петак, 01. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Неолиберална догма о порезима

Kоментари (31) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 07 септембар 2011 17:45
Igor
Dušanić izvanredan kao i uvek. Jasno i ubedljivo raskrinkavanje još jednog (neo)liberalnog mita.
Препоруке:
31
0
2 среда, 07 септембар 2011 23:17
Fristajlo
Još samo da to shvati i veći deo sveta, pa da se spasemo...
Препоруке:
12
2
3 четвртак, 08 септембар 2011 02:38
Зоран
Смањење пореза ради посао у нормалним капиталистичким државама, где 99% народа мора да плати порез. Ако се дигне порез овде у САД, рецимо, приватник аутоматски размишља кога да отпусти. И скоро увек нађе неког. Моје искуство овде у САД, као човека који ради приватно, и који је покушао да исти посао ради у Србији, је следеће: Порез је поштенији у САД: Не плаћаш паушално, него процентуално, у мом случају. Мањи су услови које мораш да задовољиш у САД него у Србији, почев од пословног простора па на даље. Нико те не обилази, закера и тера мак на конац. Ако вам није јасно нешто о либералном капитализму, погледајте ка чему Кина иде )знате ли да део здарвственог плаћаш у Кини из свог џепа?)и где вам млади одлазе. Остало је све теоретисање за паре или из духовног задовољства.
Препоруке:
9
23
4 четвртак, 08 септембар 2011 02:54
Зоран
Само да напоменем да ја уопште нисам причао о јаким капиталистима и порезима, него о обичним приватницима. А то је све исто и са великим капиталистима. И он гледа кога ће да најури чим му дигну порез и још пре нађе јер велике компаније су пуније празнијег хода од малих компнаија, па макар те велике компаније биле приватне 100% и имале Ротшилда на челу. Једноставно не можеш увек да држиш све под надзором, а и мало се опустиш ако ништа друго, бар у неком периоду. Али, кад ти дигну порез, е онда прочешљаш све и неко оде напоље 100%. Рецимо мали приватник у САД кад му дигну порез шкартира прво оног што му шиша траву. По дефиницији он иде први, ако не још неко. Па Обама нека диже порез, нека уводи обавезе разне како би пунио буџет. Ево данас ми каже Амер: "Нама треба неко ко има смисла за посао, Обама то нема. Он нема дан радног стажа у суду. А може да прича колико хоћеш."

Видели су да је потпуно неспособан за посао. Само капиталиста може да води САД, нико други.
Препоруке:
4
23
5 четвртак, 08 септембар 2011 03:06
Зоран
"Плате у САД више од једне деценије реално се не повећавају, па су запослени присиљени да све дуже дневно проводе на послу и да се све више задужују, поготово што су многи издаци (нарочито за здравство и образовање) осетно порасли. Просечна кућа се 1980. године могла купити за 64.600, а 2006. године за њу је требало платити 246.500 долара, а за типичну америчку свадбу трошкови су за исте године порасли са 11.213 на 28.082 долара. Амерички радник ради у просеку по 50 часова недељно, а дуг просечне породице у 2007. години износио је 138% њиховог годишњег дохотка. Тај проценат се кретао око 50% до 80-их година прошлог века."

-----------

Да ли знате за колико се купује сада кућа од 120 квадрата 35км од Атланте? Показао ми Амер. 120.000 долара. Ниеј то Канада где цене куча НЕ ПАДАЈУ, неги тодлажу кредит на 40 година. Кукају наши јкао сури пилићи да у Торонту не могу да купље нормалну кућу, ПРЊЕСКУПО. Како прескупо, питам ја, овде у САД цене пале. (Наставак следи)
Препоруке:
7
16
6 четвртак, 08 септембар 2011 03:11
Зоран
Богати се ограђују од остатка друштва – они живе у елитним деловима које уместо обичне полиције обезбеђују приватна чувари и телохранитељи; уместо јавних паркова, базена и других спортских објеката имају сопствене или посећују луксузне приватне клубове са тим садржајима; децу не шаљу у државне него приватне елитне школе и универзитете; не лече се у државним болницама него на приватним клиникама; не путују јавним транспортом у пренатрпаним аутобусима и метроима, итд.

Па они се више и муче. Више раде. Кад сам био радник одрадим своеј и не боли ме глава. Сад као приватниок стално размишљам како и шта и остајем дуже на псолу него кад сам био радник. Па хоћете да живим као кад сам био радник? А што? Па јел то поштено? Па што да ја будем будала и радим као коњ кад неко ради мање а живи боље? Е тако изгледа филозофија која пролази у Србији и то у пракси. Зашто да ми дете не иде у приватну школу, јесам ја неком нешто украо? Јесам слагао, поткрао? Па не може да онај ко ради више живи горе.
Препоруке:
8
22
7 четвртак, 08 септембар 2011 03:17
Darth Vader
Sto se tice poreza vi citaoce obavjestavate samo o dijelu zarade bogatih u Americi ali ne i njihovom udijelu u placanju poreza. Cisto reda radi ja cu ovde ostaviti i te brojke a vase izostavljanje cu pripisati vasoj nemarnosti a ne vasim namjerama…Dakle, u istoj godini za koju navodite podatke (2007) najbogatijih 1% su zaradili 23.5% novca a platili 40.42% poreza na dohodak, najbogatijih 5% su zaradili 37% dohodka a platili 60% poreza, najbogatijih 10% su zaradili 48% dohodka a platili 71% poreza na dohodak…oni koji spadaju u grupu 50% “najsiromasnijih” su zaradili 13% dohodka i platili zapanjujucih i eksploatisujucih 2.9% poreza na dohodak (Vecina ovih su blizu 50% distribucije tako da skoro pola stanovnistva u Americi uopste ne placa poreze). Naravno, vecina ostalih poreza (lokalni porezi na imovinu i federalni na nasljedstvo) pogadja bogate vise nego siromasne. Jedino je porez na prodaju taj koji pogadja siromasne vise ali je i najnizi medju ovim porezima.
Препоруке:
6
18
8 четвртак, 08 септембар 2011 03:18
Darth Vader
Vasa tvrdnja o nedostatku rasta plata ignorise cinjenicu da plata nije cijela kompenzacija kao I cinjenicu da je stvarna inflacija nesto manja od izmjerene. Ako pogledate na cijelu kompenzaciju, dakle, ako ukljucite zdravstveno osiguranje, private penzione planove, stipendije itd. (sve izuzete iz tih vasih proracuna o platama) onda je rast bio oko 3%. Naravno, kao sto je Boskim Komisija utvrdila 1996-e, inflacija je nesto niza od izmjerene sto znaci da je realni rast plata veci od izmjerenog. (Kada mjere plate oni nominalne plate smanje/povecaju velicinom inflacije/deflacije) Najbolje mjerilo rasta plata je broj casova rada koji je potreban da kupite nesto…u slucaju skoro svih proizvoda i usluga broj sati rada potreban da se plati za te usluge i robe je opao iako se kvalitet tih roba i usluga povecao.
Препоруке:
5
15
9 четвртак, 08 септембар 2011 03:20
Darth Vader
Dalje o ekonomskom rastu.

Kao prvo, vi kao profesor ekonomije bi trebali znati da ekonomski rast zavisi od mnogo faktora a porezi su samo jedan. Dakle, sasvim je moguce da je ekonomski rast u zadnjih 30 godina sporiji nego prije unatoc nizim porezima a ne zbog nizih poreza. Ova elementarna ekonometrijska cinjenica bi trebala biti poznata nekom ko pretenduje na status ekonomskog strucnjaka.
Препоруке:
7
18
10 четвртак, 08 септембар 2011 03:21
Darth Vader
Kao drugo, vi govorite o Americi ali ne o Evropi. Recimo, porezi su u Italiji, Francuskoj, Njemackoj itd. porasli u zadnjih 30 godina a i kod njih se rast usporio. Zasto, recimo, ne uporedite ekonomski rast Francuske sa rastom Amerike u zadnjih 30 godina? Amerika je smanjivala poreze a Francuska ih je povecavala, tako da imate odlican prirodni eksperiment koji eliminise dosta ostalih faktora rasta. Amerika je rasla brze ne samo od Francuske nego brze i od socijal-demokratske (dakle dominantno ljevicarske) Evrope generalno. Naravno, vi ste u sluzbi propagande a ne istine pa selektivno birate samo Ameriku i ne poredite je sa drzavama na slicnom nivou ekonomskog razvoja ali drugacijim poreskim nivoima.
Препоруке:
6
19
11 четвртак, 08 септембар 2011 03:22
Darth Vader
Kao trece, tokom osamdesetih Regan je morao da dovede inflaciju pod kontrolu sto je zahtijevalo povecavanje kamatnih stopa a to je dovelo do recesije (najdublje recesije poslje Drugog Svjetskog Rata do tada). Inflacija je stvorena zbog svuda prisutnih ljevicarskih instikata da deficite prouzrokovane "socijalnim" trosenjem pokriju printanjem novca, koje koriste i za stimulisanje ekonomije u izbornim godinama. To je stvorilo statisticku iluziju viseg rasta 60-ih i 70-ih koja je skupo placena sporijim rastom tokom svodjenjem inflacije na razuman nivo 80-ih. Ovo naravno smanjuje prosjek u zadnjih 30 godina a povecava u period prije toga, iako je dobar dio sporijeg prosjecnog rasta u zadnjih 30 godina cijena visoke inflacije 60-ih i 70-ih godina.
Препоруке:
4
17
12 четвртак, 08 септембар 2011 03:23
Darth Vader
Kao cetvrto, usporavanje rasta je dijelom prouzrokovan iscrpljivanjem potencijala za rast od akumulacije kapitala. Kao sto nas je Robert Solow naucio, na duzi period nivo akumulacije kapitala se zaustavlja na nivou deprecijacije (steady state), tako da samo rast tehnoloskog nivoa dovodi do dugotrajnog ekonomskog rasta. U pocetku, kada kapital jos uvijek nije akumuliran rast je brzi posto se bazira i na akumulaciji kapitala i na tehnoloskom napretku. Vremenom se potencijal akumulacije kapitala (niskovisece voce) isrpi i rast se usporava. To je glavni razlog zasto siromasnije drzave rastu brze kada kontrolisete za razlike u ekonomskoj politici. To je i glavni razlog zasto se rast usporio u skoro svim bogatim drzavama.
Препоруке:
5
17
13 четвртак, 08 септембар 2011 03:25
Darth Vader
Sto se tice empirijske literature, ona je podjeljena kao i u svemu, medjutim vecina strucnih radova u vodecim zurnalima zakljucuje da manji porezi vode brzem ekonomskom rastu. Samo procitajte neke od radova/clanaka/debata Kristine Romer, Roberta Bara ili nobelovaca Majkla Spensa, Gerija Bekera, Edvarda Preskota, Edmunda Felpsa itd.
Препоруке:
3
19
14 четвртак, 08 септембар 2011 03:26
Darth Vader
Vasa tvrdnja o teorijskoj nepotvrdjenosti “neoliberalizma” je prazna floskula, zato sto je ekonomija socijalna nauka I nema linearni progress znanja poput prirodnih nauka. U njoj je rijetko kad sta potvrdjeno zato sto se debata nastavlja u nedogled na vecinu tema. Da ste otvorili jedan od vodecih ekonomskih zurnala u zadnjih 20 godina i procitali clanak-dva, vidjeli bi da su glavne teze neoliberalizma (postovanje i zastita private svojine, privatizacija u komunistickim drzavama, ciljanje inflacije itd.) ne samo teorijski utemeljene u kompleksnim matematickim modelima a i u intuiciji zdravog razuma, vec veoma popularne medju ekonomistima i ljevog i desnog politickog opredjeljenja.
Препоруке:
6
22
15 четвртак, 08 септембар 2011 03:40
Зоран
Колико је наших талената пропало и проапда? Пуно. Док не оду на Запад, посебно у САД, ништа од њих. Где беху Тесла и Пупин завршили? Што не одоше у Француску (Тесла пробао), што не у Немачку, Аусто-Угарсу? :) Амери таленте не испуштају. Сви мање искористе таленте, чак и комунистичке земље, него Америка. Зато маса и долази у САД, а не у Русију или СССР или Кину. Једино им је „мана“ што од просечног не праве генијалце а ни од дебила не праве просечне. Ако си добар добуијеш школовање такорећи бесплатно. Али неће да добије просечан, што је и поштено и нормално. И за дебиле имају посао, пакују ствари по кесама у самопслузи. Ништа се не секирај. У САД си баш тамо где ти је место, ако они не умеју да те поставе, поставиш сам себе.
(Наставак)
Препоруке:
6
21
16 четвртак, 08 септембар 2011 03:41
Зоран
И не постоји систем да свима буде боље, него колико се намучиш толико ти је боље. Колико си паметан, толико ти је боље. Колико знаш шта радиш толико ти је боље. А не рађамо се сви исти, жао ми је.
Неко вреднији, неко паметнији, неко покваренији, неко поштенији. Шта ће бити са оним нашим математичарима што се без медаље не враћају и то обично златне? Да неће у Немачку (кажу тамо бесплатно школовање и добра социјала)? Неће гарантујем. У Србију? :)))) Па где ће? Па Британија или Америка. Нема где другде.
Препоруке:
5
18
17 четвртак, 08 септембар 2011 03:46
Зоран
Знате ли колико је скупо то америчко школство? Толико да 29% Амера је са факултетом. И треба им још. А у Немачкој бесплатно и немају довољно.
Препоруке:
7
15
18 четвртак, 08 септембар 2011 04:04
Petar Izgnanik
Poreske olaksice, kao i stimulacije, kao i SVE drugo u Srbiji je uvek u sluzbi partito-mafijaske drzave. NISTA od toga nikada nije stiglo do SVIH ekonomskih ucesnika pod istim uslovima nego uvek samo do izabranih, a izabrani su iskljucivo po politickoj liniji.

Srbi vole da kukaju na nekakav "neoliberalizam" a slobodno trziste i vladavinu zakona (a osnovno tu je da vazi za SVE pod istim uslovima) nisu nikada ni iskusili. Ni Zapad nece glave doci nekakav "neoliberalizam" nego upravo to sto se bankarski sektor izdvojio kao izabrana sveta krava pa drma i privredom i drzavom. Ma kakve gluposti jedna velika banka da napravi nece joj se dozvoliti da bankrotira. Tu je kraj kapitalizma, a i blagostanja koji je on tim drzavama, KOJE GA SADA NAPUSTAJU, doneo.

Ljudi, borite se protiv korupcije i partijske drzave a ne protiv nekih vetrenjaca "neolibaralizma".
Препоруке:
16
4
19 четвртак, 08 септембар 2011 08:59
Dijasporac
Komunisti su takođe živeli odvojeno od naroda, stanovi, kuće, vikendice, automobili sve im je bilo dostupno, tako da što se tiče materijalnog bogastva i "najpravedniji" model raspodele je bolovao od te bolesti kao i neoliberalni. Bile su to rasprostranjene pojave po celoj zemlji, u partijskoj državi partijaši su bili grofovi, uostalom i prof. Dušanić je sve to osetio na svojoj koži.

Drugi aspekt ovog teksta o porezima i subvencijama, to ste pogodili do kraja, Švedska ima najveće poreze a znate da se ipak održava sa svojim standardom i privrednim rastom, nije veliki ali je stabilan.

Subvencije su meni interesantne kao sredstvo za stimulisanje privrednog rasta, naročito za zapošljavanje, to je totalni promašaj, transnacionalnim kompanijama davati visoke subvencije je apsurd, oni čim isisaju profit sa nekog tržišta odlaze, nema nikakve socijalne odgovornosti, nije subvencionisanje bure bez dna a po mom mišljenju, efikasno subvencionisanje je ono koje stimuliše samozapošljavanje,
Препоруке:
13
4
20 четвртак, 08 септембар 2011 10:13
HERCEGOVKA
Bila sam mlada kada sam čitala knjigu Sluga Jernej i njegovo pravo, i nisam mogla da verujem da postoji takva postavka. Mislila sam, to je samo knjiga koju je napisao veliki Ivan Cankar i plod je njegove mašte.
Danas znam, da smo svi previše maštali o dobrom životu i sreći nas "malih" ljudi odgajanih tako da budemo dobri učenici, da ne ležemo i ne krademo. Tako smo vaspitali i svoju decu, koji iako obrazovani, tavore po Biroima za zapošljavanje, bez nade u budućnost i pravdu. Osećam se krivom, promašenom kao roditelj, nemoćno i tužno.
Naravoučenije:
Kupujte deci, umesto knjige i lutke, pištolj, šminku i cipele sa visokim potpeticama. Odgoj, to im je nepotrebno.
Da, profesore Dušaniću, bajke više ne postoje.
Odličan tekst, hvala Vam!
Препоруке:
23
1
21 четвртак, 08 септембар 2011 16:56
Za Zorana
Zaboravili ste odakle dolazi takvo blagostanje u USA...USA trosi preko 20% svetskog BDP a pravi manje od 10%, tj ti talenti koji ostaju u USA itd, sve to ide preko grbace siromasnih zemalja, a ne USA. Ako je globalno robovlasnistvo sistem za pohvalu, alal ti vera. Milsim..jeste dobro za robovlasnika, i vi vidim uziveli ste se u to ulogu. Sve dok se robovi ne dignu...
Препоруке:
27
3
22 четвртак, 08 септембар 2011 16:59
истина боли
Ауу, ѕашто су нам се тако узнемирили господа неолиберали?! Па написаше коментаре неколико пута дуже од Душанићевог основног текста. Свака част господину Душанићу за његов херојски напор у чишћењу економских Аугијевих штала, али код наших "стручњака" ће, изгледа, неолиберализам последњи пропасти, баш као што су наши политичари последњи покушавали да бране и реал-социјализам.
Препоруке:
25
2
23 четвртак, 08 септембар 2011 20:38
Драгутин Драгутиновић
У земљи Србији порез на имовину је у 2011. години смањен само најбогатијима: пореска прогресија је ублажена, у најелитнијим зонама је смањен коефицијент локације са 2 на 1,4; истовремено сиротињи је порез већи до 60%; порез на земљиште преко 10 ари сиротиња не плаћа од 2004. године, иако је Законом предвиђено, ко ће коме ако не свој своме...(погледајте измене Закона о порезима на имовину у 2011. години и Правилник о утврђивању пореске основице...)Народе сад ће избори! У свету онај ко се поиграва са порезима губи на изборима а тајкунима је порез превисок, шта ће јадници са хектарима грађевинског земљишта, које нема вредност - само када треба порез да се плати (иначе 1 ар = 150.000 евра).
Е мој професоре џаба ти либерални, неолиберални и други концепти живимо у банана држави а банане зна се ко бере, немамо уређен систем и систем контроле, имамо законе али са законима се може и овако и онако, како процене политичари, њихови финасијери и порески стручњаци...
Препоруке:
13
0
24 петак, 09 септембар 2011 06:28
Happy few
Недавно је инвеститор-милијардер Ворен Бафет (колумна у Њујорк тајмсу) написао како је у прошлој години платио порез по стопи која је двоструко нижа од стопе по којој су порез плаћали његови запослени (он 17,4%, а запослени 33-44% на пореску основицу). Иронично је додао како је пријатно имати пријатеље у Конгресу који воде рачуна о благостању богатих.


комунизам, неолиберализам, капитализам,....ја не видим разлике. оне су само у форми. Суштина је скоро иста.

из горњег издвојеног текста видимо и сво лицемерје бездушних богаташа. Шта ће тек у будућности да раде итд., уколико се настави овим правцем ?

пс. и ја бих волео добитак на лотоу, па да платим порез.
Препоруке:
6
2
25 петак, 09 септембар 2011 13:19
Laž i obmana
U svojoj pravednoj brizi da svako plati porez interesuje me da li su osvajači Divljeg zapada platili porez na pljačku indijanske zemlje? Molio bih gospodina Bosanca, Dartha Vadera da mi odgovori ako je ikako moguće.
p.s. Ostao sam mu dužan odgovora na pitanje zašto je prinos na američke obveznice najmanji, uz prećutnu pretpostavku da investitore beže u najsigurnije investicije. Da, prećutna pretpostavka je tačna onoliko koliko je tačno i sigurno i spasonosno rešenje kada iz zapaljene višespratnice birate najsigurnije rešenje....da, na primer, skočite na beton sa 20. sprata. Toliko o logici naedukovanog Bosanca!
Препоруке:
7
1
26 петак, 09 септембар 2011 17:02
Петар Изгнаник
Душане Драгутиновићу, потписујем све. Често имам утисак да се ми Срби растргосмо исправљајући светске и космичке неправде при чему (нам) је накакав неолиберализам главни извор свих зала.

Нас ће главе доћи хаос, корупција, и рекет. Чак нам и не треба ЈАЧА држава него нам требају власт и држава које ће имати МЕРЕ и не вршити правно насиље и пљачку и над привредом и над народом. Сви можемо у банкрот и да нам се отме и стан ако треба али држава може годинама да затеже и не плаћа добављаче па ником ништа.

Обуздајте ове министре и разне инспекције, агенције, општинаре-рекеташе који пију крв привреди па ће одма бити боље. Ево и свежег примера из Белгије где је власт ипак мање корумпирана него ова наша. Рекордних 500 дана нису саставили владу и ПРИВРЕДНО СТОЈЕ НАЈБОЉЕ У ЕВРОПИ
http://www.cnbc.com/id/44449759
А замислимо да неко ове наше рекеташе и мешетаре пошаље на одмор једно 500 дана да не могу да краду...
Препоруке:
1
3
27 петак, 09 септембар 2011 18:00
Zoran i pamet.....
@Зоран
Ako je svako shodno svojoj pameti na mestu koje zaslužuje u američkom društvu to znači da se tamo manje više sve ispravno radi pa da bi i rezultati iz godine u godinu morali biti sve vidljiviji i vidljiviji. U pravu ste! Kako su radili tako su i zaslužili, ostvarivši rekordan dug prema sebi i drugima. Međutim, postavljam sam sebi pitanje, da li je to bio njihov proklamovani cilj? Nisam siguran. Opet, ako je bio proklamovan drugi cilj a prošli su ovako postavlja se pitanje odgovornosti. A ako je neko kriv za potonji rezultat onda je teško verovati da je svako sedeo baš na mestu koje je zaslužio. Pođimo, recimo, od predsednika SAD, svejedno, Regana ili ovog juniora Buša. Šta da pričam tek o američkim ekonomskim genijima sa onolikim Nobelovim nagradama? I na kraju šta da mislim o vama, Зоране, kada ovako isprazno potrošiste vreme. A možda ni ne zaslužujete poziciju i vreme koje smo vam poklonili čitajući to što pišete? Recite, kako stvari stoje?
Препоруке:
7
1
28 субота, 10 септембар 2011 08:45
јединство личности
Ево како је описан модерни капитализам у време пре неких 200 год. Шта речи онда за неолиберализам ?

"А пошто се економски интереси преплићу и спајају, борба постаје све свирепија, све безнадежнија, чудовиште добија све разноликије облике, а крајња пропаст је све неизбежнија. На крају људи увиђају да су са свих страна окружени супарницима и непријатељима, свако се бори против сваког, свако стоји у првој линији непрекидног, општег, стварно "тоталног" рата (Карл Каутски). Својина положај и утицај морају морају из дана у дан изнова да се стичу, освајају и појачавају: све изгледа да је привремено, непоуздано и несигурно (Франц Шнабел). Отуда општи скептицизам и песимизам, отуда осећање пригушене забринутости која испуњава Балзаков свет и остаје доминантна карактеристика књижевности капиталистичке ере."

Арнолд Хаузер
Социјална историја уметности и књижевности
стр. 224
II. ТОМ
---------------
AD FONTES - КА ИЗВОРИМА !
Препоруке:
3
0
29 субота, 10 септембар 2011 11:17
MANGUSTA
За оне који критикују професора Душанића и њедгову причу О Неолибералној догми о порезима могу само рећи из свог искуства неког ко се бави Економетријском теоријом новијег датума и Примењеном математиком у Економији с једне стране и личним искуством као и искуством мени блиских људи, с друге стране.
Тачно је што каже професор Душанић, тј. није тачно што кажу његови опоненти, у вези пореза који се опрашта најбогатијима да он доноси напредак и бољитак целом друштву, он доноси бољитак само њима тј. најбогатијима јер, скоро сваки динар (долар,евро,...) који им опрости од пореза иде махом на личну потрошњу и на луксуз, а евентуално мањи део иде у неко улагање тј. инвестицију.
Препоруке:
6
0
30 недеља, 11 септембар 2011 19:53
Pavle / D
Kako su se neoliberali raspisali i napravili galamu. Ali sta im drugo i prestaje. Zar imaju neki drugi izlas nego lagati, lagati, lagati, ... Naravno da nemaju.

U neoliberalnom raju 45,183931 miliona amerikanaca koristi u junu 2011 Food Stamps, socijalnu pomoc u namirnicama u vrednosti od 133,67 dolara mesecno na bazi drzavnog Supplemental Nutrition Assistance Programa (SNAP). To su 18,667 miliona vise nego 2006.
http://www.querschuesse.de/45184-millionen-food-stamps-bezieher/

Neoliberlizam je pre tri decenije obecao radna mesta, rast i blagostanje. Pod uslovom da se bogatima darasticno smanje porezi, radnicima ukinu prava i (privremeno) snize nadnice.

Naravno, to je bila laz, sa ciljem koji nam je tek sada poznat: Sistematska placka i porobljavanje naroda planetarnih razmera,radi neshvatljivog bogacenja jedne sacice egoista i egomana.
Препоруке:
4
0
31 петак, 16 септембар 2011 22:48
dra
Zabelzicu ovaj clanak da bih ga ponovo posetio posto ocekujem odgovor autora na iznesne kontargumente, mada ne znam koliko je to uobicajeno.
Nadam se da ce odgovora biti. Mozda se razvije zanimljiva rasprava........
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер