понедељак, 12. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Русија и Кина без договора о извозу руског гаса

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 19 јун 2011 09:23
Ли Мун Самоварев
Гас ће, наравно, бити продаван, само је договор запео око плаћања. И то не колико да се плати, него у којим парама да се плати. Руси, изгледа, неће више америчке доларе. Јуан? Па, не, хвала, због велике инфлације. Рубље? Може, али како до рубаља доћи? Кина ће морати много више да извози у Русију, али ће руси тражити да се кинеско тржиште отвори за руску индустрију. Кина, наравно, не би била ту где јесте да није врло приљежно спречавала било какав увоз. На жалост, свет је дошао дотле да је трговина могућа само ако једна страна губи у размени.
Препоруке:
37
2
2 недеља, 19 јун 2011 13:02
jezivi
Maice i cipelice se mogu proizvesti, a gas i nafta ne.
Ko drži keca u rukavu?
Препоруке:
31
1
3 недеља, 19 јун 2011 14:00
Marko Gay
Ovo je vrlo ohrabrujuce za SAD.
Препоруке:
7
27
4 недеља, 19 јун 2011 16:57
Ocigledno su suvise slepi da vide simbolicnu vrednost dogovora...
Trebali su naci kompromis, ali eto...
Препоруке:
15
0
5 недеља, 19 јун 2011 17:03
@Ли Мун Самоварев
Mislim da gresite za to oko valute. Rusija i Kina su poprilicno davno sklopile ugovor o upotrebi svojih valuta u medjusobnoj trgovini (pretpostavljam da je rec o trgovini na drzavnom nivou, a ne o svoj trgovini).
Rasprava je oko toga da li da cena bude fiksna, ili da se prepusti marektu. Kini bi odgovarala fiksna cena (koja bi verovatno bila blizu sadasnjoj ceni), dok bi rusima odgovarala varijabilna cena, jer je poprilicno sigurno da ce cena vremenom rasti. Mislim da su mogli napraviti komrpomis, tipa '15 godina ovako 15 onako', ali kako god, nece se oko ovoga zavaditi. Obe ztrane su veliki biznismeni, i velike diplomate.
Препоруке:
29
0
6 недеља, 19 јун 2011 19:30
Дејан
@ jezivi

Кец у рукаву држи земља која не извози сировине. Нафта и гас ће да се исцрпе, док ћемо увек морати да купујемо робу широке потрошње.

Уосталом Кина је економски џин, док је Русија економски пропала прича која зависи од цена нафте на светском тржишту.
Препоруке:
9
14
7 недеља, 19 јун 2011 22:40
Бане
Полако, неможе увек прво па мушко, стрпљен спашен.
Мислим да су обе стране довољно зреле и мудре да направе уговор који има да задовољи њихове интересе.
Препоруке:
8
0
8 недеља, 19 јун 2011 22:41
Зоран Ђорђевић
Ово ми се не свиђа:
"Мој избор је другачији. Руском економијом морају да доминирају приватни бизнис и инвеститори, а држава мора само да заштити одлуке и имовину оних који су спремни да ризикују свој новац и углед", рекао је Медведев.

Бојим се да то није његов избор.
Препоруке:
8
3
9 понедељак, 20 јун 2011 00:01
ekonomski diletant
@dejan

Cini mi se da u savremenom svetu bez energije(nafte i gasa)nije moguca ni velika proizvodnja?! Nije USA bez razloga ruske resurse odredila kao svoj(nedostizan-moje misljenje)cilj. Postujem Kinu ali ipak, mislim da Rusi imaju keca u rukavu.
Препоруке:
9
0
10 понедељак, 20 јун 2011 00:05
ekonomski diletant
@dejan

Cini mi se da u savremenom svetu bez energije(nafte i gasa)nije moguca ni velika proizvodnja?! Nije USA bez razloga ruske resurse odredila kao svoj(nedostizan-moje misljenje)cilj. Postujem Kinu ali ipak, mislim da Rusi imaju keca u rukavu.
Препоруке:
5
0
11 понедељак, 20 јун 2011 06:46
Предраг,Скопље
Медведев је такође упозорио да би се Русија могла суочити са периодом стагнације и да мора да смањи своје ослањање на високе цене нафте, или ће се, у супротном, суочити с економским проблемима када дође до слабљења цена тог енергента.
Е само овде је у праву Медведев.
Препоруке:
1
0
12 понедељак, 20 јун 2011 11:07
dugoročni interes važniji od dnevnog pazara
Разумем позиције обе земље. Кина жели да обезбеди дугорочну енергетску стабилност по предвидивим ценама, Русија зараду, јер сваки динар је драгоцен. Ипак, можда је стратешко партнерство са Кином важније од неке евентуелне додатне зараде због флуктуације цена. Историјско пријатељетво и партнертво са Кином тек треба створити. У противном емерички империјализам ће продрети у покотину, као вода.
Препоруке:
2
0
13 понедељак, 20 јун 2011 11:19
Beograđanin b
@Ли Мун Самоварев Русија нема шта да прода Кини осим енергената и, евентуално, нешто наоружања, а и то све мање. Такође је нетачно да 'Руси неће доларе'. А што не би, кад за доларе сами купују по свету? Такође није тачно да 'Кина спречава увоз'. Кина увози: гвоздену руду, гас, нафту, машине и индустријску опрему, пластику, оптичку и медицинску опрему, производе органске хемије и тд. Само за прва четири месеца ове године, Кина је увезла из САД робе у вредности 34 милијарде долара (а извезла у САД 115). Ваше оцене су, дакле, неутемељен у реалности.
Препоруке:
1
1
14 понедељак, 20 јун 2011 11:32
Бели Орао
Свиђа ми се последња реченица @Ли Муна Самоварева.
Дефинитивно свет (САД највише), је полудео. Ако се из свега извучемо, можемо да славимо.
Препоруке:
2
0
15 понедељак, 20 јун 2011 11:55
Dragan Đorđević
Preduzeća u Rusiji su još uvek pretežno u državnom vlasništvu. Preduzetnički duh još nije ovladao ruskom privredom. Međutim, to se postepeno menja. Država mora da zadrži kontrolni paket akcija u najvećim i ključnim preduzaćima ako ne želi da postane "lutka na koncu" u rukama najkrupnijih bankara i industrijalaca kao što je to slučaj na Zapadu. Šta oni, bogataši, rade sada po Svetu svima je jasno.
Sa druge strane, Kina ima veliku stopu rasta zahvaljujući promišljenim potezima države ali najvećim delom zahvaljući ogromnom broju radnika koji dolaze sa sela. Oni, bežeći od strašne bede koja postoji na selu pristaju da rade veoma naporno, za jako male nadnice, i bez ikakve zdravstvene i socijalne zaštite i sigurnosti. Koliko će još to da traje?
Očigledno, obe strane imaju i prednosti i slabosti. Toga su potpuno svesne. Možda je i bolje da se ne sklapa nikakav dogovor nego da bezopleto sklopljen sporazum kasnije postane izvor problema.
Препоруке:
4
0
16 понедељак, 20 јун 2011 22:29
Зоран Ђорђевић
@Драган Ђорђевић
Потпуно се слажем са овим:
Država mora da zadrži kontrolni paket akcija u najvećim i ključnim preduzaćima ako ne želi da postane "lutka na koncu" u rukama najkrupnijih bankara i industrijalaca kao što je to slučaj na Zapadu. Šta oni, bogataši, rade sada po Svetu svima je jasno.

Зато сам и написао шта ми се не свиђа у Медведевљевој изјави. "Предузетнички дух" је само еуфемизам за похлепу.
Препоруке:
2
0
17 уторак, 21 јун 2011 13:33
Ли Мун Самоварев
Белом Орлу: Хвала

Београђанину и непознатом: Написах: Кина да отвори тржиште за руску ИНДУСТРИЈУ. Тржиште Кине је отворено за рударство, енергију, делимично за пољопривреду, али није за индустријске производе.

Затим, ни Кина није имала неку индустрију пре 30 година, али је продавала то што је имала, и успут се развијала.

Наоружање јесте руска извозна роба, али се знање из војне и космичке технике може применити и у производњи свакодневних производа. Може, ако се ти свакодневни производи имају где и продати. На једног Руса купца иде 10 - 12 Кинеза, Кина је велико тржиште, слободан извоз у Кину може значајно утицати на развој било које земље.

На крају, Кина би хтела фиксну цену гаса, али фиксну у којој валути: доларима? јуанима? динарима? злату? дралон гаћама? џаковима пиринча? Колико ће вредети један јуан за 15 година? А један долар? Динар? Грам злата? Кило пиринча? Е, ту је запело.
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер