понедељак, 12. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Брисел између евро-мита и белгијске стварности

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 12 јануар 2011 20:03
Василије Клефтакис
Не знам колико дуго гђа Милановић живи у Бриселу, ни у ком капацитету – ни да ли је новинар, или не. Како лепо пише, скоро да бих рекао и да није новинар. Кроз више деценија сам врло често бивао у Бриселу на дан-два, а пошто сам једно (дуже) време живео у његовом “конкуренту“ – Антверпену, у Бриселу сам бивао још и чешће (са задовољством) . Једно могу да кажем: одавно у српским текстовима нисам видео лепши, истинитији и са укусом и мером написан приказ једног града и његовог живота – осветљеног са више страна.
Препоруке:
0
0
2 среда, 12 јануар 2011 21:10
браво
Генијално. Престоница Империје је само један симпатичан (полу)провинцијални европски градић. Како ће ово заболети наше домаће евро-филе.
Препоруке:
0
0
3 среда, 12 јануар 2011 21:34
Зоран
То бејаше она земља што би да се подели и чији парламент више пута није радио због неслоге?
Препоруке:
0
0
4 среда, 12 јануар 2011 22:07
Питагора
Како су нам ипак потребни и овакви текстови о Европи, а не само о чиновничкој бирократији која нам се дан и ноћ сервира! У тој Европи живе људи, а не само сподобе типа Кушнера и Кацина. Ми Срби помало мислимо да заостајемо за Европом само у економском погледу, али да смо зато топли и срдачни за разлику од хладних и отуђених странаца. Неће бити баш тако. Какав нам је народ, таква нам је и држава.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 13 јануар 2011 00:43
Svaka čast
Samo jedno kratko i jasno BRAVO za autora i redakciju.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 13 јануар 2011 01:48
Старац Фочо
Заиста леп текст. Нисам никада био у Бриселу, али се сада осећам као да јесам :)

И један ситан коментар, на таласу овог дела текста:
Када се томе природа чињеница да, иако имају углавном солидне социјалне програме, Белгијанци уопште не помажу сопствени наталитет (што рађање деце чини изузетно скупим и компликованим чак за жене са одличним радним местима), слика постаје тим тужнија.


Ја се ту увек питам, како то све не чити рађање деце скупим и компликованим и тим имигранткињама? Или је нешто друго у питању.
Звучи можда грубо, али нација којој требају "услови" да би рађала децу не заслужује ни да преживи. Важи и за нас...
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 13 јануар 2011 03:40
Србин из Брисела 2. део ако дозволите
Ако су житељи Титела Тителијанци онда да се осврнемо мало и на Бриселијанце па да кажемо и ово - већ готово два века они живе на грбачи других, најпре Африканаца, а затим омражених еврократа. Само онај ко није живео у Бриселу може да каже да нема саобраћајних гужви, напротив оне су редовне и много веће од оних које се могу видети у Београду.
Центар града је кичаст, али и незаобилазан ако сте туриста.
Брисел јесте скупљи од Београда, али много, много јевтинији од Париза, Амстердама и Лондона. Много јевтинији. Школовање и лечење су такорећи бесплатни.
Прави шарм Брисела скривен је испод површине и не да се открити првим погледом. Потребно је време и добро знање француског језика да би се проникло у његову тајну и опскурну унутрашњост која је све само не чедна и простодушна.
И река Сена је испод површине.И даље тече сабијена у цевима које је спроводе у канал који дели град на пола. Муслимани чине 25 одсто становништва.
Какве везе све ово има са еврофилима који шетају, то не знам.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 13 јануар 2011 10:57
Starac Milija
Lepa razglednica iz Brisela i simpatičan tekst o Briselu, nema šta. Za većinu Evropskih gradova može se napisati jedna lepa i nadahnuta stranica. Ono što mi je zametalo u ovom tekstu je što se autor vodio i idejom da nam pokaže kako grešimo što povezujemo Brisel sa Evrokratskom vlašću. Smatraću da ovaj napor dolazi iz naivnosti pisca, a ne iz njene zle namere. Pa kad mislimo na Brisel u političkom smilu kao središtu EU, ne mislimo na zgrade, restorane i njegove stanovnike, već mislimo na duh koji vlada (opet u plitičkom smislu) i akcije koje preuzima. Problem je što je duh nevidljiv za većinu, i tek se kasnije po delima pokaže kao na primer u slučaju Hitlera i nacizma. Uzgred i Hitler i njgovo društvo su mnogim novinarima pa i učenijem svetu izgledali sasvim korektno sve do početka 2.sv.rata.
Što se Belgijanaca tiče najbolje bi bilo da se podsetite nedavne kolonijalne istorije 20.veka sa akcentom na Kongo/Zair gde su Belgiski rasisiti i kolonizatori ostavili zverske tragove.
Препоруке:
0
0
9 петак, 14 јануар 2011 02:03
Игор
Ово је мноого више од "симпатичне разгледнице" Брисела и Белгије. Ово је, заправо, разорна критика евро-мита који негује наша провинцијална интелигенција.
ПС. А слажем се и са г. Клефтакисом у погледу лепоте стила и квалитета текста.
Препоруке:
0
0
10 петак, 14 јануар 2011 16:35
Jelena
Izvanredan tekst! Moji utisci o Briselu su bili veoma slicni ovome, ali nikad ne bih umela to tako da napisem. Svaka cast i pozdrav celoj redakciji.
Препоруке:
0
0
11 субота, 15 јануар 2011 21:15
Dejan Mihailovic
Simpatican tekst medjutim ima ipak jedna zamerka.
Flamanci ne govore "flamanski", ne postoji takav jezik, vec holandski kao i stanovnici severnog suseda.
Препоруке:
0
0
12 недеља, 16 јануар 2011 01:47
@Marko za Dejana
Dejane, naravno. Razlika je medjutim u tome sto je njihova (flamanska)varijanta holandskog drugacija od, recimo, one koja se govori u Amsterdamu. Pretpostavljam da otud izraz i nijansa.
Препоруке:
0
0
13 недеља, 16 јануар 2011 11:02
Одбрана и последњи дани
Тај културни шок сам доживео прошлог лета у Новом Саду. Не знам да ли вам је познато, али један део омладине исто се тако љуби између себе. Онако пријатељски, ништа озбиљно. Промичу се "позитивне" вредности. Хомофилија,педофилија,еврофилија.
Препоруке:
0
0
14 недеља, 16 јануар 2011 12:42
м. -ић

Dejan Mihailovic

Simpatican tekst medjutim ima ipak jedna zamerka.
Flamanci ne govore "flamanski", ne postoji takav jezik, vec holandski kao i stanovnici severnog suseda.


Па сад, ако фламански језик не постоји, не постоји, вала ни тај холандски. Језик је низоземски, који се говори и у северном суседу Белгије, Низоземској, па тако и у низоземској покрајини Холандији. Фламански и холандски, и још брабански, лимбуршки итд. су наречја тог низоземског језика.
Препоруке:
0
0
15 недеља, 16 јануар 2011 14:20
dika
Belgija je vestacka drzava koja je do 1830 bila deo kraljevine Nizozemske.Posle pobune instruisane od strane Francuske dobila je nezavisnost pro Francuska manjina Valonci koji cine oko 40 odsto stanovnistva vrsila je ugnjetavanje Flamanaca koji su narod vrlo blizak Holandjanima ako ne i isti.U drugoj polovini 19 veka industrijski jaka vestacka drzava Belgija postaje i kolonijalna sila zauzevsi Zair jednu od najvecih Africkih drzava surovo eksplatisuci njegovo stanovnistvo i rudnike na jugu zemlje.Surova vladavina kralja Leopolda i njegove Belgijske elite je prouzrokovala smrt vise miliona ljudi u Zairu.Eksplatisanju ove nesretne Africke zemlje lezi odgovor na pitanje kako su uspeli da izgrade tako visok zivotni standard.Danas najveci broj emigranata u Belgiju dolazi iz Zaira i Maroka i jos nekih zemalja Magreba.Problem emigranata u ovoj vestackoj drzavi u kojoj je samo kralj Belgijanac a svi ostali su ili Valonci ili Flamanci bice jos izrazeniji u narednim decenijama.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер