среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Гасовод против безнађа – безнађе за НАТО

Kоментари (26) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 02 април 2009 17:21
коментатор бг
Русија је покренула пројекте изградњи гасовода "северни" и "јужни ток" да би у ланцу снабдевања великих земаља ЕУ заобишла "непоуздане" транзитне земље Украјину и Белорусију.

Пројекат "северни ток" предвиђа да нови гасовод иде испод Балтичког мора, директно из Русије за Немачку. Овим би постојећи гасовод који иде преко Белорусије и Пољске добио алтернативу. Пројекат каже да изградња није превише скупа, и да би се уложени новац исплатио релативно брзо.

Пројекат "јужни ток" предвиђа трасу гасовода испод Црног мора, кроз читаву Бугарску, па рачвање на две стране: јужна страна треба да иде кроз Грчку и испод Јонског мора до Италије, а северна кроз Србију до Мађарске где би се цеви надовезале на постојеће инсталације које воде за Аустрију и даље на север и запад. Овим би се добила нова веза из Русије ка Италији, а у снабдевању Мађарске и Аустрије (и даље на запад и север) би се заобишла Украјина. Пројекат међутим, за разлику од "северног тока" предвиђа скупу градњу и релативну неисплативост. Без обзира на то, највиши руски званичнице се труде да у току ове године заврше пројектну документацију што би значило почетак градње.

Поставља се питање зашто срљају у неисплатив пројекат? Да ли су Црно море, Бугарска и Србија трајно поузданији правац од Украјине? Да ли ће Руси заиста градити "јужни ток" или та галама служи само за подјармљивање иначе нестабилне Украјине? Ако буде грађен, да ли ће се гасовод у Бугарској заиста рачвати или ће се градити само јужни правац преко Грчке према Италији? Да ли је галама о (неисплативом) "јужном току" само противтежа причи о "набуку" (коме недостаје "само" гас на изворној страни)? Да ли ће заиста бити пара за овакве грандиозне пројекте у временима кризе која врло јако погађа Русију?

Ово су само моја лаичка питања, никако не желим да сугеришем одговоре, само ми се чини да прича не стоји на чврстим ногама.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 02 април 2009 17:51
Јован Јанковић
Нема дилеме да је за Русију пројекат "Јужни ток" и испалтив, и од непорцењивог геостратешког значаја. Они који покушавају да створе неповерење у то да ће гасовод бити изграђен, само не семејуд да кажу да не желе да буде изграђен, а да им је циљ да постанемо НАТО квислиншка држава. Текст тачно одсликва стање ствари.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 02 април 2009 23:25
Новосађанка
@коментатор бг: Vi još kako sugerišete da niste laik i da Rusi baš ne znaju šta rade.
I usput pokazujete neiskrenu brigu za Južni tok i krizu "која врло јако погађа Русију".
Препоруке:
0
0
4 петак, 03 април 2009 00:20
Konstantin V
Kao i uvek odličan tekst. Pad NATO pakta je počeo u Srbiji a završiće se u Avganistanu.
Препоруке:
0
0
5 петак, 03 април 2009 08:17
Влада
1) Енергетска будућност Европе у многоме зависи од природног гаса,
2) Само Русија може на адекватан начин и дугорочно да задовољи европске гасне потребе,
3) Русија не жели да је уцењују транзитне земље.

Значи, дисперзијом система гасовода, Русија смањује ризик исказан у тачки 3. Отуда, Северни и Јужни ток битно побољшавају њен положај. Мало је вероатно да са свим транзитним земљама дође у затегнуту ситуацију истовремено. Друго, од тога кроз које земље гасовод пролази још важније је ко је његов власник. За разлику од украјинског гасовода, и у Јужном и у Северном току Русија ће имати власнички удео који блокира могућност да буду донете одлуке које угрожавају руске интересе.

Закључак је да је за Руску Федерацију од великог значаја да изгради алтернативне гасне магистрале украјинској, коју не може на задовољавајући начин да контролише!

Први коментатор покушава да изокрене чињенице и нетачно прикаже стање ствари. Јер, некима је циљ да се по сваку цену спречи релизација пројекта који је важан за Русију. А важан је и за нас јер нам обезбеђује енергетску стабилност, подиже наш стратешки значај и представља, како то аутор наглашава, у кризним временима једини реалан развојни пројекат за Србију.

НАТО лобисти настоје да манипулативним методама наведу људе да поверу да је наш интерес да не радимо оно од чега ћемо имати сигурно корист (то је учешће у пројекту Јужни ток), а да је наш интерес да урадимо оно што је за нас штетно (приступање НАТО-у). Паметни су то људи, па се заклањају иза наших интереса, које лажно представљају, односно нетачно приказују оно шта њима користи, а шта им штети.


Чланак добро разобличава ту манипулативну работу.
Препоруке:
0
0
6 петак, 03 април 2009 11:26
коментатор бг
Само кратак додатак мом претходном коментару који је дочекан злурадо. Ја јесам лаик, а своје ставове о "јужном току" сам стекао читајући текст са НСПМ-а: http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/nokdaun-ali-ne-i-nokaut.html.
Иначе бих јако волео да "јужни ток" прође кроз Србију, само упозоравам да се према тој могућности не треба односити као према нечем сигурном.
Препоруке:
0
0
7 петак, 03 април 2009 11:52
ryan
Ja sam se bas obradovao juce kada sam cuo da je HR usla u NATO. Znamo do sada kako je prolazila svaka zajednica u kojoj su oni. Nadam se da ce i ovaj put biti tako... hihihihi
Препоруке:
0
0
8 петак, 03 април 2009 12:34
Borko
NATO nije ono što je bio, a u budućnosti će biti mnogo slabiji nego što je sada. Gas je skuplji nego juče, a sutra će biti još skuplji. Pa svako razumen nek prosudi da li nam se isplati približavanje Rusiji ili NATOu.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 05 април 2009 09:19
V. S.
Mislim da nije sve tako jednoznačno kao što autor i većina komentatora tvrdi. Ulazak u NATO za nas je neprijatan čin jer nam je objektivno učinio dosta zla. Druga strana istog problema je to da li možemo da ne pristupimo tom savezu? Rusija je daleko a NATO je blizu. Želimo da postanemo deo EU a ne Zajednice nezavisnih država, bez obzira na emocije koje imamo, pošto smo svesni šta će nam doneti boljitak. A nismo mi Austrija ili Finska da nas u EU prime bez članstva u NATO. Koju nedovoljno razvijenu zemlju Istočne Evrope su primili bez da je stupila u NATO? Nemojmo da se zavaravamo.
Препоруке:
0
0
10 недеља, 05 април 2009 11:03
Cernisevski
Najispravnije bi bilo javno saopstiti gradjanima da smo bankrotirali, i da ovako dalje ne ide, i da treba poceti ispocetka, sa razvojem realnog sektora ekonomije, kao sto se ovde kaze; i sa novim spoljno-politickim kursom, okrenutim ka onima koji imaju buducnost, i koji nam nisu naneli apsolutno nikakve stete:

A ne sumanuto i mazohisticki trcati ka onima koji su nam sve ovo i priredili, i cije je vreme, definitivno, na izmaku. Kod Rusa malverzacije ne prolaze, i na to se treba navikavati...
Препоруке:
0
0
11 недеља, 05 април 2009 13:11
Влада В.
@ В.С.

Србија је једина земља која не жели у НАТО. Друге су саме хрлиле у тај савез. Вашингтон и Брисел који желе да заокруже сверу утицаја, нас неће присиљавати да постанемо НАТО земља, већ ће на перфидно као и до сада, да обезбеђују свој утицај! Причу о томе да је НАТО услов за ЕУ протурају наши евротлантски лобисти да би се доказали пред својим газдама.
Препоруке:
0
0
12 недеља, 05 април 2009 17:17
ZORAN1931
Ulazak Srbije u NATO bio bi najveća katastrofa.Htio to neko priznati ili ne,najjača vojna sila svijeta danas je Rusija.Nikome normalnom nije u interesu sukob sa Rusijom.Srbija sebe treba isključivo vezati za Rusiju.U suprotnom,Srbiji se ne piše dobro.
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 06 април 2009 05:24
kroz prizmu
Realno opisano stanje, da realnije ne moze biti. Bez navijanja i svrstavanja pod uticajne sfere.
@Cernisevski: Sve ste rekli, sto sam imao da kazem.Hvala.D.P.
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 06 април 2009 08:11
Anoniman
"Далеко је од тога да ће САД пропасти. Та земља ће, без обзира на губитак хегемоније, остати један од најмоћнијих глобалних играча"

Dali autor upucen sa cinjenicom da je americki deficit toliko ogroman, da ce Amerikancima trebati preko 50 godina da se oporave, a ekonomski americki strunjaci javno priznaju da se Americi lose PISE.
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 06 април 2009 11:10
Nakita
Nadam se da Sbija nece nikada da stupi u NATO. To je najgori i najkrvolcni9ji pakt koji postoji posle nacisticke Nemacke i njenih saveznika.
Hrvatskoj i Albaniji je mesto tamo, nama NE.
Za Hrvate i Albance je momentalno pre mirno na Balkanu te im
trebaju druge zemlje da pokazu svoju vestinu u ....
Rusija je nama spas.
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 06 април 2009 14:33
V. S.
Autor, koliko sam mogao da vidim čitajući NSPM, po svom običaju gleda na Rusiju u ružičastom svetlu, a na SAD kroz tamne naočare. Ipak, svestan je da se potpisuje punim imenom i prezimenom pa to pokušava da radi prikriveno. Da ispadne da je protiv NATO samo zato što je pristpanje toj alijansi nepovoljno za Srbiju, a ne i zato što mrzi SAD i NATO. A očito takav odnos ima prema njima.

Dok autor mora da prikriva svoje namere i da pazi da sve deluje činjenično utemeljeno, Anonimni i slični bezimeni komentatori mogu otvoreno da pričaju besmislice. Naravno da SAD neće propasti. Neće biti tako moćna država, ali će dugo ostati u svakom pogledu sila u odnosu na Rusiju (ne treba zaboraviti da je ona i dalje relativno nerazvijena zemlja koja živi od izvoza sirovina). Ko shvata političke okolosti, tome je jasno da moramo da isključimo emocije i da idemo gde i drugi Evropljani. U Nato i EU.
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 06 април 2009 16:19
TrubaZovet
Прочитал эту статью на inoforum.ru, включая ваши комментарии :) Автору респект! Понимает суть вещей.
Препоруке:
0
0
18 понедељак, 06 април 2009 17:34
НЕ У НАТО
Нато је машина смрти. Нато је симбол зла. Па зар хоћемо због ћара, и то не нас већ неких наших политичара и других америчких експонената, да чинимо другима зло? Да учествујемо у агресијама на друге земље, када смо били људи јер је нека Португалија, као знак своје поданичке немоћи, послала ваздухоплове против Србије? Ако већ можемо да будемо плиткоумни и да заборављамо зло које су нама чинили, нећемо ваљда да постанемо и нељуди који га другима за рачун Вашингтона чине?

О тексту могу да кажем све најбоље. Само би аутору хтео још да посаветујем да не анализира све искључиво рационално, нек укључи у своју анализу и питање љубави, људскости, православне хуманости. Тада ће аргументи против НАТО бити додатно поштрени.
Препоруке:
0
0
19 понедељак, 06 април 2009 18:26
Игорь
Срби! Опростите нам за 1997! И ми смо исто опасан (Јељцина)
Препоруке:
0
0
20 понедељак, 06 април 2009 20:59
Кубанский казак
Братья! Решать вам самим, В НАТО или не в НАТО, в ЕС или не в ЕС. Поступайте так, как посчитаете нужным. Все равно вы наши братья и сестры кровные, поэтому мы всегда придем на помощь, даже если вы будете в НАТО. Россия после ублюдка Ельцина стала сильной... Мы еще вернем Косово :)
Препоруке:
0
0
21 понедељак, 06 април 2009 21:06
Кубанский казак
Братья, как же так? И вы в НАТО? :(
Почему братья славяне, которые одной крови и почти одного языка должны стрелять друг в друга?
Путин сказал, мне по секрету, что "Южный поток" будет построен, и тогда вы можете Европе перекрывать кран на своей территории :)
Препоруке:
0
0
22 уторак, 07 април 2009 01:30
Pravac Kandahar
Ovo je jedan od retkih web/elektronskih medija u Srbiji koji na Rusiju ne gleda kroz izrazito rasisticku prizmu. Pokusavate da ste realni i da umesto sirove sile uvazavate silu argumenata. Rusija nije ekonomska sila niti ima moc koju je nekad imala, ali je bolja alternativa od ubica srpske dece koji koriste osiromaseni uranijum. Sto ne znaci da u bilo kakav savez sa bilo kim valja ulaziti bez jasnih planova o strateskim prednostima, projekcijama buducnosti i izlaznoj strategiji.

A onima koji bi da zavode silu u Kandaharu - samo napred. I povedite sto vise svojih istomisljenika i istomisljenica (zenama je takodje dozvoljeno sluzenje u Zapadnim armijama).
Препоруке:
0
0
23 уторак, 07 април 2009 08:35
Јован
Нет братя, мы не будем в НАТО.Никогда!
Препоруке:
0
0
24 среда, 08 април 2009 19:48
Курир Бошко
НАТО је увек био (и увек ће бити) против Русије.

Зар треба са душманима да шурујемо против Руса?

Имамо ли ишта од образа?

Срамота је нормалном човеку о томе и говорити!
Препоруке:
0
0
25 субота, 11 април 2009 21:38
dragan
Nakon istorijskog NE koje je Tito uputio SSSR-u 1948.g., vremenom , tadašnja Jugoslavija je dobila veoma veliku pomoć u oružju i opremi iz zapadnoevropskih zemalja, na prvom mestu SAD. Sazidana su moćna vojna uporišta čije uništavanje je bio jedan od bitnih razloga za izazivanje građanskih ratova devedesetih godina. Iz sadašnje perspektive, SFRJ je bila jedan od stubova odbrane NATO paktu protiv očekivane invazije SSSR-a. Praktično, mi smo bili deo NATO pakta, sa glomaznom, brojnom i skupom JNA koju je trebalo reformisati, ali je ta čast, nažalost, umesto građanskoj eliti, pripala separatistima iz sada najprogresivnije države, eks republike bivše SFRJ, R Slovenije.
Kome danas uopšte treba razgovor na temu, učlaniti se u NATO, ili ne? Savremeni svet drhti pred baukom terorizma. Odgovor na terorizam, kako nas uči nauka o ovom fenomenu, nije u vojnoj sili. A koliko košta članstvo , to je u stvari osnovno pitanje.
Препоруке:
0
0
26 субота, 11 април 2009 22:20
Peter RV
Ako nasi Nato satrapi pokusaju da nas uvuku u Nato- kroz mala vrata(a oni to vec sigurno planiraju, kao sto Andjelkovic sugerira) ne ostaje nam nista drugo sem da izadjemo na ulicu kao 27og Marta 1941, i oborimo vladu. Tad su nas pridruzili prisilno naci-fasistickoj osovini Berlin-Rim, bas kao sad bi htjeli da nas potcine kapitalisticko-imperijalistickoj osovini Brisel -Washington.
Nato zahtijeva, pored kupovanja americkog (zastarelog) oruzja i obuku nasih oficira u Nato skolama. Ovdje bi se odabrali oni koji su privrzeni toj organizaciji, sto prakticno znaci da bi Nato komanda izdavala naredjenja nasim vojnicima, koji bi bili upotrebljavani za opresiju stanovnistva zemalja koje se odupiru imperijalizmu.
(Nije nimalo pretjerano mislit da bi srpski vojnici bili upotrebljavani da uvedu "demokratiju" i "ljudska prava" , naprimjer u- Bjelorusiji)
Ekonomski razlozi sad,(kao i onda), su potpuno od sporedne vrednosti. Srbi bi izgubili svoju dusu, ukljucijuci se u vojne formacije, koje su, ne samo odgovorne za masivna ubistva po drugim zemljama, nego isto tako za unistavanje srpske drzave.
Ako ovo dopustimo, mi treba da se izbrisemo kao narod.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер