уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Борис Тадић: Добро осмишљен компромис је решење косовског проблема

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 23 септембар 2011 11:49
Drago
Hmm..Pokazalo se da Srbija nema politiku za Kosovo i to je jedino izvesno. Konflikt ne može ostati zamrznut i najmanje što bi sada trebalo raditi jeste definisanje nove politike i inicijativa. A ona je moguća u okvirima da se maksimizuje ustavni položaj srpske zajednice na Kosovu i za sever nađe što šira autonomija. Nešto, što bi bilo malo više od Ahtisarijeva plana. Ako se sada propusti ta prilika, bojim se da je neće više biti...
Ali, za takvu politiku, potrebna je hrabrost i lider spreman da preuzme odgovornost sličnu onoj koju je De Gol preuzeo oko Alžira..
Препоруке:
1
26
2 петак, 23 септембар 2011 12:11
А.Ђ.
@Drago
Разумем ваш став. Не мислим да сте злонамерни и верујем да желите најбоље нашем народу на КиМ. Ипак Алжир Французи нису доживљавали као срце Француске, они су окупирали туђу територију. Ми ипак причамо о једној српској земљи, јер демографске промене се стално дешавају. Тако постоје читави градови који у Француској демографски изгледају поптуно другачије и где Француза има све мање, не верујем да би Французи тим градовима због тога дали независност ма шта да се деси. Напослетку ако причамо о аутономији "док не буде прекасно", а зашто би било прекасно осим ако приштинске власти потпомогнуте међ. заједницом не би починиле злочин над нашим народом, ако по вашој препоруци не прихватимо План Ахтисари +. Па ко нам може гарантовати да ти који Дамокловим мачем машу изнад наших глава не би изиграли и такав споразум, макар тихим терором, где би неименовани Албанци тукли и мучили Србе, не би ли их присилили на избеглиштво, док се униформисани Албнаци као чуду чуде шта се то догађа?
Препоруке:
10
0
3 петак, 23 септембар 2011 12:15
...
O cemu "dobro osmisljen komprimis" (citaj kapitulacija) ?
Kosmet je sastavni deo Srbije i nikakve EU i NATO paktovi ne mogu to da promene, mogu privremeno da ga okupiraju, nije prvi put ali kao i svako zlo, kratko ce to da traje.

Kakvi komprimisi sa Srpskom teritorijom, kakvi bakraci, idi ti u EU pa prihvataj tu njihovu okupatorsku realnost koliko hoces, u Srbiji ima da se postuje Srpska realnost, a to je da je Kosmet apsolutni i nedeljivi deo Srbije !

A ti borise, i svi vi evrofanatici koji surujete sa okupatorom, ponizavate ovaj narod i ovu drzavu, unistavate sve sto je srpsko, gazite ustav i teritorijalni suverenitet Srbije za koji su junaci dali svoje zivote braneci Srbiju i srpski narod od vasih prijatelja, za to cete da odgovarate ako Bog da vrlo brzo !
Препоруке:
13
1
4 петак, 23 септембар 2011 12:27
Милић Петар
Шта је са оним планом за двадесет (20)година, четири ослонца спољне политике, бројним пријатељима и партнерима, реториком са избора за мис: желимо мир у свету и на Балкану?
Препоруке:
12
1
5 петак, 23 септембар 2011 12:34
Vera Sobat
E, g-dine "predsednice" Srbije, zar mislite da mi srpski narod pridajemo bilo sta vise, na te "izjave" i vas trud da zvuce patriotski????

Tadicu, imamo mi dobar sluh i cujemo a pogotovo osecamo sve nijanse u tim
izjavama o "kompromisima" izmedju Srbije = tadica i tacija!!

To sto ste se okruzili "izuzetnima" Vejvodom,Liht,itd...je dovoljan pokazatelj
vaseg stava prema srpskom narodu i njegovim interesima.

BROZ je bio srbomrzac a kako da nazovemo sve vas koji se tako vredno borite
da zavrsite njegov posao????
Препоруке:
18
1
6 петак, 23 септембар 2011 13:38
Drago
to A.Đ.

Vidite, ja nisam stavljao znak jednakosti između Alžira i Kosova. De Gola sam spomenuo kao državnika i čoveka koji je imao petlju da prelomi oko Alžira. To nije bilo ni malo lako i nosilo je različite vrste rizika. No, istinski lideri donose teške odluke.
Kad pričamo o Kosovu, možemo to raditi u nekoliko dimenzija, ali je uvek pitanje šta je realno i šta srpska država i srpski narod može uraditi. Kosovo je u Srbiju bilo vraćeno 1912. godine, i za sto godina ga Srbija nikada nije uspela integrisati. A nema šta se tamo nije pokušalo. I silom i milom. Na kraju smo bili bomardovani od strane najmoćnijeg vojnog saveza u istoriji sveta, da bi se tamo uspostavila država čije nastajanje nadzire taj namoćniji savez.
I šta je sada objektivno moguće uraditi, to je pitanje, a ne šta bi mi voleli. Moguće je izboriti bolji položaj za Srbe na Kosovu i preko njih zadržati uticaj, kakav, takav. Jer sa nama istorija niti počinje, niti završava.
Препоруке:
1
13
7 петак, 23 септембар 2011 14:36
А.Ђ.
Drago
Немам намеру да користим овај форум за дуел, само ћу појаснити шта сам мислио и нећу се више јављати да полемишем на ову тему. Ја сам поредио Алжир и КиМ у погледу тежине одлуке и како је француска одлука била неизмерно лакша. Што се интеграције тиче исто се може рећи и за Курде у Турској, али је Турска пажљиво бирала своје савезнике. Ја од наше генерације очекујем само две ствари : прво да будуће генерације не лише законског права на КиМ,а друго да сагледају ко су нам једини могући савезници у овом тренутку баш у виду ваших речи да нас је Нато савез бомбардовао и да сад настоји да контролише ситуацију у корист Албанаца. Ја тврдим да је редефинисање политике једини излаз из ситуације који би дао шансу да се КиМ у будућности интегрише у Србију. Завршио бих речима Едмунда Берка, славног британског конзервативца : Демократија је заједница живих, мртвих и оних који ће после нас доћи. Ниједна генерација нема права да лиши другу будућности због сопствене кратковидости.
Препоруке:
5
0
8 петак, 23 септембар 2011 15:24
b
@Drago
Kosovo je u Srbiju bilo vraćeno 1912. godine, i za sto godina ga Srbija nikada nije uspela integrisati.
Time priznajes da su Osmanlije dovukle u tu srpsku oblast pleme stocara(posle kosovskog boja) koje je u starim crkvenim knjigama poznato kao Arnauti koje nema nikakve veze sa Ilirima.
Препоруке:
0
0
9 петак, 23 септембар 2011 15:32
Drago
to A. Đ.

Naravno, zadovoljstvo mi je sa Vama raspravljati jer to radite argumentovano i sa stilom.
Upravo je nedostatak argumentovane rasprave u srpskoj javnosti, na temu Kosova i uopšte na temu budućnosti Srbije, jedan od važnih razloga što smo se zaglavili između dve nemogućnosti i postali društvo i država čije su perspektive jako loše.Imamo društvo bez ideja, društvenu elitu koja je korumpirana do bola, krhke demokratske institucije, nesposobnu i korumpiranu vlast, osiromašen i ponižen narod. Siromašvo je najveće poniženje. U takvoj atmosferi caruje licemerje, nemoral, kriminal, nesloboda i krupne reči bez pokrića. Ako danas kažete nešto što je manjinsko mišljenje, ako kažete suštu istinu da mi na Kosovu ne odlučujemo, a da nemamo ni ideje kako tamo zadržati bilo kakav uticaj, a da je bolje imati išta - nego ništa uz žrtve, onda bivate proglašeni izdajnikom, defetistom i neprijateljem. I to od onih koji ima baš nikakvu ideju nemaju nego insistiraju na neostvarivo
Препоруке:
1
1
10 петак, 23 септембар 2011 15:42
ПВ
Везано за тзв ''реалности''које Драго помиње.

Зар није наш председник рекао у вези ЕУропских интеграција а након посете Анђеле''што није могуће данас, биће могуће сутра.. '' итд.

Дакле, зашто да прихватамо Еуропске реалности јер ''то што није могуће данас, биће могуће сутра''.
Препоруке:
1
0
11 петак, 23 септембар 2011 16:43
Drago
to b

Ne razumem šta si hteo da kažeš..
Šta ja imam priznavati. Ja sam samo napisao golu činjenicu. E sad, ti se možeš vratiti u kameno doba, pa i tamo pronaći nešto što je tebi blisko, ali to ne rešava problem. Ništa problem Srba sa Kosova i naročito Metohije, neće danas biti manji, niti će država Srbija biti u manjem problemu, taman da sav svet zaključi kako su Albanci stigli sa meseca. Oni su tu gde jesu i sa njima se mora razgovarati..
Препоруке:
1
0
12 петак, 23 септембар 2011 19:37
Владимир НС
@Drago
Помози себи и Бог ће ти помоћи.
На страну религија и веровање, али не каже народ за џабе: „Ко чини зло (а то подразумева и СЕБИ), добром нека се не нада“. Тренутни проблем нећу рећи само Срба, већ свих грађана ове земље је што њихове интересе заступају људи који играју за противнички тим. У праву јесте кад кажете да данас на Космету не одлучујемо, али је чињеница и да одлучујемо мање него што смо одлучивали пре десет година. А актуелни режим СВЕСНО је радио на томе да наше преговарачке позиције деградира на најмању могућу меру. СВЕСНО и СРАЧУНАТО разоружавање војске и СВЕСНО и ИСПЛАНИРАНО девастирање привреде, предузећа и животног стандарда грађана су ТЕКОВИНЕ овог квинслиншког РЕЖИМА.
наставак следи....
Препоруке:
1
0
13 петак, 23 септембар 2011 19:41
Владимир НС
наставак...
Ако ћемо „мирним и дипломатски“ путем да се боримо за КиМ и да све наше ресурсе усмеримо на стварање економски снажне државе онда ништа није стајало на путу ОВОМ РЕЖИМУ. Али НЕ. Није довољно. Није довољно да нас туђин убија, краде, лаже и понижава. Мора и ОВАЈ РЕЖИМ.
А што се КиМ тиче. НЕ ДАМ(О). Не што зато што имам(о) веће право од Шиптара на њега, него зато што је ОВА тзв. Косова створена на чистом ЗЛОЧИНУ и НЕПРАВДИ.
Свако добро Вам желим.
Препоруке:
1
0
14 петак, 23 септембар 2011 20:04
b
@Drago
Pre nego pocnemo "razgovarati"
Prema popisu iz 1941. godine na Kosovu i Metohiji bilo je više od 50 odsto Srba, a prema popisu od 1988. godine samo deset odsto. Albanci su sistematski zloupotrebili autonomiju koju su imali. Tito je još aprila 1945. godine, pre nego što je rat završen, primio u Belom dvoru grupu naoružanih balista. Ne samo da im je oprostio zločine koje su činili, nego im je dao uverenje da će ostati u svojim mestima i kućama. Među tim balistima našao se i Mehmed Hodža, koji je
posle postao ministar u Vladi SFRJ.

Drugo, nije postavljeno pitanje do dana današnjeg, šta je sa ilegalno doseljenim Albancima na Kosovo. Taj talas ilegalnog doseljavanja Albanaca na Kosovo traje od 1941. godine do danas, a nastavljen je i posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.
Препоруке:
0
1
15 субота, 24 септембар 2011 12:25
Drago
to b

Najpre, za ono što sam ja napisao bilo kakav popis, ili koliko je koga bilo, nije bitan.
Ali, kako postoji mit o tome da je pre 1941. godine na Kosovu bilo više Srba nego Albanaca, hajde, daj o tome podatke. Imaš popis rađen 1931. godine. Pogledaj ga i videćeš da grešiš.
Kralj Aleksandar je pokušao u dva navrata da naseli nešto Srba, uglavnom iz Like, Dalmacije, Hercegovine, a na Metohiju iz Crne Gore, ali slabo je to išlo. Doseljeno je u ta dva navrata oko 30.000 ljudi. Recimo, u selu za koje smo svi čuli, onome gde su 1999. godine pobijeni žetaoci, Starom Gradskom kod Lipljana, uglavnom su kolonisti iz Hercegovine. Treba pročitati šta piše o tome istoričar Vaso Čubrilović, koji je bio i jedan od tvoraca ideje o naseljavanju Kosova Srbima.
Nije, dakle, u dvadesetom veku nikada na Kosovu bilo više Srba nego Albanaca, niti su Srbi zajedno sa Crnogorcima imali veće učešće u stanovništvu od četvrtine. No, to ne znači da nisu etnički čišćeni.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер