Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Boris Tadić: Dobro osmišljen kompromis je rešenje kosovskog problema

Komentari (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 23 septembar 2011 10:49
Drago
Hmm..Pokazalo se da Srbija nema politiku za Kosovo i to je jedino izvesno. Konflikt ne može ostati zamrznut i najmanje što bi sada trebalo raditi jeste definisanje nove politike i inicijativa. A ona je moguća u okvirima da se maksimizuje ustavni položaj srpske zajednice na Kosovu i za sever nađe što šira autonomija. Nešto, što bi bilo malo više od Ahtisarijeva plana. Ako se sada propusti ta prilika, bojim se da je neće više biti...
Ali, za takvu politiku, potrebna je hrabrost i lider spreman da preuzme odgovornost sličnu onoj koju je De Gol preuzeo oko Alžira..
Preporuke:
1
26
2 petak, 23 septembar 2011 11:11
A.Đ.
@Drago
Razumem vaš stav. Ne mislim da ste zlonamerni i verujem da želite najbolje našem narodu na KiM. Ipak Alžir Francuzi nisu doživljavali kao srce Francuske, oni su okupirali tuđu teritoriju. Mi ipak pričamo o jednoj srpskoj zemlji, jer demografske promene se stalno dešavaju. Tako postoje čitavi gradovi koji u Francuskoj demografski izgledaju poptuno drugačije i gde Francuza ima sve manje, ne verujem da bi Francuzi tim gradovima zbog toga dali nezavisnost ma šta da se desi. Naposletku ako pričamo o autonomiji "dok ne bude prekasno", a zašto bi bilo prekasno osim ako prištinske vlasti potpomognute međ. zajednicom ne bi počinile zločin nad našim narodom, ako po vašoj preporuci ne prihvatimo Plan Ahtisari +. Pa ko nam može garantovati da ti koji Damoklovim mačem mašu iznad naših glava ne bi izigrali i takav sporazum, makar tihim terorom, gde bi neimenovani Albanci tukli i mučili Srbe, ne bi li ih prisilili na izbeglištvo, dok se uniformisani Albnaci kao čudu čude šta se to događa?
Preporuke:
10
0
3 petak, 23 septembar 2011 11:15
...
O cemu "dobro osmisljen komprimis" (citaj kapitulacija) ?
Kosmet je sastavni deo Srbije i nikakve EU i NATO paktovi ne mogu to da promene, mogu privremeno da ga okupiraju, nije prvi put ali kao i svako zlo, kratko ce to da traje.

Kakvi komprimisi sa Srpskom teritorijom, kakvi bakraci, idi ti u EU pa prihvataj tu njihovu okupatorsku realnost koliko hoces, u Srbiji ima da se postuje Srpska realnost, a to je da je Kosmet apsolutni i nedeljivi deo Srbije !

A ti borise, i svi vi evrofanatici koji surujete sa okupatorom, ponizavate ovaj narod i ovu drzavu, unistavate sve sto je srpsko, gazite ustav i teritorijalni suverenitet Srbije za koji su junaci dali svoje zivote braneci Srbiju i srpski narod od vasih prijatelja, za to cete da odgovarate ako Bog da vrlo brzo !
Preporuke:
13
1
4 petak, 23 septembar 2011 11:27
Milić Petar
Šta je sa onim planom za dvadeset (20)godina, četiri oslonca spoljne politike, brojnim prijateljima i partnerima, retorikom sa izbora za mis: želimo mir u svetu i na Balkanu?
Preporuke:
12
1
5 petak, 23 septembar 2011 11:34
Vera Sobat
E, g-dine "predsednice" Srbije, zar mislite da mi srpski narod pridajemo bilo sta vise, na te "izjave" i vas trud da zvuce patriotski????

Tadicu, imamo mi dobar sluh i cujemo a pogotovo osecamo sve nijanse u tim
izjavama o "kompromisima" izmedju Srbije = tadica i tacija!!

To sto ste se okruzili "izuzetnima" Vejvodom,Liht,itd...je dovoljan pokazatelj
vaseg stava prema srpskom narodu i njegovim interesima.

BROZ je bio srbomrzac a kako da nazovemo sve vas koji se tako vredno borite
da zavrsite njegov posao????
Preporuke:
18
1
6 petak, 23 septembar 2011 12:38
Drago
to A.Đ.

Vidite, ja nisam stavljao znak jednakosti između Alžira i Kosova. De Gola sam spomenuo kao državnika i čoveka koji je imao petlju da prelomi oko Alžira. To nije bilo ni malo lako i nosilo je različite vrste rizika. No, istinski lideri donose teške odluke.
Kad pričamo o Kosovu, možemo to raditi u nekoliko dimenzija, ali je uvek pitanje šta je realno i šta srpska država i srpski narod može uraditi. Kosovo je u Srbiju bilo vraćeno 1912. godine, i za sto godina ga Srbija nikada nije uspela integrisati. A nema šta se tamo nije pokušalo. I silom i milom. Na kraju smo bili bomardovani od strane najmoćnijeg vojnog saveza u istoriji sveta, da bi se tamo uspostavila država čije nastajanje nadzire taj namoćniji savez.
I šta je sada objektivno moguće uraditi, to je pitanje, a ne šta bi mi voleli. Moguće je izboriti bolji položaj za Srbe na Kosovu i preko njih zadržati uticaj, kakav, takav. Jer sa nama istorija niti počinje, niti završava.
Preporuke:
1
13
7 petak, 23 septembar 2011 13:36
A.Đ.
Drago
Nemam nameru da koristim ovaj forum za duel, samo ću pojasniti šta sam mislio i neću se više javljati da polemišem na ovu temu. Ja sam poredio Alžir i KiM u pogledu težine odluke i kako je francuska odluka bila neizmerno lakša. Što se integracije tiče isto se može reći i za Kurde u Turskoj, ali je Turska pažljivo birala svoje saveznike. Ja od naše generacije očekujem samo dve stvari : prvo da buduće generacije ne liše zakonskog prava na KiM,a drugo da sagledaju ko su nam jedini mogući saveznici u ovom trenutku baš u vidu vaših reči da nas je Nato savez bombardovao i da sad nastoji da kontroliše situaciju u korist Albanaca. Ja tvrdim da je redefinisanje politike jedini izlaz iz situacije koji bi dao šansu da se KiM u budućnosti integriše u Srbiju. Završio bih rečima Edmunda Berka, slavnog britanskog konzervativca : Demokratija je zajednica živih, mrtvih i onih koji će posle nas doći. Nijedna generacija nema prava da liši drugu budućnosti zbog sopstvene kratkovidosti.
Preporuke:
5
0
8 petak, 23 septembar 2011 14:24
b
@Drago
Kosovo je u Srbiju bilo vraćeno 1912. godine, i za sto godina ga Srbija nikada nije uspela integrisati.
Time priznajes da su Osmanlije dovukle u tu srpsku oblast pleme stocara(posle kosovskog boja) koje je u starim crkvenim knjigama poznato kao Arnauti koje nema nikakve veze sa Ilirima.
Preporuke:
0
0
9 petak, 23 septembar 2011 14:32
Drago
to A. Đ.

Naravno, zadovoljstvo mi je sa Vama raspravljati jer to radite argumentovano i sa stilom.
Upravo je nedostatak argumentovane rasprave u srpskoj javnosti, na temu Kosova i uopšte na temu budućnosti Srbije, jedan od važnih razloga što smo se zaglavili između dve nemogućnosti i postali društvo i država čije su perspektive jako loše.Imamo društvo bez ideja, društvenu elitu koja je korumpirana do bola, krhke demokratske institucije, nesposobnu i korumpiranu vlast, osiromašen i ponižen narod. Siromašvo je najveće poniženje. U takvoj atmosferi caruje licemerje, nemoral, kriminal, nesloboda i krupne reči bez pokrića. Ako danas kažete nešto što je manjinsko mišljenje, ako kažete suštu istinu da mi na Kosovu ne odlučujemo, a da nemamo ni ideje kako tamo zadržati bilo kakav uticaj, a da je bolje imati išta - nego ništa uz žrtve, onda bivate proglašeni izdajnikom, defetistom i neprijateljem. I to od onih koji ima baš nikakvu ideju nemaju nego insistiraju na neostvarivo
Preporuke:
1
1
10 petak, 23 septembar 2011 14:42
PV
Vezano za tzv ''realnosti''koje Drago pominje.

Zar nije naš predsednik rekao u vezi EUropskih integracija a nakon posete Anđele''što nije moguće danas, biće moguće sutra.. '' itd.

Dakle, zašto da prihvatamo Europske realnosti jer ''to što nije moguće danas, biće moguće sutra''.
Preporuke:
1
0
11 petak, 23 septembar 2011 15:43
Drago
to b

Ne razumem šta si hteo da kažeš..
Šta ja imam priznavati. Ja sam samo napisao golu činjenicu. E sad, ti se možeš vratiti u kameno doba, pa i tamo pronaći nešto što je tebi blisko, ali to ne rešava problem. Ništa problem Srba sa Kosova i naročito Metohije, neće danas biti manji, niti će država Srbija biti u manjem problemu, taman da sav svet zaključi kako su Albanci stigli sa meseca. Oni su tu gde jesu i sa njima se mora razgovarati..
Preporuke:
1
0
12 petak, 23 septembar 2011 18:37
Vladimir NS
@Drago
Pomozi sebi i Bog će ti pomoći.
Na stranu religija i verovanje, ali ne kaže narod za džabe: „Ko čini zlo (a to podrazumeva i SEBI), dobrom neka se ne nada“. Trenutni problem neću reći samo Srba, već svih građana ove zemlje je što njihove interese zastupaju ljudi koji igraju za protivnički tim. U pravu jeste kad kažete da danas na Kosmetu ne odlučujemo, ali je činjenica i da odlučujemo manje nego što smo odlučivali pre deset godina. A aktuelni režim SVESNO je radio na tome da naše pregovaračke pozicije degradira na najmanju moguću meru. SVESNO i SRAČUNATO razoružavanje vojske i SVESNO i ISPLANIRANO devastiranje privrede, preduzeća i životnog standarda građana su TEKOVINE ovog kvinslinškog REŽIMA.
nastavak sledi....
Preporuke:
1
0
13 petak, 23 septembar 2011 18:41
Vladimir NS
nastavak...
Ako ćemo „mirnim i diplomatski“ putem da se borimo za KiM i da sve naše resurse usmerimo na stvaranje ekonomski snažne države onda ništa nije stajalo na putu OVOM REŽIMU. Ali NE. Nije dovoljno. Nije dovoljno da nas tuđin ubija, krade, laže i ponižava. Mora i OVAJ REŽIM.
A što se KiM tiče. NE DAM(O). Ne što zato što imam(o) veće pravo od Šiptara na njega, nego zato što je OVA tzv. Kosova stvorena na čistom ZLOČINU i NEPRAVDI.
Svako dobro Vam želim.
Preporuke:
1
0
14 petak, 23 septembar 2011 19:04
b
@Drago
Pre nego pocnemo "razgovarati"
Prema popisu iz 1941. godine na Kosovu i Metohiji bilo je više od 50 odsto Srba, a prema popisu od 1988. godine samo deset odsto. Albanci su sistematski zloupotrebili autonomiju koju su imali. Tito je još aprila 1945. godine, pre nego što je rat završen, primio u Belom dvoru grupu naoružanih balista. Ne samo da im je oprostio zločine koje su činili, nego im je dao uverenje da će ostati u svojim mestima i kućama. Među tim balistima našao se i Mehmed Hodža, koji je
posle postao ministar u Vladi SFRJ.

Drugo, nije postavljeno pitanje do dana današnjeg, šta je sa ilegalno doseljenim Albancima na Kosovo. Taj talas ilegalnog doseljavanja Albanaca na Kosovo traje od 1941. godine do danas, a nastavljen je i posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.
Preporuke:
0
1
15 subota, 24 septembar 2011 11:25
Drago
to b

Najpre, za ono što sam ja napisao bilo kakav popis, ili koliko je koga bilo, nije bitan.
Ali, kako postoji mit o tome da je pre 1941. godine na Kosovu bilo više Srba nego Albanaca, hajde, daj o tome podatke. Imaš popis rađen 1931. godine. Pogledaj ga i videćeš da grešiš.
Kralj Aleksandar je pokušao u dva navrata da naseli nešto Srba, uglavnom iz Like, Dalmacije, Hercegovine, a na Metohiju iz Crne Gore, ali slabo je to išlo. Doseljeno je u ta dva navrata oko 30.000 ljudi. Recimo, u selu za koje smo svi čuli, onome gde su 1999. godine pobijeni žetaoci, Starom Gradskom kod Lipljana, uglavnom su kolonisti iz Hercegovine. Treba pročitati šta piše o tome istoričar Vaso Čubrilović, koji je bio i jedan od tvoraca ideje o naseljavanju Kosova Srbima.
Nije, dakle, u dvadesetom veku nikada na Kosovu bilo više Srba nego Albanaca, niti su Srbi zajedno sa Crnogorcima imali veće učešće u stanovništvu od četvrtine. No, to ne znači da nisu etnički čišćeni.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner