петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Предраг Марковић: Најгори тренуци српске историје

Kоментари (34) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 17 септембар 2011 15:24
Jakov Vojak
'Две грешке Милошевића' по мом мишљењу уопште нису биле грешке, него јасна спознаја о историјским постигнућима које је требало сачувати. Све што нам се догодило деведесетих није последица ПОСТОЈАЊА Југославије, већ њеног НЕСТАНКА. Шта је требало, да Србија пристане на мишљење Бадинтерове комисије и уведе најсуровији облик неолиберализма, овог истог који нас данас прождире?
Препоруке:
33
2
2 субота, 17 септембар 2011 15:28
Robert G.
Потпуно је нетачна оцена да се 'данас плаћају дугови деведестих'. Нипошто! Данас је напросто у питању наставак оне исте политика разбијања сваке српске државе. Деведестих је западни империјализам то радио ратом, јер није могао другачије, а данас то исто ради преко марионетског режима у Београду. У питању је комнтинуитет империјализма према нама, а не плаћање за некакве наводне грешке. Ова Марковићева оцена је ненаучна, и у функцији је дневне политике.
Препоруке:
42
1
3 субота, 17 септембар 2011 15:30
I Rezolucija IB-a
Марковић није споменуо 1948. годину и резолуцију ИБ-а, која је тако дубоко уздрмала темеље нове Југославије, да је створило трајне пукотине које су се само проширивале с временом, преко 1974. и 1980. до 1991.
Препоруке:
23
3
4 субота, 17 септембар 2011 15:30
Бојан
Глупости. Могу и ја да будем историчар тако што ћу да препричавам школске уџбенике које су припремили нордијско-германско-комунистички историчари.

Чудно му је то што се побједник повукао са бојишта, 1389? Па повукао се зато што није побиједио. Српска држава је постојала још 50 година након те битке. Срби су постали турски вазали због Мађара, јер су они у међувремену искористили прилику и нападали и пљачкали. Временом услед слабљења државе/територија, разједињености, демографских и економских проблема, то вазалство се претварало у окупацију. Сличан примјер имамо и данас, Србија је вазал ЕУ. Они тренутно немају директну оружану контролу над нама, али након неког времена ће бити и то, у складу са данашњим временом. Надам се само да ће требати мање од 500 год да се неко сјети да направи устанак против бриселске демократуре.

Додатна литература за гдина историчара: Милослав Самарџић - Тајне Вукове реформе
Препоруке:
33
4
5 субота, 17 септембар 2011 15:45
Иван Миљојковић
Мало је битака у којима погину оба владара и где се победник повлачи са бојишта (то је збунило тадашње европско јавно мњење).


По мерилима средњевековног ратовања победник је она страна чија војска остане на попришту битке, поражена је она страна чија се војска повуче. "Европско јавно мњење" није било збуњено, звона на Нотр Даму звоне у славу победника; и то на основу тачне информације са попришта. "Телеграм" је гласио: Султан мртав - стоп - Лазар мртав - стоп - обезглављена и десеткована српска војска одржала тло - стоп - Турци се повукли - стоп - Вук Бранковић и даље столује у Приштини и Скопљу - стоп - Твртко и даље на трону Немањића - стоп.

Пирова победа је и даље победа, да није тако памтили би је као Пиров пораз. Српска војска је у Боју на косову победила - тачка.
Препоруке:
33
1
6 субота, 17 септембар 2011 15:57
FORum LIvi
FORum LIvi@Predrag Markovic
Економска политика
Непролазна времена само једне књиге Јован Б. Душанић
Поред тога, оваквим и сличним тврдњама се грађанима у Србији намеће слика о томе како су неспособни, лоши, зли и заостали, а коју деценијама шире наши евроатлански „пријатељи“. У томе су наши евроатлански „пријатељи“ добрано успели када се ради о њиховим грађанима, али то још не успева да постигну код велике већине грађана Србије. Нажалост, знатан број јавних личности (који су медијски доста експонирани) у Србији у томе им (свесно или несвесно) својски помаже.
Препоруке:
18
0
7 субота, 17 септембар 2011 15:58
FORum LIvi
И на крају, историјска искуства других земаља показују да то није ни тачно. Као пример навешћу Сингапур (једног од азијских „тигрића“ које је малопре спомињао и колега Борис Беговић) који је упркос лоших предиспозиција (мала земља без било каквих ресурса, окружена непријатељски настројеним суседима, растрзана међунационалним сукобима унутар земље…) за релативно кратко време постигао изузетне резултате у економији и у другим сферама друштвеног живота, и то пре свега, захваљујући компетентној, ефикасној и одговорној влади.

Подсетимо се да је Сингапур (у коме већину становника чине Кинези, а остатак углавном Малајци и Индуси) за време Другог светског рата био под окупацијом Јапана, а после тога британска колонија до 1959. године. После крвавих етничких сукоба (између Малајаца и Кинеза) Сингапур је 1964. године изашао из састава Малезије.
Препоруке:
20
0
8 субота, 17 септембар 2011 16:01
FORum LIvi
Ли Куан Ју-а, који је био први премијер Сингапура и на том месту остао дуже од три деценије, на почетку своје књиге Из трећег света у први – Сингапурска историја: 1965-2000 (Lee Kuan Yew, FromThirdWorldtoFirst, TheSingaporeStory: 1965-2000; Singapore Press Holdings, 2000) пише: Написао сам ову књигу за младе становнике Сингапура, који прихватају друштвену стабилност, економски раст и процват као нешто што се само од себе подразумева. Желео бих да они знају, како друштвени мир, лична безбедност, економски и социјални прогрес и процват не долазе сами од себе него су резултат непрекидних напора и сталног интересовања од стране, изабране народом, часне и ефикасне владе.
Препоруке:
20
1
9 субота, 17 септембар 2011 16:03
FORum LIvi
Предговор за ову књигу написао је Хенри Кисинџер. У њему он, између осталог, пише: Лишен било каквих природних ресурса, изгледало је да је Сингапур осуђен да зависи од јачих суседа, уколико уопште успе да сачува своју независност. Ли Куан Ју је мислио другачије. Свако веће достигнуће, пре него што се оствари – јесте машта. А он је маштао о држави, која неће само опстати, него ће и престићи друге. Недостатак ресурса мора бити компензиран преимућством интелекта, дисциплине и креативности. Ли Куан Ју је позвао грађане да учине оно, што они пре тога нису сматрали својом обавезом: прво учинити свој град чистим, а затим превазићи исконску нетрпељивост према суседима и међусобне етничке несугласице и свима показати преимућство рада.
Препоруке:
17
1
10 субота, 17 септембар 2011 16:04
FORum LIvi
Данашњи Сингапур је остварење те маште. Годишњи доходак по становнику од нешто мање од 1.000 (у моменту стицања независности) достигао је данас скоро 30.000 америчких долара. Сингапур је, у области високих технологија, лидер у Југоисточној Азији – његова комерцијална врата и научни центар.
Препоруке:
17
1
11 субота, 17 септембар 2011 16:04
Angel
Ovim tipovima koji nisu uspeli da prepoznaju ispravnost politike devedesetih (a evo potvrđuje se već hiljadu puta da je ta politika ako ne bila sasvim ispravna a ono najispravnija od svih ovih vođenih za 20 zadnjih godina) već su radili u korist svoje (i naše) štete zajedno sa našim neprijateljima, protiv te politike, nikako ne polazi za rukom da priznaju sebi da su grdno pogrešili i pomogli neprijatelju da nas dovede u ovu situaciju.

Naravno, teško je priznati da ste bili izdajnik, makar i nevoljan ili obmanut, prevaren, al sa podjednako pogubnim posledicama kao i onaj svesni.
Препоруке:
17
2
12 субота, 17 септембар 2011 16:19
Дамјан
Марковић др Предраг и дан данас сатире Србију. Сатире је тако што као члан УО РТС (Јавног сервиса европске Србије), прави простор да се медијским лажима које се емитују на РТС сатанизује Српски народ, не дозвољавајући да се о страдању и борби за слободу чује права истина. Како је могуће Предраже Марковићу да се на Норвешкој и Шведској ТВ полемише о догађајима у Сребреници 1995 године, а да на РТС-у нема ни реч о томе. Да се можда не плашите Сорошове Б92 на којој се у исто време сатанизују Срби? Да се можда не плашите како ће на то реаговати Соња Лихт, или можда Милан Николић, њен супруг? Знате ли да плату као члан УО добијате од пореских обвезника, а не од Сороша.
Препоруке:
34
2
13 субота, 17 септембар 2011 16:25
Историчар у најави
Замолио бих коментаторе на овом сајту да не коментаришу историју, ја је студирам и то врло успешно. Онај ко то није у могућности због својих ограничења солиће другом памет о "нордијско-германским школама" и уџбеницима које пишу Милослави и који у себи обавезно садрже "тајна" као део наслова.

Што се тиче текста имам замерке за сваки пасус пре савременог доба("средња класа" не постоји у средњевековној Србији, нема градова да би она почела да настаје. Та класа није још ни у повоју у свим деловима Европе). Аутору циљ нису тачне историјске чињенице већ интерпретације истих које ће лакше разумети шира читалачка публика, с обзиром на циљ текста да наведе све тешке тренутке наше историје, без њиховог дубљег сагледања. Истина је та да је српска елита била та која није могла да увиди интерес народа који она представља. Такође, истина је та да данас изгледа Срби постоје само на интернету, док куцају (као и ја) коментаре са просрпским ставом док им сународници спавају на барикадама.
Препоруке:
14
17
14 субота, 17 септембар 2011 16:26
Ultravisitor
Danas? A koliki je doprinos doticnog u danasnjoj propasti. Koliko me pamet sluzi on je jos uvek DS-ov kadar. DS je eutanazijskom aktnivnoscu unistila svaki vid zivota na organizmu Srbije. Istorija ce se svakako setiti ucesnika i saucesnika, imenom i prezimenom. Srbi cemo ostati ali zauvek sa secanjem na izdajnike.
Препоруке:
19
1
15 субота, 17 септембар 2011 16:37
anta
Данас се још плаћају дугови деведесетих??!!!Ako ovaj istoricar na ovakav nacin vidi dogadjanja ciji je svedok, mogu misliti kakve su mu mogucnost tumacenja dogadjaja od pre naprimer 500 godina...
Препоруке:
18
1
16 субота, 17 септембар 2011 16:38
Peter RV
Zabavna ali i plitka analiza Markovica.
Narocito kad govori o 'greskama' Milosevica, koje su postale politicki korektni razlozi nase bijede, poslije 5og Oktobra. (Svalimo sve na nasega 'Hitlera', da bi bili pogladjeni po glavi od onih koji su nas 'oslobodili' od njega -da bi tako dobili neku kosku od njih za glodjenje). Ovaj covjek prelazi tako veselo iznad necuvenih teskoca koje je Milosevic imao u jednoj skroz neprijateljskoj sredini koju su mu priredili jos od pocetka, oni koji su se rijesili da razbiju Jugoslaviju. Da, pokusao je da odrzi kakvu takvu Jugoslaviju, da bi spasio Srbe rasute po njoj. Teske 'greske' ili zlocin- za nekoga?
Bijeda analize Markovica doseze, medjutim, dno, kad nam se zali da nemamo 'mocnog' saveznika koji bi nas podrzao. Rusiju naravno ne pominje, jer bi to moglo da poremeti cistotu njegove teorije.
Gospodine Markovicu, zasto ne zapitate 'nasu' vladu (i 'opoziciju'), zasto trce kao pudle u Brisel, a nikad ih se ne vidi u Moskvi?
Препоруке:
16
4
17 субота, 17 септембар 2011 16:39
Марко Радовановић
Не знам из ког разлога, али већина коментатора погрешно сагледава проф. Марковића пре свега као човека, а онда и као историчара (аутора). Све што је написао стоји.
Препоруке:
5
19
18 субота, 17 септембар 2011 16:39
Uskokovic Sasa
Markovic kaze da se danas jos placaju dugovi devedesetih. Pa zar vasa stranka (demokratska) nije pobedila upravo sa programom da cim Srbija postane demokratska zemlja (to znaci kad vi dodjete na vlast)zapadne sile ce promeniti odnos prema njoj. Kosovo je demokratsko pitanje, to je bila omiljena recenica vasih kampanja. Sta je sada gospodine Markovicu? Vasa stranka je kreator, verovatno najglupljeg politickog programa u novijoj istoriji, i Kosovo i EU. PItate se imamo li saveznika? Pa zar nismo strateski partneri sa nekima koji nam otimaju deo teritorije? Vasa stranka je najodgovornija sto mi istinski i nemamo pravog saveznika. Da ste stvari postavili na svoje mesto danas bi imali iskrenog i jakog saveznika, mislim na Rusiju. Vi gradite strateske partnerske odnose sa zemljama koje nam otimaju teritoriju. Ima li sta ludje od toga.
Препоруке:
22
0
19 субота, 17 септембар 2011 16:39
Марко Дарковић
Част Марковићу као веома образованом човеку али имам у виду да је он службеник Тадићеве Србије и то га ограничава, чак и идеолошки, у свом деловању и тумачењу српске историје.
Препоруке:
22
3
20 субота, 17 септембар 2011 16:50
аса
За Бојана
Постојала је Српска Држава (макар дијелови Српске Државе) и 150 година после Боја на Косову , што су посљедице наше побједе .
А шта рећи за Марковића, политичар .
Препоруке:
21
2
21 субота, 17 септембар 2011 17:21
Цоца
Срби су народ данас са најнижим угледом у свету у својој историји, рече господин Марковић. А СВЕТ, какав углед има овакав СВЕТ данас. Ја сам поносан што нас овакав СВЕТ не гледа са најлепше очи, право да вам кажем. Јесте то скупо али је скупо све што вреди. Срби треба да буду поносни на себе.
Препоруке:
28
0
22 субота, 17 септембар 2011 18:19
Crackity Jones
Bilo bi lepo da nam vajni DS-istoricar objasni kako je moguce da su posledice devedesetih u srodnoj bliskosti sa posledicama nacistiske okupacije Balkanskog poluostrva.
Препоруке:
14
1
23 субота, 17 септембар 2011 19:02
ПВ за историчара у најави
Пoштовани, историју као науку представљате скоро као да је реч о егзактној науци. Да ли су извори које користите 100% тачни? Многи како кажете нису имали могућност да превазиђу ограничења и студирају историју. Будући да то код Вас није случај морам да искористим прилику и да Вас замолим да изнесете само одговор на питање - када су Срби дошли на просторе данашње Србије?

Унапред хвала.
Препоруке:
9
2
24 субота, 17 септембар 2011 19:02
jututunac
'...a Hitler nije postovao nikakve dogovore..."

Potpuno isto kao i danas, njegovi naslednici, neofasisticka EU ne postuje nista sto se tice medjunarodnog prava, jedino sto postuju je atomska bomba.
Препоруке:
17
0
25 субота, 17 септембар 2011 21:10
Kud će vam duša?
Odličan, pošten i patriotski tekst g. Markovića. A i on sam kaže da je svaka rang lista subjektivna. Rastuži me kad vidim koliko lične i partijske mržnje izbija iz nekih komentara.
Препоруке:
2
13
26 субота, 17 септембар 2011 21:49
Иван Миљојковић
@Историчар у најави

Замолио бих коментаторе на овом сајту да не коментаришу историју, ја је студирам и то врло успешно.

То је к'о кад' би пекар замолио све домаћице да не месе кући хлеб зато што то он ради врло успешно. Ви канда нисте фан слободног тржишта ;)
...солиће другом памет о "нордијско-германским школама" и уџбеницима које пишу Милослави...

Та школа се зове "Бечко-Берлинска", то је опет колоквијални назив... није човек знао, вероватно нема могућности да студира... А што се тиче Милослава Самарџића, јес' да није студирао историју, ал' многим Вашим професорима, поклоницима "Дрезденске школе" мог'о би жмурећи да предаје, имали би шта од њега да науче...
Аутору циљ нису тачне историјске чињенице већ интерпретације истих које ће лакше разумети шира читалачка публика

Слажем се; а интерпретација за потребе шире публике је тачка на којој се научник претвара у пропагандисту, један дипл. историчар то себи не би смео да дозволи.
Препоруке:
11
0
27 субота, 17 септембар 2011 22:34
@ПВ
Извињавам се због раније надмености, она је верни пратилац младости. Ваше питање је и мене натерало да почнем да студирам историју, нажалост, невезано је за било шта што сам ја рекао. Када сам почео да студирам први пут сам дошао у додир са историјским изворима као и са методологијом историјске науке. Схватио сам да на питања "како смо дошли овде, настали, дозволили себи да будемо преварени, поражени, да не искористимо плодове победа..." не можемо дати једноставан одговор управо зато што су питања та која су превише једноставна. Проблем је тај што је историја низ процеса, међусобно повезаних али процеса посматраних одвојено, и не можемо рећи тек тако "Еурека!". Проблем је такође тај што ми као народ имамо лично схватање историје, и свако ко се бави том науком унапред биће осуђен као неко ко је верни слуга "германских школа", створених да униште српство..
Препоруке:
3
1
28 субота, 17 септембар 2011 22:41
@ПВ
Када смо ми Срби дошли на Балкан? Препоручујем Историју српског народа I том; Б. Ферјанчић, Долазак Срба и Хрвата на Балканско полуострво (осврт на нова тумачења) ЗРВИ 35 (1996) 117-154; Т. Живковић, Јужни Словени под византијском влашћу (600-1025), Београд 2002, 285-305.
Ја нисам добио одговор, а писао сам семинарски о томе. То је питање за археологе, ма колико то мени било неподношљиво. Са друге стране, који ми Срби? По чему ми можемо да станемо пред и једног нашег претка? Да ли ви сви овде уопште и знате шта значи бити Србин? Да ли ја то знам? Постајемо интернет нација, нација на папиру. Долази нам још теже време. Моја препорука није да нападате историчаре. Ја сам већи националиста од свих вас а опет то није довољно. Срдачан поздрав, неименовани студент.
Препоруке:
3
1
29 субота, 17 септембар 2011 22:47
@Иван Миљојковић
Незнање је уточиште. (слободно цитирајте и ово)
Препоруке:
0
2
30 недеља, 18 септембар 2011 00:30
Bob
Najgori trenutak je, bar u novijoj istoriji, 1918.
Jugoslavija je grob za Srbe, kraj njihove istorije.
Ko to ne vidi, ne vredi objašnjavati.
Препоруке:
6
0
31 недеља, 18 септембар 2011 10:26
vb
Tanka analiza ali tako je kad se postane "dežurni" istoričar.
Kad je bilo najteže - je, samo po sebi, pogrešno pitanje i na njega se ne može tačno odgovoriti. Moglo bi se reći i da je u vreme Dugog rata i ustanka Srba u Banatu te spaljivanje moštiju sv. Save 1594. godine, bilo najteže ali to je moje mišljenje. Baziram ga na činjenici da Srbije nije bilo više od veka, da nije bilo nikave nade da će ona biti ikada obnovljena a da je pokušaj da se nešto uradi završen uništavanjem najveće svetinje za Srbe. Pa je opet došla 1804. godina. Istoričar bi barem toliko trebalo da zna ali, kao što reče sadašnji patrijarh - narod je taj koji je sačuvao veru. Narod a ne oni koji ga predstavljaju pa zato neukom izgleda da je sad najteže jer ovako loše predstavnike niko još nije video.
Препоруке:
1
2
32 недеља, 18 септембар 2011 10:46
alkar
milošević,po vama ,nije ima ni jednu gresku..ujedinio je komuniste i nacionaliste,pravoslavnu crkvu i srbe van srbije u zajednički cilj-stvaranje velike srbije.jedina njegova mana je ta sta nije uspio...bas ste vi srbi danas nesritan narod-drzava se raspada a na vlasti oni sta neće da ratuju već oće u eu i nato a vi velikosrbi pinite a nemorete nista.tuzno.zivit u maloj srbiji i to jos u eu inato-u.da svisnes od muke.a rusija daleko i sve dalje.
Препоруке:
1
4
33 недеља, 18 септембар 2011 21:50
tarislav
Čini mi se da se ovaj članak ne može bukvalno tumačiti i stručno procenjivati. Mladi istoričar je u pravu da je ovo pojednostavljen presek koji pre svega teži jednostavnosti i jasnosti. U ovom slučaju to nije mana. To što je autor član DS to je njegov problem (može čak i da se nasluti) i ničim ne opterećuje ovaj prikaz. To što se u srednjevekovnoj Srbiji spominje srednja klasa možda nije ispravno sa naučnog stavovišta ali je jasno o čemu se radi. Osim elte, plemstva sa kojim se mi danas identifikujemo, i kmetova, slugu, nomadskih stočara... bilo je i drugih. Bilo je neimara, rudara ili onih koji su vodili rudnike, kovača slikara...da ne nabrajam. I oni su nestali sa elitom a ostali su nomadski stočari. I sve je jasno. Trebali su vekovi da se obnovi neki, kakav-takav sloj koji bi mogao da pretenduje na naziv elita. deo je emigrirao na sever. deo je posečen, dobar deo izginuo u 1. i 2. ratu, preostali desetkovani od naših (komunista).
Srbija je u hroničnom deficitu elite.
Препоруке:
0
0
34 недеља, 18 септембар 2011 22:03
tarislav
Ono što autor nije rekao a može da se nasluti je da mi ni danas nemamo elitu. Imamo pojedice što nije dovoljno. Suprotno svom političkom pripadništvu autor ne navodi gde su nam prijatelji. Pita se imamo li ih? Odgovor na to pitanje je i naš put proizilazi.
Umalo da zaaboravim kao što je autor zaboravio. Nije se preživela vojska tek tako oporavila na Krfu a nije ni uz Francusku pomoć. Pomoć je stigla iz Rusije u vidu ultimatuma ali to svi znamo, valjda?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер