петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Монетарна политика и НБС највећи кривци за привредни колапс

Kоментари (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 20 децембар 2010 23:51
Dejan P.
Autor teksta nam nije dao odgovor na pitanje ko to treba da revitalizuje poljoprivrednu proizvodnju,zapustena sela koja izumiru,napustene njive i livade.Da li ce to,mozda,da urade kreatori nase sveopste propasti i nesrece Tadic,Dinkic,Djelic,Cvetkovic i ostale perjanice i vinovnici srpske tragedije.Svakom pametnom coveku je oduvek bilo jasno da je Srbiji jedina sansa proizvodnja zdrave hrane,ali je veliki problem na vlast postaviti prave ljude,domacine,koji ce raditi u korist ove zemlje,a ne u korist briselske i vasingtonske administracije i domacih tajkuna i lopova svakojakih boja.Potrebni su nam pravi srpski domacini koji ce ovdasnjoj sludjenoj omladini slati poruke preko sredstava informisanja kako je preko potrebno raditi,stedeti i ne nasedati na zapadnu propagandu o lagodnom zivotu i tzv.principu "hleba bez motike",suzbiti preteranu raspomamljenu potrosnju,izvuci mladez iz kockarnica,kladionica i ostalih institucija kocke i uputiti ih na pravi zivotni put koji kaze da je nemoguce bez teskog,postenog rada ziveti i stvarati i da se preko noci ne mogu obogatiti.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 21 децембар 2010 01:33
Чика Јова Змај
Аутор текст не може ни да да одговор на питање ко треба да ревитализује привреду. Приче о српским домаћинима слушамо већ годинама и нема потребе да их и даље слушамо јер је промашена прича... Српски домаћин не уме да се избори са актуелним проблемима, јер српски домаћин је изумро, егистирам само као термин...
Акутни проблем Србије је корупција, којој се не назире стајање на реп и док не буде колико толико смањена нико озбиљан не би ни смео да се нуди као спаситељ, да предлаже шта би то он урадио... Нажалост, бојим се да је за много шта касно у овој земљи.
Не знам шта и како је било у Србији пред I и II светски рат, реални подаци о томе не постоје - постоје углавном субјективни коментари, али стичем утисак да смо нација која једино уме да се извуче из пропасти само након глобалних ратних сукоба...
Као што аутор текста помену у делу текста, највећи губитници у целој овој причи су одговорни људи... а будимо реални... ми Срби никада нисмо били одговорни. Можемо мрзети и кривити Запад за много шта, али... највећи кривци смо ми сами, а нарочито наше квази елите. Српска елита - шта год то значило, изгледа да није никада ни постојала, јер је то увек био српски сељак који се сналазио с штапа и канапа. Зато смо и прегурали како смо прегурали све ове досадашње ратове - читај - прегурали смо их, али смо стално почињали испочетка...
Препоруке:
0
0
3 уторак, 21 децембар 2010 09:08
Laik
Povremeno čitam Katićeve tekstove. Većinom su to kritike bez konkretnih predloga šta je rešenje izlaska iz krize.
On se ponavlja i svi tekstovi mu liče jedni na druge.

@Dejan P. je je u prvom komentaru naveo ključne probleme ...
Препоруке:
0
0
4 уторак, 21 децембар 2010 09:55
Vladimir Dž
Slažem se sa konstatacijom da je NBS glavni krivac za kolaps. S time da bi voleo da nam Gosp Katić odgovori da li je politika visokog kursa namerno i svesno vođena ili je to bila puka slučajnost, tj kurs je bio realan odraz stanja privrede – kako je više puta izjavljivao bivši guverner.

Da li se i kod nas desio “finansijski terorizam”? (kako to opisuju nezavisni ekonomisti domino kolapse pojedinih država u svetu) Da li je bivši guverner raportirao u Austriji, prelaskom u Unicredit, na isti onaj način kako je Mesić po rastakanju Jugoslavije – zadatak izvršen.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 21 децембар 2010 10:03
thinking maize@ аутору
Поштовани г-дине рекосте: "Пољопривреда и производња хране су одличан потенцијал и не захтевају превелика улагања, за разлику од улагања у инфраструктуру или енергетику, која су такође више него неопходна. Светски трендови нам овде иду наруку. Азија све брже напредује, боље живи и квалитетније се храни. С друге стране, обрадиве површине су ограничене.", са чиме се слажем. Но пољопривреда, као и свака привредна грана има своје карактеристике и логику функционисања. Једна од особености пољопривреде, јесте спор обрт капитала, због (шири аудиторијум, а можда и Ви, нећете веровати!) БИОЛОГИЈЕ и помало технологије! Елем, да узмемо за пример производњу шећера. Они који се мало разумеју у то, знају да је шећерна репа, као главна "шећероносна" култура нашег поднебља, врста са НАЈДУЖИМ ВЕГЕТАЦИОНИМ ПЕРИОДОМ међу нашим гајеним биљкама! Од сетве крај марта-почетак априла, па до "жетве" крајем октобра! Па технолошка прерада, све у свему ОКО 14 МЕСЕЦИ ОД СЕТВЕ ДО СЛАТКИША! Мало ли је? Даље, РАСТ и ПРИНОС гајених биљака ПРЕСУДНО ЗАВИСЕ од варијабли НА КОЈЕ НЕМАМО НИКАКАВ или ВЕОМА МАЛИ УТИЦАЈ! ВРЕМЕ и КЛИМА, са све ПАРАЗИТИМА! СВЕ ТО ЗНАМО, неко ће рећи, али Поштовани г-дине Катићу, када чујем министра Дулића да прича о КЛИМАТСКИМ ПРОМЕНАМА које УТИЧУ И НА ПОЉОПРИВРЕДУ, еее ОНДА МИ СЕ ПРЕВРНЕ СТОМАК ОД НЕКОМПЕТЕНТНОСТИ! Што све враћа на Вашу примедбу да нам ФАЛЕ СТРУЧЊАЦИ! А у недостатку ПРАВИХ, ту су САМОПРОКЛАМОВАНИ и ПОДВУЧЕНИ ЖУТИМ "стручњаци"! Што је ГОРЕ и од поговорке књаза Милоша "гледе" Срба и пољопривреде: "Ако падне ЂУРЂЕВСКА КИШИЦА, бићемо СИТИ и ја и мој НАРОД!" Мало ли је? Па кад смо већ код приватизације, што је Ваш ресор, било би згодно покренути расправу о ПРИВАТИЗАЦИЈИ ИНСТИТУТА, главних ПРОИЗВОЂАЧА ЗНАЊА у Србији! Тј. шта ће братија ПРОДАВАТИ после "Телекома" и ЕПС-а? Институт за кукуруз? Институт за ратарство и повртарство, Нови Сад? А цена семена? ШТА ЋЕ и КАКО ЋЕ СЕЈАТИ наши сељаци и паори? А шта ћемо јести, а шта извозити, АКО НЕМА СРПСКОГ СЕМЕНА?!
Препоруке:
0
0
6 уторак, 21 децембар 2010 19:20
hiperborejac
Promasili ste poentu dragi komentatori

"Ово кружење новца и робе је служило стимулисању туђих економија и уништавању сопствене. То је необјашњиво."

A gosp.Katic je previse lepo vaspitan da bi vam jos i nacrtao krivca
Препоруке:
0
0
7 уторак, 21 децембар 2010 21:21
Марко Бојковић
thinking maize:
ШТА ЋЕ и КАКО ЋЕ СЕЈАТИ наши сељаци и паори? А шта ћемо јести, а шта извозити, АКО НЕМА СРПСКОГ СЕМЕНА?!

Заиста нема никаквог разлога за забринутост. Сигурно ће бити семена све и ако се затворе институти у Новом Саду и Земун пољу, тако да више уопште не буде било српског семена. Јер Костићева "МК група" је још 2007. постала дистрибутер семена компаније "Монсанто". Дакле - биће семена!

Иначе, "osim po vodećim svetskim robnim markama semena kukuruza, suncokreta, soje, repice, povrća i sredstava za zaštitu bilja, ta američka kompanija je poznata i po proizvodnji i izvozu semena genetski modifikovanih (GMO) biljaka."
http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=246899
Препоруке:
0
0
8 среда, 22 децембар 2010 08:59
thinking maize@ Марку Бојковићу
Поштовани, ако сте желели да будете иронични, УСПЕЛИ СТЕ! А, ако желите да будете ОПТИМИСТИЧНИ, онда лажете себе и друге и вероватно Вам "два прста" вири чланска карта "подвучена жутим". Овде је у питању ЈАВНИ ИНТЕРЕС, а не власништво! Узгред, СВА ПРИЧА око GMO оргаизама своди се на ЕКОНОМИЈУ, тј. да ли ће Американци другима да НАМЕТНУ ЊИХОВ ПРОИЗВОД, не бољи од осталих, или ће други сачувати САМОСВОЈНОСТ у производњи хране. Из времена социјализма сачувана је поговорко-инстант клетва: "ДАБОГДА ТЕ РУС БРАНИО, А КИНЕЗ ХРАНИО!" Живо ме интересује КОЈА ЋЕ ПОГОВОРКА-ИНСТАНТ КЛЕТВА да се "запати" код нас Срба "гледе" СПЕЦИЈАЛНОГ САВЕЗНИШТВА са Америком?! Можда ће та нова инстант клетва да гласи нпр.: "ДАБОГДА ТЕ БРАНИЛА ГАРДА ОХАЈА, док српски момци гину у Авганистану! И ДАБОГДА ТЕ ХРАНИО MONSANTO, док Костић слаже у сламарицу, а Србија буде СКРОЗ УРБАНА, тј. БЕЗ СЕЛА!" Не, књаз Милош је за ове "ЖУТЕ" Норман Борлаг (зачетник "зелене револуције" у пољопривреди и добитник Нобела за мир 1970)!
Препоруке:
0
0
9 среда, 22 децембар 2010 09:51
Марко Ђого
Увијек је задовољство читати радове господина Катића. Анализа ситуације безпрекорна, предложена ријешења контрадикторна.Прво монетарна политика НБС никада није била антиинфлаторна (осим можда у једном кратком периоду када се Динкић, тада гувернер, супродстављао Ђелићу, тада министру финансија, мислећи да ће изградити репутацију новог Мар Лаара) већ у функцији вентила за попуштање економских и социјалних притисака. Да је Србија стварно хтијела ниску инфлацуију давно би се обавезала на неки чвршћи режим девизног курса као што су то урадиле БиХ, Хрватска, Бугарска итд.
Друго, овде никада неће бити квалитетне државне администрације, јер људи долазе из региона сиромаштва али са огромном жељом за (брзим) бољим животом. Зато чак и они који би се могли сматрати потенцијалним кадровима раде оно што економска теорија и сугерише да ће радити; преусмјеравају јавна средства у приватне (личне и страначке) џепове. Закључак: што мање администрације и што мање аутономне монетарне политике то ће Србија прије стати на своје ноге.
Препоруке:
0
0
10 среда, 22 децембар 2010 18:50
луди скретничар
Потпуно се слажем са идејом о укидањи кеш-кредита грађанству. "Лаки кеш", "флеш-кеш"... просто је невероватна наивност и похлепа (да не употребим тежи и тачнији израз) наших људи који су се до гуше задужили зарад половног аута из иностранства, летовања у истом и сличних глупости. Да је то само њихова брига, па `ајде-де, али то целокупну економију упропаштава.

Доживотно ће ми остати у памћењу стампедо приликом отварања првог Меркатора у Београду, негде 2001.-2.год., као слика наше коначне предаје и националног суноврата.
Препоруке:
0
0
11 среда, 22 децембар 2010 20:41
Petrushin
Није случајно што су готово сви тајкуни везани за сектор трговине или услуга, као што није случајно и да је мало иноинвестиција усмерено ка производњи за извоз. Кредити су улазили у земљу, а новац је усмераван ка грађанима који су тим новцем куповали инострану робу. На крају циклуса, Србија је остала без озбиљне индустрије и са задуженим грађанима. Ово кружење новца и робе је служило стимулисању туђих економија и уништавању сопствене. То је необјашњиво.


Analizirati jednu banalnu ekonomiju i sistem koji JOS UVIJEK NIJE POPISAO SVOJU DRZAVNU IMOVINU, po meni je pomalo neozbiljno!

Nabrojte spoljni i unutrasnji dug Srbije, pa im dodajte "strateske [ili nove] proizvode" i imacete prilicno dobru sliku da je Srbija BAKROTIRALA i da 10% BDP-a - koji se trosi za vracanje stranih kredita - ne moze da podnese ni jedna danasnja Nemacka, a ne trula Srbija.

Svemu navedenom dodajte ovogodisnje profite banaka (koje su 90% u stranom vlasnistvu), pomnozite sa 10 i imacete brojku koliko vlast i drzava treba da nadje novca, po kamatama od 15% (ili rasprodaju svega sto nije rasprodato), da se opt ne bi DESIO NAROD.

Naravoucenije: Srbija je oglodana i pred default-om, ako joj neko spolja ne pomogne jeftinim kreditima, koji ce neminovno biti uslovljeni poniznoscu i podanistvom istih na vlasti, da bi opstali i zadrzali stecene privilegije, a ne kreditorima omogucili da kupe i to malo sto je u rukama "srpskih tajkuna". Naravno minus ono sto su vec iznijeli napolje!

Srbija je u goroj finansijskoj i privrednoj poziciji nego bilo koja drzava u regionu, samo zato sto "crvena burzoazija" "u ime komunizma i demokratije" jos uvijek jashe i tlaci "kao u dobra stara vremena!"

Princ Boris je, kao i princ Milo, u svoj prici samo nepismena "kolateralna steta", koji ce morati uskoro da bjezi/e iz zemlje!

Jedino sto se promijenilo sto su obojica poceli u ime ateizma, da idu u crkvu i vicu raji: Dace Bog!

Okrece li se?
Препоруке:
0
0
12 среда, 22 децембар 2010 21:42
Vladimir Dž
@Petrushine

i pred default-om


Bilo bi dobro da koristiš neki izraz koji ovaj narod ovde razume. Znam da si tamo naučen tako ali 99% ljudi ovde nezna ova izraz. Nema ljutnje :}

Za sve ostale - najbliži prevod - stečaj - nemogućnost ispunjavanja novčanih obaveza te se započinje proces likvidacije (bankrot)
Препоруке:
0
0
13 четвртак, 23 децембар 2010 00:45
Висарион
Постоји ли неко међу вама стручњацима који зна излаз.Има ли га?
Наравно, село треба "ревитализовати ".Питате се међусобно како?
Толико незапослених.Сеоска имања се продају Шиптарима око Куршумлије у бесцење.Зна ли неко зато Шиптарима одговарају имања с којих наши беже.Могу ли се по неким птрограмима о модернизованој сточарској проузводњи та села да попуне .Има ли оних који траже посао и морају да иду за њим који ће тамо моћи да се упрегну у неке пољопруивредне таљиге и крену у освајање неке производње.Шта је с нашим некедашњим гигантима.Могу ли се обновити и на који начин.И шта је на свету курентно да се производи?Нисам стручан али морамо имати идеја и то оних које су остватриве и са малим улагањима и које дају брзе резулетете и оне који, ако је село у питању, долазе до бољег живота.Без тога нема повратка.Треба људи, наравнло али треба и довитљивости и интереса.Сада село више није баук, недођија, све што се види и може да чује у граду, може и у селу.Треба размишљати о тим сеоским напуштеним имањима и могућностима да се та производња учини курентном.Морамо да тражимо излазе или да се коначно приклонимо безизлазима .А државу треба натерати да о нечему бринње или је уређивати на нов и модернији, јефтинији и ефикасан начин.Толико имамо људи који свашта знају.Почнимо да налазимо излазе.Кад све крене не може се после зауставити.Онако како је село опустело тако може оживети и много људи запослити.
Препоруке:
0
0
14 среда, 29 децембар 2010 20:20
Жика С. Тадић
Монетарна политика?

Зар ми то имамо?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер