиције су један од видова успостављања колонијалних односа и одузимања суверенитета земљи у којој се реализују.
Страни инвеститор има само свој интерес или интерес земље из које долази. Он жели да све пратеће трошкове (еколошке, социјалне, здравствене, политичке, итд.) пребаци на земљу у коју инвестира. Када заради довољно (оствари свој интерес) он напушта земљу у коју је "инвестирао".
Често (чак сувише често) се показује да су штете (еколошке, социјалне, здравствене, политичке, итд.) од страних инвестиција веће од користи.
Тако да су стране инвестиције као развојни инструмент само делимично успешне и пожељне.
Често обећања о страним инвестицијама служе да се земља наведе на инвестирање у инфраструктуру задуживањем а када се инфраструктура заврши онда инвеститора нема јер је стварни циљ био презадужена земља (због профита од задуживања).
А тада настају политички проблеми и права распродаја националног богатства (ресурси пре свега).
Паметном доста.
Препоруке:
53
1
10 недеља, 16 октобар 2011 17:24
Бели Орао
@Darth Vader. Ми знамо да је Русија у паду и хвала што сте нас подсетили. Нарочито ће бити у паду кад гас почне да цури на исток.
Препоруке:
50
2
11 недеља, 16 октобар 2011 17:26
Misa
Nazalost jako tacna analiza danasnje Rusije!
Препоруке:
7
63
12 недеља, 16 октобар 2011 17:38
Tarislav
Većina nas nema dobar uvid u ono što se u Rusiji događa. Kao i u USA uostalom. Međutim, potpuno je jasno da je Putinova Rusija mnogo ozbiljniji sagovornik od Jeljcinove. Takođe skromne informacije iz USA govore da je tamo na sceni još jedan rat. I to rat protiv sopstvenog stanovništva. Ako i prihvatimo da je u Rusiji na sceni "čvrsta ruka" ona je po svemu sudeći u službi Rusije. U USA ona je u službi korporacija. Ali korporacije nisu bezlične kao što bi na prvi pogled izgledalo. Iza njih su vlasnisi. Po svim saznanjima jaz između tih vlaskika i ogromne većine veći je nego ikada. Tako jedan Monsanto koji jeste monstrum ali nije velik kao neki drugi, postavlja svoje kadrove na čelna mesta u administraciji. U svakom slučaju na ona mesta koja odlučuju o tome šta će Amerikanci a sa njima i ostali jesti. To je FDA - Food and Drug Administration. Smešno je kada Amerikanci spominju korupciju kada je kod njih ona ne samo raširena već i legalna.
Препоруке:
57
2
13 недеља, 16 октобар 2011 17:40
tarislav
Plaćanje političara da za vaš interes donose zakone, uredbe i sl. zove se lobiranje..I to je OK.
Препоруке:
29
5
14 недеља, 16 октобар 2011 18:06
драго.ца
Збигњев Бжежински: Сибир је сувише богат да би припадао само Русији.
Коцкице сложите по својој вољи.
Препоруке:
58
0
15 недеља, 16 октобар 2011 18:11
Турас
Када завист ради разум посустаје.За оне који не познају политику гордог Албиона могу да наседају на овакво политиканство.
Препоруке:
36
1
16 недеља, 16 октобар 2011 18:31
Crnjoje
Pricati o korupciji u zemlji koja zivi od tudjeg pokradenog kapitala (19 off-shore destinacija su pod Britanskom jurisdikcijom) i koja je tek ljetos donijela Zakon protiv podmicivanja (Bribery Act), licemjerje je nad licemjerima!

Mada, da je u Rusiji opsti haos i da ti isti Rusi pokupovase pola juzne Engleske sa Londonom je isto tako tacno.

Ko tu koga kontrolise je pitanje nad pitanjima?

Zamislite tek da jedan balavac Avramovic sa jedva zavrsenom osnovnom skolom, postane najbogatiji covjek Rusije, i jos guverner citave pokrajine, iako covjek provodi 10 mjeseci van te iste 'majcice' Rusije.

Da ne pominjem tek ovog Berezovskog!

Rusijom jashe ko zna ko, a ova cika i dreka na Putina su samo tu da se to bar malo u Svijetu prikrije.

Rusija je sistemski oglodana do gole koske i tu promjena nema bez Nove Revolucije!
Препоруке:
30
4
17 недеља, 16 октобар 2011 18:44
Peter RV
"Укратко речено, господин Березовски је побегао у Велику Британију 2000. године, пошто је на себе навукао бес тадашњег новог председника г. Путинa."

Berezovski je covjek koji je pronevjerio rusku drzavu stotina milijardi dolara i davat status ovome lopovu politickog izgnanika, je djeo anti-ruske propagande koja permanentno bijesni na Zapadu.
Putin je unistio moc klike oligarha (Berezovski, Gusinski,Hodorkovski itd) koja je harala po Rusiji za vrijeme Jelcina, i to mu se ne moze oprostit. Vratit Rusiju Rusima,je za Zapad- jedna nepodnosljiva misao.
Protiv Putina, sve klevete i dez-informacije su dozvoljene- sa punim publicitetom. A ne biraju ni sredstva. Dovoljno je pogledat imena clanova komiteta za pomoc cecenskim teroristima, pa ce bit jasno od kuda vjetar duva.( nikakvi publicitet na Zapadu nije dat cinjenici da je Litvinjenko presao u Islam da bi bio blizi cecenskoj 'borbi za slobodu').
Препоруке:
42
0
18 недеља, 16 октобар 2011 18:51
markus
Интереси Америке и Европе изискују модерну, стабилну и успешну Русију која се широко ангажује у свету.


tako su brinuli za Jugoslaviju :)
Препоруке:
38
0
19 недеља, 16 октобар 2011 19:23
Ticijan
@Dhart Vader

Ruska ekonomija belezi pozitivnu stopu rasta, mozda umanjenu zbog ekonosmke krize ali svakako raste...i sto je vaznije, stukturu rasta ne cine sirovine iskljucivo. E sad, koliko ce taj proces trajati, videcemo. Siruno je da se u Rusiji ne odvija proces deindustirjalizacije, kao na zapadu.
Препоруке:
30
0
20 недеља, 16 октобар 2011 20:58
синиша
Аутор, како ли се зваше, каже да је Путинова Русија замрзнута у прошости.
Важно је да је он згрејан у садањости.
Препоруке:
29
0
21 недеља, 16 октобар 2011 21:00
Зоран Живковић
Госп. "горди албиону" већ су се једном замрзавали у прошлости у Русији и Хитлер и Наполеон, бојим се да ви не будете следећи...
Препоруке:
38
0
22 недеља, 16 октобар 2011 21:30
Troglavski
Na osnovu cega on zakljucuje da je ekonomija SAD 10x veca od ruske?
Na osnovu mjerenja izrazenim u dolarima???

Ako pogledamo snagu necije industrije po potrosnji struje dobijamo potpuno drugacije rezultate!

Zakljucak: dolar kao jedinica mjere nije dobar
Препоруке:
27
0
23 недеља, 16 октобар 2011 22:06
@Darth Vader
А британска економија се заснива на финансијским транге-франге операцијама. Немају ни пољопривреду ни индустрију. Евентуално туризам - кад направе неку кич краљевску свадбу.
Препоруке:
30
1
24 недеља, 16 октобар 2011 22:09
саша р.
Ух, сад ми је лакнуло!
До сада сам мислио да смо само ми замрзнути у "мрачним деведесетим", кад ето и Русије :))
Сва је срећа да су ту надобудни западни душебрижници и аналитичари, који ће да нам објасне како да се отргнемо од "ретроградних" навика.
Препоруке:
29
0
25 недеља, 16 октобар 2011 22:26
aharon cadik
Ni jedan od pomenutih oligarha nije Rus.Rusija kakvu Srbi sanjaju i pomalo romantično idealizuju, ako je ikad postojala, nestala je nakon ubistva porodice Romanov i potpunog istrebljenja ruske aristokratije i intelektualne elite.Na njihovo mesto došli su revolucionari i mešetari iz redova jednog sasvim drugog naroda.Do danas Rusija se nije oporavila, a najbolji dokaz za to je koncentracija ekonomske moći i posledično povezane političke kontrole u rukama agenata jedne moćne bliskoistočne obaveštajne službe.Nemire na Kavkazu i "džihad"u južnoj Rusiji direktno podstiče i kanališe britanska obaveštajna služba uz sadejstvo sestrinskih filijala.
Препоруке:
27
3
26 понедељак, 17 октобар 2011 00:00
Uslužna ekonomija
U SAD uslužna ekonomija participira sa 60% u BDP,tu su finansijska tržišta br. 1 , zaista kolika je realna ekonomija SAD interesantno pitanje, stoji kao činjenica da Rusija mora strukturalno da promeni svoju privredu, to je istakao i g-din Putin, najbitnije, prirodni resursi su ogromni a politička elita je patriotska.
Treba očekivati da će g-din Putin u ovom mandatu " skresati krila " nekim oligarsima, povremeno ih upozorava da se porez mora plaćati.
Препоруке:
22
0
27 понедељак, 17 октобар 2011 06:15
Петар Изнганик
Русији и У Русији неће бити истински боље док год су главне фаце тајкуно-рекеташи који су се обогатили пљачком, наравно у спрези са влашћу, огромних природних ресурса.

Кад то буду научници и инжењери на бази нових идеја и технологија, тек ће онда то бити ТО. А ТО се неће десити док се земља не дебирократизује, избори са корупцијом, и створи правни оквир који неће такве активно терати из земље. Најбољи пример је један Сергеј Брин који одлаѕи у Америку и тамо оснива Гугл, компанију која се сада проценјује на 200 милијарди долара и чији је годишњи ПРОФИТ раван ПОЛОВИНИ укупног руског ПРИХОДА од нафте.

Паметном доста. Волим и ја Русију и желим јој све најбоље, али је некритичност једноставно погубна. Жива је истина да Русија да би напредовала, сада кад се хвала Богу стабилизовала, мора да научи неке трикове, ДА, и од те Америке. Паметан учи и од црног ђавола ако треба и нема ту емоција, а ту се негде крију поуке и за нас.
Препоруке:
16
1
28 понедељак, 17 октобар 2011 06:21
Петар Изнганик
Што се тиче страних инвестиција, и ту су ствари јасне. Па тако се и Кина технолошки уздигла. Мора се бити део света да се не би заостајало, а постоје и озбиљне научне студије како се продуктивност СВУГДЕ рапидно повећава доласком страних инвестиција (Кина, Ирска, Чиле,...)

Тај фазон "ослањања на сопствене снаге" и "изолације од остатка света и његових рецесија и депресија" је пробан у Аргентини која је тако једино постигла да од економског прволигаша постане вечити друголиташ. О Маовом експерименту који је резултирао милионима умрлих од глади да се и не говори.

Памет у главу, и СВУГДЕ учити од најуспешнијих, па макар их и (с разлогом) мрзео.
Препоруке:
9
5
29 понедељак, 17 октобар 2011 07:05
I vi
I vi ste zamrznuti u kolonijalizmu. Napredak i bogatsvo zapadnih zemalja je kradja i porobljavanje manjih i slabijih. Kada ce te vi da prestanete sa koloniojalizmom i podkradanjem?
Препоруке:
19
2
30 понедељак, 17 октобар 2011 07:46
лост ин ф.тајмс
Најкраће:кисело грожђе.
Препоруке:
21
0
31 понедељак, 17 октобар 2011 16:25
DR MILANKO
A ZASTO VI GOSPPDINE PLACETE NA TUDJEM GROBU....

I ZASTO JE VAS SOROS...SPEKULANT NA KUB....OK LIK....A
Препоруке:
6
0
32 понедељак, 17 октобар 2011 17:37
Давид од Рашке
Кроз овај чланак се провлаче уобичајене енглеске предрасуде о Русији. Г. Стефенс наставља ту традицију енглеске русофобије у духу Дејвида Уркјухарта (1805-1877). Енглеска подршка руским олигарсима и њиховима политичким амбицијама је само још један у низу планова за комадање Русије и придобијања њених природних богатстава.

С тим речено, Путин је на врло ефикасан начин довео остале олигархе под своју руку, притом јачајући моћ руске државе. Такође је вратио Русију на светску политичку сцену као прворазредну силу. Наравно, свака држава има својих недостатака, тако и Русија. Међутим, сигуран сам да ће се будуће руске власти изборити са њима. Што се тиче тзв. хладноратовске политике Русије, Запад својим делима изускује такву руску политику, јер је њихови једини циљ био уништење Русије. Омакао им се тај циљ смрћу Лењина и доласком Стаљина, били су близу остварења са Јељцином, али их је предухитрио Путин.
Препоруке:
7
0
33 понедељак, 17 октобар 2011 17:50
ел нињо
DR MILANKO@


мора човек да се исплаче јер му је тешко а забранили му да плаче над својим гробом
Препоруке:
5
0
34 понедељак, 17 октобар 2011 18:32
Бранислав Г. Ромчевић
Прпа, бато!
Препоруке:
11
0
35 понедељак, 17 октобар 2011 19:50
dr
Pogled na Rusiju iz Engleske, ovako bih ja ovo nazvao.
Naravno oni ne vide svoje probleme i dalje misle da su sila, odnosno velesila.
Ali šta s tim. Naravno da su u Rusiji svesni svojih slabosti ali prednosti i to se da videti iz njihovih analiza.
Englezima ostaje samo da sanjaju da ponovo pokrenu neki Krimski rat, sa npr. Turskom u glavnoj ulozi, kao npr. zaštitnika ugroženih manjina u Rusiji i da svesrdno pomognu u razbijanju Rusije.
Mislim da im ta rabota ma kako je oni zamislili ide ka propasti.
Препоруке:
7
0
36 понедељак, 17 октобар 2011 21:32
Бранислав Г. Ромчевић
ЗА ИЗГНАНИКА. Гугл је у 2010. остварио нето зараду (профит) од долара 8,5 (осам и по) америчких милијарди, а руски Газпром - 40 (четрдесет). Мало сложите своје коцкице!
Препоруке:
4
2
37 уторак, 18 октобар 2011 06:45
Петар Изнганик
Браниславе, ВИ мало проверите своје изворе! Газпром је ОГРОМНА компанија која контролише и гомилу финансијских, медијских, и других фирми у Русији, а и многе компаније које се баве прерадом и прометом нафтних деривата у иностранству, међу којима је и НИС. Капитал који ангажује је ОГРОМАН и зарађује, истина, неких 32 милијарде долара, али далеко од тога да је то све од продаје руске нафте, то је само ДЕО тих 32 милијарде, и то сам ја и рекао. Та фирма је 1989-те године наследила СВУ имовину коју је контролисало некадашње руско министарство нафтне индустрије па на толику имовину тај профит, мада је леп, ипак није енорман. Уѕгред, амерички ЕксонМобил као слична компанија има профит од 52 милијарде.

А Гугл је компанија која је почела ОД ЈЕДНЕ ДОБРЕ идеје 1998. године и за мање од 13 година догурала до преко 10 милијарди профита и још увек расте по стопи од 20 посто годишње! Колики је то губитак за Русију што то није основано у Москви или Санкт Петерсбургу нека процене читаоци НСПМ.
Препоруке:
4
1
38 уторак, 18 октобар 2011 07:48
Petar Izgnanik
I mala samoispravka, neto profit EksonMobila je nekih 30 milijardi a operativni 52, vecina razlike ide americkoj drzavi na ime poreza, dok je Gazprom kompanija cija je polovina u rukama drzave. To su slicne kompanije koje poseduju ogroman kapital i rade svasta, od vadjenja nafte, preko prerade, do prodaje benzina, s tim sto Gazprom radi i gomilu drugih biznisa. No to ne menja poentu da jedna moderna ekonomija mora da podstice nove ideje i tehnologije.
Препоруке:
3
1
39 уторак, 18 октобар 2011 10:17
Američki BDP
Zanima me ako ovo čita i prof. Dušanić, koliki je realni američki BDP, naravno ako ima saznja, o proceni se radi. Hvala
Препоруке:
1
0
40 уторак, 18 октобар 2011 14:15
Angel
Verovatno bi gospodi Britonsima odgovarala Jeljcinov aili Gorbačovljeva Rusija. ... Kako im je krivo što im Putin udara kajle, a oni nemoćni da ga spreče... Ako, ako, tako treba....
Препоруке:
7
0
41 четвртак, 27 октобар 2011 01:29
Miloje
moram da kazem da je clanak vecinom u pravu. Rusija se oslanja na puki izvoz prirodnih resursa dok njen prvi komsija Kina grabi velikim koracima u industrijalizaciji i visokoj tehnologiji koju prodaje po celom svetu. Rusina skoro da i nema neke naprednije tehnoloske industrije koju izvozi po svetu. To je po meni velika opasnost jer veoma zaostaje za zapadom i Kinom.

Takodjer se slazem da se Putin igra velikog vodje umesto da potakne opsti razvoj u Rusiji. To moze da bude pogubno ako zaostane previse ili ako cena energenata neocekivano padne.

Rusija danas vodi rizicnu politiku po sopstvenu opstojnost. Naprosto nije moguce biti ravopravan visokotehnoloskim drustvima kojima prodajes samo prirodne resurse niske tehnoloske razine.

Cak i te BRIK drzave grabe napred u tehnoloskom i industrijskom razvoju, Rusija moze da opasno zaostane. Po meni BRIK nije neka solucija kao savez jer Indija i Brazil nikada nece biti vojne velesile, a to je najvaznija komponenta mocnih saveza.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер