субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Светски капитализам на великом раскршћу

Kоментари (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 03 април 2009 23:26
MP
Naknadna pamet jednog od mnogih "maladih,pametnih,lepih"koji nas uvedoše u mnogo veće nevolje nego da ih nije bilo.U svemu su učestvovali iako su ovo što sad pišu znali,a pogotovo kako će se završiti.Da li je namera da nas uvedu u koklektivnu bedu krivično delo?Ne pitam samo radi autora.
Препоруке:
0
0
2 субота, 04 април 2009 20:42
Nikon Vlasov
Citiram:“U stvarnosti, razbojnik se razlukuje od kapitaliste samo po tome sto prvi guli zaradu odmah i sa jednog subjekta, a drugi, neprestano i sa desetine hiljda potcinjenih, prestravljenih nezaposlenoscu. Zlocin, mozda lezi u prekrsaju brzine bogacenja i prljavstini metoda kojima se stice. U tome se i sastoji njihovo hvaljenje uskladjivanja interesa drustvenih grupa, da jedno pored drugog, i to dopunjujuci se, uzajamno zivi gangster i advokat koji ga brani, fabrikant, hriscanski propovednik i bezocni pisac koji opeva romantiku tog plankton-zivljenja i privlacne burzoaske slobode…” Leonid Leonov: “Ruska suma”.
Препоруке:
0
0
3 субота, 04 април 2009 21:33
Вламил
... "бивши директор Републичке управе јавних прихода и председник Комисије за испитивање злоупотреба у привреди у Ђинђићевој влади"...
Александар Радовић је горње функције напустио својом вољом, а пре истека мандата поменуте владе из разлога неслагања са њеним потезима као и због сукоба са тадашњим гувернером, М.Динкићем. Све његове текстове радо читам, баш као и овај. Писани су јасним и непретенциозним језиком иако се тичу релативно непопуларне тематике.
Препоруке:
0
0
4 субота, 04 април 2009 22:56
Nikola Turajlić
Autor u ovom kao i ranijim tekstovima daje izvrsnu analizu negativnosti savremenog kapitalizma, ali
čini temeljnu grešku kada posljedice uzima za uzrok globalne ekonomske krize i u njihovom otklanjanju vidi izlaz.
Osnovni uzrok globalne ekonomske krize je trajno narušena ravnoteža izmedju proizvodnje i potrošnje (strukturna greška koju je otkrio stari dobri Marks), nastala zbog pada realnog kreditnog tržišta (ovo sam elaborirao u mojem tekstu u NSPM od 15.1.2009.).
Sve mere ekonomske politike mogu imati samo efekt privremenog snižavanja temperature svetske ili srpske ekonomije, dok pandemija iscrpljuje organizam i vodi ga u komu.
Suština krize je u tom da pad potrošnje (potražnje) izaziva pad proizvodnje s padom zaposlenosti, što izaziva dalji pad potrošnje i tako u krug.
Ocene autora teksta da nerešavanje krize može kao u prošlosti dovesti do ratova ne stoji, jer su moderni ratovi bili uzrokovani ostvarivanjem ekonomskih interesa koji su globalizacijom postignuti (tržište, sirovine itd), a potroščnja se ne može ostvariti nikakovim ratom.
Neuporedivo veći rizik je od socijalnih potresa, nereda i kriminalizacije društva.

@ MP Neopravdano optužujete pisca teksta da pripada krugu "srpskih usrećitelja", jer je isti vrlo rano iz istoga istupio ili bio izbačen, pa mu se mora priznati u namanju ruku da se nije uklopio u sistem.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 05 април 2009 11:00
nenadović stojan
Kapitalizam je na velikom raskršću. Kriza će biti rešena i nikada neće biti novih kriza. Kapitalisti će ostvarivati još veće profite, a potrošaći će plaćati manje nego što plaćaju danas, jer će biti ukinut deo poreza, koji sada, kao zabluda ekonomske nauke, opterećuju i potrošače i proizvođače. To će biti kada vladajući sistem kreditnog novca bude zamenjen sistemom nekreditnog novca. Bagio Bossone, koordinator radne grupe koja je spremala predloge za Samit G-20, je napisao: "Mi predlažemo sistem nekreditnog novca, u kojem će stvaranje novca biti odvojeno od pozajmljivanja novca". Ovaj članak je objavljen 8.marta, ali je uklonjen sa sajta Samita, i nema ga ni u Arhivi samita. Ali on i dalje postoji na listi sajtova o nekreditno novcu, gde je izložena moja teorija o nekreditnom novcu. NEKREDITNI NOVAC je potrebna dodatna količina novca u opticaju (dM) kao procenat (k) od postojeće količine novca u opticaju (M). dM = kM ; k = (ponuda - tražnja)/trađnja ; Ako se novac dodaje u opticaj (kao poklon) po toj formuli inflacija nije moguća a nekreditni novac zamenjuje poreze i omogućuje da cene istovremeno budu jeftinije za kupce a skuplje za prodavce, kojima omogućuju veće profite. Ako ovo nije usvojio održani Samit G-20, usvojiće neki sledeći, jer ideji kojoj je došlo vreme ne može se ništa suprostaviti. U Srbiji bi mogli da 400 miliona evra poklonimo penzionerima kao penzije, uz na primer, dečije dodate koji bi pomogli u borbi protiv bele kuge.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 05 април 2009 12:33
Ojrak Auder
@ Vlamilu tanju tadasnji guverner g. Dinkic, vec tadasnji ministar finansija g. B. Djelic. U anale tadasnje politicke svakodnevice, izmedju ostalog, usao je i Odgovor Aleksandra Radovica Bozidaru Djelicu u Saopstenju za javnost od petka, 19. decembra 2003. g. sa karakteristicnim stavom i porukom: ” Posle ovakvih katastrofalnih odluka po budžet (državna kasa koju je Ministar finansija dužan da puni a ne da prazni) ja bih Božidaru Đeliću savetovao ne samo da počne sa predizbornom tišinom već i sa predizbornom mirnoćom. I to zbog sebe, zbog partije koju podržava i najvažnije zbog Srbije. Da budem jasniji: dosta je čudnih kompromisa, politikantske demagogije i državnog šarlatanstva
Mene Đelić nije uvredio i iskreno mi ga je žao...” Radovic je tada bio clan G17+ (da li je i sada, ne znam?!), a poznato je da ga je kao ministar finansija g. Dinkic, predlagao da udje u Ministarstvo odbrane, kao ekonomski ekspert cemu se tadasnji ministar odupro, i, nakon toga usledila je vec cuvena, jos neokoncana afera Davinic.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 05 април 2009 16:18
вук, онај прави
1.Питање за НСПМweb:Зашто ми није пуштен коментар? Мислим, не могу да схватим критеријуме које примењујете, јер у коментару није било ама баш ничег увредљивог и сл., само питања за аутора, наравно ако је у могућности да нам одговори. Обзиром на пређашње неспоразуме, волео бих да ми одговорите. Када већ поново покрећем тему цензуре, мада сам се сам себи зарекао да нећу (или трпи или се макни), да додам још нешто. Ја, иначе, немам обичај да читам сопствене коментаре који су ми објављени (зашто бих, знам шта сам писао), али приметим када неки не буде пуштен. Сада сам погледао и друге, објављене ових дана) и приметио да су неки "сецкани". Наравно, сада је касно да о томе расправљам јер се не могу присетити шта је баш то тачно исечено... У сваком случају, приметио сам да се и други читаоци жале на "сецкање".
Препоруке:
0
0
8 недеља, 05 април 2009 16:19
вук, онај прави
2.Молио бих да ме схватите на прави начин, веома сам добронамеран и осећам да је дошло до позитивних промена у приступу модератора према нама читаоцима и то треба истаћи, али (увек има понеко али) понекад "сецкање" коментара може бити погубно, горе него изостављање истог. Знам да се то дешава и ауторима, Вукадиновићу Политика мења наслове и "скраћује" текстове, али се има утисак да за НСПМ то није карактеристично, па онда неби требало да буде ни за модерацију. Надам се да нисам превише угњавио, а ваш одговор, сасвим озбиљно, очекујем. Заиста сам заинтригиран изостављањем мог коментара на овај текст. (Поделио сам поруку на две јер бројач не ради добро).
Препоруке:
0
0
9 недеља, 05 април 2009 18:29
вук, онај прави
Од силног "дописивања" са присталицама НАТО пакта за закашњењем читам неке стварно добре текстове, као што је и овај господина Радовића. Елем, нећу да улазим у то шта је аутор до јуче заступао, да ли је под притиском (не)очекиване кризе променио мишљење, као уосталом и многи други, него желим да напоменем неке свежије догађаје и на основу њих, као и неких изостављених, али битних момената, изразим бојазан да, иако исцрпна, ова анализа ипак није обухватила све потребне сегменте кризе да би се извлачиле дугорочне прогнозе и закључци. На пример, бразилски председник је предложио кинеском да се две земље обрачунавају у својим сопственим валутама. Или, у ком контексту се може гледати даље ширење НАТО пакта? Где је ту неопходно поверење за партнерске односе са Русијом која, пак, са своје стране отворено предлаже "укидање" долара као резервне светске валуте и притом се не либи да прогнозира доларски крах, астрономску инфлацију и распад САД? А шта са намерним НЕ заустављањем глобалног отопљавања, ради нове трке у експлоатацији преостале нафте и гаса, осуђујући тиме унапред приобалне и острвске регионе у целом свету? Недовољно се задире у европске поделе, које су све видљивије и оштрије, како се криза продубљује и шири. На једној страни су очити Немачка и Француска, а на другој Енглеска, са мањим државицама које, како која, безуспешно лавирају између тих економских џинова, забринуте за сопствену будућност! Чудно је да се не указује на могуће кризе међу савезницима, како Европске Уније, тако и НАТО пакта, на приближавање азијских економија, као и да изостаје, макар у овлашном осврту, положај Србије и њени стратешки циљеви који су, хтеле то власти да признају или не, доведени у питање. Наиме, Србија такође, иако званично још увек у транѕицији, припада светском капитализму и на њу се одражава све то о чему аутор говори. За крај, једно питање. Господине Радовићу, како Ви гледате на чињеницу да Кина, којом руководе комунисти, тренутно спасава светски капитализам?
Препоруке:
0
0
10 недеља, 05 април 2009 18:51
НСПМ web
@ вук, онај прави

Питање за НСПМweb:Зашто ми није пуштен коментар?


Коментар није пуштен због - како сте и сами приметили - лошег бројања преосталих карактера, а заправо је то последица промене компоненте за коментаре.

Морали смо поново да пошаљемо и пустимо ваш коментар и он је после ових у којима се "буните" :) са временом недеља, 05 април 2009 18:29 .

Примите наше извињење због ове ненамерне техничке грешке! :(

понекад "сецкање" коментара може бити погубно, горе него изостављање истог.


Ово сам већ објашњавао, али да поновим на омиљеном ми примеру: када неко нпр. ;-) напише за некога да је свиња, а остали део коментара је у реду. Ми смо били и остајемо на становишту да треба избрисати ту квалификацију а пустити остатак коментара.

Конкретнији одговор не могу да вам дам јер се ни ви не можете сетити о чему је тачно реч.

Знам да се то дешава и ауторима, Вукадиновићу Политика мења наслове и "скраћује" текстове, али се има утисак да за НСПМ то није карактеристично, па онда неби требало да буде ни за модерацију.


Добро сте ово приметили! Сви модератори су истовремено и аутори, и добро им је познато "сецкање"; без увреде, али стиче се утисак да су осетљивији коментатори на модераторске него аутори на уредничке интервенције. А уредничких интервенција, наравно!, има и у НСПМ-у.

поздрав од
(супер)модератора
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер