уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Сеулски уместо Вашингтонског консензуса и покушај реанимације неолибералних догми

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 25 јануар 2011 15:11
tarislav
Argentina - mala kriza – uslove za kredite postavlja MMF – sledi velika kriza i ogromna inflacija – propast malih farmera – zemlju jeftino otkupljuju “fondovi”- od najvećeg proizvođač super kvalitetne govedine Argentina postaje najveći proizvođač GM soje – najveći vlasnik zemljišta i najveći proizvođač GM soje Džordž Soroš......Sa druge strane malo cvrcnuti Ted Tarner u mikrofon izjavljuje kako je 80% populacije parazitsko. Kakve ovo veze ima. Pa ima koristeći blagodeti liberlna ekonomije Ted Tarner jepostao pored ostalog vlasnik 800 000 hektara! Sa treće strane Bil Gejts koji se takođe obogatio u liberalnom kapitalizmu, pa Voran Bafet, pa...
Osim što su se ludački obogatili u liberalnim uslovima zajedničko im je i to što misle da imaju prava da odrede ko će da živi i ko ima prava na potomstvo. .......(ima hiljade linkova pa birajte po vama relevantne) Sada se iz istih krugova čuje da kapitalizam mora da doživi transformaciju. Naravno da treba ali ne po njihovom modelu nikak
Препоруке:
0
0
2 уторак, 25 јануар 2011 22:43
Воја
Цар је го. Неолиберална догма је мртва свуда - сем у Србији, међу нашим политичарима и нашим академским економистима и интелектуалницима.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 25 јануар 2011 23:39
лустрација
Толико се већ прича о лустрацији, али ја предлажем оно што још нико није и неће. Лустрацију, то јест, морално и интелектуално жигосање наших економских "стручњака" који су земљу довели до оваквог стања и још се усуђују да и даље деле лекције и мудре савете како је све ово што нам се догађа последица тога што се, тобоже, нисмо довољно добро држали тих њихових савета.
Препоруке:
0
0
4 среда, 26 јануар 2011 09:58
Одбрана и последњи дани
Овај изванредан текст заслужује више коментара. Неолиберални концепт јесте био идеолошки, осмишљен у склопу империјалне политике.Постао је догма и упропастио привреде многих земаља. Онај ко је стекао позиције проповедајући ту догму тешко да ће да их се одрекне. Отуда и отпор наших економских стручњака.
Препоруке:
0
0
5 среда, 26 јануар 2011 11:32
Pavlovic DJordje Kraljevo
Za svakog ko je zavrsio barem osnovnu skolu ovaj tekst je baza informacuja iz koje je moguce definisati recept spasa za Srbiju ukoliko to vec nije kasno,kasno je sigurno za sve one preko 40 god.zivota ali nade ima za mladje i za rad njih treba ove evropske eksperte smeniti ali nikako amnestirati za tragicne greske i korupciju jer je kriza najavila dolazak i propast neoliberalnog koncepta jos osamdesetih da bi to dvehiljadite postalo jasno i vrapcima samo nasi dunsteri hoce glavom kroz zid u kafanu ukojoj je objavljen fajront a cistacica mete lom i krs.Pozdravlja vas Maks Ote-"SLOM DOLAZI"
Препоруке:
0
0
6 среда, 26 јануар 2011 11:37
Лаповац
Читам ваше чланке, али никако не помињете Божу Ђелића, да ли због чувања имена и дела онога који га је довео да нас овако среди (и даље нас сређује), као ни магистра (можда је већ др, нисам то чуо) Динкића, неуништивог феникса. Ја њих доживљавам као предводнике уништавања наше економије, а тиме и државе. Волео бих да видим (прочитам) овде шта и друге мисле о њиховим делима.
Препоруке:
0
0
7 среда, 26 јануар 2011 13:51
Otvoreno
Zbog Đelića i Dinkića ja sam svojevremeno napustio mesto urednika ekonomske rubrike u listu Danas ne htevši da promovišem njihove budalaštine. Šta je to vredelo kada je njih uporno zagovarala ostala redakcija na čelu sa tadašnjim glavnim urednikom i njegovim vrlim zamenikom, B. Andrejićem, ljudima koji su želeli sasvim namerno da promovišu njihove ideje kao i one celog DOS-a. Onaj prvi je završio kao ambasador, ovaj drugi se krije po raznoraznim redakcijama a sada uređuje unutrašnju rubriku u reviji za bezbrižne ekonomske umove, Ekonom:east koja radi slične stvari. Naravno da ima još dosta ovakvih novinarskih dunstera koji su svesno promovisali neoliberalni koncept u Srbiji, ne brinući za društvene posledice takvih papazjanija već za lični i interes onih koji danas sa strane upravljaju našim sudbinama. O tome šta je kod nas uradila i kakav je zadatak obavila štampa i uopšte mediji trebalo bi javno i sve glasnije progovarati. Posebno o ličnostima koje su u tome učestvovale.
Препоруке:
0
0
8 среда, 26 јануар 2011 14:04
Вукадин
Само још да у Србији зидови прогледају, али то се никако не дешава. У међувремену, не само да губимо време, него и оно мало ресурса што нам је остало (Телеком). Ипак, глобално отрежњење сматрам битнијим из једног разлога - режими сатрапи не цветају дуго пошто је империјални корен пресушио. Колико је дуго у Бугарској опстао фашизам, односно кансије комунизам, пошто је поражен у својим "метрополама"?!
Препоруке:
0
0
9 среда, 26 јануар 2011 17:32
Mladen
Kvalitet i čitanost nekog teksta često nemaju veze sa brojem komentara. A već je povodom prethodnog teksta g. Dušanića neko napisao da bi njegove tekstove trebalo umnožavati i bacati iz aviona. Mada sumnjam da bi i to pomoglo našim evro-fanaticima i neoliberalima.
Препоруке:
0
0
10 четвртак, 27 јануар 2011 20:10
Igor
Prvo smo, krajem devedesetih, bili poslednji komunisti u Evropi, a sada ćemo biti poslednji (neo)liberali u svetu. Teško je reći šta je od toga gore i pogubnije.
Препоруке:
0
0
11 петак, 28 јануар 2011 21:48
Урош
Одличан и поучан текст.
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 31 јануар 2011 16:24
Petrushin
Ovaj profesorov tekst me podsjeti na raspravu: koji pojasevi su najsigurniji, dok putujete avionom.

Koncenzuz je koncenzus - ni manje ni vise.

Da ne pominjem da se odnosi na DVADESET najbogatijih ekonomija, pa ne vidim kakve to uopste ima veze sa Srbijom i njenom ekonomijom? Ili bilo kojom nerazvijenom

Vasingtonski sporazum je bio SPORAZUM i koncenzus, koliko su WB, MMF i WTO mogli da utjeraju taj 'sporazum' i 'koncenzuz' - onima, koji su morali da slusaju.

Danas je prica ista, ako ne i gora - ako uzmemo u obzir, da su rezerve u dolaru na rekordno visokom nivou, a zlato, hrana i sirovine nikad skuplji - samim tim, mogucnost ovih van G20 da preduzmu bilo kakve mjere, koje se kose sa WB, IMF i WTO skoro pale na minimum.

Svetsko TRZISTE je UVIJEK bilo uslovljeno vecinskom valutom (dolarom) u kojoj se trguje, pa ne vidim sta ce da promijeni to, sto ce neka mikro drzava da primijeni na lokalnom nivou, ako ce joj pristup kapitalu biti dugorocno ogranicen ili poskupljan!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер