петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Натпросечно талентовани за имиџ

Kоментари (27) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 14 децембар 2010 22:33
Коњец дело краси
Од тог обичног, (испод)просечног детета, које, како тестирања показују, слабо разуме али зато мало зна, политичари су одавно дигли руке


НИСУ дигли руке.
НАПРОТИВ, такве НЕГУЈУ!
Препоруке:
0
0
2 уторак, 14 децембар 2010 23:45
Ruzica Vujovic
Koliko god drzava bude ulagala u lose djake - to nece biti dovoljno, zato sto skolski uspeh u velikoj meri zavisi od kucnog vaspitanja i inteligencije koja se nasledjuje. Dobra skola i pozrtvovani ucitelji mogu u najboljem slucaju da ublaze posledice loseg kucnog vaspitanja koji se ogleda u nedostatku discipline i intelektualnoj nezainteresovanosti, ali ne i da ove oganicavajuce faktore sasvim neutralizuju. I to samo pod uslovom da je prisutna inteligencija! Ulaganje ogranicenih sredstava u najbolje, pre svega one sposobne za matematiku, tehniku i prirodne nauke, ima smisla zbog toga sto ova vrsta obrazovanja (za koju je, po nekim procenama, sposobno svega 10% populacije) predstavlja kicmu ekonomskog razvoja jednog drustva. Takodje, najbolji iz ovih oblasti su rezervoar za generisanje inovacija koje doprinose napretku drustva i rastu sveopsteg zivotnog standarda (iako je naravno ekonomski zivot kompleksan proces za koji su bitne i razne profesije izvan ovog kruga).

Sto se ulaganja u sport tice, mozda to i nije bas tako losa ideja, posto moze pozitivno da motivise mnogu decu koja rastu pod nepovoljnim okolnostima mnogo jace nego, recimo, mogucnost da jednoga dana studiraju matmatiku, elektrotehniku ili hemiju, sto je odpocetka - cak i kad bi skole i ucitelji bili mnogo bolji - potpuno nerealno.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 14 децембар 2010 23:45
Shadow
Prava tema, šteta što se retko obrađuje,
Hvala za tekst

Mazanje očiju "našim" uspesima je jako delotvorno nažalost
Препоруке:
0
0
4 среда, 15 децембар 2010 01:35
banedral
Narode , da li iko zna kakva je uopste situacija u sistemu skolovanja ? Kako se deca ponasaju na casu (katastrofalno lose ponasanje pocinje od 6. razreda OS) ?Kakav je odnos nastavnika , djaka i na kraju kao jako bitne karike roditelja prema gradivu ? Sta nasi nastavnici uce decu i da li ih uopste icemu uce?Sve veci pritisak skola ka roditeljima a u vezi privatnih casova za pojedine predmete, itd , itd .Mnogo je stvari koje neverovatno opterecuju sve nas i za koje je potreban veliki sistemski zaokret a koji se po mom skromnom misljenju nece dogoditi u neko dogledno vreme jer mislim da je tamo negde reseno da buduci narastaji postanu "nepismene budale" ne zelim da vredjam nikoga,koje su spremne da kupuje sve i svasta i slusaju sve i svasta i naravno svo vreme gledaju TV i imaju samo svoja prava a nijednu obavezu!!!
Препоруке:
0
0
5 среда, 15 децембар 2010 01:57
Ultravisitor
Sanerska drzava sa predsednikom sanerom. Ja kada tog coveka vidim na tribinama stadiona il isportske dvorane gde peva sa ''huliganima'' koje proziva kada mu nisu po volji jasno mi je koliko je sati. A sat mu je po poslednjoj modi. Jsc onako suptilno zavrne rukave na svojoj elegantnoj kosulji i peva pobednicki kao da je pao s Marsa. U medjuvremenu je bila poplava, zmeljotres, pomor ribe i stoke, ali predsednik je uvek sanerski raspolozen da reklamira svoj sanerski talenat saljuci poruku mladima da je u zivotu imidz tj. slika najvaznija. sta je ispod sinjela i sesira nije bitno. Prosecni koji mahom glasaju za farmerski tretman koji saneri postizborno primenjuju nad istima je fenomen kratke pameti. Srbija je u tom pogledu iznad svih.
Препоруке:
0
0
6 среда, 15 децембар 2010 02:53
Драгослав Јовановић
Прочитао сам овај текст и упоредио га са ауторским текстом нашег еуропског председника (Политика 8. децембар 2010. и сајт Демократске странке) и упитао се да ли оба текста говоре о истој ствари (резултатима ПИСА тестова).
Борис Тадић:
Политичари и други учесници у политичком и друштвеном животу имају различите интересе и идеологије, али наша деца и њихова будућност у Европској унији треба да буду изнад тих разлика. Свако дете и сваки родитељ у Србији имају исти интерес — да нове генерације буду припремљене за живот у Европској унији. Из тог разлога, са посебном пажњом примам ПИСА резултате јер нам они показују у којој мери образовни систем у Србији успева да "опреми" нове генерације компетенцијама неопходним за успех у Европској унији.

Па онда ово:
Са задовољством сам примио вести да су ПИСА резултати 2009. године значајно бољи него 2006. године. Посебно ме радује да смо у домену читалачке писмености остварили напредак од читавих 40 поена, што представља један од највећих напредака који је нека земља остварила између два ПИСА тестирања.

И после тога честитке на великом успеху:
Поводом овог успеха желим да упутим, у име свих родитеља и деце у Србији, честитке и захвалност свим школама и наставницима јер је ово, пре свега, њихова заслуга. Овај успех нам је важан јер показује да можемо да будемо бољи. Чим смо прихватили правила "ПИСА утакмице" и мобилисали се, успех није изостао.

Драги сународници, када после свих нових "успеха" и обећања наше еуропске власти кренете на гласање присетите се и упоредите стварност (текст Јоване Папан) и верзију драгог нам председника.
Препоруке:
0
0
7 среда, 15 децембар 2010 05:30
Dijapazon
Upravo sam pogledao primere testova na:
http://www.pisa.oecd.org/dataoecd/47/23/41943106.pdf
Primeri iz citanja se bave smrznutom spermom, policijom koja pomocu DNK hvatta prestupnike i jos nekim drugim modernim idejama. Tekstovi, primeri i pitanja su karakteristicni za Anglo-saksonsko govorno podrucje. Pitam se kako su kod nas prevedeni, a rocito kako su prevedena i objasnjea imena gomile institucija koje se u zadacima pominju.
Evo jednog primera:
Source: The Age newspaper, Melbourne, Australia ,1st April, 1997.
Did you know that in 1996 we spent almost the same
amount on chocolate as our Government spent on
overseas aid to help the poor?
Could there be something wrong with our priorities?
What are you going to do about it?
Yes, you.
Question 15.1
Arnold Jago’s aim in the letter is to provoke
A. guilt.
B. amusement.
C. fear.
D. satisfaction.

Question 15.2
What kind of response or action do you think Arnold Jago would like his letter to prompt?
Препоруке:
0
0
8 среда, 15 децембар 2010 11:15
Јовиша Видић
Зна држава: кога, где, како и зашто помоћи. Овде под појмом држава, подразумевамо властодршце. Краљ Александар Карађорђевић, је у своје време, својим парама, подигао дом за сиромашне таленте (дом код Вуковог споменика) у Београду. Најчешћи станари дома били су студенти из руралних крајева Црне Горе. Било је све бесплатно: од књига, становања, јела, одела и сл. Најчувенији станари дома били су: Милован Ђилас, Вељко Мићуновић, Родољуб Чолаковић и да не набрајам. После извесног времена, онако сити, обучени и описмењени, почели су радити на рушењу Краља, државе и система који им је све то обезбедио. Како им се посрећило да све то сруше, уз помоћ Руса, оружја, Тита и партије; дом су назвали "Иво ЛолаРибар"; саборца у рушењу дародавца. Ово наведено, данашњи властодршци имају у виду код вагања: где, кад и кога подупрети, а коме перспективу ускратити. Јовиша Видић од Рудина.
Препоруке:
0
0
9 среда, 15 децембар 2010 11:53
Мик
Овом приликом ауторка, чији ми се текстови иначе јако допадају, је направила низ погрешних корелација и усмерила незадовољство радом државе на погрешну страну.
Неће бити баш да је образовни систем толико лош па да "трећина ђака једва зна да чита, а 40% показује математичку неписменост" и то све зато што се образују "у претрпаним учионицама, уз застареле наставне програме и немотивисане, неприпремљене и слабо плаћене наставнике". Није образовни систем био идеалан ни пре 25 годна кад се моја генерација школовала али тад за елементарну неписменост није била крива држава. Општа друштвена деструкција је произвела да клинци радије блеје, играју игрице и гледају телевизију, него што ће да прочитају књигу или да седну да нешто науче, и сигурно је погрешно рећи да и уз своју најбољу вољу нису научили богзнашта због лошег програма и школских услова. Главна мана система је управо у стварању високог и врхунског кадра. Биће да сте ипак помешали државу кад кажете "и тако оне којима је бог највише дао држава награђује својом неподељеном пажњом и обасипа подршком". То не може бити тачно ни у трећој апроксимацији. Потпуно је тачно да се политичари сликају са успешним појединцима ради личне промоције и мазања очију јавности, као и да ниједан бизнисмен "не добије снажан порив да улаже у привреду на пример, Зимбабвеа, чим види да је њихова пливачица освојила олимпијско злато на 200 метара леђно". Али зар зато треба да будемо против прављења регионалних центара за таленте или против идеје "да пробрана младеж најквалитетнијих гена може неспутано да се развија и усавршава". Која то категорија људи носи прогрес ако не елита? Који то образовни систем ће од медиокритета да направи експерта? Зар не треба улагати у спорт и пружати алтернативу блазираној и безвољној популацији са јединим циљем да огребе неку кинту од родитеља и изблеји уз западне мејн стримове?
Препоруке:
0
0
10 среда, 15 децембар 2010 11:58
Миле
1) улагање у тенисере није улагање "у таленте", већ у забављаче (то је ауторка одлично приметила духовитом опаском са Зимбабвеом)
2) улагање у истинске таленте је позитивна ствар коју треба подржати. Наравно, пошто држава улаже само у таленте, а не и у стварање друштвене климе за реализацију њихових потоњих достигнућа, јасно је да ми на овај начин школујемо децу која ће касније радити у иностранству.
3) деца којој не одговара оваква школа су потпуно у реду, то је доказ да су клинци здрави и да имају потенцијала. Жао ми је што се тако не односе ни према ПИНК вредностима, али јасно је да им је то теже пошто је држава допустила да се ПИНК вредности афирмишу у свим медијима. Дакле, школа је беживотна, друштво је нездраво, вредности су неусклађене и лажне. Потребна нам је не реформа школства, него револуција у друштву како би се ствари исправиле. Дебело смо забраздили...
4) школа у којој деца у првом основне уче једначине са једном непознатом а у осмом не знају таблицу множења, при чему им је све време нејасно како се пржи јаје на око, је институција за подсмех, а не нешто због чије пропасти треба жалити.
Препоруке:
0
0
11 среда, 15 децембар 2010 12:12
Mićko
Ma svaka ti čast, Jovana! Tako jednostavno, tako efektno.
Препоруке:
0
0
12 среда, 15 децембар 2010 12:32
Мик - наставак
Да ли сте стварно озбиљни када кажете "улагати у оне пробране, у које је и природа већ дебело уложила, и јефтиније је и једноставније"? Јефтини је је улагати у институте, истраживачке центре, врхунске академске установе, него одштампати шареније букваре и историјске атласе, не би ли били конкурентнији 3Д аминацијама најновијих рачунарских игара. Сећа ли се ико уџбеника из СФРЈ? Па опет се са сетом присећамо тих дана.
Ова држава је уништила углед високог образовања, обесмислила уопште потребу за знањем, раскинула везу квалитета и професионалног успеха. Ту леже кључне замерке. Зато деца немају воље, ни потребе да се интелектуално развијају, зато су им родитељи под умереном до знатном анестезијом, а не што им се хипермодерним методама не учитава знање у главу. То што држава повремено, промоције ради, нешто уложи у таленте далеко је од праксе и система (камо лепе среће), и то је сигурно последњи разлог општој необразованости.
Када би се привреда паралелно развијала, уз улагања у даровите, све мање би их одлазило у иностранство и то је једини начин напретка овог друштва. Овако делује као да избацујете пролетерске пароле против "непоштене интелигенције" и залажете се за поновну промоцију радничке класе (медиокритета). Па да лепо опет чобани и бравари, потковани новим знањима, стеченим квалитетном основном школом, поведу земљу у светлију будућност.
Препоруке:
0
0
13 среда, 15 децембар 2010 14:06
Мик @Миле
улагање у тенисере није улагање "у таленте", већ у забављаче


Поистовећујете спорт са данашњом спортском индустријом и експлоатацијом спортиста. Али заборављате да је врхунски спорт постојао и пре "Лиге шампињона" и Роналдових стотина милиона. Иако се спорт одувек злоупотребљавао у пропагандне сврхе, основна порука је била и треба да остане промоција здравог начина живота, борбеног духа, чврстине карактера... За сваког врхунског спортисту, без изузетка, потребни су таленат, психичка стабилност и велики рад. Да ли је погрешно пропагирати ове вредности? Јесу ли Владе Дивац и Дејан Бодирога својом појавом деструктивно деловали на масе?
Хоћемо ли по тој логици "забављача" да будемо и против уметности, која опет много чешће него спорт може да буде декадентна, деструктивна и превише "алтернативна"? И да занемаримо основне поруке које шаље и њену општедруштвену корисност.
Препоруке:
0
0
14 среда, 15 децембар 2010 15:16
Миле @ Mик
Ви поистовећујете спорт и физичку културу, а остављате и утисак контрадикторности истовременим спомињањем "данашње спортстке индустрије и експлоатације спортиста" као нечег лошег, и "апологијом" појаве Дивца и Бодироге... Мислите да они нису део приче о "хлебу и играма" само зато што су "наши"?

О заблуди да је "спорта откад и људи" питао бих Вас којим се то спортом бавио Карађорђе? Даље, пошто видим да сте одушевљени "врхунским спортистима" и њиховим менталним, физичким и моралним склопом, да ли можемо да очекујемо да станете иза идеје да се власт у нашој (и било којој другој) држави препусти најбољим спортистима? Да ли разумете какве све импликације доноси глорификација тих јадних људи уништеног здравља који су допустили себи да за мало или много новца постану марионете у представи коју организују владари света?

На крају, Ваш покушај "пребацивања" приче о спорту као подграни "индустрије забаве" на уметност једноставно не разумем. Не разумем ни ту причу о деструктивности уметности... Видим само да то ову расправу беспотребно води на потпуно другу страну, далеко и од "поруке коју овај текст шаље", а и од онога што сам у свом коментару написао. Можда ће Вам бити лакше ако кажем да у суштини ја немам ништа против забаве, само не волим да се иста представља као некакав врхунски домашај људског стваралаштва, нарочито онда када организатори, финансијери и режисери забаве исту веома успешно нуде (и "продају" и неким коментаторима, рекао бих) као једину алтернативу суморној реалности у којој обитавамо.
Препоруке:
0
0
15 среда, 15 децембар 2010 16:43
odlican tekst
Jovana, odlican tekst.
Препоруке:
0
0
16 среда, 15 децембар 2010 19:48
Мик @Миле
Ви поистовећујете спорт и физичку културу

Тешко. Физичка култура се бави правилним развојем тела. Такмичарски дух и ментална чврстина вам нису потребни за часове физичког и прескакање козлића. Спорт је ипак малчице компликованија категорија. Канда сте ту танки.
остављате и утисак контрадикторности истовременим спомињањем "данашње спортстке индустрије и експлоатације спортиста" као нечег лошег, и "апологијом" појаве Дивца и Бодироге

Рекох да је појава Дивца и Бодироге сигурно послала деци позитивну поруку. Они су стекли особине врхунског спортисте много пре него што су своје вештине и уновчили. А део су приче о хлебу и играма таман колико сте и ви део индустрије високе моде кад купите ципеле за лапавицу не би ли вам ноге остале суве, или колико је и сваки радник део екстра профита мултинационалних компанија обзиром да не ради џабе него за плату. Сви смо део свопште комерцијализација друштва, сем ако ваше коментаре не пишете из неке испосничке пећине.
О заблуди да је "спорта откад и људи" питао бих Вас којим се то спортом бавио Карађорђе?

Јасно сам навео да је спорта (аматерског) било и пре уласка великог новца, а не откад је људи (читајте пажљивије), и то је онај аспект спорта који подржавам. Дуци Симоновић је званично био најбољи кошаркаш света (ван НБА) иако велики противник комерцијализиације и злоупотребе спорта.
Такође, прелистајте мало литературу, Античке олимпијаде су биле неку годину пре Карађорђа.
да ли можемо да очекујемо да станете иза идеје да се власт у нашој (и било којој другој) држави препусти најбољим спортистима

Банално. То у мојим коментарима нисте прочитали.
Препоруке:
0
0
17 среда, 15 децембар 2010 20:13
Мик @Миле
На крају, Ваш покушај "пребацивања" приче о спорту као подграни "индустрије забаве" на уметност једноставно не разумем

Појаснићу. Вашу оштру критику спорта нисте пренели и на рецимо уметност или науку. Уметност је још плодније тле за манупулацију од спорта због своје апстрактности и нивоа тумачења. Па сте тако увек имали политизацију уметности, дворске уметнике и пропагаторе одређених уменичких вредности захваљујући логистици богатих и моћних. Ако се једна слика Џексона Полока прода за 150 милиона долара, да ли је то због њене ванредне уметничке вредности? И да ли је сваки талентовани сликар део завере ако излаже на озбиљним изложбама које организују "менаџери уметности" којима је зарада у првом плану? Да не причамо о инсталаторима, перформаторима и другим алтернативцима чије нам се тричарије намећу као врхунска уметност (у политичке или комерцијалне сврхе). Да ли је због тога уметност бескорисна и покварена и незаслужује помоћ и промоцију државе.
Свако научно достигнуће или технички проналазак је у крајњој линији комерцијализован од стране "организатора, финансијера и режисера забаве", али то опет не чини науку штетну саму по себи. Нити научнике негативцима зато што су по неку мрвицу добили и за себе.
Сваку ствар на овом свету можете злоупотребити и превести у негацију саме себе. Пушка може бити и офанзивно и дефанзивно средство, знате, зависи од тога ко је носи и збор чега.
Нажалост сад се морам повући из ове занимљиве дискусије. Свако добро.
Препоруке:
0
0
18 среда, 15 децембар 2010 20:25
верзија драгог нам председника
наша деца су деца цвећа,што их више умањују све су већа
сви су хепи и све цвета..ето постадосмо и прваци света
у рекету смо први, наш рекет малу привреду мрви,
а они што на све стране муте и прозивају на сав глас жуте..њима ћемо да спакујемо амандмане и без реплике им загорчамо наредне дане
Препоруке:
0
0
19 четвртак, 16 децембар 2010 00:29
PA
Ulaganje u teniske terene je prosto nepotrebno, da ne kažem neku težu reč koja bi možda opisala i intelekt onih koji o tome razmišljaju! Država privatizuje stadione i klubove, a hoće da ulaže u "državne" teniske terene! Možda će ih dobro prodati, pa bi se pokazalo da je to dobra investicija? Ili hoće da udari konkurenciju Đokoviću, koji bi trebalo da sagradi teniski centar, kao što to čine dugi vrhunski teniseri svugde u svetu!
Ulaganje u talente je prazna priča! Ova država najbolje što zna je da talente uproseči, upropasti ili izveze (tj. sami odu)! Ostalo je marketing! To mi je iz ličnog iskustva poznato!
Isto tako, iz mog profesionalnog iskustva znam da su desetine učenika, koji su iz škole u kojoj radim otišli na zapad (odselili se sa roditeljima), zadržalo uspeh ili su čak bivali i bolji tamo negde u Švajcarskoj, Nemačkoj, Americi!Sva ta deca tvrde da znaju više nego njihovi vršnjaci u tim zemljama. Brzo se uključuju u njihov obrazovni sistem čak i ako ne poznaju dovoljno jezik zemlje u koju odu!
Mi koji smo u školama znamo da nije takokako nam tvrde raznorazna istraživanja! U pitanju je samo različit pristup ispitivanu znanja. A možda će , kad sve učinimo da uništimo naše obrazovanjee, onda rezultati na PISA testovima biti sjajni! Jer mi smo Evropi potrebni kao jeftina i prosta radna snaga.
Препоруке:
0
0
20 четвртак, 16 децембар 2010 16:40
Миле Мику 1
Поштовани Мик, драго ми је да сте ми посветили чак 3 реплике, иако верујете да сам „танак“ и „баналан“ у својим коментарима. Помало ми је и напорно да се оволико причам о спорту, тим пре што је ауторка, поновићу, већ све рекла у оном примеру са Зимбабвеом, али ето... Идемо даље са дијалогом, с напоменом да Вам свакако нећу ништа одговарати ако наставите да вређате. Дакле:
1) физичка култура је много више од прескакања козлића, једнако као што је и сама смислена физичка активност много сложенија од пуке физиолошке употребе мишића и костију. Та сложеност културе у ономе што споља гледано изгледа превасходно као физичко види се одлично и у античком агону који ви, опет погрешно, третирате као спорт. Агон је вид борбе са самим собом и начин испољавања резултата те борбе карактеристичан за доба и поднебље античке Грчке. Ту нема пара, нема манипулације, нема ни „здравља“ у виду умирања у двадесет другој години од срчаног удара.
2) Дивац и Бодирога „не шаљу добру поруку“, пошто њихова „ментална снага и такмичарски дух“ не доносе резултате од којих ико има икакву корист, осим њих лично и оних који им допуштају да те своје квалитете потроше на нешто бесмислено (убацивање лопти у кош и сл). Исти квалитети потребни су и хирургу у обављању његовог посла, они су потребни и сликару и композитору, али нажалост они се не појављују на медијима, нико их не интервјуише, и нико (осим ретких корисника услуга и познавалаца рада) истински не вреднује њихов труд и залагање.
3) „Аматерски спорт“ није исто што и игра. Спектар људских активности много је сложенији од онога што нам савремени медији под контролом корпорација и креатора потрошачких вредности данас представљају...
Препоруке:
0
0
21 четвртак, 16 децембар 2010 16:43
Миле Мику 2
4) Карађорђа нисам споменуо случајно, пошто полазим од тога да би он требало да буде модел пре било ког спортисте. Модел може да буде и Тесла, и Домановић (каква штета што у доба када је Страдија писана није било спорта), Мокрањац, било ко писмен и озбиљан, али никако не може да буде модел неко коме је једини животни успех то што је „играо у НБА“. Чак ни Дуци не може да буде модел као кошаркаш, то је и он сам више пута поновио (да га вређа када га неко представи као кошаркаша, а не као доктора наука).
5) Јасно је да данас у градовима не можемо да се такмичимо у бацању камена с рамена. Зато властодршци могу да направе спортске терене у сваком кварту, да и народу омогући да се игра кошарке, фудбала и сл. Нажалост, власт „улаже у таленте“, па стога имамо огромне стадионе и арену, и оне који се због „врхунских спортиста“, „клубова“ и „такмичарског духа“ убијају, при чему сви ти „љубитељи спорта“ сами не играју ни фудбал ни кошарку.
6) Хвала на појашњењу вашег „скретања“ на причу о уметности. Делује као да има елемената манипулације, али мало везе са манипулацијом масама (попут улагања у „врхунски спорт“). Ипак, може да се каже да се куповином слике за 150 милиона долара порука шаље многима – и другим сликарима, и конзументима „шарених вести из света“ (онима који знају све детаље из приватног живота Дивца и Бодироге, рецимо). Треба видети и чије су то паре и да ли је слика заиста толико плаћена (не заборавите: „то што сам параноик не значи да ми не раде о глави“)... Али свакако не бих ишао даље у ту причу.
7) Наравно да и у науци има манипулације, и то вишеструке. На неки начин то сам и споменуо у првом посту (иако се на то нисте осврнули). Данас је тешко и добити средства за фундаментална истраживања (говорим о хуманистичким наукама), али је веома лако добити средства за истраживање нечег небитног, уколико то има везе са имплементацијом стандарда из ЕУ...
Свако добро и Вама и осталим читаоцима!
Препоруке:
0
0
22 четвртак, 16 децембар 2010 20:20
Милена Матић
Чланак је одличан!
Требало би продубити причу о неусклађености нашег образовног система са новим временом, и са овом новом децом...наша деца се рађају са даљинским у руци, до треће године говоре енглески и користе рачунар, до пете имају профил на Фејсу, кад крену у школу су већ потпуно слуђени ћирилицом и латиницом...затим их спопадну јуначким народним песмама, на, за њих, страном језику, без објашњења; и крену да их засипају датумима и магловитим формулама. Школа је остала на Вуковом нивоу, учитељица пише кредом по табли! А деца, деца су у будућности технолошких играчака.
Нова деца су визуелни типови, јер одрастају у време визуелних медија. Ми, родитељи, их не пуштамо доле, исперд куће, у паркић да се играју, јер се плашимо! Ми се плашимо дроге, педофила, глупости, лошег друштва...деца су самим тим, везана за рачунаре и за телевизоре! Након тога, ми их силимо, од треће године живота, да уче стране језике и иду на разне спортове, сваког божијег дана. Затим смо обавезни, или смо себи наметнули, да плаћамо додатне часове из свих предмета, од 5. разреда, јер их наставници у школи не науче довољно. Ако лепо ураде пријемни за средњу школу, већ лудујемо где и како их уписати. Тамо где стигну ће их гледати као топовско месо. Верујте ми, имам троје деце.
У шизофреном друштву су и грађани шизофрени. Све што радимо је контрадикторно, насилно, претерано! Образовни систем је остао у раним 80тим, а наставни кадар је незаинтересован и слабо плаћен. Са друге стране, родитељи имају Олимпијске амбиције за своју децу, и то истерују кроз ваннаставне активности које намећу деци.
Шта очекујете, драги моји, да буде производ ове контрадикције? кад томе додате манекенски тип владавине у Србији, ма добро је да ико и иде у ту глупу, насилну и погрешну школу, и да та погрешно усмерена деца уопште опстану, између инертног друштва и претеране амбиције родитеља.
Препоруке:
0
0
23 петак, 17 децембар 2010 11:22
slobodan45
U ZDRAVOM TELU, ZDRAV DUH!!!

HAJDE, NEKA MIK ĐŽEGER POBIJE PORUKU OVE POSLOVICE.
dakle, moraš imati temelj, da bi išao na dalju gradnju...mišljenja tipa ovog, ili koga je kralj podržavao, a koga ne, nisu bitna, jer je to skretanje pažnje, ukratko, podmetačine.
suština je u sledećem:

jel valja školski sistem, ili ne valja?ako se složimo da ne valja (a ne da ne valja, nego ne postoji gori na svetu), onda ga pod hitno menjati, odgovorne za taj veliki kriminal kazniti i poći dalje ispravnim putem...neko će reći, kako kazniti?ja kažem: postoji li veći kriminal, ako radiš svesno, protiv dece, omladine?nema.zato, pravac zatvor, jer si uništio stotine hiljada mladih života.to je to.na kraju, dok ne bude u srbiji, 10 časova FIZIČKE KULTURE nedeljno, nema napretka srbiji.smejte se, ali meni je to , jedan od osnovnih repera.bez disciplinovanih, zdravih, jakih građana, nema ništa, NEMA NADGRADNJE!...osvrnite se oko sebe.pozdrav.
Препоруке:
0
0
24 петак, 17 децембар 2010 12:10
slobodan45
o fašističkom pristupu u školstvu i svemu ostalom, ne želim da komentarišem, ali sam zaboravio da odam priznanje za članak, koji pokreće jednu od najvažnijih tema za naše društvo...pozdrav
Препоруке:
0
0
25 недеља, 19 децембар 2010 14:39
Немања
Спорт је добра ствар, не само због изреке, у здравом телу здрав дух, већ и зато што кроз спорт дете учи да губи и да не може све да буде по његовом. Да не причам да је много здравије да се дете бави спортом, него да игра игрице или да проводи време на улици.

Оно што ја видим као проблем, је да смо ми страшно завидан народ и да имамо изражен комплекс ниже вредности. Зато доста необразованих омаловажава високообразоване. То наравно деца виде и нико нема жељу да учи, ако ће на крају да буде исмеван.

Систем стипендирања у Србији је задовољавајући, држава даје велике субвенције за домове и прехрану студената, али проблем настаје по завршетку студија. Онда ти млади талентовани не могу да нађу одговарајући посао, јер има много непотизма и корупције. И онда одлазе. И сам сам отишао, додуше доста раније баш из тог разлога. Па сад имам мању стипендију него што би имао у Србији. Тако да новац није био главни мотив, већ жеља да живим нормално.
Мени се чини, да је госпођа Папин тек открила врх леденог брега. Много је ту фактора. Ја сам лично срећан да видим да држава исказује бољу да форсира најбоље, али тек ако ти људи када заврше студије добију добро радно место, где ће моћи да остваре свој потенцијал, онда ће тај пројект успети. У супротном, то ће бити бацање новца.

зато је потребна темељна реформа образовања, велики новац који би био уложен у науку и зауставити корупцију. Паре би се нашле за то, али питање је да ли има интереса да се то учини?

Први корак би био да признамо сами себи, да нам је систем образовања очајан и да га треба мењати. Уместо тога, ми га дижемо у звезде.
Препоруке:
0
0
26 субота, 25 децембар 2010 12:56
b. s. m.
Ne znam koliko smo svesni, ali osnovni uslov MMF-a, njihov prvi rez u budzetu, odnosio se na obrazovanje i zdravlje. Posto je Tadic pozvao MMF policajce da nam kresu sudbinu, moramo biti svesni da je njegov/njihov cilj da nas zatupe i razbole. Nista vise, ali ni manje.
Препоруке:
0
0
27 субота, 25 децембар 2010 21:40
Урош
Прво не верујем да су деца у Србији нешто много глупа као што таква истраживања показују. Моје мишљење је да су деца у Србији (основна школа) паметнија и да више знају него њихови вршњаци у САД. У то сам се лично уверио током боравка у САД где је ђак мојих година био 1-2 године иза мене са градивом.
Ми назадујемо у средњим школама, имамо превише предмета,много преамбициозних и лоших професора и учимо кампањски тј. учимо напамет велики број бескорисних рогобатних дефиниција за које често не знамо ни шта значе. Знамо их када професори питају и када добијамо оцене ,а заборављамо их већ кроз месец-два. Много мање смо усредсређени на нека практична знања. Нпр. учимо из физике све могуће области а никад нисмо у пракси видели ништа од тога нити можемо то да замислимо.Потребна је реформа школског система.
Не знам шта ауторка Папан има против улагања у талентовану децу или против прављења тениских терена. Треба то радити.
Добро је имати освајаче медаља и врхунске стручњаке и спортисте а то је немогуће без улагања.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер