понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Ђорђе Вукадиновић: Геополитичко лутање и успостављање капитализма са елементима неоколонијализма - главне тековине 5. октобра

Kоментари (3) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 05 октобар 2010 08:01
nataša
Najviše mrzim kad se pravi filozofija tamo gde je nema.
Prvi honorar Čede Jovanovića za učešće u demonstracijama je bio sto maraka. Ne sporim da je bilo i onih koji su u tim promenama učestvovali sa strašću i idejom, kao na primer Čanak i Ljajić, ali kad je u pitanju Đinđić ili Jovanović to je bilo samo i jedino radi para. Drugo je pitanje ko je bio finansijer. Same petooktobarske demostracije su bile uglavnom od plaćenih učesnika, deset, dvadeset maraka i obećanje da će dobiti nešto kao "ove" oteraju.
Da tu nije bilo nikakve ideje ni filozofije najbolje potvrđuju i današnji iskazi, dok govore protiv čega su bili ide i nekako, a kad treba reći za šta su bili, ostaju na formulaciji "evropske vrednosti", što dalje ne mogu nikako da definišu, osim da ponovo krenu u negativna određenja.
Moguće da je među učesnicima petooktobarskog kolapsa Srbije bili i naivčine koje su iz nekog razloga, verovatno što im je tako bilo lakše, mislili da Slobodan u odnosu na Zapad greši u ponašanju, a nisu sagledavali svu agresivnost i nepravednost kojoj ne treba razlog, pa su mislili da će kao budu "uglađeniji" odobrovoljiti zver. Uskoro su shvatili da je za agresivnost zveri i stoti dio Miloševićeve drčnosti više nego dovoljan za nasilje i maltretiranje.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 05 октобар 2010 09:19
НН
Термин „транзиција“ је од самог почетка био магловит и намерно двосмислен. Свако је уз њега додавао придев који је хтео или онај наставак - „ка друштву.....“. Без тих додатака термин је бесмислен а додаци су били најразличитији. Довољно је погледати партијске програме из тог времена или прелистати материјале са округлих столова у разним институтима. Ђинђић је отворено говорио да је транзиција прелазак у „народни капитализам“, СПС и ЈУЛ су избегавали идеолошке одреднице па су говорили о „постиндустријском“ или „информатичком друштву“, а већина истраживача се служила још магловитијом и са научне тачке гледишта неозбиљном формулацијом „друштво развијене тржишне привреде и парламентарне демократије“.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 05 октобар 2010 16:40
Цвијановић
Лутање - у којем правцу је било то "лутање"? О каквом капитализму говори г. Вукадиновић? Успостављање западног колонијалног режима и колонијалне испоставе глобалистичких олигарха - корпоратизма - се може једино назвати успоставом колонијалног фашизма. То је и изворно значење фашизма, према његовом оснивачу. Идеја да су колаборатори било шта више од пиона је опасна и чиста дезинформација која служи за збуњивање људи.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер