недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Портпарол јапанске владе: Фукушима неупоредива са Чернобилом

Kоментари (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 26 април 2011 14:51
Миленце
Наравно да су ове две несреће "потпуно другачије". Исто је тако "потпуно другачије" и када Американац убије. Амерички мотиви су, наиме, углавном хуманистичке природе. Они кад убију и кад баце напамл и осиромашени уранијум и диоксин, то је све из племенитих побуда...
Препоруке:
0
0
2 уторак, 26 април 2011 15:30
Angel
KO veruje zapadnoj propagandi i anti-propagandi - taj "nije dobro sastavio oko ljeske"
Препоруке:
0
0
3 уторак, 26 април 2011 17:46
Турас
Фукушима се не може мерити са Чернобилом.Прво биланса још није завршена. Још увек се умире од последица радијације у Чернобиљу.Рано је говорити и обмањивати јавно мнење да ће Фукушима да однесе мање живота.Мора да се има у виду многострука насељеност у Јапану од Украине.Да Фукушима поседује четири реактора и крије се њихово право оштећење.По овим чињеницама сматрам,поготову што је зона забране у фукушими 30км.Чернобил преко 250км.Јапан је у горем стању.Дакле,то су уједно и разлози скривања истине.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 26 април 2011 18:21
Нина
Гринпис једино може да добије донације ако застрашује људе. Нема говора да је после Чернобиља умрло толико људи. Прочитајте ивештаје Светске здравствене организације.
Становништво око Фукушиме је одмах евакусисано пре прве експлозије праскавог гаса. То што је ипуштена већа количина јода има утицаја само ако је становништво у непосредној близини акцидента. Ако није, утицаја нема, јод се распада за 8 дана.

Фантастично је не само незнаље људи, него и неспособност да чињенице провере пре него што извлаче закључке.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 26 април 2011 18:53
J131
Нина зашто пишете нетачне ствари??
Одакле вам то да се јод 131 распада за 8 дана. То је само време полураспада, уколико уопште знате шта је то.
Молим вас да не наступате овде као неко ко понешто зна о томе, када елементарне ствари не знате.
Препоруке:
0
0
6 уторак, 26 април 2011 19:38
Нина
То сам и мислила, време полураспада је 8 дана, што значи да се количина јода драстично смањује за неколико недеља. Разлике између Фукушиме и Чернобиља су следеће, ако већ хоћете детаље, а верујем да више знам од Вас.

1. Кад је дошло до експлозије у Чернобиљу, реактор је радио, контролни механизми су били ручно онеспособљени због некаквих тестова, дошло је до критичности језгра, и комплетног топљења и горивних шипки и нуклеарног горива. Није било дебеле бетонско–челичне заштите, те је огромна количина фисионих гасова, фисионих продуката као и нуклеарног материјала (U, Pu) избачена у ваздух. Евакуација је наређена тек 3 дана после експлозије, и трајала је још неколико дана. Таблете јода НИСУ подељене становништву у току неколико првих дана.
Препоруке:
0
0
7 уторак, 26 април 2011 19:47
Нина (наставак)
2. Реактори у Фукушими су били аутоматски заустављени после земљотреса, те је ланчана реакција ЗАУСТАВЉЕНА, и требало је само да омогуће даље хлађење реакторског језгра те се ништа од догађаја који су уследили не би догодило. Експлозије су се десиле због праскавог гаса, а не због критичности реакторског језгра. Реакторска језгра се налазе у неколико слојева бетонско челичне заштите, те је сав нуклеарни материјал ЗАДРЖАН унутра реакторског суда. Оно што је исцурело су неки фисиони гасови, јод и цезијум. У води за хлађење Блока 2 су пронађени још неки фисиони производи, али НЕ и нуклеарни материјал.

3. Јапанске власти су одмах наредиле евакуацију становништва! Значи, када је дошло до испуштања радиоактивног јода и цезијума, около НИЈЕ било становника. Друго. Фукушима се налази на обали океана, на северу Јапана, тако да је генерално густина популације много мања него у централној Европи. Према свему изнетом, последице по становништво у случају Фукушиме ше бити МИНИМАЛНЕ.
Препоруке:
0
0
8 уторак, 26 април 2011 21:42
J131
koleginice Nina, napisali ste:
јод се распада за 8 дана

a posle moje intervencije napisali ste:
То сам и мислила, време полураспада је 8 дана, што значи да се количина јода драстично смањује за неколико недеља

Boldirao sam da bih naglasio razliku. - 8 dana potpuno ili za nekoliko nedelja drastično. Čak i laik sad može da je vidi. Mogu da polemišem sa napisanim tvrdnjama, ali ne i sa "to sam mislila". Ostale stvari nisam problematizovao, ne znam što ih naglašavate sem da proširite polje koje se posmatra. Da ste se izvinili zbog lapsusa, priznao bih vam da ste stručniji. Iako je gaf koji ste napravili veliki.
Dodao bih samo i to da je vreme poluraspada matematička varijabla i u sferi je verovatnoće. Relativna je. Ne možete na osnovu nje tvrditi da joda nema sve dok to ne dokažete kvalitativno. Ali nije ovde mesto za polemiku ovog tipa pogotovu što se oko mnogih drugih stvari slažemo.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 26 април 2011 22:41
pitanje
Da li bilo ko može da ustvrdi da iz fukušime nije oslobođena velika količina plutonijum? Da li ste gledali mape širenja cezijuma i joda? Napokon jod se udiše aerosolno preko mesec dana? Da li je to možda bezopasno bez obzira na vreme poluraspada?
Препоруке:
0
0
10 среда, 27 април 2011 10:48
J131
Problem sa plutonijumom je slozeniji. Iz nekog razloga u Japanu ne daju potpune i konzistentne podatke o tome. Ja sumanjam da se u tom reaktoru stvarao plutonijum za atomsko oružje, i da je to povod za redukovanje informisanja javnosti. To je pretpostavka. Po svemu sudeći, nije verovatno da je došlo do kontaminacije plutonijumom.
Vreme poluraspada joda (vestacki element) samo ukazuje na tendencije. Taj vestacki jod se kako vreme protice "izzraci" i nema vise energije da bude radioaktivan, ali to moze da traje cak i nedeljama... mi samo znamo da se za otprilike nedelju dana njegova radioaktivnost smanji na pola pocetne radioaktivnosti, pa se onda to dalje smanjuje, ali jedini dokaz da ga nema jesu analiticke metode koje ga u vazduhu ne detektuju. U vazduhu ne sme biti radioaktivnog joda! Preventiva je unositi prirodan jod preko pijace vode koji stiti od radioaktivnog joda, (da sad ne objasnjavam kako)... Minakva je takva voda koju bezbedno mozemo koristiti i piti.
Препоруке:
0
0
11 четвртак, 28 април 2011 01:31
Нина
У савком реакторском гориву које је базирано на уранијуму се производи плутонијум. Радиоактивни материјал је веома лако детектовати, за разлику од хемијских и биолошких отрова. И вема мале количине јода–131 се могу детектовати. Јод–131 и други радиоактивни изотопи се користи у нуклеарној медицини за дијагностику разних обољења. Ми се не плашимо да нам у болници убризгају одређену количину радиоактивног материјала, а правимо панику када се по која честица радиоактивног јода нађе у ваздуху или води. Озрачавања која пацијент прими код разних скенирања а да не помињем радиотерапију) далеко превазилазе дозе којима су били озрачени радници на Фукушими.

И даље тврдим да је незнање највећи непријатељ људског рода, а после тога долази глупост!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер