Njemu ne treb izlaz, on je čvrsto u sedlu, nikad bolje nije stajao, njegovi vlasnici su u potpunoisti zadovoljni njime.
Preporuke:
0
0
3
sreda, 22 septembar 2010 13:51
brm
jedno "čedističko" pitanje
kako mi zasnivamo enegretsku stabilnost na tako skupom gasu, kad je građanima i danas nemoguće da ga plaćaju?
i mene ste naložili na taj ruski gas
Preporuke:
0
0
4
sreda, 22 septembar 2010 13:56
gavrilo
Kome izlaz, Borisu Tadiću, jednom običnom vazalu, ili Srbiji i ovom nesrećnom narodu?
Preporuke:
0
0
5
sreda, 22 septembar 2010 14:12
Marko
A možda da okrenete perspektivu i kažete da će se sindikati,intelektualci i građani koji se protive prodaji i političke stranke organizovati, podiće ljude i SPREČITI suludu prodaju Telekoma!Na tome treba raditi, a ne na održavanju političkog mrtvaca(Tadićevog režima) u životu
Preporuke:
0
0
6
sreda, 22 septembar 2010 15:31
Vukadin
Podsećam da je za Miloševićevu prodaju Telekoma od strane liberalizatorskih medija rečeno da je bila "rasprodaja porodičnog srebra u situaciji kada više nije moglo da se grebe kazan". Šta je onda ovo?!
Parametri ondašnje prodaje: 900 miliona evra (ondašnja vrednost) za manjinski paket u situaciji kada je zemlja tek delimično izašla iz sankcija, a delimično je i dalje bila pod sankcijama.
Preporuke:
0
0
7
sreda, 22 septembar 2010 15:37
TOPOLj
Izlaz je gospodine Branko u otriježnjenju naroda u Srbiji i u odlučnoj akciji.Jer nije baš sve do Tadića.Nije valjao Milošević(Srbin),nije valjao Šešelj,takođe Srbin(najveća je laž da je Šešelj Hrvat.Za neupućene jeste,za one bolje poznavaoce prilika to sa istinom nema veze),nije valjao gospodin Koštunica,takođe Srbin.Kompletan vojni i politički vrh Srbije je završio u Hagu.Moram li naglašavati koje su nacionalnosti ti ljudi.Ali,veoma zanimljivo,sve ove godine uporno opstaje Boris Tadić.Kako je to moguće?Da niko ne valja od Tadićevih prethodnika a da on jedini valja??U jednom dijelu srpskog naroda u Srbiji ima nešto mazohističko.Nešto što tjera na akciju kad su Srbi u pitanju.Ali nevjerovatno,nastaje tajac kada treba javno prozvati one koji su uništili slavnu srpsku vojsku,one koji nisu u stanju da upale jednu jedinu svijeću poklanim Srbima u Kravicama i Bratuncu,onima koji posjećuju mezarja onih koji nisu imali sluha za podrinjske Srbe u njihovoj golgoti,onima koji se izvinjavaju narodu i državi koji su najodgovorniji za demografski minus Srba u dvadesetom vijeku,oni koji na 11 godina od NATO zločina umjesto da budu u Srbiji oni se baškare po susjednim državama,onima koji nikako da preko usta prevale da je najveća sramota rata u BiH izgon preko 160.000 sarajevskih Srba iz njihovog grada,oni koji se odriču svete srpske zemlje KiM,oni koji jednom riječju svojim izjavama vrijeđaju zdrav razum.Zaista,kako je sve ovo moguće?Kada treba paliti srpsku skupštinu u Beogradu,za to je bilo vremena i strpljenja.Ali kad treba aktuelnom predsjedniku Srbije pokazati gdje mu je mjesto,onda nastaje muk.Svi ćute.Od ćutanja se Srbija neće ovajditi.Naprotiv.
Preporuke:
0
0
8
sreda, 22 septembar 2010 16:46
Petrushin
Moja procena je da će se i u tim uslovima cena zaustaviti na ne više od 2,4 milijarde evra. Verovatnije 2,1.
Gospodine Pavlovicu, da li mozete da nam kazete po kojoj racunici ste dosli do ovih brojki?
Napravljenog profita?
E/S - prihodu po akciji?
Rastu prihoda Telekoma? Izumima u tehnologiji? Novim proizvodima?
Kako se uopste racuna vrijednost neke firme u Srbiji?
I kakvu to uopste Libijci imaju tehnologiju za telekomunikacije, osim mozda goluba-pismonosa, da bi Srbija njima prodala Telekom?
Deutche Telecom je medju pet najjacih telekomunikacionih kompanija! Njen godisnji R&D je u stotinama miliona evra!
Zasto je po vama SAMO Tadic kriv sto je ekonomija pala gdje jeste?
Cini mi se da Tadic zna o ekonomiji koliko i moj pokojni deda - koji se bavio zemljoradnjom i stocarstvom!
Uostalom on nije premijer Srbije, nego predsjednik drzave!
Preporuke:
0
0
9
sreda, 22 septembar 2010 18:26
Mika Jelić
za Petrušina:
g. Tadić je sam predsednik DS-a
Preporuke:
0
0
10
sreda, 22 septembar 2010 18:49
ZoranSan
Tadiću je jedini izlaz ostavka .Ni je poslušao Koštunicu jer je Tadić bio neobavešten em je potpisao da Euleks uđe na Kosovo ,doneo Rezoluciju kojom smo izgubili Kosovo ,zatim zbog mira u DS dozvolio da Vojvodina dobije atribute državnosti ,sada i Sanđak diže glas i traži strane posmatrače.Plašim se da je Tadić ispunio nečiji plan da u EU uđe Srbija za desetak godina ,ali Srbiju će tada činiti Beograd sa okolinom.
Šta još treba da se desi da Tadić i ova koalicija podnesu ostavke,najsmešnije je kad kažu da je Vlada jedinstvena ,oko čega jedino oko želje za vlasti pa makar i do zadnjeg milimetra ove države ,ja bih dodao.
Preporuke:
0
0
11
sreda, 22 septembar 2010 20:34
Jasna Simonović
Petrushin, to su prava pitanja....Posebno mi se dopada "Kako se uopste racuna vrijednost neke firme u Srbiji?"...Pa bih da dodam (iako znam odgovor): Imamo li mi uopšte neku firmu koja ima vrednost?
Preporuke:
0
0
12
sreda, 22 septembar 2010 20:52
Goran Jevtović
Gospodine TOPOLj, alal vera za komentar. Bravo. Srdačan pozdrav.
Preporuke:
0
0
13
sreda, 22 septembar 2010 22:30
Darko Stanojević
Deutche Telecom je medju pet najjacih telekomunikacionih kompanija! Njen godisnji R&D je u stotinama miliona evra!
Kakve to veze ima sa prodajom srpskog "Telekoma", Petrušine? Taj novac je u Nemačkoj (i/ili EU), siguran i namenjen samo svojim stručnjacima, svojim akcionarima, svojim istraživačima, na kraju krajeva, svojim državljanima. Hoćete li biti akcionar (ili ste već?), pa vam prija što im je obrt toliki?
Srbija od toga neće imati ništa. Mislite li da će DT školovati masovno srpske telekomunikacione inženjere? Da će investirati u infrastrukturu ijedan evro preko minimuma funkcionisanja?
Šta, uostalom ima da se još uradi? Jako malo. Da održava postojeću infrastrukturu (koja nije nimalo loša), da uvede "WiMax", prokopa još malo optike? Stacionarna telefonija je ionako mrtva, razvlačenje kablova po selima i gudurama je prošlost. Ok, dobićete 10,20, ajde i 50 Mbita protoka za relativno male pare, a da li se tako meri standard građana? Mnogi ga mere, Skandinavci i Japanci pogotovo, ali je to običan tehnološki "hajp", podržan stavom da je Internet jedno od osnovnih ljudskih prava. Jeste, ali za site i bogate.
Naravno, pobornici ubrzanja protoka će likovati neko vreme, ali, pošto je DT nadmoćan, sahraniće mnoge nezavisne provajdere u svim vidovima srpskih komunikacija, što je katastrofalno po lokalnu IT-privredu.
DT nije dobrotvorna organizacija, osim kada potplaćuje političare, kao što rade, vidimo lepo na primerima CG i BJRM.
Kao kompromitovana kompanija, DT ni slučajno ne bi smeo da uđe u Srbiju više od dosadašnjeg nivoa. Međutim, isto tako korumpirani političari i spin-doktori ga ovde dočekuju široko raširenih ruku, očekujući i za sebe neku paru, akoBogda (Bog=DT).
Preporuke:
0
0
14
četvrtak, 23 septembar 2010 00:13
Petar
Čisto da bi imali sliku o čemu pričamo, jedan repetitor mob. tel. u širem centru Beograda, zaradi čisto 30 000 evra dnevno. Takođe 9/10 godišnjeg prihoda Telekoma ide u budžet a 1/10 u plate, investicije, kao i u krađu i kraduckanje. Inače Dojče Telekom je takođe jedna spora, cvrljiva, para državna firma, čiji menadžment voli da kraducka itd.,ne voli da često unapređuje usluge, voli da povećava cene bez razloga, ukratko ne razlikuje se mnogo od ovih naših, pa mislim da ne postoji ni jedan realan razlog da se proda Nemcima, osim ako nije u pitanju operacija slična kao prodaja Kosova.
Preporuke:
0
0
15
četvrtak, 23 septembar 2010 00:25
Turas
Nije vazno za koje pare odlazi Telekom,to samo produzava agoniju,otici ce i preostali privredni"giganti".TO je plan i to odrzava ovu vlast.Rasturanje Srbije u ime njenog velicanstva Eu.Ovaj narod nije mazohisticki,ali je vec u treningu. Za drugo nije sposoban od kada su zatvoreni prilivi zdrave narodne misli.Mozemo nedostatak takve inicijative i drugacije da nazovemo.Znamo da su studenti u Novom Sadu pohapseni,sto se u N.Pazaru danas ne radi,za mlogo manji akt.U Pazaru se otvoreno napada drzava.Dacic nalaze diplomtska i pravna sredstva U Novom Sadu hapsenja i zatvorske kazne.Samo naivcima nije jasno kakve namere ima ova vlada,i da je moz biti kasno za ostale moguce reparacije.
Preporuke:
0
0
16
četvrtak, 23 septembar 2010 00:29
Ultravisitor
Resenje je u odbacivanju koristenja mobilnih telefona koji ljudima i tako ne koriste osim u glupom naglabanju i gubljenju vremena. O mom okruzenju, porodica i prijatelji (zivim na Zapadu) niko nema to smece. Dok je naivnih bice i para! Telekom ne proizvodi ama bas nista. Prodali ga lopuze lopovima ili obratno nije neka tema za raspravu. Nego, sta ce se sa konkretnim oporavkom privrede u vidu proizvodnje. Nije potrebno samo staviti pod lupu prodaju preduzeca nego i njihova poslovanje. Sta je to vlada borisa tadica uradila na razvoju privrede. U Srbiji zbog obecanja koje im je dala lazna socijalna vlada jos se niko ne ljuti na odgovarajuci nacin. Stoga prodaja Telekoma koji uzima harac od naroda koji se bavi sporednim stvarima moze proci ladno kao i svaka druga svinjarija laznih internacionalaca cije hapsenje za pljacku, korupciju i izigravanje glasacke volje gradjana bi bila jedina odgovarajuca mera u normalnom druztvu kakvo nije Srbija. Ali tam onarod spava ne zato sto je pospan nego zato sto ne zna ni gde je. Kako neko da se bori za Srbiju koja nema granica. Gde su joj granice pre svega pa onda ostalo. Da pitamo borisa tadica, predsednika te i takve Srbije? JAD i BEDA!
Preporuke:
0
0
17
četvrtak, 23 septembar 2010 06:59
Bozo Javorski
- sve sto prodamo to mozemo uciniti samo jednom...novac koji za to dobijemo takodje mozemo potrositi samo jednom, naravno ukoliko se pametno ne ulozi....Tako da onaj koji sledeci dodje na vlast, sta ce on prodati??? Ili kako ostati na vlasti posle???
"To je nama nasa borba dala """
Preporuke:
0
0
18
četvrtak, 23 septembar 2010 09:20
Radgost
Najednostavniji izlaz za njega lično i njegovu porodicu
jeste ulaz u ambasadu Rusije sa molbom da im Rusi
obezbede zaštitu od zapada.Biće lako i njima i nama!
Preporuke:
0
0
19
četvrtak, 23 septembar 2010 10:34
nataša @ brm
Drugog gasa nema, kad valja Nemcima i Bugariima, Francuzima i Italijanima, Šiptarima i rumunima što ne bi valjao nama.
I sad jedan odgovor na čedističko pitanje. Zašto su Rusima bile potrebne dodatne garancije kad je u Pitanju Srbija, u odnosu na Bugarsku ili Mađarsku ili Nemačku.
Bugarska, Mađarska i Nemačka postupaju racionalno, ili im gas treba ili ne treba, ili imaju interes ili nemaju i sa njima je čovek na čistom. Kad su u pitanju tzv. srpske vlasti i srpski političari, ulazak u ugovor sa Rusima ne znači da je to u interesu Srbije kao što ni izlazak iz ugovora ne znači da nije, naravno i obrnuto.
Zahtev za izlazak iz ugovora počiva na nekoj iracionalnoj strasti da se treba odbaciti sve što je rusko, jer su se tako zaboga ponašale njihove gazde pre trideset godina. Sada se ponašaju drugačije, ali ovde u SRbiji antiruskim strasnicima niko nije rekao da je to vreme prošlo, da ljudi normalno trguju i gledaju svoj interes.
Dakle liberalno-demokratsko pitanje bi bilo kakav je srpski interes u tom poslu, a ne nacionalnost poslovnog partnera. Kad se LDP ne pitaju šta je i kakav je artikl ili "roba" koji rasturaju pripadnici neslovenske nacionalnosti, jer za liberalno tržište nije važno šta je artikl, nego da li ide na tržištu, šta im smeta ruski gas.
BIće da se bore da se u cenu ruskog gasa ugradi neka albanska ili bosansko-muslimanska firma sa sedištem u Austirji.
Otkud kod "liberala" takvo odsustvo liberalizma, a prisustvo nacionalne i verske, a možda i rasne isključivosti, slovenofobije? Kakvi su to liberali, liberali na baterije.
Preporuke:
0
0
20
četvrtak, 23 septembar 2010 10:42
Askurđel
Da li je neko rekao nešto o prodaji porodičnog blaga? Pa kad je Sloba prodao deo ovi su digli takvu dževu da je to strašno. Šta nam preostaje posle ovoga. EPS i ostalo ne vredi ništa. Posle toga skidamo prekidače pa instalaciju, šta će nam struja i na kraju parket, jer šta će nam nije ga imao ni naš pradeda.
Dragi prijatelji, ne prodaje se ono što donosi profit. Baš bih voleo da izađe neki stručnjak i da mi objasni kako je to dobro da prodam najbolju kravu i najbolju njivu, a da ne kupim makar dve duplo bolje.
Neko reče o akciji. Ne znam ko će da je povede, jer narod još uvek nije gladan, ali ide prema tome.
P.S. I šta ono reče Kusturica o sunovratu?
Preporuke:
0
0
21
četvrtak, 23 septembar 2010 16:45
Milena Matić
Molim poštovanig komentatora da se informiše malo bolje i libijskoj telekomunikacionoj firmi u vlasništvu Gadafija junora...ne dolazi sva IT tehnologija sa zapada, poštovani gospodine, naprotiv, u poslednje vreme najviše iz Indije i Kine...
Preporuke:
0
0
22
četvrtak, 23 septembar 2010 18:38
Petrushin
Gospodine Stanojevicu,
Deusche Telekom je nedavno sagradio R&D centar u izraelu, vrijedan 200 miliona evra. To nije Nemacka? Imaju manjih slicnih projekata sirom Evrope!
Gdje su to Libijci investirali ili napravili inovaciju u telekomunikacijama?
Procitajte knjigu "Confessions of an Economic Hit Man", da malo shvatite da danas u 21. vijeku nema postenih!
Sve se zasniva na industrijskoj i politickoj spijunaza i podmicivanju, da bi se lakse i brze doslo do resursa, tudjih naucnika, iniovacija, planova...1 Samo se pitam sta ce to nama da ukradu? Aljkavost, glupost, primitivizam, lopovluk, skupocu...!?
telekomunikacioni sektor je u naucnom i investicionom pogledu veoma zahtjevan i male zemlje ne mogu da se takmice sa velikim konglomeratima kao sto su DT, Verozon, Telefonika..., jer su njihovi prihodi u visini manjih zemalja BDP:
Dojce Telekom ima na danasnji dan trzisnu vrijednost ravno $59,284bn, yld 7.70, P/E 19.2
Znate li vi sta je $60 milijardi obrta? Od toga je EBITA $6 milijardi*.
Da li je politicki podesno prodavati DT-ju srpski Telekom, da bi isti bili u mogucnosti da prisluskuju narod i vlast je vec neko drugo pitanje?!
Ali sa ekonomskog stanovista, nema boljeg partnera i kupca od DT-a. Tehnoloske inovacije su "Bog i batina" u ovom sektoru - pogledajte samo sta se desilo Nokiji za samo pola godine, od kako se pojavio Apple sa par izuma. Opsti krah i nema im povratka! Nokia je proslost. Moci ce da prozivodi hardware i to je pod znakom pitanja, jer ASIAN i Kinezi ulaze na trziste.
Ono sto meni nije jasno, zasto je g.Pavlovic u svoj prici nasao da proziva Tadica? Pa svi smo (vidi BIS-ove izvjestaje za 2009.) da ce Srbija u 2010-11 da ima da reprogramira ili vrati preko $7 milijardi. I to bez deficita, koji se u medjuvremenu namakao u spoljnoj razmjeni!
Sto se tice predsjednika Tadica, on treba da podnese ostavku zbog nekih drugih stvari:
1. Neuspjele politike i nedemokratske odluke da zaobidje skupstinu i sam preuzme na sebe da odlucuje kako ce rezolucija da izgleda!
2. zato sto moli tajkune da "sagrade tajkunski most", umjesto da oformi komisiju/tim da se istima sto prije oporezuje imovina i izneseni novac vrati u zemlju!
3. Sto nijedan ministar nije podnio ostavku ili bio smijenjen iako je slucaj Saric govorio dase sve nije moglo da dogodi bez politicke i institucionalne podrske "iznutra"
Za takve stvari treba SAM da ode i to sto prije, a ne da ga tjeraju, jer mislim da je covjek koji moze (sposoban je!) i treba (posten je!) jednog dana da se ponovo vrati u srpsku politiku!
Preporuke:
0
0
24
četvrtak, 23 septembar 2010 19:25
Petrushin
Evo kako i na osnovu cega nas ocjenjuju i posmatraju drugi:
The Global Competitiveness Report 2010-2011*
/.../
The 12 pillars of competitiveness:
First pillar: Institutions
Second pillar: Infrastructure
Third pillar: Macroeconomic environment
Fourth pillar: Health and primary education
Fifth pillar: Higher education and training
Sixth pillar: Goods market efficiency
Seventh pillar: Labor market efficiency
Eighth pillar: Financial market development
Ninth pillar: Technological readiness
Tenth pillar: Market size
Eleventh pillar: Business sophistication
Twelfth pillar: Innovation
/.../
Serbia 96 ( GCI Rank 2010-2011 ) 3.84 (Score)
.............92 (Rank 2010-11 among 2009.)
.............93 ( Rank 2009-10 )
Mogućni odgovor na pitanje iz naslova je da je izlaz, kao i u slučaju M.Đukanovića, neka kancelarija u Briselu ili u nekoj od mnogobrojnih organizacija za "ljudska prava".
Preporuke:
0
0
26
petak, 24 septembar 2010 17:30
Visarion
Zar mislite odista da je kod opstanka ove garniture samo to u pitanju?
A šta ćemo ako Holandija, ili Belgija ili bilo ko od onih koji ,po naređenjima koče naše prišljamčivanje EU "ne obrazuje vladu" ili je obrazuje i pristane na Srbiju . pa se štap sa šargarepom onda pomeri pomoću Bramerca koji je već najavio svoj nepovoljan glas u vezi s predajom i hašpšenjem Mladića.
Zar su samo pare u pitanju?
Infantilna igra sa štapom i šargarepom u svetskoj diplomatiji do sada je uvek davala rezultete.
Nanjušio je to i Nikolić pa se priklonio igri da proba- možda će uspeti nekako da zgrabi konačno tu nepsotojeću šargarepu.Ušao je u trku da bi oni a ne mi imali alternativu.Ako Tadić omane mogu omču da stave Nikoliću o vrat.Tako prodaja telekoma može da bude nevažna za konačni ishod ove trakaljice.Oni su pojeli mnogo više nego što je to Telekom a nikog važnog od onih koji su ojadili ovaj narod nisu pritegli, niti kako valja osudili i su samo su prodavali i obraz i čast.
Preporuke:
0
0
27
petak, 24 septembar 2010 19:25
Darko Stanojević
Gdje su to Libijci investirali ili napravili inovaciju u telekomunikacijama?
Ja ih nisam ni spominjao, gospodine.
Uglavnom, ne odgovoriste mi na pitanje o svrsishodnosti cele prodaje po Srbiju (osim za opstanak ove Vlasti)? Rekoh, valjda, da Telekom posluje pristojno i nije pred bankrotom a IT-usluge idu kako idu. Kod njih još i cenovno najnepovoljnije, iskreno. Znači, deru.
Umesto toga, "prosipate" (javne!) podatke o zaradi/obrtu kompanije DT. Njima reklama ne treba, pogotovo od strane komentatora na NSPM-u. Uzgred, to nije argument (nadmetanje ciframa), kao što nije ni navedeno investiranje u Izrael ili "regionalne centre". Kako vidim, u svim balkanskim državama u koje su ušli u poslednjih nekoliko godina, razvalili su sve upravo monopolom, damping cenama (ne odmah!) i identičnim medijskim nastupom (uporedite Slovačku, Mađarsku, Hrvatsku, CG i BJRM), što po meni može biti suptilan vid "kolonizatorske" politike. Grci to već nisu dopustili.
"Telenor" je to uradio sa mnogo više javne podrške Vlasti (trebalo im se zahvaliti na milijardu i kusur evra, koje je udahnulo malo života polumrtvoj Srbiji) pa eto... sad se češe što ne može da se dublje probije na IT-tržište, jer je mesto pripremljeno za daleko jačeg (prljavijeg?) igrača - "Dojče Telekom".
Želim samo da vam kažem da ekonomskih razloga za prodaju "Telekoma" nema, a kamoli baš DT-u, osim "prava preče kupovine", ako je to uopšte činioc u ovoj velikoj mućki.
Preporuke:
0
0
28
petak, 24 septembar 2010 21:22
Askurđel
@Petrushin. A kakve veze ima prodaja Telekoma sa nama? Prijatelju toliko ste napisali o potplaćivanju da je to nemoguće. Ekonomija je nešto drugo, a Nacionalni interesi nešto prvo.
Preporuke:
0
0
29
subota, 25 septembar 2010 14:38
Petrushin
Izgleda da se ovdje igramo gluvih, gospodo!
SUSTINA: Srbiji na danasnji dan treba 7-8 milijardi dolara, da moze ove godine da plati kamate na uzete kredite i da reprogramira ove sto su u medjuvremenu pristigli iz trgovinsog deficita!
Tadiceva proslogodisnja izjava da se Telekom prodaje (tada je bilo govora samo o polovini!) na ime izgradnje autoputa je obicna laz, jer se zna da je Srbija do guse u dugovima i da ce Telekom da ode samo za pokrivanje kamata na vec uzete kredite.
Zaduzivanje na marketu novca, Srbiju kosta 15%, sto je mnogo gore nego da se proda nesto (Telekom)sto gubi na vrijednosti svakim sledecim danom i sve losijim privredjivanjem, bilo Telekoma, bilo srpske privrede, generalno!
Srba je danas duzna oko 27 milijardi dolara!
Uzmite pa sami izracunajte taj vas "nacionalni interes"!
Tajkuni su prodali Srbiju i bilo kakvo buduce rjesenje je uslovljeno, prema tome nije rjesenje, nego je mat pozicija!
Preporuke:
0
0
30
subota, 25 septembar 2010 18:09
Petrushin
Detailed tables on provisional locational and consolidated banking statistics
at end-March 2010 - BIS Report 2010
/.../
Table 9A: Consolidated claims of reporting banks - immediate borrower basis On individual countries by maturity and sector / Amounts outstanding
Serbia
Foreign claims on contractual basis $22,741bn
Total international Claims $14,192bn
Maturity up to and including one year $5,763bn
Maturity over one year and up to two years $1,570bn
Maturity over two years $5,532bn
Cross-border claims - Bank sector $2,124bn
Coss-border claims - Public sector $2,116bn
Non-bank private sector $9,731bn
Foreign banks claims, with local residence $8,549bn
Foreign banks liab., with local residence $1,469bn
Net risk transfers –$452
Total foreign claims on an ultimate risk basis $22,289bn
European banks - total claims$22,514bn
Claims by country:
Austria $7,958bn Greece $6,489bn Italy $4,929bn France $2,184bn Germany $711bn
Netherland $65m
Japan $61m
Belgium $41m
Portugal $7m
Spain $8m
Sweden $24m
Switzerland $71m
UK $27m
- Bruto domaći proizvod manji za 3 odsto - Uvoz opreme manji je za 40, a repromaterijala za 16 odsto
- Bruto investicije manje za 25 odsto
- Industrijska proizvodnja smanjena za 12 odsto
- Trgovina na veliko i malo manja za 12 odsto
- Obim građevinskih radova smanjen za 30 odsto
- Saobraćaj smanjen za 8 odsto
- Površine zasejane pšenicom od Drugog svetskog rata nikada nisu bile manje, a duplo su manje nego 1990.
- Izvoz robe i usluga smanjen za 22 odsto
- Konkurentnost privrede pala za osam mesta na listi Svetskog ekonomskog foruma
- Spoljni dug dostigao 32,75 milijardi dolara
- Javni dug premašio 10 milijardi evra
- Računi 69.000 preduzeća blokirani
- Broj nezaposlenih dostigao 735.000
- Bez plate radi više od 150.000 ljudi
Iz svega gore navedenog, namece se nekoliko pitanja:
1. Zasto su nemacke banke i fondovi za samo 6 mjeseci povukli iz Srbije preko $2.3bn? U zadnjem BIS-ovom tromjesecnom izvjestaju za 2009., daje se podatak za Germany $3,076bn, koji je sada pao na svega $711m.
2. Svajcarska je takodje povukla svoj novac (vecinom su to privatni hedz i penzioni fondovi) za citavih $2bn (sa $2,119bn na danasnjih $71m).
3. Srpska ekonomija je silaznoj i negativnoj putanji i samo cudo moze da je podigne iznad nule u narednih nekoliko godina. Bez Nemaca skoro nikako!
4. Dva najveca kreditora srpske (tajkunske) privrede su drzave (Austrija i Grcka) koje same ekonomski i finansijski kubure, posebno njihovi bankarski sektori, tako da je za ocekivati da i oni povuku novac ka svojim majka-bankama.
5. Sta tu moze bilo ko sada da uradi, pa makar Tadic i DOS sami sisli sa vlasti?
Ovo je politicki i finansijski pritisak na drzavu i njenu privredu, koja ionako ni sama ne zna sta radi: kupuje svakakvo zapadno smece, da bi tajkuni zaradil;i sto vece marze i iznijeli profit na svoje offshore racune.
Iz svega proistice, da Nemci igraju sjajnu taktiku, kako da Srbima zadaju sto vise muka i uslove 100% kupovinu Telekoma, jer je srpska (bolje reci tajkunska) drzava, planski dovela samu sebe u besparicu i politicki mat poziciju!
Ocekujem da Tadic podje Milovim stopama i pronadje naftu negdje u okolini Beograda, kao sto to radi Milo Montenegro, kad-god su izbori ili referendum!?
Preporuke:
0
0
33
subota, 25 septembar 2010 20:26
Darko Stanojević
To je već druga, prava dimenzija namerene prodaje. Na nju ja takođe ukazujem, ali bez brojki, g.Petrušine.
Znači, zavrtanje šije, pošto je Srbija već na kolenima.
U svemu tome neverovatnu ulogu ima i NBS, tj. dosadašnji guverneri, pa i ovaj taze (novi Zakon!).
Samo da podsetim da su Austrijanci i Grci glavni krivci za svojevremenu naglu devalvaciju dinara, kada su povukli pare u matice, plašeći se krize (tada je nije bilo ni u najavi!) kod sebe. Već onda, shvatio sam koliko ovdašnje ........... malo treba platiti ( (c) Vućićević) da bi se pokupio daleko veći kajmak.
Pozdrav!
Preporuke:
0
0
34
nedelja, 26 septembar 2010 12:32
Askurđel
@ Petrushin.
Sve ste Vi to lepo izneli, ali prijatelju, rešenje nije u rasprodaji.
Rešenje je u povratku ljudi koji vole Državu, koji ne uzimaju (čitaj otimaju) državno, a nadod je navikao da ćuti i trpi.
Vidim lepo baratate brojkama, ali da li znate da se većina unetog razgrabi. O tome je reč. To mora da se vrati u Narodnu banku.
P.S. Pogledajte i preporučite Vašim prijateljima sa ju-tubašta šta o krađi države kaže Vladika Nikolaj Velimirović.
Preporuke:
0
0
35
nedelja, 26 septembar 2010 17:34
Petrushin
Ministarstvo finansija Vlade Republike Srbije saopštilo je da je na jučerašnjoj aukciji šestomesečnih državnih zapisa Republike Srbije prodato 400.000 državnih zapisa ukupne nominalne vrednosti 4.000.000.000 dinara, što predstavlja 100 odsto obima emisije.
Državni zapisi su prodati po kamatnoj stopi od 12,5 odsto na godišnjem nivou, a na naplatu dospevaju 17. marta 2011. godine.
Naredna aukcija šestomesečnih državnih zapisa planirana je za 14. oktobar.
Na ovom nivou kamatne stope, državni zapisi ponovo postaju jedan od boljih vidova ulaganja u Srbiji.
17.09.2010
Da jos jednom ponovim:
Drzavni zapisi su prodati po kamanoj stopi od 12.5%!
kako mi zasnivamo enegretsku stabilnost na tako skupom gasu, kad je građanima i danas nemoguće da ga plaćaju?
i mene ste naložili na taj ruski gas
Parametri ondašnje prodaje: 900 miliona evra (ondašnja vrednost) za manjinski paket u situaciji kada je zemlja tek delimično izašla iz sankcija, a delimično je i dalje bila pod sankcijama.
Moja procena je da će se i u tim uslovima cena zaustaviti na ne više od 2,4 milijarde evra. Verovatnije 2,1.
Gospodine Pavlovicu, da li mozete da nam kazete po kojoj racunici ste dosli do ovih brojki?
Napravljenog profita?
E/S - prihodu po akciji?
Rastu prihoda Telekoma? Izumima u tehnologiji? Novim proizvodima?
Kako se uopste racuna vrijednost neke firme u Srbiji?
I kakvu to uopste Libijci imaju tehnologiju za telekomunikacije, osim mozda goluba-pismonosa, da bi Srbija njima prodala Telekom?
Deutche Telecom je medju pet najjacih telekomunikacionih kompanija! Njen godisnji R&D je u stotinama miliona evra!
Zasto je po vama SAMO Tadic kriv sto je ekonomija pala gdje jeste?
Cini mi se da Tadic zna o ekonomiji koliko i moj pokojni deda - koji se bavio zemljoradnjom i stocarstvom!
Uostalom on nije premijer Srbije, nego predsjednik drzave!
g. Tadić je sam predsednik DS-a
Šta još treba da se desi da Tadić i ova koalicija podnesu ostavke,najsmešnije je kad kažu da je Vlada jedinstvena ,oko čega jedino oko želje za vlasti pa makar i do zadnjeg milimetra ove države ,ja bih dodao.
Kakve to veze ima sa prodajom srpskog "Telekoma", Petrušine? Taj novac je u Nemačkoj (i/ili EU), siguran i namenjen samo svojim stručnjacima, svojim akcionarima, svojim istraživačima, na kraju krajeva, svojim državljanima. Hoćete li biti akcionar (ili ste već?), pa vam prija što im je obrt toliki?
Srbija od toga neće imati ništa. Mislite li da će DT školovati masovno srpske telekomunikacione inženjere? Da će investirati u infrastrukturu ijedan evro preko minimuma funkcionisanja?
Šta, uostalom ima da se još uradi? Jako malo. Da održava postojeću infrastrukturu (koja nije nimalo loša), da uvede "WiMax", prokopa još malo optike? Stacionarna telefonija je ionako mrtva, razvlačenje kablova po selima i gudurama je prošlost. Ok, dobićete 10,20, ajde i 50 Mbita protoka za relativno male pare, a da li se tako meri standard građana? Mnogi ga mere, Skandinavci i Japanci pogotovo, ali je to običan tehnološki "hajp", podržan stavom da je Internet jedno od osnovnih ljudskih prava. Jeste, ali za site i bogate.
Naravno, pobornici ubrzanja protoka će likovati neko vreme, ali, pošto je DT nadmoćan, sahraniće mnoge nezavisne provajdere u svim vidovima srpskih komunikacija, što je katastrofalno po lokalnu IT-privredu.
DT nije dobrotvorna organizacija, osim kada potplaćuje političare, kao što rade, vidimo lepo na primerima CG i BJRM.
Kao kompromitovana kompanija, DT ni slučajno ne bi smeo da uđe u Srbiju više od dosadašnjeg nivoa. Međutim, isto tako korumpirani političari i spin-doktori ga ovde dočekuju široko raširenih ruku, očekujući i za sebe neku paru, akoBogda (Bog=DT).
"To je nama nasa borba dala """
jeste ulaz u ambasadu Rusije sa molbom da im Rusi
obezbede zaštitu od zapada.Biće lako i njima i nama!
I sad jedan odgovor na čedističko pitanje. Zašto su Rusima bile potrebne dodatne garancije kad je u Pitanju Srbija, u odnosu na Bugarsku ili Mađarsku ili Nemačku.
Bugarska, Mađarska i Nemačka postupaju racionalno, ili im gas treba ili ne treba, ili imaju interes ili nemaju i sa njima je čovek na čistom. Kad su u pitanju tzv. srpske vlasti i srpski političari, ulazak u ugovor sa Rusima ne znači da je to u interesu Srbije kao što ni izlazak iz ugovora ne znači da nije, naravno i obrnuto.
Zahtev za izlazak iz ugovora počiva na nekoj iracionalnoj strasti da se treba odbaciti sve što je rusko, jer su se tako zaboga ponašale njihove gazde pre trideset godina. Sada se ponašaju drugačije, ali ovde u SRbiji antiruskim strasnicima niko nije rekao da je to vreme prošlo, da ljudi normalno trguju i gledaju svoj interes.
Dakle liberalno-demokratsko pitanje bi bilo kakav je srpski interes u tom poslu, a ne nacionalnost poslovnog partnera. Kad se LDP ne pitaju šta je i kakav je artikl ili "roba" koji rasturaju pripadnici neslovenske nacionalnosti, jer za liberalno tržište nije važno šta je artikl, nego da li ide na tržištu, šta im smeta ruski gas.
BIće da se bore da se u cenu ruskog gasa ugradi neka albanska ili bosansko-muslimanska firma sa sedištem u Austirji.
Otkud kod "liberala" takvo odsustvo liberalizma, a prisustvo nacionalne i verske, a možda i rasne isključivosti, slovenofobije? Kakvi su to liberali, liberali na baterije.
Dragi prijatelji, ne prodaje se ono što donosi profit. Baš bih voleo da izađe neki stručnjak i da mi objasni kako je to dobro da prodam najbolju kravu i najbolju njivu, a da ne kupim makar dve duplo bolje.
Neko reče o akciji. Ne znam ko će da je povede, jer narod još uvek nije gladan, ali ide prema tome.
P.S. I šta ono reče Kusturica o sunovratu?
Deusche Telekom je nedavno sagradio R&D centar u izraelu, vrijedan 200 miliona evra. To nije Nemacka? Imaju manjih slicnih projekata sirom Evrope!
Gdje su to Libijci investirali ili napravili inovaciju u telekomunikacijama?
Procitajte knjigu "Confessions of an Economic Hit Man", da malo shvatite da danas u 21. vijeku nema postenih!
Sve se zasniva na industrijskoj i politickoj spijunaza i podmicivanju, da bi se lakse i brze doslo do resursa, tudjih naucnika, iniovacija, planova...1 Samo se pitam sta ce to nama da ukradu? Aljkavost, glupost, primitivizam, lopovluk, skupocu...!?
telekomunikacioni sektor je u naucnom i investicionom pogledu veoma zahtjevan i male zemlje ne mogu da se takmice sa velikim konglomeratima kao sto su DT, Verozon, Telefonika..., jer su njihovi prihodi u visini manjih zemalja BDP:
Dojce Telekom ima na danasnji dan trzisnu vrijednost ravno $59,284bn, yld 7.70, P/E 19.2
Znate li vi sta je $60 milijardi obrta? Od toga je EBITA $6 milijardi*.
Da li je politicki podesno prodavati DT-ju srpski Telekom, da bi isti bili u mogucnosti da prisluskuju narod i vlast je vec neko drugo pitanje?!
Ali sa ekonomskog stanovista, nema boljeg partnera i kupca od DT-a. Tehnoloske inovacije su "Bog i batina" u ovom sektoru - pogledajte samo sta se desilo Nokiji za samo pola godine, od kako se pojavio Apple sa par izuma. Opsti krah i nema im povratka! Nokia je proslost. Moci ce da prozivodi hardware i to je pod znakom pitanja, jer ASIAN i Kinezi ulaze na trziste.
Ono sto meni nije jasno, zasto je g.Pavlovic u svoj prici nasao da proziva Tadica? Pa svi smo (vidi BIS-ove izvjestaje za 2009.) da ce Srbija u 2010-11 da ima da reprogramira ili vrati preko $7 milijardi. I to bez deficita, koji se u medjuvremenu namakao u spoljnoj razmjeni!
A samo tajkuni su zaduzili Srbiju za $10bn?
--------
*http://www.businessweek.com/news/2010-05-12/deutsche-telekom-profit-rises-on-demand-in-germany-update2-.html
1. Neuspjele politike i nedemokratske odluke da zaobidje skupstinu i sam preuzme na sebe da odlucuje kako ce rezolucija da izgleda!
2. zato sto moli tajkune da "sagrade tajkunski most", umjesto da oformi komisiju/tim da se istima sto prije oporezuje imovina i izneseni novac vrati u zemlju!
3. Sto nijedan ministar nije podnio ostavku ili bio smijenjen iako je slucaj Saric govorio dase sve nije moglo da dogodi bez politicke i institucionalne podrske "iznutra"
Za takve stvari treba SAM da ode i to sto prije, a ne da ga tjeraju, jer mislim da je covjek koji moze (sposoban je!) i treba (posten je!) jednog dana da se ponovo vrati u srpsku politiku!
The Global Competitiveness Report 2010-2011*
/.../
The 12 pillars of competitiveness:
First pillar: Institutions
Second pillar: Infrastructure
Third pillar: Macroeconomic environment
Fourth pillar: Health and primary education
Fifth pillar: Higher education and training
Sixth pillar: Goods market efficiency
Seventh pillar: Labor market efficiency
Eighth pillar: Financial market development
Ninth pillar: Technological readiness
Tenth pillar: Market size
Eleventh pillar: Business sophistication
Twelfth pillar: Innovation
/.../
Serbia 96 ( GCI Rank 2010-2011 ) 3.84 (Score)
.............92 (Rank 2010-11 among 2009.)
.............93 ( Rank 2009-10 )
-----------------
*http://www.weforum.org/en/initiatives/gcp/Global%20Competitiveness%20Report/index.htm
A šta ćemo ako Holandija, ili Belgija ili bilo ko od onih koji ,po naređenjima koče naše prišljamčivanje EU "ne obrazuje vladu" ili je obrazuje i pristane na Srbiju . pa se štap sa šargarepom onda pomeri pomoću Bramerca koji je već najavio svoj nepovoljan glas u vezi s predajom i hašpšenjem Mladića.
Zar su samo pare u pitanju?
Infantilna igra sa štapom i šargarepom u svetskoj diplomatiji do sada je uvek davala rezultete.
Nanjušio je to i Nikolić pa se priklonio igri da proba- možda će uspeti nekako da zgrabi konačno tu nepsotojeću šargarepu.Ušao je u trku da bi oni a ne mi imali alternativu.Ako Tadić omane mogu omču da stave Nikoliću o vrat.Tako prodaja telekoma može da bude nevažna za konačni ishod ove trakaljice.Oni su pojeli mnogo više nego što je to Telekom a nikog važnog od onih koji su ojadili ovaj narod nisu pritegli, niti kako valja osudili i su samo su prodavali i obraz i čast.
Ja ih nisam ni spominjao, gospodine.
Uglavnom, ne odgovoriste mi na pitanje o svrsishodnosti cele prodaje po Srbiju (osim za opstanak ove Vlasti)? Rekoh, valjda, da Telekom posluje pristojno i nije pred bankrotom a IT-usluge idu kako idu. Kod njih još i cenovno najnepovoljnije, iskreno. Znači, deru.
Umesto toga, "prosipate" (javne!) podatke o zaradi/obrtu kompanije DT. Njima reklama ne treba, pogotovo od strane komentatora na NSPM-u. Uzgred, to nije argument (nadmetanje ciframa), kao što nije ni navedeno investiranje u Izrael ili "regionalne centre". Kako vidim, u svim balkanskim državama u koje su ušli u poslednjih nekoliko godina, razvalili su sve upravo monopolom, damping cenama (ne odmah!) i identičnim medijskim nastupom (uporedite Slovačku, Mađarsku, Hrvatsku, CG i BJRM), što po meni može biti suptilan vid "kolonizatorske" politike. Grci to već nisu dopustili.
"Telenor" je to uradio sa mnogo više javne podrške Vlasti (trebalo im se zahvaliti na milijardu i kusur evra, koje je udahnulo malo života polumrtvoj Srbiji) pa eto... sad se češe što ne može da se dublje probije na IT-tržište, jer je mesto pripremljeno za daleko jačeg (prljavijeg?) igrača - "Dojče Telekom".
Želim samo da vam kažem da ekonomskih razloga za prodaju "Telekoma" nema, a kamoli baš DT-u, osim "prava preče kupovine", ako je to uopšte činioc u ovoj velikoj mućki.
SUSTINA: Srbiji na danasnji dan treba 7-8 milijardi dolara, da moze ove godine da plati kamate na uzete kredite i da reprogramira ove sto su u medjuvremenu pristigli iz trgovinsog deficita!
Tadiceva proslogodisnja izjava da se Telekom prodaje (tada je bilo govora samo o polovini!) na ime izgradnje autoputa je obicna laz, jer se zna da je Srbija do guse u dugovima i da ce Telekom da ode samo za pokrivanje kamata na vec uzete kredite.
Zaduzivanje na marketu novca, Srbiju kosta 15%, sto je mnogo gore nego da se proda nesto (Telekom)sto gubi na vrijednosti svakim sledecim danom i sve losijim privredjivanjem, bilo Telekoma, bilo srpske privrede, generalno!
Srba je danas duzna oko 27 milijardi dolara!
Uzmite pa sami izracunajte taj vas "nacionalni interes"!
Tajkuni su prodali Srbiju i bilo kakvo buduce rjesenje je uslovljeno, prema tome nije rjesenje, nego je mat pozicija!
at end-March 2010 - BIS Report 2010
/.../
Table 9A: Consolidated claims of reporting banks - immediate borrower basis
On individual countries by maturity and sector / Amounts outstanding
Serbia
Foreign claims on contractual basis $22,741bn
Total international Claims $14,192bn
Maturity up to and including one year $5,763bn
Maturity over one year and up to two years $1,570bn
Maturity over two years $5,532bn
Cross-border claims - Bank sector $2,124bn
Coss-border claims - Public sector $2,116bn
Non-bank private sector $9,731bn
Foreign banks claims, with local residence $8,549bn
Foreign banks liab., with local residence $1,469bn
Net risk transfers –$452
Total foreign claims on an ultimate risk basis $22,289bn
European banks - total claims $22,514bn
Claims by country:
Austria $7,958bn
Greece $6,489bn
Italy $4,929bn
France $2,184bn
Germany $711bn
Netherland $65m
Japan $61m
Belgium $41m
Portugal $7m
Spain $8m
Sweden $24m
Switzerland $71m
UK $27m
Total Foreign claims of 24 countries: $22,130bn
Banks $3,898bn
Public sector $3,314bn
Non-bank private sector $14,317bn
Cross-border claims $7,532bn
Derivatives contracts $24m
Guarantees extended $3,206bn
Credit commitments $2,124bn
http://www.bis.org/statistics/provbstats.pdf
/.../
Slika srpske realnosti (2009)
- Bruto domaći proizvod manji za 3 odsto - Uvoz opreme manji je za 40, a repromaterijala za 16 odsto
- Bruto investicije manje za 25 odsto
- Industrijska proizvodnja smanjena za 12 odsto
- Trgovina na veliko i malo manja za 12 odsto
- Obim građevinskih radova smanjen za 30 odsto
- Saobraćaj smanjen za 8 odsto
- Površine zasejane pšenicom od Drugog svetskog rata nikada nisu bile manje, a duplo su manje nego 1990.
- Izvoz robe i usluga smanjen za 22 odsto
- Konkurentnost privrede pala za osam mesta na listi Svetskog ekonomskog foruma
- Spoljni dug dostigao 32,75 milijardi dolara
- Javni dug premašio 10 milijardi evra
- Računi 69.000 preduzeća blokirani
- Broj nezaposlenih dostigao 735.000
- Bez plate radi više od 150.000 ljudi
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/vlast-vodi-drzavu-u-bankrot.html
1. Zasto su nemacke banke i fondovi za samo 6 mjeseci povukli iz Srbije preko $2.3bn? U zadnjem BIS-ovom tromjesecnom izvjestaju za 2009., daje se podatak za Germany $3,076bn, koji je sada pao na svega $711m.
2. Svajcarska je takodje povukla svoj novac (vecinom su to privatni hedz i penzioni fondovi) za citavih $2bn (sa $2,119bn na danasnjih $71m).
3. Srpska ekonomija je silaznoj i negativnoj putanji i samo cudo moze da je podigne iznad nule u narednih nekoliko godina. Bez Nemaca skoro nikako!
4. Dva najveca kreditora srpske (tajkunske) privrede su drzave (Austrija i Grcka) koje same ekonomski i finansijski kubure, posebno njihovi bankarski sektori, tako da je za ocekivati da i oni povuku novac ka svojim majka-bankama.
5. Sta tu moze bilo ko sada da uradi, pa makar Tadic i DOS sami sisli sa vlasti?
Ovo je politicki i finansijski pritisak na drzavu i njenu privredu, koja ionako ni sama ne zna sta radi: kupuje svakakvo zapadno smece, da bi tajkuni zaradil;i sto vece marze i iznijeli profit na svoje offshore racune.
Iz svega proistice, da Nemci igraju sjajnu taktiku, kako da Srbima zadaju sto vise muka i uslove 100% kupovinu Telekoma, jer je srpska (bolje reci tajkunska) drzava, planski dovela samu sebe u besparicu i politicki mat poziciju!
Ocekujem da Tadic podje Milovim stopama i pronadje naftu negdje u okolini Beograda, kao sto to radi Milo Montenegro, kad-god su izbori ili referendum!?
Znači, zavrtanje šije, pošto je Srbija već na kolenima.
U svemu tome neverovatnu ulogu ima i NBS, tj. dosadašnji guverneri, pa i ovaj taze (novi Zakon!).
Samo da podsetim da su Austrijanci i Grci glavni krivci za svojevremenu naglu devalvaciju dinara, kada su povukli pare u matice, plašeći se krize (tada je nije bilo ni u najavi!) kod sebe. Već onda, shvatio sam koliko ovdašnje ........... malo treba platiti ( (c) Vućićević) da bi se pokupio daleko veći kajmak.
Pozdrav!
Sve ste Vi to lepo izneli, ali prijatelju, rešenje nije u rasprodaji.
Rešenje je u povratku ljudi koji vole Državu, koji ne uzimaju (čitaj otimaju) državno, a nadod je navikao da ćuti i trpi.
Vidim lepo baratate brojkama, ali da li znate da se većina unetog razgrabi. O tome je reč. To mora da se vrati u Narodnu banku.
P.S. Pogledajte i preporučite Vašim prijateljima sa ju-tubašta šta o krađi države kaže Vladika Nikolaj Velimirović.
Ministarstvo finansija Vlade Republike Srbije saopštilo je da je na jučerašnjoj aukciji šestomesečnih državnih zapisa Republike Srbije prodato 400.000 državnih zapisa ukupne nominalne vrednosti 4.000.000.000 dinara, što predstavlja 100 odsto obima emisije.
Državni zapisi su prodati po kamatnoj stopi od 12,5 odsto na godišnjem nivou, a na naplatu dospevaju 17. marta 2011. godine.
Naredna aukcija šestomesečnih državnih zapisa planirana je za 14. oktobar.
Na ovom nivou kamatne stope, državni zapisi ponovo postaju jedan od boljih vidova ulaganja u Srbiji.
17.09.2010
Da jos jednom ponovim:
Drzavni zapisi su prodati po kamanoj stopi od 12.5%!