петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Потпарол Владимира Путина: Премијер је изразио лично гледиште о Либији

Kоментари (21) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 22 март 2011 13:10
Алекса
Ко је наиван насешће. Изјаве су за јавно мнење, важно је то што се догађа. Путин смирује и хлади Русе, који су већином против америчке агресије на Либију, поручује им да и он тако мисли, али... Медведев... Путин и Медведев раде заједно и сасвим је јасно да су се договорили и дали зелено светло за бандитски напад на суверену земљу. Путин и његови дабоме контролишу и вањску политику, али то није по пеесу могуће рећи. Путин је врло способан и вешт политичар, који уме да се постави према туђим емоцијама, али се приликом одлучивања управља једино руским интересима, тако како их он дефинише. Вероватно гаји тиху наду да ће Запад да има више штете него користи од рата против Либије, али то се не рачуна, нека догађања су тако велика да се измичу контроли људи. Зато не дај се Гадафи, уздај се у се, никако у Русе. Топли поздрави бившем руском амбасадору у Либији, као и давним руским тенкистима, који су скоро пре дванаест година дошли из Босне до Слатине, само да осете да су их издали
Препоруке:
0
0
2 уторак, 22 март 2011 13:48
dojucerasnji rusofil
Ruska politika u ovom slucaju je licemerna, i ona pokazuje da se na Ruse ne mozemo osloniti. Ne razumem politiku, da neko izigrava veliku silu, dok ne postane ozbiljno, a onda, uz neko nemusto izvinjenje odustane i prikloni se gledistu protivnika. Nisam siguran da posle ovoga treba u Rusima gedati neki cvrsti oslonac u nasoj politici. Mozda teba razmisliti i o drugim alternativama, ma koliko nam one bile mrske u ovom trenutku.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 22 март 2011 15:48
МИРКО ГРБИЋ, БАЊАЛУКА
Неко је ипак цугнуо више вотке, ....Медведев или Путин..зна ли ко ишта о томе?
Препоруке:
0
0
4 уторак, 22 март 2011 18:30
@dojucerasnji rusofil
Mozda teba razmisliti i o drugim alternativama, ma koliko nam one bile mrske u ovom trenutku.


Druga alternativa je Nemacka koja je sa desnice presla na levicu u slucaju Libije, jel ona pouzdan partner za vas?

Za ostale citaoce ne zaboravite da je Premijer Izraela osudio bombardovanje Beograda dok je Predsednik pozdravio odluku NATO-a (mozda obratno).
Na taj nacin zemlja ima prijatelja i na jednoj i na drugoj strani. Stari je to trik u diplomatiji ali je novi trik Beta agencije i ostalih zaostataka milosrdnog andjela da dan uoci posete sigurno najznacajnijeg gosta i licnosti 21 veka Beogradu rafalno pali umanjujuci vrednosti sta je Putin uradio za Rusiju. Kolika je sansa Srbije da otvori ekonomske veze sa partnerom za koga svi izgaraju da dobiju deo marketa od USA do Nemacke.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 22 март 2011 19:53
Православни мученик
Руси су се научили да буду мудри (засада нису и љигави као западњаци) и да све опције оставе отворене.
Мало ће заузимати различите ставове. Мало ће (кобајаги) забрањивати Гадафију да борави у Русији (као да је њему стало до туризма у овом тренутку). Мало ће ово, мало ће оно.
А у пракси ће Либијцима дотурати драгоцене војнообавештајне податке, мало ће им дотурати муниције (преко треће стране), мало ће водити рачуна да се САД и ЕУ не залете са неким делотворнијим резолуцијама, итд.
Ма Руси и Либијци ће мало да заврну Запад.
Онако мангупски.
А када Западу постане јасно шта се десило онда ће још једном да га заврну али сада да се гаће затресу
Препоруке:
0
0
6 уторак, 22 март 2011 20:45
Gadafi bez vizije
Zašto bi Rusi stavljali veto? Gadafi je radio sve naopako? Kako je samo mogao misliti da će ga ostaviti na miru sa tolikim bogastvom, imao je razne opcije, mogao je i morao kupiti protivavionske sisteme s-300, načičkati ih po celoj Libiji sa .plaćenim posadama, kupiti nove suhoje itd,potrošiti 100 milijardi na oružje, e sada je kasno, matematika je u pitanju!
Препоруке:
0
0
7 уторак, 22 март 2011 21:08
Realista
Na Ruse se čovek može osloniti kao i na koru od banane.
Na svoju štetu i sa katastrofalnim posledicama. Njihova elita nema obzira ni prema Rusima a kamoli prema "tuđinima".
Препоруке:
0
0
8 уторак, 22 март 2011 22:02
zaprepašćen
Budimo realni, nešto tu ozbiljno škripuće u odnosima ruskog predsednika i premijera, a i bilo bi pravo čudo da nije tako. Ali, mene ipak fasciniraju, naravno, u negativnom svetlu, ovi komentari koji sada pokušavaju da na Libiju i Gadafija prebace odgovornost zbog toga sto su ih Rusi (i Kinezi)prepustili sudbini. Zaista bedno. Pa tako su isto govorili i govore i za nas. To što radite nije ljubav prema Rusiji već bedno sluganjstvo, slično onome koje neguju ovdašnji evro-fili.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 22 март 2011 23:50
Nikola Turajlić
Putin je prejak igrač, da bi ga netko navukao na tanak led.
Ruski stav da ne stave veto na rezoluciju bio je izbor manjeg zla za Gadafija.
Naime srpski euroatlanski prijatelji nisu mogli dozvoliti da njihovi vazalni režimi padaju kao kruške sa grane, a da Gadafi, njihov arhineprijatelj, satare opoziciju koju oni podržavaju.
U takovoj situaciji su postavili verovatno Rusima i Kinezima ultimatum da se ne protive blažoj rezoluciji ili će oni koristiti i bez rezolucije sve oblike sile.
Pretpostavljam da su Rusi i Kinezi o istom konzultirali Gadafija i da su se po njegovom pristanku uzdržali od veta.
Kako Rusi tako ni Kinezi nisu više u poziciji da moraju strahovati od euroatlanskih prijatelja, to je jedino logično objašnjenje.
Kobajagi svadja izmedju Putina i Medvedeva je Putinova igra da sačuva obraz, a da ne mora davati pravo obrazloženje izostanka veta.
Препоруке:
0
0
10 среда, 23 март 2011 00:07
Божо Бјелак
Све земље Варшавског пакта имале су по један систем с-300.Тог ситема је било врло мало. Гадафијев син (који је иначе завршио факултет у Москви) , преговарао је са Словацима три мјесеца 1998. године о куповини с-300. Цијена је била 282 милиона долара. Новац је био у трезору једне банке у Бечу. Потписан је и уговор, међутим Руси нису дали неке дјелове, чипове, односно нису дозволили продају, иако је Словачка била суверена држава, односно није постојао Варшавски пакт. На неколико мјесеци прије агресије НАТО зликоваца на СРЈ (само су наивни мислили да НАТО неће ударити), тадашње руководство Србије је тражило од Руса да продају с-300 (Русија је дуговала СРЈ 5 милијарди клириншких долара ). Руси, као што се зна, нису продали тај систем. Поставља се питање у оба случаја, зашто, као што се и сада поставља питање, зашто су пустили Либију низ воду. Када је продаја специјалног оружја у питању, Руси и Империја имају посебне споразуме, јавне и тајне. Велики воде рачуна једни о другима.
Препоруке:
0
0
11 среда, 23 март 2011 00:25
Ivan K.
Mislim da je neslaganje izmedju dvojice autenticno. Ja sam na Putinovoj strani. A odnos Medvedeva, i po ovom pitanju i uopste, ne sluti na najbolje.
Препоруке:
0
0
12 среда, 23 март 2011 00:41
mica
ako ih nije podrzala arapska liga, zasto bi rusi
Препоруке:
0
0
13 среда, 23 март 2011 00:47
Igor@Nikola Turajlić
Odličan komentar. I meni se tako nekako čini i nadam se da ste u pravu. Kao što se nadam i da Božo Bjelak nije u pravu - ali, bogme, uopšte nije isključeno da je obrnuto, to jest, da je Božo B. u pravu, a da nas dvojica grešimo.
Препоруке:
0
0
14 среда, 23 март 2011 09:05
луди скретничар
Политика једне замље, њено државно уређење и карактер никако не смеју почивати на снази или личности једног човека, ма какву он политику водио. Русија, нажалост још увек није развила институције, стабилан политички систем и државно уређење, па њена политика умногоме зависи од воље Путина, Медведева, својевремено Јељцина.

У САД, ма ко дошао на власт, политика се апсолутно не мења, нарочито оно што се тамо назива националним интересима. И то треба узети као добар пример.

Ипак, за будућност Русије је од непроцењивог значаја што становништво разуме националне интересе (у елементарном облику) и у складу са тиме се поставља, па и владари о томе итекако морају водити интереса.
Препоруке:
0
0
15 среда, 23 март 2011 11:20
Vladimir
Bravo Rusi i Libiju ste izdali kao i nas.Ko vama moze da veruje.Vi ste foliranti i dogovarate se sa Zapadom oko vasih interesa a sve na racun malih naroda.Ali kod nas postoji jedna narodna izreka koju treba dobro da zapamtite „Кад мечка дође она заигра пред свачијим вратима“.
Препоруке:
0
0
16 среда, 23 март 2011 11:28
Vladimir2@Aleksa
Bravo gospodine Aleksa na komentaru.
Препоруке:
0
0
17 среда, 23 март 2011 11:29
Др
Ајде Владимире немој да паметујеш много. Да није Русије, тзв. Косово би сада имало пуну независност (столицу у УН-у, а самим тим, како је Тадић обећао, и признање од Србије). Друго, шта ти очекујеш, да сад Руси улазе у рат због једног исламског диктатора, који је и сам донедавно кокетирао са Западом? Свака русофобија је само прикривена србофобија.
Препоруке:
0
0
18 среда, 23 март 2011 11:37
Vladimir@DR
Postovani nezmamkakosezoves pametuje onaj ko ima pameti a kako da pametuje onaj koji to nema.
Препоруке:
0
0
19 среда, 23 март 2011 13:40
Светислав Костић
пре двије недеље читам у РИА НОВОСТИ на њемачком о посјети америчког подпредсједника Бајдена Москви и пријатељским разговорима sa Медвједевoм.

Главна тема, статус молдавске покрајине Транснистријен на лијевој обали ријеке Дњестра која се отцијепила од Молдавије под називом Приднестровије.

За разлику од ранијих захтјева америчких званичника, да се руски контингенти повуку из Приднестровије, Бајден не само да није помињао повлаћење руских војних ефектима, него Русији признао легитимно право на руску војну присутност у том дијелу Европе гдје живе искљуживо Руси и етнички Руси из Украјине.

Отуда можда и Медвједова у функцији предсједника Русије са Бајденом договорена протууслуга у СБ УН интервенције у Либији. Док Путинове оштре критике треба да релативизују накнадно подршку Медвједева агресије Запада у Либији.

А оптужбе МИП-а Лаврова, незамисливе без сагласности предсједника Медвједева, да Резолуција СБ не покрива интервенцију Запада у тим размјерима, рехабилитује Русију.
Препоруке:
0
0
20 среда, 23 март 2011 13:40
Nikola Turajlić
@ Igor
Bjelakovo mišljenje ne isključuje naše.
Politika je umeće mogućeg. Situacija od pre jedne decenije je radikalno promenjena, tako da Imperija koja se tada opasno ritala se sada samo pretvara da to radi, a u suštini otiče nogama.
Indikativna je situacija sa Afganistanom gdje na jednoj strani Imperija ne može osigurati dovoljno vojnika, a na drugoj pokušava po svaku cenu podmititi talibane. Finansije i ne spominjem.

@ Božo Bjelak
Ne uzimaj mi za zlo ako se sa tobom i sobom našalim u toliko da smo mi zaostali, kao Bosanac kojemu je Jugošvaba satro autom kravu.
Ovim hoću reći da ti sudiš i sada o Imperiji od pre decenije, tj. na vrhuncu njene snage.
Po mojem dubokom uverenju Imperija se može sada uporediti sa starim iznemoglim lavom koji uglavnom riče i hvata samo neke neoprezne zverčice koje mu se približe, dok hijene (Kina,Rusija i dr.) kruže oko njega na pristojnoj udaljenosti i čekaju na potpunu iznemoglost da ga rastrgnu.
Stoga ne pravi neku paniku.
Препоруке:
0
0
21 среда, 23 март 2011 13:49
Ivan K.
Код нас се често каже да ништа у политици није случајно. С обзиром да у природи има случаја, а мислимо да га нема у политици, значи да ми Срби видимо политичаре као натприродна бића равна боговима.

А довољно је пролистати политичке мемоаре да би се увидело колико је тамо несналажења и заблуда, личних фактора и људске беде. Нико није савршено дорастао том послу. Тако на пример, мени се чини да Медведев није дорастао његовим спољнополитичким дужностима.

Русија може лако доћи у данашњој позицији Либије.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер